Jan I Myśliwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan I Myśliwy
Ilustracja
ilustracja herbu
podpis
Król Aragonii, Sardynii i Korsyki
Okres

od 6 stycznia 1387
do 19 maja 1396

Poprzednik

Piotr IV

Następca

Marcin I

Dane biograficzne
Dynastia

Dynastia Barcelońska

Data urodzenia

27 grudnia 1350

Data śmierci

19 maja 1396

Ojciec

Piotr IV

Matka

Eleonora sycylijska

Żona

Marta d'Armagnac
Jolanta de Bar

Dzieci

Joanna
Jolanta

Jan I Myśliwy (kast. Juan el Cazador, kat. Joan el Descurat) (27 grudnia 135019 maja 1396) - król Aragonii, Sardynii i Korsyki w latach 1387-1396.

Najstarszy syn króla Piotra IV Ceremonialnego i jego żony, Eleonory sycylijskiej. Urodził się w Perpignanie, w prowincji Roussillon, a zmarł na skutek upadku z konia w czasie polowania w lasach pod Foixà (stąd jego przydomek).

Zawarł przymierze z Francją i wspierał papieża z Awinionu, Klemensa VII, w czasie schizmy zachodniej. Zawarł także przymierze z Kastylią, a w 1388 roku pokój z Nawarrą. W latach 1389-1390 Aragończycy pokonali armię hrabiego Armagnac, który chciał podbić królestwo Majorki. Atak ten nastąpił z Empordà na Geronę. Najeźdźcy zostali ostatecznie pokonani w roku 1390 przez infanta Marcina (brata i następcę Jana).

Podczas rządów Jana Aragonia musiała stawić czoło licznym rewoltom, np. na Sycylii i Sardynii, które to wyspy wyswobodziły się spod wpływów Aragonii. Jan pozostawił swój kraj na skraju katastrofy finansowej, spowodowanej licznymi wojnami.

Zmarł nie mając synów, tron przejął jego młodszy brat. Dzieciństwo przeżyły jedynie dwie córki Jana.

Małżeństwo i potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy Jan ożenił się z Martą d'Armagnac (1347-1378), córką hrabiego Jana I d'Armagnac. Miał z nią kilkoro dzieci:

Po raz drugi, w 1380 roku, ożenił się z Jolantą z Bar (córką Roberta I, księcia Bar i Marii de Valois). Para miała razem: