Antarktyda Wschodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa kontynentu, z podziałem na Antarktydę Wschodnią i Zachodnią

Antarktyda Wschodnia – jedna z dwóch, obok Antarktydy Zachodniej, części kontynentu Antarktydy.

Granicą oddzielającą obie części kontynentu są Góry Transantarktyczne, rozciągające się od Morza Rossa do Morza Weddella. Antarktyda Wschodnia ma powierzchnię równą w przybliżeniu 10,5 miliona km², prawie cała przykryta jest pokrywą lodu. Największym lodowcem jest Lodowiec Lamberta. Średnia wysokość Antarktydy Wschodniej to ok. 2500 m n.p.m. Najwyższe wzniesienie lądolodu znajduje się w obrębie kopuły lodowej Dome A (4030 m n.p.m.), na której mierzone są także najniższe temperatury na Ziemi (rzędu -90 °C).

Na jej terenie występują łańcuchy górskie. Góry Gamburcewa położone w centrum Antarktydy Wschodniej, choć dorównują powierzchnią Alpom, są w całości ukryte pod lodem. Góry położone bliżej wybrzeży, takie jak Góry Księcia Karola, wznoszą się ponad czaszę lądolodu. Dzięki takim odsłonięciom stwierdzono, że Antarktyda Wschodnia jest zbudowana z gnejsów, łupków krystalicznych oraz granitu.

Wyróżnia się m.in. następujące krainy: Ziemię Coatsów, Ziemię Królowej Maud, Ziemię Enderby, Ziemię Mac Robertsona, Ziemię Wilkesa i Ziemię Wiktorii.