Instytut Chemii Bioorganicznej PAN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (IChB PAN) – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Poznaniu. Profil działalności obejmuje chemię i biochemię kwasów nukleinowych i białek, ich badania strukturalne oraz aplikacyjne. Przy IChB afiliowane jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

W IChB (łącznie z PCSS) zatrudnionych jest ponad 480 osób, w tym 21 profesorów, 14 doktorów habilitowanych i ok. 50 doktorów. Przy IChB funkcjonuje studium doktoranckie, w którym kształci się ok. 80 studentów; ponadto zmienna liczba studentów wykonuje tu część doświadczalną swoich prac magisterskich oraz prowadzi własne badania naukowe pod kierunkiem pracowników IChB. IChB ma prawo nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego nauk chemicznych w zakresie chemii i biochemii. Poza laboratoriami badawczymi i PCSS, Instytut posiada bibliotekę oraz centrum konferencyjne obejmujące aulę, dwie sale seminaryjne, hall i hotel.

W roku 2011 IChB wraz z Wydziałem Biologii UAM utworzył Poznańskie Konsorcjum RNA, które w roku 2014 na okres 5 lat uzyskało status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, nadawany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego[1].

Profil badawczy[edytuj | edytuj kod]

Samodzielni pracownicy naukowi[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Instytut Chemii Bioorganicznej wywodzi się z powstałego w 1969 roku poznańskiego Zakładu Stereochemii Produktów Naturalnych Instytutu Chemii Organicznej PAN (IChO), kierowanego przez prof. Macieja Wiewiórowskiego. W roku 1974 zespół M. Wiewiórowskiego przeniósł się do budynków przy ul. Noskowskiego, a w 1980 roku przekształcił się w Zakład Chemii Bioorganicznej PAN, który w 1988 r. uzyskał status samodzielnego instytutu PAN. W pierwszej połowie lat 90. Instytut zyskał nowe budynki obejmujące 6000 m² powierzchni laboratoryjnej, 5000 m² centrum konferencyjnego oraz 150 m² nowoczesnej, zautomatyzowanej szklarni.

Dyrektorzy IChB[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące: akcent na jakość!. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 2014-05-14. [dostęp 2014-05-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]