Indiana Jones and the Staff of Kings

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Indiana Jones and the Staff of Kings
Producent A2M (Wii, PS2, NDS), Amaze (PSP)
Wydawca LucasArts
Seria gier Indiana Jones
Data wydania PS2, PSP

Stany Zjednoczone 9 czerwca 2009[1]
Unia Europejska 12 czerwca 2009[2]
Polska 26 czerwca 2009

Wii, NDS
Stany Zjednoczone 9 czerwca 2009[1]
Unia Europejska 12 czerwca 2009[2]

Gatunek przygodowa gra akcji
Tryby gry gra jednoosobowa, tryb kooperacji (tylko Wii)
Kategorie wiekowe ESRB: T
Wymagania sprzętowe
Platforma Wii, Nintendo DS, PlayStation 2, PlayStation Portable
Nośniki DVD, UMD, NDS Game Card
Kontrolery Gamepad

Indiana Jones and the Staff of Kings to historyczno-fantastyczna gra wideo wydana przez LucasArts na konsole Wii, Nintendo DS, PlayStation 2 i PlayStation Portable. Jest to trzecia gra trójwymiarowa w serii Indiana Jones, a jej poprzedniczki to Indiana Jones and the Infernal Machine oraz Indiana Jones and the Emperor’s Tomb. Fabuła gry jest umiejscowiona w 1939 roku, czyli rok po wydarzeniach z Ostatniej Krucjaty.

Fabuła gry[edytuj | edytuj kod]

Fabuła gry różni się w zależności od wersji:

Wersja na Nintendo Wii i PlayStation 2[edytuj | edytuj kod]

Gra rozpoczyna się w 1939 roku na pustyni w Sudanie. Indiana Jones znów natyka się na nazistów – tym razem robią wykopaliska blisko nibijskich piramid. Indy'emu udaje się znaleźć główny artefakt – złote Popiersie o Głowie Barana. Niestety przejmuje je Magnus Völler – rywal Indiany, który aktualnie pracuje z nazistami. Indy'emu udaje się wymknąć z obozu nazistów i odlecieć samolotem z kanionu.

Następnie Indy wyrusza do Chinatown w San Francisco zaniepokojony listem od swojego dawnego przyjaciela Archiego Tana, który chce z nim porozmawiać o zniknięciu Charlesa Kingstona (jego byłego nauczyciela) w 1933 roku i jego powiązaniu z tajemniczą Nefrytową Sferą. Indy spotyka córkę Tana, Suzie Tan, która zostaje niespodziewanie porwana przez organizację Hip Chen Tongów. Dowodzi nimi człowiek o ksywce Ślepy Kaczor, który wbrew pozorom potrafi znakomicie strzelać. Indy'emu udaje się uwolnić Suzie w fabryce fajerwerków (po drodze musi też zmierzyć się z ludźmi dawnego znajomego Lao Che w jego tawernie), a Ślepy Kaczor ginie porażony prądem.

Suzie oznajmia Indy'emu, że jej ojciec został porwany, a jego gabinet przeszukany. Indy odkrywa, że w gabinecie istnieje podziemne przejście do ukrytego pod fundamentami miasta statku – Gwiazdy Orientu. Był to XIX-wieczny statek handlowy zajmujący się przemytem towarów z Chin do Stanów Zjednoczonych. Po trzęsieniu w 1905 roku został zakopany pod miastem. Indianie udaje się pokonać Tongów, którzy ciągle deptali mu po piętach i znaleźć Nefrytową Sferę. Indy spotyka się z Magnusem, który jak się okazuje jest prawdziwym sprawcą porwania Archiego Tana. Indianie udaje się oszukać Magnusa i wraz z Archiem odbywają jazdę tramwajem linowym, podczas gdy ludzie Magnusa próbują ich zastrzelić z samochodów. Po udanej ucieczce, Indy stwierdza, że Kingston pozostawił Nefrytową Sferę, by wskazać mu drogę. Wyrusza więc tam, gdzie jego nauczyciel w 1922 roku odnalazł Sferę – do Panamy.

W Panamie Indy poznaje uroczą reporterkę Maggie O’Malley, która wraz z nim wyrusza w dół rzeki. Indiana przedostaje się najpierw do pobliskiej wioski, gdzie dostaje od tubylców klucz otwierający Panamską Świątynię, a następnie wyrusza w jej głąb. Po drodze napotyka też na dość trudnego przeciwnika – Sudao – jednego z ludzi Magnusa. Kiedy Indy dociera na szczyt Świątyni, za pomocą Sfery odnajduje Dziennik Kingstona, który informuje go o głównym obiekcie poszukiwań nazistów – Berle Królów, czyli laski Mojżesza, odpowiedzialnej za rozstąpienie Morza Czerwonego oraz dziesięć plag egipskich.

