Hrabina Cosel (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu z 1968 roku. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Hrabina Cosel
Gatunek historyczny
Rok produkcji 1968
Data premiery 6 września 1968
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 139 min
Reżyseria Jerzy Antczak
Scenariusz Zdzisław Skowroński
Główne role Jadwiga Barańska
Mariusz Dmochowski
Muzyka Waldemar Kazanecki
Zdjęcia Bogusław Lambach
Jan Janczewski
Scenografia Wojciech Krysztofiak
Kostiumy Jadwiga Przeradzka-Jędrzejewska
Montaż Janina Niedźwiecka
Produkcja Zespół Filmowy Iluzjon

Hrabina Cosel – polski film historyczny na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Zdjęcia do filmu powstały wiosną 1967 r. głównie w zamku Książ koło Wałbrzycha, w plenerach Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz w pałacu w Łańcucie. Równocześnie z filmem powstał 3-odcinkowy serial o tym samym tytule. TVP do 2007 r. pokazywała czarno-białą wersję serialu. W kwietniu-maju 2007 r. TVP Kultura wyemitowała nową, kolorową wersję serialu sporządzoną z kolorowego negatywu odnalezionego w Filmotece Narodowej w Łodzi. Ponownie kopię tego filmu pokazano w całości w lipcu 2016 roku na tym samym kanale.

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rok 1704. Trwa Wojna Północna. Król szwedzki Karol XII rozbija wojska Augusta II Wettina, zwanego Mocnym. Sejm ogłasza detronizację Augusta i na króla Polski wybiera Stanisława Leszczyńskiego. Wiadomość tę przywozi do Drezna młody polski szlachcic Zaklika.

August pozornie nie przejmuje się tym. Szuka zapomnienia w zabawach i ucztach. Pojawinie się na dworze pięknej hrabiny Anny Hoym wnosi do jego życia ożywienie. Wkrótce August zakochuje się niej. Hrabina rozwodzi się dla niego z mężem i rozpoczyna panowanie na drezdeńskim dworze, padając przy tym ofiarą intryg i politycznych rozgrywek.

Kiedy niestały w uczuciach król wybiera inną kochankę, Anna zaczyna walczyć o swoja pozycję. Intryganci dworscy odsuwają Annę, lecz ona nie ustaje w dążeniu do małżeństwa z królem, ma bowiem jego pisemne zobowiązanie ślubu. W końcu zostaje uwiąziona w twierdzy Stolpen, a wierny jej polski szlachcic Zaklika próby uwolnienia Anny przypłaca życiem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]