Jan Braun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jan Nepomucen Józef Braun (ur. 15 maja 1926 w Łodzi[1], zm. 29 czerwca 2015[2]) – polski sumerolog i kartwelolog, przez lata związany z Zakładem Wschodu Starożytnego Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Był najmłodszym synem Jana Tymoteusza Brauna, nauczyciela, wieloletniego kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej nr 30 (w latach 1926-1939), i Anny z Żylińskich. Miał siostrę Michalinę Annę, lekarkę i seksuolog, oraz starszego brata Andrzeja, poetę i pisarza.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W latach 1933-1939 uczęszczał do Publicznej Szkoły Powszechnej nr 30 im. św. Stanisława Kostki w Łodzi. Od 15 września 1939 do 10 grudnia 1939 uczęszczał do Państwowego Gimnazjum Męskiego nr 38 im. S. Żeromskiego w Łodzi. Edukację przerwał wybuch wojny i przymusowe wysiedlenie całej rodziny Braunów do Generalnego Gubernatorstwa. W okresie okupacji uczył się sam i pod kierunkiem ojca, zaangażowanego w tajne nauczanie. W kwietniu 1945 r. powrócił wraz z rodziną do Łodzi i zapisał się do 3 klasy Trzeciego Państwowego Gimnazjum i Liceum im. S. Żeromskiego w Łodzi. W ciągu dwóch lat ukończył 3 i 4 klasę gimnazjum i 2 klasy licealne typu humanistycznego. Świadectwo dojrzałości otrzymał 22 lutego 1947 r.

W r. 1947 rozpoczął studia filologii klasycznej i archeologii klasycznej w Uniwersytecie Łódzkim. Studiował archeologię klasyczna pod kierunkiem prof. Rajmunda Gostkowskiego, język łaciński pod kierunkiem prof. Jerzego Schnaydera, język grecki u doc. dra Mariana Goliasa. 10 października 1951 r. obronił pracę magisterską pt. Etnogeneza Etrusków w świetle badań archeologicznych. Promotorem zastępczym był prof. Konrad Jażdżewski. Wkrótce potem zostaje wysłany na aspiranturę do Związku Radzieckiego. Aspiranturę odbywał w Gruzji w latach 1951-1955. Zdobył wtedy gruntowną wiedzę w zakresie języka gruzińskiego i innych języków kartwelskich, a także o wymarłych językach starożytnego Bliskiego Wschodu.

Stopnie naukowe[edytuj | edytuj kod]

W 1951 otrzymał stopień magistra filozofii w zakresie archeologii klasycznej.

W 1991 roku przyznano mu stopień doktora habilitowanego.

W 1995 roku uzyskał nominację na stanowisko profesora Uniwersytetu Warszawskiego[3].

Badania naukowe[edytuj | edytuj kod]

  • Kartwelistyka.
  • Baskologia.
  • Sumerologia.

Znany głównie ze swych badań nad pochodzeniem języka sumeryjskiego, który wiąże z tybeto-birmańską grupą chińsko-tybetańskiej rodziny językowej (Sumerian and Tibeto-Burman, Warszawa 2001; Sumerian and Tibeto-Burman. Additional Studies, Warszawa 2004)[4]. Jest autorem większości haseł Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN z zakresu sumerologii.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Braun w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).