Jian dui

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jian dui
煎堆, kulka sezamowa
deser
Ilustracja
Przekrój kulki serwowanej w Hongkongu
Rodzaj deser
Kuchnia kuchnia chińska
Miejsce powstania Chiny
Obróbka żywności smażenie
Składniki

mąka ryżowa, sezam, pasta fasolowa

Jian dui (chin. 煎堆, pinyin jiānduī, także: Ma Tuan[1]) – rodzaj smażonego chińskiego ciasta w formie kulek wykonanego z kleistej mąki ryżowej. Popularne zwłaszcza w menu śniadaniowym[1]. Zachodnia nazwa deseru to kulka sezamowa[2].

Kulki pokryte są na zewnątrz sezamem i są chrupiące oraz ciągliwe. Wewnątrz powstaje obszerne wgłębienie będące wynikiem rozszerzaniem się ciasta podczas obróbki termicznej. Wgłębienie jest wypełnione nadzieniem zwykle składającym się z pasty lotosowej lub słodkiej pasty z czarnej albo czerwonej fasoli[2].

Chińczycy prawdopodobnie rozpowszechnili danie podczas migracji do innych części Azji. Ma ono różną nazwę w zależności od pochodzenia, np. kambodżański num kroch (khm. នំ ក្រូច) wywodzi się od jian dui. Nadzienie num kroch wykonane jest z fasoli mung. Zewnętrzna powłoka num kroch składa się z kleistej mąki ryżowej, która nadaje jej lekko elastyczną teksturę. Jak większość azjatyckich deserów, kambodżańskie num kroch nie są zbyt słodkie[3]. W Indiach i północno-wschodniej Sri Lance deser jest znany jako ellu urundai lub ellurundai (tam. எள்ளுருண்டை), co oznacza piłkę sezamową. Jest wykonany w różnych rozmiarach i kolorach. Zazwyczaj jest wypełniony sezamem, cukrem trzcinowym, cukrem buraczanym lub syropem glukozowym[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]