Przejdź do zawartości

Czarodziejki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czarodziejki
Charmed
Ilustracja
logo serialu
Gatunek

fantasy, dramat, horror

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Constance M. Burge

Główne role Shannen Doherty (seria 1-3)
Holly Marie Combs
Alyssa Milano
Rose McGowan (seria 4-8)
Ted King (seria 1)
Brian Krause (seria 2-8)
Dorian Gregory (seria 1-7)
Greg Vaughan (seria 2)
Karis Paige Bryant (seria 2)
Julian McMahon (seria 3-5)
Drew Fuller (seria 6)
Kaley Cuoco (seria 8)
Muzyka tytułowa

Love Spit Love -
How Soon Is Now?

Liczba odcinków

179 (178 w emisji)

Liczba serii

8

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja

Brad Kern
Constance M. Burge
Aaron Spelling
E. Duke Vincent

Scenariusz

Constance M. Burge

Muzyka

J. Peter Robinson
i inni

Czas trwania odcinka

40-45 minut

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Stany Zjednoczone

Data premiery

7 października 1998

Stacja telewizyjna

The WB

Lata emisji

1998–2006

Status

zakończony 12

Format obrazu

480i (SDTV) – oryginalna emisja
1080i (HDTV) – wersja zremasterowana (2018)

Format dźwięku

Stereo

Chronologia
Kontynuacja

Charmed” – komiks

Strona internetowa

Czarodziejki (ang. Charmed) – amerykański serial fantasy emitowany na kanale The WB w USA, a w Polsce na kanałach TVP1, Polsat, Hallmark, SciFi Universal, Fox Life i TV6. Serial opowiada o najpotężniejszych na świecie dobrych czarownicach – siostrach Halliwell. Każda z nich posiada unikalne magiczne zdolności, które rozwijają się w ciągu całego ich życia. Mieszkają razem w starej rodzinnej posiadłości i wykorzystują swe zdolności do walki z demonami i innymi siłami zła, które panoszą się na terenie San Francisco w Kalifornii.

Serial jest połączeniem wielu gatunków – od horroru i fantasy aż do komedii, a nawet opery mydlanej. Serial miał najlepszy debiut (aż do pojawienia się Tajemnic Smallville – 8,4 miliona – z 2001 roku), w stacji The WB – pierwszy odcinek serialu obejrzało 7,7 miliona widzów[1].

Po emisji odcinka Payback’s a Witch 15 stycznia 2006 roku, Czarodziejki stały się najdłużej trwającym serialem, w którym główne role przypadały kobietom, wyprzedzając tym samym serial Laverne & Shirley. Status ten utrzymał się aż do 13 maja 2012 roku, kiedy to Gotowe na wszystko wyprzedziły Czarodziejki o dwa odcinki[2][a]. Finałowy odcinek, Forever Charmed, obejrzało 4,49 miliona widzów. W październiku 2013 roku, stacja CBS ogłosiła, że planuje zlecenie nowej wersji serialu[3], jednakże 12 sierpnia 2014 roku podana została informacja, że stacja zrezygnowała z rebootu.[4] W 2018 roku stacja The CW zamówiła pilot nowego rebootu serialu o tym samym tytule.[5]

Utworem otwierającym serial jest „How Soon Is Now?” śpiewany przez Love Spit Love (cover utworu grupy „The Smiths”), wykorzystany wcześniej w filmie Szkoła czarownic.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Siedem miesięcy po śmierci swojej babci, Prue, Piper i Phoebe ponownie spotykają się pod tym samym dachem, gdy najmłodsza z nich, Phoebe, powraca do rodzinnego domu w San Francisco. Jeszcze tego samego dnia odkrywa na dotąd zamkniętym, zaniedbanym strychu, starą książkę – Księgę Cieni. Czytając z niej inkantacje, bezwiednie uruchamia ciąg wydarzeń, które wypełniają prastarą przepowiednię.

Wkrótce siostry odkrywają, że nie tylko posiadały nadnaturalne dary, ale i pochodzą z prastarego rodu czarownic – Warrenów, a pierwsza z rodu, Melinda Warren, została spalona na stosie podczas procesów czarownic w Salem. Jednakże zanim umarła, przepowiedziała, że moc z każdym pokoleniem będzie rosła, a punktem kulminacyjnym będzie pojawienie się trzech sióstr – najpotężniejszych dobrych czarownic, jakie świat kiedykolwiek widział; trzy siostry ukształtują Moc Trzech, największą magiczną siłę dobra jaka kiedykolwiek istniała na Ziemi. Siostry z czasem odkrywają, iż mają przyrodnią siostrę Paige.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Kolejno: Shannen Doherty, Holly Marie Combs, Alyssa Milano oraz Rose McGowan kreujące role Prudence, Piper, Phoebe i Paige.

