Indiana Jones and the Fate of Atlantis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Indiana Jones and the Fate of Atlantis
Producent

LucasArts

Wydawca

LucasArts

Projektant

Hal Barwood, Noah Falstein

Silnik

SCUMM v5, iMUSE (dźwięk)

Data wydania

1992, 1993 (wersja CD z dygitalizowaną mową)

Gatunek

wskaż i kliknij

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: Everyone

Wymagania sprzętowe
Platforma

Amiga, Mac OS, DOS

Nośniki

dyskietki 3,5 cala (11) lub:
CD (1)

Wymagania

Amiga:
1 MB RAM
MS-DOS:
Intel 80286, 640 KB RAM, EGA, MCGA, VGA
Macintosh:
MC68030, 2 MB RAM

Kontrolery

klawiatura, myszka

Strona internetowa

Indiana Jones and the Fate of Atlantis – gra przygodowa wydana w 1992 roku na platformy: Amiga, Mac i PC. Gra posiada własną fabułę, nie bazującą na żadnym z filmów[1]. W 1993 roku grę wydano w wersji CD z mówioną ścieżką dźwiękową. W 2009 roku gra została dołączona jako dodatek do wersji Wii, gry Indiana Jones and the Staff of Kings.

Opis gry[edytuj | edytuj kod]

Jest to typowa gra wskaż i kliknij (ang. „Point'n Click”). Sterowanie odbywa się przy pomocy myszki komputerowej, czyli jest dokładnie takie same, jak w jej prequelu (Indiana Jones and the Last Crusade: The Graphic Adventure). Znacząco polepszono grafikę i uporządkowano menu czynności oraz ekwipunku. Możliwe jest sterowanie dwoma postaciami, Indianą Jonesem, a także jego towarzyszką Sophią Hapgood.

Głównymi przeszkodami, z którymi przyjdzie się zmierzyć graczowi, są rozmaite zagadki logiczne, a także takie, w których liczy się spostrzegawczość.

Gra posiada kilka sposobów jej ukończenia, które różnią się nie tylko wykonywanym zestawem czynności, ale także techniką postępowania. W zależności od tego czy gracz zdecyduje się na ścieżkę z pomocą Sophii, czy bez lub też nastawiając się na siłę mięśni lub siłę umysłu, z takimi zagadkami przyjdzie mu się zmierzyć. Od wyboru ścieżki zależą również pewne przyszłe okoliczności, których gracz doświadczy, jak również zakończenie gry.

Gra została uznana za bardzo dobrą, ze względu na poprawioną grafikę i sterowanie, a także na oryginalną fabułę, długość gry i oczywiście dużą grywalność. Podobnie jak poprzedniczka doczekała się także wersji zręcznościowej: Indiana Jones and the Fate of Atlantis: The Action Game.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rok 1939. W czasie drugiej wojny światowej naziści chcą odnaleźć zaginioną Atlantydę – miasto, które przed wiekami zostało zmiecione z powierzchni ziemi w tajemniczych okolicznościach. Podobno w ruinach Atlantydy znajduje się potężna broń, dlatego Indiana Jones i Sophia Hapgood podążają tropem Niemców, by nie dopuścić do jej odnalezienia i wykorzystania przeciwko ludzkości.

Sophia jest w posiadaniu niezwykłego artefaktu – medalionu boga Nur-Ab-Sala. Przy użyciu medalionu oraz kulek z niezwykle cennego metalu, orichalcum, przywołuje ducha Nur-Ab-Sala, który nakierowuje dalsze poszukiwania na zaginione Dialogi Platona. Indiana i Sophia odnajdują tłumaczenie dialogów, które wskazuje iż Atlantyda znajdowała się na Morzu Śródziemnym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Indiana Jones and The Fate of Atlantis PC | GRYOnline.pl [online], GRY-Online.pl [dostęp 2022-10-26] (pol.).