Hadar Josef

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hadar Josef
הדר יוסף
Osiedle Tel Awiwu
Ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Tel Awiw
Miasto Tel Awiw-Jafa
Dzielnica Druga
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°06′29″N 34°49′30″E/32,108056 34,825000
Portal Portal Izrael

Hadar Josef (hebr. הדר יוסף; Most Josefa) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Drugiej.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Most Dziesięciu Młynów – zdjęcie z okresu prac remontowych w lutym 2009. Pod mostem widoczne pozostałości dawnej tamy spiętrzającej wodę na potrzeby młyna

Pierwszy człon nazwy "Hadar" odnosi się do nazwy mostu Tahont Al Hadar (hebr. עשר טחנות; Most Dziesięciu Młynów), który został wybudowany na rzece Jakron pod koniec lat 30. XX wieku. Współczesny most, stojący tuż przy osiedlu, znajduje się dokładnie w miejscu starego mostu.

Natomiast drugi człon nazwy "Josef" odnosi się do osoby Josepha S. Aliszera, który zainicjował zakup tutejszych gruntów od arabskiej wioski Abu Kishka (arab. ابو كشك).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron. Jest położone w północno-wschodniej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Zachodnią granicę osiedla stanowią ulice Bnei Ephraim i HaRav Mark, za którymi znajduje się osiedle Ma’oz Awiw. Na północy za ulicą Mivtsa Kadesh znajduje się osiedle Ne’ot Afeka. Na wschodzie za ulicą Yad HaMa'avir znajduje się osiedle Newe Dan. Południową granicę wyznacza linia kolejowa oraz rzeka Jarkon, za którymi znajduje się Park ha-Jarkon oraz miasto Ramat Gan.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plany utworzenia osiedla w tym miejscu powstały już w 1946, jednak pierwsi mieszkańcy osiedlili się dopiero w 1951.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Zabudowa osiedla składa się z budynków wielorodzinnych, w większości 8-rodzinnych. We wschodniej części znajduje się Park Frankfurt.

Większość tutejszych ulic posiada nazwy upamiętniające żydowskie społeczności zniszczone podczas HolokaustuOdessa, Warszawa, Lwów, Budapeszt, Łódź, Białystok, Czerniowce, Brześć oraz Jassy.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W osiedlu znajduje się szkoła podstawowa David Yellin.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Przy ulicy Kehilat Lvov jest synagoga, natomiast w północno-zachodniej części osiedla jest jesziwa Rambam.

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

W południowej części osiedla, nad rzeką Jarkon znajduje się siedziba Izraelskiego Komitetu Olimpijskiego. Tuż obok znajduje się kompleks stadionów sportowych. Jest tutaj stadion do piłki nożnej Hadar Josef Stadium oraz stadion lekkoatletyczny, na którym są rozgrywane Mistrzostwa Izraela w lekkoatletyce. Przy stadionie znajdują się biura Izraelskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Izraelskiego Związku Judo.

Znajduje się tutaj także kompleks kortów tenisowych[1].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W osiedlu znajdują się trzy centra handlowe.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W osiedlu znajdują się dwie przychodnie zdrowia, dwie apteki oraz urząd pocztowy.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Blisko wschodniej granicy osiedla przebiega droga nr 482 ISR-HW-482.svg (Tel Awiw-Herclijja). Jadąc nią na północ, dojeżdża się do autostrady nr 5 ISR-FW-5.svg (Tel Awiw-Ari’el). Natomiast jadąc ulicą Bnei Ephraim, a następnie Rokah na południowy zachód, dojeżdża się do autostrady nr 20 ISR-FW-20.svg (Ayalon Highway).

W pobliżu osiedla znajduje się stacja kolejowa Bene Berak.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Israel Tennis Association: Israel Tennis Association (hebr.). [dostęp 1 marca 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]