Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera
Logo filmu | |
Gatunek | |
---|---|
Data premiery |
18 marca 2021 |
Kraj produkcji | |
Język | |
Czas trwania |
242 minuty |
Reżyseria | |
Scenariusz | |
Główne role |
Ben Affleck |
Muzyka | |
Zdjęcia | |
Montaż | |
Produkcja | |
Wytwórnia |
Warner Bros. Pictures |
Dystrybucja | |
Strona internetowa |
Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera (ang. Zack Snyder’s Justice League), także Snyder Cut[1][2] – amerykański film o superbohaterach z 2021 w reżyserii Zacka Snydera na podstawie scenariusza Chrisa Terrio, będącego adaptacją komiksów DC Comics. W rolach głównych wystąpili m.in. Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Gal Gadot, Ray Fisher, Jason Momoa i Ezra Miller. Światowa premiera filmu odbyła się 18 marca 2021 na platformie HBO Max, z kolei polska tego samego dnia na platformie HBO Go.
Film jest wersją reżyserską Ligi Sprawiedliwości z 2017. Opowiada o tym, jak Batman (Ben Affleck), Superman (Henry Cavill), Wonder Woman (Gal Gadot), Flash (Ezra Miller), Aquaman (Jason Momoa) oraz Cyborg (Ray Fisher) łączą siły, tworząc zespół zwany Ligą Sprawiedliwości w celu ocalenia świata przed Darkseidem (Ray Porter) oraz jego wysłannikiem Steppenwolfem (Ciarán Hinds). Grupa superbohaterów musi ochronić trzy Mother Boksy – potężne sześcienne artefakty, które połączone mogą umożliwić podbój Ziemi.
Produkcja formalnie nie należy do franczyzy DC Extended Universe[3]. Wersja kinowa z 2017 roku borykała się z wieloma trudnościami w czasie produkcji. Zack Snyder będący jej pierwotnym reżyserem z powodu śmierci swojej córki zrezygnował z dalszej pracy nad filmem na etapie post-produkcji. Snydera na stanowisku reżysera zastąpił Joss Whedon, który usunął z filmu większość scen nagranych przez Snydera i nakręcił wiele nowego materiału. Film Whedona nie spełnił oczekiwań widzów oraz został negatywnie przyjęty przez krytyków. Pod wpływem fanów i członków obsady Snyder postanowił opublikować swoją wersję. Większość scen pochodzi z materiałów niewykorzystanych przez Whedona, a nad montażem filmu całościowo czuwał sam Snyder.
Snyder Cut zebrał w większości pozytywne recenzje ze strony krytyków, którzy stwierdzili jego poprawę jakościową względem wersji z 2017 roku, chwaląc głównie sposób, w jaki rozwinięto bohaterów filmu, oraz nadanie im większej głębi. Krytykowano natomiast zbyt długi czas trwania filmu.
W pierwszych dniach po premierze w Stanach Zjednoczonych co najmniej pięć minut filmu obejrzało około 1,8 mln gospodarstw domowych, w Kanadzie było to 1,1 mln. W Australii film stał się największą premierą w historii na platformie Binge[4][5][6].
Streszczenie fabuły
[edytuj | edytuj kod]Tysiące lat przed wydarzeniami z filmu tyraniczny bóg Darkseid pragnął zawładnąć Ziemią i przy pomocy legionów stworów zwanych Parademonami zaatakował ją, używając energii z trzech połączonych artefaktów zwanych Mother Boksami. Dzięki wspólnym siłom bogów olimpijskich, Amazonek, Atlantów, ludzkości i istot pozaziemskich atak udało się odeprzeć, a artefakty zostały rozdzielone i ukryte. Po jednym otrzymali ludzie, Atlanci oraz Amazonki[7].
Obecnie Ziemia pogrążona jest w żałobie po śmierci Clarka Kenta, czyli Supermana, która spowodowała reaktywację Mother Boksów i przybycie na planetę Steppenwolfa, oficera wojskowego z planety Apokalips, chcącego odzyskać przychylność swojego mistrza Darkseida i odkupić swe winy poprzez zebranie i połączenie Mother Boksów[7].