Główne[edytuj | edytuj kod]

 • Prudence Halliwell (Shannen Doherty) – urodzona 28 października 1970 roku. Najstarsza z sióstr Halliwell. Posiada moc przesuwania obiektów za pomocą swojego umysłu (telekineza), jeśli widzi dany obiekt. Z czasem uczy się rozwijać swoją moc poprzez użycie rąk. Później rozwija się w niej również zdolność projekcji astralnej, która pozwala jej być w dwóch miejscach jednocześnie. Poświęciła część swojego dzieciństwa, by wychować swoje młodsze siostry – Piper i Phoebe po najpierw rozwodzie rodziców, a później po śmierci ich matki, Patty. W wyniku nieoczekiwanego splotu zdarzeń, Prue umiera w 2001 roku.
W pierwszym sezonie Prue stara pogodzić się z faktem, iż stała się czarodziejką. Wznawia swoją starą relację z detektywem Andy'im Trudeau z którym utrzymywała kontakt w liceum. Pracuje w domu aukcyjnym Buckland jako rzeczoznawca. W finale pierwszej serii musi pogodzić się ze śmiercią Andy’ego, który ginie ze strony demonicznego wroga. W połowie drugiej serii odchodzi z Buckland i zaczyna realizować swoje marzenia. Zostaje fotografem i pracuje dla magazynu 415. Prue umiera w finale trzeciego sezonu. Zostaje zabita przez Shaxa – potężnego demonicznego zabójcę wysłanego przez Źródło Wszelkiego Zła. Jej pogrzeb został przedstawiony w pierwszym odcinku czwartej serii. Z jej śmiercią nie mogła się pogodzić Piper, którą próbowała przywrócić duszę Prue. Zamiast jej pojawia się babcia sióstr Penny i oznajmia, że najstarsza z sióstr musi przystosować się do życia pozagrobowego, w czym pomagają jej Patty – matka sióstr – i babcia. Prue nie mogła wrócić na Ziemię, ponieważ nie pozwoliło by to siostrom ruszyć dalej.
W piątym sezonie w odcinku „Cat House”, gdy Phoebe i Paige odwiedzają przeszłość, będąc na weselu Piper i Leo, widzą Prue odjeżdżającą na motorze. Jednak twarz Prue nigdy nie została pokazana, a jedynie jej plecy. W finale siódmej serii Prue pomogła swoim siostrom pokonać demona Zankou, używając projekcji astralnej (Piper mówi „Dziękuję Prue” po udanym ataku). W komiksie Prue odradza się jako blond dziewczyna o imieniu Patience zamieszkująca Salem w stanie Massachusetts. Po dołączeniu do jej sióstr – Piper i Phoebe oraz po raz pierwszy Paige – ich moce zaczynają wariować, gdyż początkowa przepowiednia nigdy nie mówiła o „Mocy Czterech”, dlatego decyduje się oddać swoje moce, by moc Paige nie kolidowała z jej.
 • Piper Halliwell (Holly Marie Combs) – urodzona 7 sierpnia 1973 roku. Jej główną udręką było utrzymanie normalnego życia przy ciągłej ochronie świata. Posiada moc spowalniania molekuł (zatrzymywania czasu). Po pewnym czasie nauczyła się selektywnego unieruchamiania. Wraz z ewolucją mocy, nauczyła się przyspieszać molekuły (eksplodować). Jej rola środkowej siostry w pierwszych trzech sezonach polegała na godzeniu sióstr Prue i Phoebe. Po śmierci Prue staje się najstarszą siostrą Phoebe i Paige.
W pierwszym odcinku serialu dowiadujemy się, że jej chłopak – Jeremy – jest czarownikiem i chce zabić ją wraz z siostrami, aby posiąść moc, na którą czekał aż do powrotu Phoebe. Siostrom udaje się go pokonać. Pierwszy sezon przedstawia Piper pracującą w restauracji Quake jako kucharz, a później jako kierowniczka. Poznaje chłopaka – Leo Wyatt'a z którym się spotyka. Okazuje się, że jest on aniołem stróżem Czarodziejek. W drugiej serii Piper odchodzi z Quake i otwiera swój własny klub nocny – P3. Po zerwaniu z Leo, zaczyna się spotykać z Danem Gordonem próbując żyć w normalnym związku. Gdy im nie wychodzi odchodzi od Dana i układa swoje życie wraz z Leo. W trzecim sezonie mimo początkowego sprzeciwu Starszych biorą ślub.
W piątym sezonie rodzi syna o imieniu Wyatt. Wraz z mężem starają się uchronić go przed niebezpieczeństwami czyhającymi w magicznym świecie, gdyż posiada najpotężniejszą moc na świecie, przyciągającą coraz więcej demonów, czarownic i czarowników. W finale piątego sezonu z przyszłości przybywa duch światłości – Chris, który ratuje Czarodziejki przed śmiercią przez mitologicznych Tytanów. Po tym jak Starsi musieli się przed nimi ukrywać, Chris manipuluje wydarzenia tak, iż Leo staje się Starszym jednocześnie odchodząc od Piper. W czasie szóstej serii małżeństwo ponownie do siebie wraca, mimo iż Chris (w rzeczywistości syn Piper i Leo przybyły z przyszłości) stara się temu zapobiec. W finale szóstego sezonu Piper rodzi małego Chrisa, a Chris z przyszłości umiera. W siódmej serii Piper i Leo starają się żyć jak normalne małżeństwo, mimo iż w ósmym możliwość ta zostaje im odebrana. W ostatnim odcinku jak i w komiksie dowiadujemy się, iż Piper urodziła trzecie dziecko – tym razem córkę o imieniu Prudence Melinda.
