Hotel Bulwar w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hotel Bulwar w Toruniu
daw. Koszary Racławickie
Symbol zabytku nr rej. 361 (gminna ewidencja zabytków)
Ilustracja
Hotel widziany z mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Toruń

Adres

ul. Bulwar Filadelfijski 18

Typ budynku

hotel

Styl architektoniczny

klasycyzm

Kondygnacje

5 (pierwotnie 4)

Rozpoczęcie budowy

1819

Ukończenie budowy

1822

Ważniejsze przebudowy

2001-2009

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Hotel Bulwar w Toruniudaw. ''Koszary Racławickie''”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Hotel Bulwar w Toruniudaw. ''Koszary Racławickie''”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Hotel Bulwar w Toruniudaw. ''Koszary Racławickie''”
Ziemia53°00′28,4″N 18°36′09,5″E/53,007889 18,602639
Strona internetowa

Hotel Bulwar w Toruniu (dawne Koszary Racławickie (Defensionskaserne) - element umocnień Twierdzy Toruń, obecnie mieści się w nich hotel.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Znajdują się w centrum miasta nad Wisłą, przy Bulwarze Filadelfijskim, w sąsiedztwie Zespołu Staromiejskiego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Koszary powstały w pierwszym okresie budowy pruskiej twierdzy Toruń w latach 1819-1822, na miejscu wyburzonego w 1656 klasztoru benedyktynek. Jest to masywny budynek w stylu klasycystycznym, założony na planie wydłużonego prostokąta, trójpiętrowy z czterospadowym dachem. Między drugim a trzecim piętrem znajdował się strop przeciwbombowy w postaci poduszki piaskowej. W elewacjach wschodniej i południowej umieszczono otwory strzelnicze umożliwiające obronę wybrzeża wiślanego - pod tym względem koszary pełniły rolę kaponiery. Elewacja zachodnia zyskała skromną artykulację architektoniczną w postaci boniowania na pierwszym piętrze i lizen przechodzących przez dwa pozostałe piętra. Pierwsze i drugie piętro zostały ponadto oddzielone prostym gzymsem.

W okresie międzywojennym koszary służyły instytucjom związanym z marynarką wojenną. Od 18 stycznia 1920 do końca miesiąca tutaj stacjonował I Batalion Morski, którego podziały zajmowały kolejne miasta i porty Pomorza przydzielone Polsce na mocy Traktatu Wersalskiego. Od lutego do czerwca 1920 skoszarowana była tu Kadra Marynarki Wojennej, składająca się z 3 kompanii, która następnie sformowała II Morski Batalion i wyruszyła na front wojny polsko-bolszewickiej. Od września 1920 w koszarach mieściły się koszary i dowództwo Flotylli Wiślanej, aż do jej likwidacji w 1925. W latach 1925-1938 mieściły Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej (od 1928 r. pod nazwą Szkoła Podchorążych Marynarki Wojennej). W budynku mieścił się internat szkoły (drugie i trzecie piętro), czytelnia z biblioteką, kuchnia, jadalnia, areszt, warsztaty szewski i krawiecki, świetlica, gabinet komendanta oraz mieszkania obsługi szkoły. Sale wykładowe, gabinety naukowe, sala gimnastyczna i gabinet dyrektora nauk znalazły się w byłej Wozowni Artyleryjskiej, dziś nieistniejącej (w jej miejscu jest zjazd z mostu, tzw. Ślimak Getyński)[2].

Po II wojnie światowej, do 1993 r. był tu internat Zespołu Szkół Budowlanych (ob. Zespół Szkół Technicznych).

W latach 2001-2009 koszary zostały zaadaptowane na hotel (Hotel Bulwar). Dobudowano wówczas nowy budynek od strony zachodniej i przekształcono wnętrza, likwidując strop przeciwbombowy[3][4][5].

Obiekt wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków (nr 361)[6].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]