Joe Manganiello

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joe Manganiello
Joe Manganiello
Imię i nazwisko Joseph Michael Manganiello
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia 1976
Pittsburgh

Joseph Michael "Joe" Manganiello (ur. 28 grudnia 1976 w Pittsburghu)[1]amerykański aktor telewizyjny, filmowy i sceniczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rodzice Manganiello, Charles i Susan, pochodzą z Bostonu w stanie Massachusetts, lecz przenieśli się do Pensylwanii na kilka lat przed narodzinami syna. Mają także drugiego, młodszego syna − Nicholasa, który pracuje w branży rozrywkowej Los Angeles. Joe, mający korzenie włosko-niemiecko-austriacko-armeńskie[2], ukończył podmiejskie liceum Mt. Lebanon High School w 1995 roku. W szkole średniej pasjonował się piłką nożną, siatkówką i koszykówką, współprowadził także licealną stację telewizyjną, dla której nie tylko grał (aktorstwo również znajdowało się w kręgu jego zainteresowań), ale także pisywał, reżyserował oraz pracował w charakterze montażysty powstałych projektów filmowych. Pod koniec szkoły średniej wystąpił w uczniowskiej adaptacji musicalu Oklahoma! jako Jud Fry.

Jest absolwentem uczelni wyższej Carnegie Mellon School of Drama, gdzie studiował wiedzę o teatrze klasycznym. Powstały w 1999 roku 30-minutowy film Out of Courage 2: Out for Vengeance to studencki projekt Carnegie Mellon, przy realizacji którego Manganiello pełnił role scenarzysty, producenta wykonawczego oraz odtwórcy jednego z bohaterów.

Po występie w wąsko dystrybuowanym The Ketchup King (2002), pojawił się w zaledwie drugiej, lecz znaczącej roli filmowej − jako Eugene "Flash" Thompson, dręczyciel Petera Parkera (Tobey Maguire), w kasowym filmie fantasy Spider-Man (2002) Sama Raimi'ego. W postać Thompsona wcielił się ponownie po pięciu latach, w sequelu Spider-Man 3 (2007). W telenoweli MyNetworkTV American Heiress odgrywał następnie rolę Solomona Corteza. W 2007 roku wystąpił w sześćdziesięciu pięciu epizodach serialu, z których wyemitowano jedynie trzydzieści dziewięć. Powodem zdjęcia telenoweli z anteny była niska oglądalność. Gościnnie Manganiello pojawił się w odcinkach przebojowych seriali Ostry dyżur (ER, 2007; jako oficer Litchman) i Jak poznałem waszą matkę, (2006-2009; jako Brad, przyjaciel głównego bohatera Marshalla Eriksena). Wcielił się w porucznika Seana Macklina, głównego protagonistę wojennego filmu akcji Za linią wroga: Kolumbia (Behind Enemy Lines: Colombia, 2009). W roku 2010 jako wilkołak Alcide Herveaux zagrał w serialu o tematyce wampirycznej HBO Czysta krew (True Blood).

Alternatywnie pełni funkcję kaskadera filmowego i telewizyjnego.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Joe Manganiello (pierwszy z lewej) wraz z m.in. Jossem Whedonem i Elizą Dushku podczas Comic-Con 2008.

filmy fabularne[edytuj | edytuj kod]

seriale TV[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Niederberger, Mary (2005-11-17). "Mt. Lebanon High School marks 75 years of theater". Pittsburgh Post-Gazette. (ang.) [dostęp 2010-05-18]
  2. Joe Manganiello. Trenerzy powtarzali, że robię błąd, „To i Owo” nr 21, 24 maja 2011, s. 5.