 • Phoebe Halliwell (Alyssa Milano) – urodzona 2 listopada 1975 roku, zostaje obdarowana bierną mocą – prekognicją, która pozwala na widzenie przyszłości, rozwija się w niej również zdolność retrokognicji. W późniejszych sezonach otrzymuje aktywną moc lewitacji, która przydaje się w kombinacjach ze sztukami walki oraz moc empatii, która pozwala jej odbierać emocje innych i wpływać na nadnaturalne siły istot, których moce są związane z odczuciami. W pierwszych trzech sezonach, Phoebe jest najmłodszą i najbardziej zbuntowaną z sióstr Halliwell. Jej charakter często sprawia, iż dochodzi między nią a Prue do poważnych konfliktów. W sezonie czwartym, Phoebe staje się średnią siostrą i próbuje grać mediatora między Piper i Paige.
W drugiej serii Phoebe wraca na studia, które rzuciła zaraz po śmierci babci, na kierunek psychologii. Nie mając mocy czynnej nauczyła się władać sztukami walki, aby lepiej pokonywać siły zła. W trzecim sezonie rozpoczyna relacje z Colem Turnerem, który faktycznie jest demonem Balthazorem, wynajętym aby zabić Czarodziejki. Gdy Phoebe to odkrywa, on przekonuje ją, że jako pół-człowiek pół-demon, naprawdę ją kocha. Postanawia upozorować swoją śmierć w ten sposób, aby Czarodziejki nie polowały na jego demoniczną część. Phoebe poślubiła Cole'a w sezonie czwartym, nie wiedząc, że stał się on nowym Źródłem Wszelkiego Zła i władcą podziemia. Później odkrywa, że jest w ciąży, ale jej nienarodzone dziecko zostało magicznie skradzione przez Wyrocznię, która twierdziła, że dziecko jest prawnie jej i nigdy nie należało do Phoebe i Cole’a. Również w czasie czwartej serii rozpoczyna pracę jako felietonistka w gazecie „The Bay Mirror”. W międzyczasie Phoebe staje się zła i otrzymuje moce, które posiada Źródło (m.in. kule ognia czy ogień pojawiający się w ręce). Po koronacji na Królową Podziemia dostaje moc znikania w płomieniach.
W piątej serii Phoebe próbuje żyć bez Cole’a i skupia się na swojej karierze. Jeszcze w tej samej serii zaczyna związek z jej nowym szefem Jasonem Deanem, który w szóstym sezonie odkrywa sekretną tożsamość Phoebe i nie mogąc poradzić sobie z tą informacją zrywa z dziewczyną. W finałowym odcinku Phoebe wychodzi za mąż za Kupidyna, który kiedyś pomógł znaleźć jej miłość. Ich małżeństwo owocuje trójką córek. Phoebe staje się również autorem poradnika o poszukiwaniu miłości.
 • Paige Matthews (Rose McGowan) – urodzona 2 sierpnia 1977 roku. Paige zostaje ujawniona po tragicznej i niespodziewanej śmierci Prue jako czwarta przyrodnia siostra sióstr Halliwell, córka Patty i Sama – jej ducha światłości, anioła stróża wiedźm. Jako że ten typ relacji był zakazany i niespotykany w owym czasie, oddali dziecko siostrze Agnieszce, zakonnicy, a następnie rodzina Matthews zaadoptowała ją. Jej biologiczni rodzice poprosili jedynie, aby jej imię zaczynało się na P, aby kontynuować tradycję. Po ojcu, duchu światłości, Paige odziedziczyła moc orbitowania – przenoszenia się. Po odrodzeniu Mocy Trzech, otrzymuje moc telekinezy orbitalnej, czyli zdolności do teleportowania dowolnego przedmiotu w miejsce, które sobie zażyczy, najczęściej używając do tego rąk. Choć moc ta wymaga używania werbalnych komend. W sezonie 5 Paige ujawnia, że ma także inne moce duchów światłości, jak np. zmiana wyglądu, uzdrawianie czy wyczuwanie swoich podopiecznych.
Początkowo Paige próbuje stać się tak dobra jak Prue, gdyż brak najstarszej siostry często jest wspominany. Lepiej rozwija swoją przyjaźń z Phoebe, gdyż z Piper nie może znaleźć wspólnego języka, w końcu jednak wszystkie siostry zbliżają się do siebie. W piątej serii rezygnuje z pracy w Usługach Socjalnych, by stać się pełnoetatową czarownicą. W szóstym sezonie bezrobocie zaczyna jej doskwierać, więc rozpoczyna pracę w pewnej agencji. W siódmej serii Paige zostaje dyrektorem Szkoły Magii.
W ósmym sezonie spotyka się z kuratorem Henrym Mitchellem, z którym decyduje się zawrzeć poważną znajomość. Wychodzi za mąż za niego i ma z nim trójkę dzieci – 2 córki i syna. W komiksie wreszcie spotyka Prue.