Steppenwolf odnajduje pierwszego Mother Boksa u Amazonek, na wyspie zwanej Themyscira, jednak ich królowa Hippolita ostrzega swoją córkę Dianę o jego powrocie na Ziemię. Diana łączy siły z miliarderem Bruce’em Wayne’em i wspólnie postanawiają zebrać zespół do walki ze złem. Wayne odnajduje Atlantę Arthura Curry’ego i Barry’ego Allena, studenta, a Diana – Victora Stone’a, byłego sportowca. Bruce’owi nie udaje się przekonać Curry’ego, a Dianie Stone’a, jednak Victor decyduje się im pomóc w zlokalizowaniu zagrożenia. W późniejszym czasie Stone zmienia zdanie i przyłącza się po tym, jak jego ojciec Silas i kilku pracowników ze S.T.A.R. Labs zostaje porwanych. Steppenwolf kontaktuje się z DeSaadem, głównym pomocnikiem Darkseida, informując go o zdobyciu pierwszego Mother Boksa[7].
Steppenwolf atakuje następnie podwodną krainę Atlantydę w celu zdobycia drugiego z trzech Mother Boksów. Później ponownie nawiązuje kontakt z DeSaadem, mówiąc o zdobyciu kolejnego Mother Boksa i obiecując odnalezienie ostatniego. Curry po przegranym pojedynku z najeźdźcą postanawia przyłączyć się do Wayne’a. Stone przynosi ostatniego Mother Boksa i również decyduje się pomóc. Wyjawia też, że jego ojciec użył artefaktu do odbudowania jego ciała po wypadku. Drużyna podejmuje decyzję, aby z pomocą Mother Boksa wskrzesić Supermana, licząc na jego pomoc w walce ze Steppenwolfem, ponieważ był on jedyną osobą, której ten się bał. Diana i Curry nie są przekonani do tego pomysłu, ale Wayne informuje, że przygotował plan na wypadek, gdyby Superman stał się wobec nich wrogi po odrodzeniu[7].
Ciało Clarka Kenta zostaje umieszczone w płynie owodniowym komory kryptońskiego statku zwiadowczego razem z Mother Boksem. Następnie Flash aktywuje urządzenie poprzez wytworzenie ogromnej energii, a Superman zostaje pomyślnie wskrzeszony. Kiedy okazuje się, że wspomnienia Supermana nie powróciły, atakuje on grupę po wystrzeleniu w niego pocisku przez Stone’a. Wayne po walce z Supermanem postanawia wcielić swój plan awaryjny i sprowadza Lois Lane – ukochaną Clarka. Dzięki temu Superman uspokaja się, a później zabiera Lane do swojego rodzinnego domu w Smallville, gdzie dzięki niej odzyskuje swoje wspomnienia. W międzyczasie Silas Stone zabiera Mother Boksa do S.T.A.R. Labs, gdzie planuje go zniszczyć. Próba zniszczenia kończy się śmiercią Silasa, a Steppenwolfowi udaje się ukraść artefakt. Następnie kontaktuje się on z DeSaadem, który przyzywa Darkseida. Steppenwolf dostaje polecenie połączenia Mother Boksów, aby Darkseid mógł przybyć na Ziemię[7].
Pięcioro superbohaterów (bez Supermana) udaje się do wioski w Rosji, gdzie antagonista planuje połączyć Mother Boksy. Drużynie udaje się przedrzeć przez legiony Parademonów i dotrzeć do Steppenwolfa, ale nie są w stanie odwrócić jego uwagi, aby Stone mógł rozdzielić potężne artefakty. Te łączą się i otwierają portal, w którym DeSaad wraz z Darkseidem i jego armią czekają na możliwość przybycia na Ziemię. Na miejscu pojawia się Superman, który pomaga drużynie w walce ze złoczyńcą, a później Stone’owi w rozdzieleniu Mother Boksów. Ostatecznie Diana odcina Steppenwolfowi głowę, a artefakty zostają rozdzielone. Po zamknięciu portalu, Darkseid postanawia, że kiedyś osobiście przybędzie na Ziemię, ponieważ Steppenwolfowi udało się ustalić, że to tutaj znajduje się równanie anty-życia[7].
Po bitwie Bruce i Diana podejmują decyzję, aby utworzyć bazę operacyjną dla drużyny, którą nazwali Ligą Sprawiedliwości, z miejscem dla większej liczby członków. Diana kontynuuje swoje zadania jako superbohaterka, Barry zatrudnia się w wydziale policji w Central City, Stone doskonali swoje umiejętności, Curry postanawia odzyskać swoje dziedzictwo i nadal chronić ludzi na morzach, Clark powraca do swojego dawnego życia jako reporter i obrońca Ziemi, a Bruce odzyskuje swoją posiadłość. Wayne pomaga też Clarkowi i Lois w odkupieniu domu[7].
