Joannik I (patriarcha Konstantynopola)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Joannik I
Ἰωαννίκιος Α΄
Patriarcha Konstantynopola
Kraj działania

Imperium Osmańskie

Data śmierci

ok. 1526

Patriarcha Konstantynopola
Okres sprawowania

1524–1525

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Wybór patriarchy

1524

Joannik I, gr. Ἰωαννίκιος Α΄ (zm. ok. 1526) – ekumeniczny patriarcha Konstantynopola w latach 1524–1525.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1524 podczas pielgrzymki patriarchy Jeremiasza I do grobu Chrystusa w Jerozolimie, wrogie wobec niego stronnictwo w sposób niekanoniczny wybrało na urząd patriarszy metropolitę Joannika. W odpowiedzi Jeremiasz I zwołał sobór w Jerozolimie, na który zaprosił patriarchów jerozolimskiego, antiocheńskiego i aleksandryjskiego. Decyzją soboru Joannik wraz ze swymi poplecznikami został potępiony i zmuszony do ustąpienia. Pomimo iż większość Świętego Synodu popierała Joannika, sułtan Sulejman Wspaniały nakazał przywrócić Jeremiasza na tron (24 września 1525). Joannik powrócił do Tracji, gdzie zmarł w klasztorze świętego Jana Chrzciciela ok. 1526 r. Ponieważ jednak Joannik zdobył uznanie sułtana Selima I, czasami jest on uwzględniany w spisach patriarchów Konstantynopola.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Venance Grumel, Traité d'études byzantines, t. 1: La chronologie, Paris: Presses universitaires de France 1958, s. 437.
  • Steven Runciman, Wielki Kościół w niewoli. Studium historyczne patriarchatu konstantynopolitańskiego od czasów bezpośrednio poprzedzających jego podbój przez Turków aż do wybuchu greckiej wojny o niepodległość, przeł. Jan Stanisław Łoś, Warszawa: Pax 1973.