Indiana wyrusza do Stambułu, gdzie ma zamiar odnaleźć „Pasterza” o którym wspominał dziennik. W Pałacu Tokapi'ego, po starciu z nazistami i rozwiązaniu wielu zagadek odkrywa, że ów „Pasterz” to nazwa wielkiego wahadła, które wskazuje miejsce ukrycia Berła – jest nim pewne miejsce w Himalajach. Aby uciec przed nazistami Indy i Maggie jadą ulicami Stambułu na słoniu, a następnie lecą samolotem do Nepalu.

Tam Indy spotyka Kingstona, który od 1933 roku jest goszczony przez tubylców we wiosce u podnóży Świątyni Berła. Niestety Magnus odnajduje Świątynię (do której drogi jak się okazuje nie wskazywał tylko jeden „Pasterz”), więc Indy wyrusza by go powstrzymać. Przedostaje się do Świątyni i rozwiązując starożytne zagadki odnoszące się do scen z życia Mojżesza, znajduje Berło Królów. Jednak Magnus łapie Jonesa, przejmuje Berło i wysadza wejście do Świątyni (nie chce rozstrzeliwać Indy’ego). W międzyczasie okazuje się także, że Maggie nie jest reporterką, tylko pracującą dla brytyjskiego wywiadu agentką, która chce uniemożliwić przejęcie Berła faszystom. Indy'emu udaje się uciec i dostać na pokład sterowca Magnusa – Odina.

Tutaj Indy przedziera się przez szwadrony nazistów i dociera do głównego pomieszczenia w sterowcu, aby odzyskać Berło i uratować przyjaciół. Niestety nie udaje mu się to – Kingston zostaje zastrzelony osłaniając go przed kulą, a Magnus używa mocy Berła aby przenieść się, Indy’ego i Maggie na dno morskie – wody morza rozstępują się przed nimi. Dalej następuje pościg za Magnusem na motorze, pod koniec którego Indy odbiera Magnusowi Berło, jednocześnie spychając go w otchłań. Kiedy Indy i Maggie przedostają się na suchy ląd, Indy zamyka morze, zatapiając tym samym Odina.

Gra kończy się chwilą romantycznego pocałunku, podczas gdy laska Mojżesza zamienia się w węża i wyrusza w swoją drogę.

Wersja na Nintendo DS[edytuj | edytuj kod]

Gra zaczyna się już w San Francisco, gdzie Indy poszukuje Archiego Tana. Przyjaciel Tana, Loo Sing, informuje Indy’ego, że Archie został porwany przez Tongów. Suzie Tan pomaga Indy'emu odnaleźć wskazówki zostawione przez Archiego i dzięki nim Indy odnajduje ukryte przejście za gongiem w tawernie Lao Che, które prowadzi go do statku – Gwiazdy Orientu. Znajduje tam Nefrytową Sferę, a następnie dzięki podstępowi udaje mu się uwolnić Archiego i uciec Tongom na dachu tramwaju linowego. Archie oznajmił Indy'emu, że to Kingston polecił mu ukryć Sferę. Indy zdecydował się więc wyruszyć do Panamy.

W drodze do Świątyni, Indy poznaje Maggie O’Malley i jest zmuszony podjąć walkę na łodzi z nazistami, którzy chcą przejąć Sferę. Udaje mu się jednak dostać do Świątyni i odnaleźć notatki Kingstona. Tuż po ich przejrzeniu pojawia się Magnus i Indy jest zmuszony je zniszczyć.

Indy wyrusza do Paryża w poszukiwaniu tajemniczego „Pasterza” opisanego w notatkach Kingstona. W katakumbach pod miastem odnajduje tajemne przejście do Rzymskich rejonów miasta, gdzie ukryto grobowiec „Pasterza”. Rozwiązując zagadkę na grobowcu, Indy odkrywa, że Berło jest w Himalajach. Po wydostaniu się z katakumb, wsiada z Maggie do Orient Expressu i stacza kolejną walkę z nazistami na dachu pociągu. Udaje mu się odłączyć wszystkie wagony poza swoim, co powinno opóźnić Magnusa.