Wymienieni w czołówce[edytuj | edytuj kod]

 • Leo Wyatt (Brian Krause) – Duch Światłości Czarodziejek. Początkowo udaje „złotą rączkę”, pomagającą siostrom w naprawach domu. Jako duch światłości, Leo potrafi się orbitować (rodzaj teleportacji) i uzdrawiać. W pierwszym sezonie rozpoczyna relację z Piper, co jednak spotyka się z dezaprobatą Starszych. W trzecim sezonie biorą ślub i wkrótce rodzą im się synowie: Wyatt i Chris. Związek Leo i Piper doprowadza do napiętej relacji między Czarodziejkami, a Starszymi. W sezonie szóstym Leo staje się Starszym, a w siódmym zostaje Avatarem, aby uratować swoją rodzinę przed wieczną walką między dobrem a złem. Wkrótce Starsi decydują, iż nie może on być jednocześnie Starszym i mężem Piper, więc ten wybiera życie śmiertelnika.
 • Darryl Morris (Dorian Gregory) – policjant w San Francisco, partner policjanta Andy’ego Trudeau. Początkowo nie ufa Czarodziejkom, podejrzewając je o udział w niektórych zbrodniach popełnionych na terenie miasta. Jednak kilka miesięcy po śmierci Andy’ego, dowiaduje się prawdy i w kolejnych latach pomaga siostrom zatuszować sprawy związane z demoniczną aktywnością. Po siódmym sezonie Darryl wraz z rodziną przenosi się na wschodnie wybrzeże kraju.
 • Cole Turner (Julian McMahon) – znany jako demoniczny zabójca – Balthazor. Posiada moc lśnienia (rodzaj teleportacji) i rzucania kulami energii. Pojawia się w trzecim sezonie jako asystent prokuratora okręgowego, wysłany przez Triadę, by zabić Czarodziejki. Jednakże porzuca swą misję gdy zakochuje się w Phoebe z wzajemnością. W czwartej serii pozbywa się swojej demonicznej natury i poślubia Phoebe. Potem staje się nowym Źródłem Wszelkiego Zła. To spowodowało, iż Siostry musiały go zabić w sezonie piątym.
 • Chris Perry (Halliwell) (Drew Fuller) – syn Piper i Leo. Pojawia się w finale sezonu piątego, przedstawiając się jako duch światłości z przyszłości, który pomaga siostrom pokonać Tytanów. W szóstej serii wyjawia, że jest synem Piper i Leo, i przybył tu by nie dopuścić by Wyatt przeszedł na stronę zła. W finale szóstej serii zostaje zabity przez Starszego o imieniu Gideon.
 • Billie Jenkins (Kaley Cuoco) – studentka i podopieczna Paige. Pojawia się w ósmym sezonie. Posiada moc przenoszenia obiektów za pomocą umysłu przy pomocy telekinezy. Przez większość sezonu próbuje znaleźć swoją starszą siostrę Christy, która została porwana 15 lat wcześniej przez Triadę. Kiedy ją odnajduje ta próbuje przeciągnąć ją na stronę zła. Wkrótce pod wpływem Christy zdradza Czarodziejki. W finale serialu w akcie samoobrony była zmuszona do zabicia swojej siostry. Z epilogu serialu można się dowiedzieć, że pozostała przyjaciółką sióstr jeszcze przez wiele lat.
 • Andy Trudeau (Ted King) – znajomy sióstr, licealna pierwsza miłość Prue. Pracuje jako detektyw dla Departamentu Policji w San Francisco i przypadkowo zostaje przypisany do niemal każdej sprawy, w którym udział brały siostry. Andy w końcu odkrywa, że są czarownicami. W finale pierwszej serii zostaje zabity przez demona Rodrigueza, który również okazał się być jednym z urzędników resortu spraw wewnętrznych, który prowadził dochodzenie Andy’ego w sprawie „nierozwiązanych dziwnych przypadków”.
 • Dan Gordon (Greg Vaughan) – sąsiad sióstr, pojawia się w drugiej serii. Spotyka się z Piper po tym jak ta zrywa z Leo. Wkrótce jednak Czarodziejka zrywa z Danem i powraca do Leo. W finale drugiego sezonu przeprowadza się do Portland, gdzie otrzymał ofertę pracy.
 • Jenny Gordon (Karis Paige Bryant) – siostrzenica Dana, która tymczasowo mieszka z nim, gdyż jej rodzice pojechali do Arabii Saudyjskiej w interesach. Chociaż mieszka ze swoim wujem, tworzy więź z siostrami i często prosi je o rady w kobiecych sprawach. W połowie drugiego sezonu wraca z rodzicami do rodzinnego domu w USA. Pojawia się tylko w czterech odcinkach.

