Jaskinia Raptawicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jaskinia Raptawicka
Ilustracja
Wnętrze Jaskini Raptawickiej
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Położenie Tatry Zachodnie
Dolina Kościeliska
Raptawicka Turnia
Właściciel Skarb Państwa
(Tatrzański Park Narodowy)
Długość 560[1] m
Głębokość 22,4[1] m
Deniwelacja 27,2[1] m
Wysokość otworów 1146, 1151,9[1] m n.p.m.
Wysokość otworów
nad dnem doliny
116[1] m
Ekspozycja otworów ku górze, ku S
Data odkrycia znana od dawna
Ochrona
i dostępność
udostępniona do zwiedzania
Kod (nr inwentarzowy PIG) T.E-08.03
Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Raptawicka”
Ziemia49°14′23″N 19°51′44″E/49,239722 19,862222

Jaskinia Raptawickajaskinia w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach. Wraz z Jaskinią Mylną i Jaskinią Obłazkową jest częścią systemu Jaskinie Pawlikowskiego[1][2]. Ścieżka prowadząca do niej znajduje się w odległości 4,4 km od Kir, 100 m powyżej Skały Pisanej, w wapiennej turni, zwanej Raptawicką Turnią, po zachodniej stronie doliny. Otwór jaskini, położony na wysokości ok. 180 m powyżej koryta Kościeliskiego Potoku (1146 m n.p.m.), widoczny jest z drogi prowadzącej dnem doliny. Jaskinia udostępniona jest dla turystów, można ją zwiedzać samodzielnie, bez przewodnika. Wewnątrz jaskini panuje niska temperatura.

Przekrój jaskini

Opis jaskini[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka w Raptawickiej Turni prowadząca do Jaskini Raptawickiej

Główny wejściowy otwór ma średnicę ok. 3 m. Prowadzi od niego zejście pionowym 4-metrowym progiem po stalowej drabinie do głównej komory. Jest to pojedyncza, duża sala o wysokości 10–15 m i rozmiarach 10 × 40 m. W jej stropie znajdują się otwory dwóch małych studzienek. Od sali prowadzi kilka bocznych korytarzy.

Na końcu korytarza odchodzącego w lewo (Lewy Korytarz) znajduje się lejkowate zagłębienie stanowiące połączenie z Jaskinią Mylną. Przejście zostało zasypane w trosce o bezpieczeństwo turystów. W prawo od połączenia z Mylną znajduje się szczelina, przez którą można dostać się do Dolnej Komory.

Idąc korytarzem w prawo (Prawy Korytarz) od sali (w bok odchodzi szeroki i wysoki korytarz do Dolnej Komory), dochodzi się do obszernego chodnika (16 m wysokości i od 9 do 5 m szerokości) prowadzącego do studzienki (4 metry głębokości). Trawersując ją, można dojść do następnej studzienki (4,5 metrów głębokości), na której dnie znajduje się Sala pod Zawaliskiem. Z sali prowadzą trzy korytarze kończące się ślepo. Nie schodząc do studzienki, tylko idąc dalej, dochodzi się do następnej studzienki, na której dnie znajduje się korytarz kończący się zawaliskiem.

Dolna Komora. Idąc boczną odnogą Prawego Korytarza, dochodzi się do Dolnej Komory. Jest to największa sala w jaskini. Ma nieregularny kształt o wymiarach 15 × 20 m i wysokość miejscami do 10 m. Jej dno pokrywają różnych rozmiarów wanty. Od sali prowadzi parę korytarzy. W lewo obszerny korytarz łączy Dolną Komorę z Lewym Korytarzem przy połączeniu z Jaskinią Mylną. W zachodniej ścianie komory znajduje się niskie wejście do Partii Zachodnich. Partie te to szereg korytarzyków prowadzących do niedużej salki, a także do Korytarza z Kotłami Wirowymi.

Partie Przystropowe. Szereg korytarzy długości 71 metrów, do których wejście znajduje się w stropie prawego korytarza na jego początku. Znajduje się tu najwyższy punkt jaskini[3][1].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Górna część jaskini powstała w wyniku zapadnięcia się leżących poniżej komór. Dolna część jaskini ma odmienny charakter. Ściany są gładkie, a w stropie widać kociołki wirowe, świadczące o przepływie wody pod ciśnieniem. Dno jaskini pokryte jest skałami wapiennymi, otoczakami i namuliskiem, w którym znaleziono szczątki zwierząt z okresu plejstocenu. Próby osadów są przechowywane w Muzeum Ziemi w Warszawie[1].

Jaskinię zamieszkują nietoperze.

Historia odkryć[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia znana była od dawna. Po raz pierwszy opisał ją Jan Gwalbert Pawlikowski w 1887 r.

W 1938 r. dentysta z Zakopanego, usiłując popełnić samobójstwo, zamurował się w końcowym korytarzyku; zrezygnował jednak z tego zamiaru i na pamiątkę wmurował w ścianę obraz Matki Boskiej, wykuł napis i pozostawił lichtarz ze świeczką[1].

W latach 2013 i 2014 F. Filar wraz z M. Parczewskim w trakcie wykonywanych na potrzeby TPN pomiarów jaskini odkryli i udokumentowali nowe partie jaskini. Część z nich prawdopodobnie była znana wcześniej, lecz nie była zmierzona. W wyniku tych odkryć i pomiarów długość jaskini została określona na 536 m. Wcześniej posługiwano się wartością 150 m, wynikającą z planów Stefana Zwolińskiego i Kazimierza Kowalskiego pochodzących z 1943 i 1952 r. Nowe plany obejmują m.in. wcześniej nieopisywane Partie Przystropowe[4].

W lutym 2015 roku połączono koniec Lewego Korytarza Jaskini Raptawickiej z korytarzykiem nad Kominem Połączeniowym w Jaskini Mylnej[5].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czarny – do jaskini prowadzi czarny szlak turystyczny. Początkowo biegnie on wspólnie z czerwonym szlakiem, prowadzącym do Jaskini Mylnej, potem szlaki rozdzielają się. Czas podejścia do Jaskini Raptawickiej ok. 15 min. Końcowy odcinek podejścia ubezpieczony łańcuchem, zejście tą samą drogą lub przez Jaskinię Mylną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Jaskinie Polski, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, jaskiniepolski.pgi.gov.pl [dostęp 2017-08-27].
  2. Jaskinie Tatr, 16 sierpnia 2017 [dostęp 2018-10-23] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-16].
  3. Jerzy Grodzicki (red.), Jaskinie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jaskinie zachodniego zbocza Doliny Kościeliskiej, PTPNoZ, Warszawa, 1993
  4. Jaskinia Raptawicka, Polska Strona Taternictwa Jaskiniowego pod patronatem KTJ PZA, www.sktj.pl [dostęp 2017-09-23].
  5. „Jaskinie” – kwartalnik Polskiego Związku Alpinizmu. Nr 1 (78)/2015. ISSN 1234-4346

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]