Indy odnajduje Kingstona, a następnie po pojawieniu się Magnusa, wyrusza na poszukiwanie Berła. Znajduje je w pobliskiej Świątyni, po przejściu wielu śmiercionośnych prób. Niestety w międzyczasie Magnus łapie Kingstona i Maggie, więc Indy jest zmuszony oddać Berło. Udaje mu się jednak przedostać na teren sterowca Magnusa (Odina) i odzyskać je. Kingston ginie biorąc na siebie strzał przeznaczony dla Indy’ego, a Indiana i Maggie wyskakują z Odina. Moc Laski powstrzymuje ich przed ciężkim upadkiem i rozstępuje przed nimi wody morza. Po dotarciu na suchy ląd Indy używa Berła, by rozdzielić sterowiec na pół i zamyka nad nim morze, w wyniku czego naziści i Magnus zostają zabici.

Indy pod koniec gry zastanawia się, co zrobić z Berłem, gdy nagle Laska przemienia się w węża. Indy i Maggie odchodzą w stronę zachodzącego słońca.

Wersja na PlayStation Portable[edytuj | edytuj kod]

Jest to najbardziej różniąca się wersja gry, głównie z powodu innego producenta. Najważniejsze różnice:

 • Gra rozpoczyna się w 1922 roku, gdzie Indy i Magnus poszukują dla Kingstona tajemniczej Nefrytowej Sfery (w innych wersjach Kingston sam znalazł Sferę).
 • Pominięto rozdział w Sudanie.
 • Kiedy Indy przyjeżdża do San Francisco, oboje Archie i Suzie są w niewoli u Tongów. Indy sam znajduje wskazówki dotyczące tego, gdzie są przetrzymywani.
 • Nefrytowa Sfera jest ukryta na przedmieściach San Francisco, a nie w Gwieździe Orientu (statek ten zupełnie nie występuje w tej wersji).
 • Sfera zostaje odebrana Jonesowi na początku rozdziału w Panamie przez Sudao. Indy musi więc najpierw odzyskać kulę, a dopiero potem utorować sobie drogę do Panamskiej Świątyni (zwanej tutaj Świątynią Kosmosu).
 • Podobnie jak w wersji Wii/PS2, „Pasterz” jest ukryty w Pałacu Tokapi'ego, jednakże w zupełnie innej części, wybudowanej w stylu romańskim. Ponadto Indy musi najpierw znaleźć Kroniki Pasterza, które doprowadzą go do miejsca jego ukrycia.
 • Wioska u podnóża Świątyni Berła jest tutaj nazwana Suya Desh.
 • Pod koniec gry Indiana zatapia Odina wraz z Magnusem na pokładzie za pomocą Laski Mojżesza.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Indiana Jones – archeolog, awanturnik i poszukiwacz skarbów, znany na całym świecie. Tym razem wyrusza na poszukiwanie biblijnej Laski Mojżesza.

Magnus Völler – rywal Indiany. Kiedyś studiowali razem u profesora Kingstona. Magnusem ogarnęła chęć władzy i sprzymierzył się on z nazistami. Ginie z rąk Indy’ego, przy pomocy Berła Królów (szczegóły różnią się w zależności od wersji).

Profesor Charles Kingston – były nauczyciel Indy’ego. W 1922 roku znalazł w Panamie tajemniczą Nefrytową Sferę. W 1933 roku zaginął – a jak się potem okazuje, wyruszył wtedy na poszukiwanie Berła Królów, a mieszkańcy wioski blisko Świątyni Berła pozwolili mu w niej zostać. Zginął postrzelony przez Magnusa, osłaniając Jonesa przed kulą. Jego ostatnim życzeniem było, aby Indy ochronił Berło.

Maggie O’Malley – urocza Brytyjka, podająca się za dziennikarkę. Jak się potem okazuje, jest agentką tajnych służb brytyjskich, a jej misją jest powstrzymanie Magnusa i hitlerowców przed użyciem Laski Mojżesza.

Archie Tan – przyjaciel Indiany, który chce mu przekazać informacje na temat zaginięcia Kingstona. Porwany przez Tongów pracujących dla Magnusa.

Suzie Tan – córka Archiego, która pomaga Indy'emu w odnalezieniu ojca.

Ślepy Kaczor – przywódca Hip Chen Tongów, którzy czasem przebywają w tawernie Lao Che, a ich główną siedzibą jest fabryka sztucznych ogni. Indiana zabija go na dachu fabryki.