Drzewo genealogiczne głównych bohaterów[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
 
 
 
Penelope Johnson
 
 
 
Allen Halliwell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Victor Bennett
 
 
 
Patricia Halliwell
 
 
 
Samuel Wilder
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prudence Halliwell
 
Leo Wyatt
 
Piper Halliwell
 
Phoebe Halliwell
 
Coop
 
Paige Matthews
 
Henry Mitchell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wyatt Matthew Halliwell
 
Christopher Perry Halliwell
 
Prudence Melinda Halliwell
 
 
 
 
 
 
Henry
 
Tamora
 
Kat
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prue Johnna
 
Parker
 
Córka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Drzewo genealogiczne rodziny Halliwell

Motyw muzyczny[edytuj | edytuj kod]

Podkładem muzycznym wykorzystanym w czołówce był cover utworu The SmithsHow Soon Is Now?, wykonywany przez amerykański zespół Love Spit Love. Po wyemitowaniu 8. sezonu, licencja na użycie piosenki wygasła.[6] W związku z tym, podczas wydania tego sezonu na DVD, stacja The WB zdecydowała się na zastąpienie oryginalnego utworu na inny hard-rockowy w wersji instrumentalnej.[7] Co więcej, nowy utwór posłużył za podkład muzyczny w czołówce serialu we wszystkich odcinkach, podczas jego udostępnienia w amerykańskiej wersji platformy Netflix.[8][9] Oryginalny utwór ponownie został wykorzystany w czołówce serialu we wszystkich odcinkach w zremasterowanych wydaniach Blu-ray.

Ponadto w premierowym wydaniu serialu na DVD, piosenka tytułowa została zastąpiona inną, ponieważ licencja na użycie utworu How Soon Is Now? wygasła[6].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Główna obsada[edytuj | edytuj kod]

Bohater Aktor Sezony Odcinki
1 2 3 4 5 6 7 8
Piper Halliwell Holly Marie Combs Główna rola 179[i]
Phoebe Halliwell Alyssa Milano Główna rola 178
Prue Halliwell Shannen Doherty Główna rola 67[i]
Paige Matthews Rose McGowan Główna rola 112
Leo Wyatt Brian Krause Drugoplanowo Drugoplanowo/
Główna rola[ii]
Główna rola 154
Darryl Morris Dorian Gregory Główna rola 71
Andy Trudeau Ted King Główna rola 21[iii]
Dann Gordon Greg Vaughan Główna rola 18
Jenny Gordon Karis Paige Bryant Główna rola 4[iv]
Cole Turner Julian McMahon Główna rola Gościnnie 57
Chris Perry (Halliwell) Drew Fuller Gościnnie Główna rola Gościnnie 26
Billie Jenkins Kaley Cuoco Główna rola 22
 1. a b Łącznie z niewyemitowanym odcinkiem pilotowym.
 2. W drugim sezonie Brian Krause jako Leo Wyatt występował w roli drugoplanowej (odcinki 24, 26, 28, 30, 34-35) oraz w głównej obsadzie (odcinki 36-44).
 3. Razem 22, jeśli uwzględnimy odcinek 17, w którym został wymieniony w czołówce w głównej obsadzie, mimo iż w nim się nie pojawia. Pomimo nieobecności aktora, jego postać jest widoczna w młodym wieku.
 4. Tylko w odcinkach 23, 25-26, 28.

Finałowy sezon miał ograniczony budżet, dlatego twórcy musieli obniżyć koszty związane z serialem. W związku z tym postać grana przez Briana Krause została częściowo skrócona, zaś postać Doriana całkowicie usunięta[10][11].

Drugoplanowa obsada[edytuj | edytuj kod]

Postać Aktor(ka) Lata Uwagi
Rex Buckland Neil Roberts 1998–1999
Hannah Webster Leigh-Allyn Baker 1998–1999
Victor Bennett (#2) James Read 2000-2006
Wyrocznia Debbi Morgan 2002-2003
Belthazor Michael Bailey Smith 2000-2001
Claire Pryce Cristine Rose 1999
Bob Cowan David Reivers 2001-2002
Jack Sheridan Lochlyn Munro 1999-2000
Elise Rothman Rebecca Balding 2002-2003, 2004, 2005
Avatar Joel Swetow 2002, 2003, 2004-2005
Sandra Elizabeth Dennehy 2003, 2004-2005, 2006
Patricia Halliwell Finola Hughes 1998-2006
Penelope Halliwell Jennifer Rhodes 1998-2006
Henry Mitchell Ivan Sergei 2005-2006
Christy Jenkins Marne Patterson 2006
Coop (Kupid) Victor Webster 2006
dorosły Wyatt Wes Ramsey 2004, 2005, 2006 Odcinki: 132-133, 154, 178

W pozostałych rolach[edytuj | edytuj kod]

(Liczby w nawiasach oznaczają odcinek, w którym pojawiła się dana postać. Pierwsza cyfra oznacza serię, natomiast ta druga oznajmia, który to odcinek).