W scenie po napisach Lex Luthor, były szef LexCorp, ucieka z Arkham Asylum, a następnie rekrutuje Slade’a Wilsona, czyli Deathstroke'a, z zamiarem utworzenia własnej ligi. Następnie ukazany zostaje sen Batmana, w którym Superman staje się zły, Ziemia zostaje zniszczona po ataku Darkseida, część członków Ligi Sprawiedliwości zostaje zabita, a pozostają jedynie Bruce Wayne, księżniczka Mera, Barry Allen oraz Victor Stone. Spotykają oni psychotycznego przestępcę Jokera i planują połączyć siły w stawieniu czoła złu. Po wybudzeniu się Bruce’a ze snu przylatuje Marsjanin Łowca, który oferuje mu swoją pomoc, a następnie odlatuje[7].
Obsada
[edytuj | edytuj kod]- Osobny artykuł:
|
Polski dubbing[13]
|
Ponadto w filmie wystąpili: Karen Bryson jako Elinore Stone, zmarła matka Victora, Kiersey Clemons jako Iris West, ukochana Barry’ego, Peter Guinness jako DeSaad, główny pomocnik Darkseida, Ray Porter jako Uxas / Darkseid, tyraniczny bóg, pan Steppenwolfa, Jared Leto jako Joker, psychopatyczny przestępca i arcywróg Batmana, Robin Wright jako Antiope[9], Samantha Jo jako Euboea, Ann Ogbomo jako Philippus, Eleanor Matsuura jako Epione[14], Sergi Constance jako Zeus[11], Aurore Lauzeral jako Artemis[15], Harry Lennix jako Calvin Swanwick / Marsjanin Łowca[9] i Russell Crowe jako Jor-El (głos)[11].
W rolach cameo pojawili się: Joe Manganiello jako Slade Wilson / Deathstroke[9], Kevin Costner jako Jonathan Kent (głos)[11] i Billy Crudup jako Henry Allen[9].
Dodatkowo w filmie pojawia się wygenerowana za pomocą komputerowych efektów specjalnych Granny Goodness. Postać była wzorowana na ciotce artysty o imieniu Jojo Aguilar[16][17]. Za pomocą efektów specjalnych w filmie pojawiły się również Zielone Latarnie, m.in. Yalan Gur i Kilowog. Ostatnia scena pierwotnie zamiast Marsjanina Łowcy zawierała postać Johna Stewarta, granego przez Wayne’a T. Carra, ale Warner Bros. zrezygnowało z tego pomysłu, twierdząc, że mają inne plany dotyczące tej postaci[18][19].
Produkcja
[edytuj | edytuj kod]Rozwój projektu
[edytuj | edytuj kod]W 2014 roku Zack Snyder został zatrudniony jako reżyser filmu Liga Sprawiedliwości[20], a Chris Terrio jako scenarzysta. W 2015 roku poinformowano, że scenariusz został ukończony[21]. Po niezbyt dobrym przyjęciu filmu Batman v Superman: Świt sprawiedliwości dystrybutor Warner Bros. polecił złagodzenie tonu filmu i dodanie więcej światła, co zmusiło Terrio do przepisania scenariusza na nowo[22]. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w kwietniu 2016 i zakończyły w grudniu następnego roku[23][24]. Jak podał portal screenrant.com, film miał początkowo trzy wersje[22]. Po pokazach wstępnej wersji studio Warner Bros. wyraziło niezadowolenie, uznając film za „niemożliwy do oglądania”[25]. W maju 2017 roku Snyder zrezygnował z prac nad filmem na etapie postprodukcji ze względu na śmierć córki, a jego miejsce zajął Joss Whedon[26]. Przejął on pełną kontrolę nad produkcją, jednak formalnym reżyserem pozostał Snyder. Postanowiono nie przesuwać daty premiery[27]. Szef Warner Bros. nakazał skrócenie filmu do 120 minut, a Whedon dokończył film według własnej wizji[28][29]. Usunięte zostało 90% scen nakręconych przez Snydera[30], jednak wersja Whedona znacznie bardziej spodobała się studiu[28]. Premiera odbyła się 17 listopada 2017. Film otrzymał negatywne recenzje krytyków, a wynik finansowy nie spełnił oczekiwań studia, dlatego uznano go za finansowe niepowodzenie[31] (przychody z biletów wyniosły 657,9 miliona dolarów przy budżecie szacowanym na 300 milionów dolarów)[32]. Po obejrzeniu wersji Whedona Deborah Snyder i producent wykonawczy Christopher Nolan poradzili Snyderowi, aby „nigdy nie oglądał tego filmu”, twierdząc, że „złamie mu to serce”[33].