Sudao – bezwzględny podwładny Magnusa, który stara się przejąć Nefrytową Sferę. Używa wielu sztuczek związanych z ogniem, np. rzuca zapalonymi pochodniami, zieje ogniem. Zabity w walce z Indy'm.

Yasin (tylko Wii/PS2) – kurator muzeum Pałacu Tokapi'ego. Wskazał Indianie, gdzie Kingston odnalazł wskazówki dotyczące Berła Królów.

Loo Sing (tylko NDS) – przyjaciel Archiego Tana, który informuje Indianę o zaistniałej sytuacji.

Profesor Henry Jones Sr. (tylko Wii w trybie kooperacji) – razem z Indy'm podróżuje do Południowej Ameryki w poszukiwaniu Statuetki Majów.

Artefakty[edytuj | edytuj kod]

 • Popiersie o Głowie Barana (tylko Wii/PS2) – artefakt znaleziony przez Indianę w Sudanie, a następnie odebrany mu przez Magnusa.
 • Nefrytowa Sfera – nefrytowa kula niewiadomego pochodzenia. Znaleziona przez Kingstona w 1922 roku. Pozwala odblokować Świątynię w Panamie. Kingston użył Sfery do przekazania informacji Indy'emu na temat Berła Królów. Archie Tan miał ją dla niego przechować w Gwieździe Orientu (lub w wersji PSP – na przedmieściach San Francisco).
 • Berło Królów (Laska Mojżesza) – biblijny przedmiot, który był odpowiedzialny za sprowadzenie dziesięciu plag egipskich oraz rozstąpienie Morza Czerwonego. Znajduje się w Świątyni Berła wysoko w Himalajach. Drogę do niego wskazują dwaj „Pasterze” – jeden to wahadło w Stambule, drugi – inskrypcja na sarkofagu w katakumbach pod Paryżem. Pod koniec przygody Berło zamienia się w węża i wyrusza we własną stronę, co Indy kwituje stwierdzeniem „Samo o siebie zadba”. Co ciekawe Laskę Mojżesza można także zobaczyć w filmie Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki. Wypada ona ze skrzyni z numerem 4054504 w Hangarze 51, w scenie gdy Rosjanie rozbijają pudła, aby dostać się do zmumifikowanych szczątek obcego. W jednym z dodatków specjalnych na płycie z czwartym filmem, Doug Harlocker, zajmujący się artefaktami w filmie, pokazuje z bliska Berło Królów wraz ze skrzynią, w której się znajdowało. Twórcy wzorowali się na Lasce Mojżesza z filmu Dziesięcioro przykazań z 1956 roku z Charltonem Hestonem.
 • W wersji Wii/PS2 do zdobycia jest 28 dodatkowych artefaktów, dzięki którym można odblokować nowe dodatki w grze. W wersji Wii można też zdobyć trzy artefakty w trybie kooperacji.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Podczas rozdziału, w którym Indiana ucieka przed nazistami w Sudanie samolotem, można dopatrzeć się w kanionie Świątyni Graala z Ostatniej Krucjaty.
 • W wersji Wii jako dodatek jest też do dyspozycji gra typu „wskaż i kliknij” Indiana Jones and the Fate of Atlantis.
 • W wersji PSP w rozdziale Odin, Indy może odnaleźć trzy dodatkowe artefakty – Orichalcum, czyli tajemnicza substancja o wielkiej mocy z gry Indiana Jones and the Fate of Atlantis, Klejnoty Króla Salomona, czyli trzy różnokolorowe klejnoty z gry Indiana Jones and the Infernal Machine oraz Fragmenty Zwierciadła Snów, artefaktu z gry Indiana Jones and the Emperor’s Tomb. W ten sposób nawiązano do poprzednich gier z serii Indiana Jones o oryginalnych fabułach.
 • Wprawdzie Lao Che ze Świątyni Zagłady jest kilkukrotnie wymieniony w grze, a Indy odwiedza nawet jego tawernę w Chinatown w San Francisco, to sam bohater nigdy nie pojawia się na ekranie.
 • Wersje na konsole najnowszej generacji (PS3 i Xbox 360) też były planowane, ale niestety zostały odwołane z powodu przedłużających się terminów.
 • Indiana Jones już drugi raz odwiedza Stambuł – pierwszy raz szukał w nim fragmentu Zwierciadła Snów w grze Indiana Jones and the Emperor’s Tomb.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b LucasArts.com. Lucasarts. [dostęp 2009-06-11].
 2. a b GAME.co.uk. GAME.co.uk. [dostęp 2009-12-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]