Specjalne występy muzyczne[edytuj | edytuj kod]

W akcję serialu zostały wplecione specjalne występy muzyczne, które miały miejsce w klubie Piper Halliwell – P3. Miało to pokazać, iż mimo że Czarodziejki prowadzą walkę z demonami, mają swoje osobiste, „ludzkie” życie. Gościnnie wystąpili:

Seria 2:

Seria 3:

 • odcinek 1 (45) – Barenaked Ladies
 • odcinek 4 (48) – Snake River Conspiracy
 • odcinek 5 (49) – Marvelous 3
 • odcinek 6 (50) – Idol
 • odcinek 11 (55) – Box
 • odcinek 18 (62) – Orgy

Seria 4:

 • odcinek 5 (71) – Dave Navarro
 • odcinek 16 (82) – Rebekah Ryan

Seria 5:

Seria 6:

 • odcinek 7 (118) – Steadman
 • odcinek 14 (125) – Ziggy Marley
 • odcinek 18 (129) – Andy Stochansky

Seria 7:

Seria 8:

Czarodziejki w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Czarodziejki od razu stały się hitem. Serial zdołał przyciągnąć przed telewizory ponad 7 milionów widzów. Wkrótce zaczął podbijać Europę i w 2001 roku dotarł do Polski, gdzie po raz pierwszy emitowany był w TVP1, jednak wyświetlono tylko dwa pierwsze sezony. Początkowo wyemitowano pierwsze 13 odcinków pierwszej serii, jednak w drugiej połowie 2001 roku ją dokończono. W 2003 roku wyemitowano drugi sezon serialu.

Następnie, emisji serialu podjęła się telewizja Polsat. Od 13 maja 2006 roku do 19 grudnia 2009 roku, Polsat, jako pierwsza polska ogólnodostępna telewizja, wyemitował wszystkie osiem sezonów. Serial był emitowany raz w tygodniu, w soboty. Wyjątkiem był dzień 19 grudnia 2009 roku, kiedy wyemitowano dwa ostatnie odcinki finałowego sezonu. Serial podbił serca wielu polskich widzów. W późniejszym czasie Polsat zdecydował na ponowną emisję Czarodziejek. Emisję rozpoczęto od 20. odcinka piątego sezonu – 1 marca 2010 roku. Emisja odbywała się od poniedziałku do piątku, po jednym odcinku. Ostatni odcinek ósmej serii wyemitowano 18 czerwca 2010 roku. Od 31 lipca do 30 sierpnia 2012 roku, stacja ponownie emitowała 1. sezon. Od 15 listopada 2012 kontynuowano nadawanie kolejnych sezonów. Emisję zakończono 1 marca 2013, na 6. odcinku piątej serii.

Od 2008 roku, Czarodziejki były emitowane na kanale Sci Fi Channel, od pierwszego sezonu, od poniedziałku do piątku, po dwa nowe odcinki dziennie. Natomiast w czwartki, soboty i niedziele, emitowano dwa odcinki, lecz z innych sezonów. Stacja premierowo wyemitowała cały serial w Polsce (m.in. 7 sezon emitowany był od 7 sierpnia 2008 roku[12]). Odcinki Czarodziejek emitowano chaotycznie, często powtarzano, a także wycinano sceny. Emisję serialu zakończono 21 czerwca 2010 roku.

Kolejną stacją, emitującą Czarodziejki, był Hallmark Channel. Serial wyświetlano od 1 maja 2009 roku do 26 lutego 2010 roku, emitując wszystkie odcinki. Serial nadawany był raz dziennie w dni powszednie, a powtórki w weekendy.

Od 9 sierpnia 2010 roku, serial emitowany był w stacji Fox Life, od poniedziałku do piątku, z powtórkami następnego dnia powszedniego. Emisja zakończyła się 28 lutego 2011 na ostatnim odcinku 3. sezonu. Od 16 sierpnia do 15 listopada 2011 roku, ponownie rozpoczęto emisję sezonów 1-3. Od 23 grudnia 2011, Fox Life kontynuował emisję (od 4. sezonu) i 27 marca 2012 roku zakończył ją na ostatnim odcinku szóstej serii. Od 12 kwietnia do 16 października 2012, stacja powtórzyła emisję sezonów 1-6. W okresie od 2 listopada do 3 grudnia 2012, stacja ponownie nadała trzecią serię serialu. Premiera siódmego sezonu Czarodziejek nastąpiła 4 grudnia 2012, natomiast 3 stycznia 2013 – ósmego. Ostatni odcinek premierowo wyemitowano 1 lutego 2013. Od 4 lutego do 4 kwietnia 2013, stacja powtórzyła 7. i 8. sezon, a od 23 kwietnia do 25 września 2013 rozpoczęła emisję sezonów 4-8. Od 4 października 2013 do 20 marca 2014, stacja powtórzyła emisję serialu, rozpoczynając od 4 sezonu.

