Przejdź do zawartości

Jean Robic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jean Robic
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

10 czerwca 1921
Vouziers

Data i miejsce śmierci

6 października 1980
Claye-Souilly

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Francja
Mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym
złoto Paryż 1950 Elite

Jean Robic (ur. 10 czerwca 1921 w Vouziers, zm. 6 października 1980 w Claye-Souilly) – francuski kolarz szosowy i przełajowy, zwycięzca Tour de France i mistrz świata w kolarstwie przełajowym.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Szczytem jego kariery była wygrana w generalnej klasyfikacji Tour de France w 1947 roku. Robic był pierwszym zwycięzcą tego wyścigu po II wojnie światowej. Dokonał tego, mimo iż przez cały czas trwania tej edycji wyścigu, ani razu nie założył żółtej koszulki. Dopiero na ostatnim etapie, na 140 km przed metą w Paryżu zaatakował i niespodziewanie wygrał cały wyścig.

Jego zwycięstwo przez wiele lat było dla Francuzów kwestią sporną. Jedni cieszyli się, że to Francuz odniósł zwycięstwo w wyścigu, tym bardziej, że ostatni etap i pojedynek między Robikiem a Włochem Pierre'em Brambillą był bardzo emocjonujący. Inni jednak mieli mu za złe, że złamał niepisane zasady ostatniego etapu, który w Tour de France tradycyjnie jest "etapem przyjaźni", tzn. nikt nie decyduje się na ataki mogące zagrozić pozycji lidera[potrzebny przypis].

Łącznie wygrał sześć etapów TdF, zajmując przy tym również czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej w 1949 roku oraz piąte trzy lata później. W latach 1947-1950 i 1952 zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji górskiej Tour de France.

Równocześnie startował w kolarstwie przełajowym. Największy sukces w tej dyscyplinie osiągnął w 1950 roku, kiedy zdobył złoty medal podczas przełajowych mistrzostw świata w Paryżu. W zawodach tych wyprzedził dwóch swoich rodaków: Rogera Rondeauxa oraz Pierre'a Jodeta. Była to pierwsza edycja mistrzostw świata, został więc pierwszym w historii mistrzem świata w kolarstwie przełajowym. Był to jednak zarazem jedyny medal wywalczony przez niego na międzynarodowej imprezie tej rangi. Kilkakrotnie zdobywał medale przełajowych mistrzostw Francji, w tym złote w latach 1945 i 1947.

Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. W 1961 roku zakończył karierę. Zginął 16 października 1980 w Claye-Souilly w wypadku samochodowym[1].

Ważniejsze sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w Tour de France[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]