Industrias Kaiser Argentina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
IKA
Industrias Kaiser Argentina S.A.
Ilustracja
Państwo  Argentyna
Siedziba Santa Isabel
Data założenia 1955
Data likwidacji 1975
Forma prawna Spółka joint venture
Udziałowcy Kaiser Motors, American Motors Corporation, Industrias Aeronáuticas y Mecánicas del Estado, Renault
brak współrzędnych


Industrias Kaiser Argentina S.A., IKAargentyński producent samochodów. Firma została założona w 1955, w prowincji Córdoba jako spółka joint venture pomiędzy rządem argentyńskim i amerykańskim przedsiębiorstwem Kaiser Motors.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 50. XX wieku duży import samochodów sklonił argentyński rząd Juana Domingo Peróna do zainteresowania się możliwością uruchomienia produkcji w ich kraju. Wysłał więc delegacje w celu znalezienia firm, zainteresowanych taką współpracą, ale wobec słabego rozwoju technologicznego kraju nie znalazł chętnych. W tej sytuacji postanowiono zbudować własne zakłady na bazie rządowego przedsiębiorstwa z branży lotniczej i mechanicznejIAME.

W tym czasie amerykański producent samochodów Kaiser Motors przejął znaną z produkcji marki Jeep firmę Willys-Overland, wraz z jej nowym modelem osobowym Willys Aero. Niestety nowy model nie poprawił wyników sprzedaży na rodzimym rynku i podjęto decyzje o zamknięciu wszystkich linii produkcyjnych samochodów osobowych, skupiając się jedynie na produkcji samochodów Jeep.

Kiedy w USA pojawili się agenci rządu Argentyny ze swoją ofertą wsparcia budowy fabryki, Kaiser jako jedyna firma zainteresowała się możliwością nawiązania współpracy. Umowę pomiędzy rządem Argentyny, przedsiębiorstwem Industrias Aeronáuticas y Mecánicas del Estado i firmą Kaiser Motors podpisano 18 stycznia 1955. Nową fabrykę wybudowano w mieście Santa Isabel, w prowincji Córdoba, przenosząc do niej wcześniej zamknięte linie produkcyjne samochodów Kaiser.

Kaiser Carabela przed salonem

Pierwszym produkowanym samochodem był bazujący na modelu Kaiser Manhattan, Kaiser Carabela. W kolejnych latach do produkcji weszły także modele, bazujące na licencjach samochodów Jeep, Alfa Romeo (model Alfa Romeo 1900 Berlina), nowego właściciela Kaiser Motors – American Motors Corporation (różne modele AMC Rambler) i Renault.

Współpraca z tą ostatnią firmą rozpoczęła się w 1959. Od tej pory firma była znana jako IKA Renault. Oficjalnie zmiana nazwy na IKA Renault S.A. nastąpiła w 1967 po przejęciu większościowego pakietu akcji. Następnie w 1975 American Motors Corporation wycofał swoje udziały w IKA, a firma przekształciła się w Renault Argentina S.A..

Modele[edytuj | edytuj kod]

Samochody IKA na wystawie w 1964

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]