Od 1 marca do 28 czerwca 2014 roku stacja TV4 wyświetlała co sobotę 7 sezon serialu.

Od 16 stycznia 2015 do 15 września 2016 roku serial emitowany był przez stację TV6, która emitując serial od poniedziałku do piątku, wyświetliła wszystkie odcinki. Emisja powtórkowa nastąpiła w okresach: od 16 września 2016 do 22 lutego 2017 roku wyemitowano sezony 1-5, od 22 lutego do 31 października 2017 ponownie wyświetlono cały serial, a od 2 listopada 2017 do 7 lutego 2018 emitowano serie 6-8. W czasie od 8 lutego do 19 czerwca 2018 wyświetlono sezony 5-8, natomiast od 20 czerwca do 21 sierpnia 2018 oraz od 22 sierpnia do 22 października 2018 roku serie 7-8.

W międzyczasie od 2 lutego do 3 czerwca 2015 roku na kanale Discovery Life wyemitowano 4 pierwsze sezony z nowym lektorem. W okresach: od 4 czerwca do 5 października 2015, od 6 października 2015 do 4 lutego 2016, od 5 lutego do 9 czerwca 2016, od 10 czerwca do 10 października 2016 powtórzono emisję sezonów 1-4, a od 11 października do 30 listopada 2016 emisję sezonów 1-2.

W 2023 roku serial ponownie zawitał do ramówki stacji Sci Fi, gdzie od 27 listopada jest emitowany w zremasterowanej wersji obrazu (16:9) w jakości high-definition[13].

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Stacja telewizyjna Opracowanie Przygotowanie tekstu Lektor
Polsat Praca własna Maciej Orkan-Łęcki (pierwsze sezony) / Agnieszka Kamińska (ostatnie sezony) Stanisław Olejniczak
Sci Fi Channel Sun Studio Polska Edyta Kutner i Tomasz Kutner Andrzej Leszczyński
Fox Life SDI Media Polska Edyta Kutner Paweł Bukrewicz

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Premierowa emisja Stany Zjednoczone
The WB
Premierowa emisja Polska
Premiera Finał Premiera Finał
1 22 7 października 1998 26 maja 1999 18 marca 2001 (TVP1)
13 maja 2006 (Polsat)
26 listopada 2001 (TVP1)
30 września 2006 (Polsat)
2 22 30 września 1999 18 maja 2000 13 stycznia 2003 (TVP1)
7 października 2006 (Polsat)
16 czerwca 2003 (TVP1)
17 marca 2007 (Polsat)
3 22 5 października 2000 17 maja 2001 24 marca 2007 (Polsat) 15 września 2007 (Polsat)
4 22 4 października 2001 16 maja 2002 22 września 2007 (Polsat) 1 marca 2008 (Polsat)
5 23 22 września 2002 11 maja 2003 8 marca 2008 (Polsat) 30 sierpnia 2008 (Polsat)
6 23 28 września 2003 16 maja 2004 22 maja 2008 (Sci Fi Channel)
6 września 2008 (Polsat)
7 sierpnia 2008 (Sci Fi Channel)
14 lutego 2009 (Polsat)
7 22 12 września 2004 22 maja 2005 7 sierpnia 2008 (Sci Fi Channel)
21 lutego 2009 (Polsat)
1 sierpnia 2009 (Polsat)
8 22 25 września 2005 21 maja 2006 8 sierpnia 2009 (Polsat) 19 grudnia 2009 (Polsat)


Wydania DVD[edytuj | edytuj kod]

Seria Liczba odcinków Wydania DVD
Region 1 Region 4
1 22 1 lutego 2005[14] 6 czerwca 2005[15]
2 22 6 września 2005[16] 1 sierpnia 2005[17]
3 22 15 listopada 2005[18] 3 października 2005[19]
4 22 28 lutego 2006[20] 21 listopada 2005[21]
5 23 6 czerwca 2006[22] 6 marca 2006[23]
6 23 17 października 2006[24] 3 kwietnia 2006[25]
7 22 6 lutego 2007[26] 5 czerwca 2006[27]
8 22 11 września 2007[28] 30 kwietnia 2007[29]

Wersja Blu-ray[edytuj | edytuj kod]

Dnia 30 października 2018 roku CBS wydał zremasterowaną wersję pierwszego sezonu na Blu-ray, w której liczba wersji czołówki pierwszego sezonu została zredukowna z siedmiu do sześciu.[30][31].

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Czarodziejki (komiks).

