Sancho III Wielki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sancho III Wielki
król Nawarry, hrabia Aragonii
ilustracja
Hrabia Aragonii
Okres od 1000
do 1035
Poprzednik Garcia II
Następca Ramiro I (król)
Król Nawarry
Okres od 1000
do 1035
Poprzednik Garcia II
Następca Garcia III
Dane biograficzne
Dynastia Jimenez
Data urodzenia ok. 985
Data śmierci 18 października 1035
Ojciec Garcia II
Matka Jimena Fernandez
Żona Muniadona z Kastylii
Dzieci Garcia III
Ferdynand I Wielki
Gonzalo Sánchez
Bernardo Sánchez z Nawarry
Ramiro I

Sancho III z Nawarry, zwany Wielkim (ur. ok. 985, zm. 18 października 1035) był królem Nawarry od ok. 1000 oraz hrabią Aragonii

Syn Garcii II z Pampeluny i Jimeny Fernandez, wstąpił na tron w 1004, dziedzicząc Nawarrę, Aragonię, Sobrarbe i Ribagorzę. Mimo że był pierwszym chrześcijańskim monarchą, któremu udało się zjednoczyć tyle posiadłości hiszpańskich, zaprzepaścił – z dzisiejszego punktu widzenia – dzieło swojego życia, rozdzielając je na mniejsze domeny krótko przed śmiercią, by zapewnić ziemię każdemu ze swoich synów.

Wraz ze swoim siostrzeńcem, królem Alfonsem V z Leónu i hrabią Garcią Sanchezem z Kastylii, przeprowadził wspólny atak na Al-Mansura Ibn Abi Aamira (zmarłego w 1002, zwanego Almanzorem) i podbił terytoria na południu.

Stosunki między trzema chrześcijańskimi dziedzinami pogorszyły się po zabójstwie hrabiego Garcii w 1027. W ramach kroków wojennych, które nastąpiły po tym zdarzeniu, Sancho III najpierw atakował Kastylię, a następnie León. U szczytu swoich podbojów rozszerzył granice królestwa od Galicji na zachodzie do hrabstwa Barcelony na wschodzie oraz tytułował się Rex Hispaniarum, królem Hiszpanów.

Sancho ożenił się z Muniadoną, córką hrabiego Sancho I z Kastylii. Spłodził z nią czterech ślubnych synów:

Ze swoją kochanką – Sanchą de Aybar miał jeszcze jednego syna:

Przed śmiercią w 1035 Sancho podzielił swoje posiadłości pomiędzy synów. Ferdynand dostał Kastylię, Garcia – Nawarrę oraz kraj Basków, a Gonzalowi przypadła Sobrarba oraz Ribargorza. Nieślubny syn Ramiro otrzymał w spadku hrabstwo Aragonii, które potem przekształciło się w pełnoprawne królestwo.

Pochowany w klasztorze augustynów w dolinie Roncesvalles[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gustav Faber – Merowingowie i Karolingowie, PIW, Warszawa 1994, s. 166.