15 marca 2010 roku, wydawnictwo Zenescope Entertainment ogłosiło, iż nabyło prawa od CBS Consumer Products, aby opublikować serię komiksów opartych na serialu pod oryginalnym tytułem „Charmed”. Pierwszy numer ukazał się 16 czerwca 2010, natomiast nr 24 – 3 października 2012 roku. Pierwsze 24 numery uznawane są za 9 serię, zaś kolejne 20 numerów za 10 serię serialu.

Soundtrack[edytuj | edytuj kod]

 • Charmed: The Soundtrack
 • Charmed: The Book of Shadows
 • Charmed: The Final Chapter

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Aktor(ka) Nagroda Za co
1999 Alyssa Milano Saturn Najlepsza aktorka drugoplanowa w programie telewizyjnym lub serialu
1999 Czarodziejki Złoty Glob Najlepszy serial komediowy
1999 Shannen Doherty People’s Choice Ulubiona artystka w nowym serialu
2000 Holly Marie Combs Saturn Najlepsza aktorka w serialu komediowym
2000 Shannen Doherty Saturn Najlepsza aktorka w serialu lub filmie telewizyjnym
2002 Alyssa Milano MTV Najbardziej pożądana kobieta
2002 Bobby Edner Nagroda Młodych (nominacja) Wyróżniająca się rola w serialu lub filmie telewizyjnym
2003 Alyssa Milano Emmy Najlepsza aktorka w serialu komediowym
2004 Rose McGowan Emmy Najlepsza aktorka w serialu lub filmie telewizyjnym

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Lub o jeden odcinek wliczając nieemitowany w telewizji odcinek pilotażowy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Charmed Reboot: Alyssa Milano Not Happy About Remake, Fans Hesitant. inquisitr.com, 25-10-2013. [dostęp 2015-08-14]. (ang.).
 2. Jarett Wieselman: 7 Reasons “Charmed” Fans Should Be Watching “Witches Of East End”. BuzzFeed News, 2014-08-14. [dostęp 2015-08-14]. (ang.).
 3. 'Charmed' Reboot in the Works at CBS. [dostęp 2015-08-07].
 4. Michael Ausiello: Ask Ausiello: Spoilers on Parenthood, Chicago Fire, True Blood, Glee, S.H.I.E.L.D., The Killing and More. tvline.com, 2014-08-12. [dostęp 2020-12-29]. (ang.).
 5. Matt Webb Mitovich: Charmed Reboot Gets CW Pilot Order — What Changed From Last Year's Pitch?. tvline.com, 2018-01-25. [dostęp 2020-12-29]. (ang.).
 6. a b Kristina Adams: Charmed: The Good, The Bad, And Why We Love it Anyway. heartofglassmagazine.com, 2012-04-23. [dostęp 2020-12-29]. (ang.).
 7. Joe Satran: Netflix’s ‘Dawson’s Creek’ Theme Song Closes Tortured Saga. huffpost.com, 2012-07-19. [dostęp 2020-12-29]. (ang.).
 8. Tariq Kyle: 5 things we need to see in the ‘Charmed’ reboot. hypable.com, 2017-01-19. [dostęp 2020-12-29]. (ang.).
 9. Alanna Bennett: Netflix, Do Not Change The 'Gilmore Girls' Theme. bustle.com, 2014-09-11. [dostęp 2020-12-29]. (ang.).
 10. Becki Ledford: The Untold Truth Of Charmed. thelist.com, 2018-02-02. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 11. Kieran Fisher: 20 Wild Details Behind The Making Of Charmed. screenrant.com, 2018-12-03. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 12. Od 7 sierpnia w Sci Fi siódmy sezon serialu Czarodziejki. satkurier.pl, 2008-07-21. [dostęp 2023-12-27]. (pol.).
 13. Czarodziejki, odc. 1 - Narodziny magii. programtv.onet.pl. [dostęp 2023-12-27]. (pol.).
 14. Charmed: Season 1. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 15. Charmed: Season 1 [DVD]. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 16. Charmed: Complete Season 2. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 17. Charmed: Complete Season 2 [DVD]. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 18. Charmed: Season 3. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 19. Charmed – the Complete Third Season [DVD]. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 20. Charmed: Season 4. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 21. Charmed: Season 4 [DVD]. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 22. Charmed: Season 5. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 23. Charmed: Season 5 [DVD]. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 24. Charmed: Season 6. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 25. Charmed: Season 6 [DVD]. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 26. Charmed: Season 7. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 27. Charmed: Season 7 [DVD]. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 28. Charmed: the Final Season. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 29. Charmed: Season 8 [DVD]. amazon.com. [dostęp 2020-12-30]. (ang.).
 30. Charmed: The Complete First Season [Blu-ray]. amazon.com, 2018-10-30. [dostęp 2020-12-29]. (ang.).
 31. The Original CHARMED - HD Remastered!. viacbscontent.com, 2018-06-15. [dostęp 2020-12-29]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]