#ReleaseTheSnyderCut
[edytuj | edytuj kod]Natychmiast po wydaniu Ligi Sprawiedliwości w 2017 roku fani stworzyli petycję, aby wydać reżyserską wersję Snydera – „Snyder Cut”[34]. Uzyskała ona ponad 180 000 podpisów[35]. Akcja, która używała w mediach społecznościowych hashtagu #ReleaseTheSnyderCut, rozpoczęła się, zanim fani dowiedzieli się, że rzeczywiście istnieje fragment Ligi Sprawiedliwości nagrany przez Snydera[36][37][38][35]. Fani wiedzieli, że Snyder zostawił obowiązki reżyserskie w rękach Whedona – w ten sposób założyli, że Whedon stworzył gorszy film. Wierzyli jednak, że wydanie alternatywnej wersji Ligi Sprawiedliwości jest nieuniknione, ponieważ inne filmy w reżyserii Snydera, takie jak np. Batman v Superman: Świt sprawiedliwości czy Watchmen: Strażnicy otrzymały wydania reżyserskie, a krytycy uznali je za lepsze od ich kinowych odpowiedników[39][40].
W akcję po niedługim czasie zaangażowałą się obsada i ekipa filmowa kinowej wersji Ligi Sprawiedliwości, w tym m.in. Ben Affleck, Gal Gadot, Jason Momoa, Ciarán Hinds, Ray Fisher; fotograf Clay Enos; scenopisarz Jay Oliva; operator Wagner, a także dubler Bena Afflecka Richard Cetrone[41][42][43][44][45][46][47][48]. Deborah Snyder powiedziała, że producenci wykonawczy Christopher Nolan i Emma Thomas również namawiają Snydera do dokończenia jego wersji[49]. Dwa lata po premierze kinowej obsada i ekipa wyrazili poparcie za pośrednictwem mediów społecznościowych[41][50][51]. Wsparcie wyraziły również inne osoby z branży filmowej i komiksowej, niezwiązane z Ligą Sprawiedliwości, w tym filmowcy Kevin Smith, Alan Taylor, producent telewizyjny Steven S. DeKnight oraz scenarzyści Rob Liefeld, Robert Kirkman i Jerry Ordway[52][53][54][55][56][57]. Shawn Robbins, główny analityk Boxoffice Pro, stwierdził jednak, że rozmiar akcji był zbyt mały, aby przynieść jakikolwiek efekt[58]. Mario F. Robles powiedział, że studio Warner Bros. nie ufało wizji Snydera i nie było chętne wydawać milionów, aby dokończył swoją pracę[59].
W czerwcu 2019 roku fani skontaktowali się z nową dyrektor generalną Warner Bros. Ann Sarnoff, która zastąpiła Tsujiharę po jego rezygnacji, po czym miesiąc później rozpoczęto masową kampanię pisania listów[60]. W lipcu 2019 po ogłoszeniu powstania HBO Max skontaktowali się z firmą macierzystą Warner Bros. – WarnerMedia[61]. Do końca roku fani starali się w jakikolwiek sposób promować akcję i dotrzeć bezpośrednio do zarządu Warner Bros. Ich wysiłki zebrały pochwały od Snydera i AFSP[62].
Członkowie akcji zostali również określeni przez media jako „toksyczni” za nękanie, grożenie i cyberprzemoc wobec tych, którzy wyrażają negatywne opinie na temat wydania wersji Snydera[63]. We wrześniu 2018 była prezes DC Entertainment Diane Nelson usunęła swoje konto na Twitterze po tym, jak była nękana przez członków akcji[64]. Operatorom telefonicznym Warner Bros., którzy byli zasypywani regularnymi telefonami w sprawie „Snyder Cut”, kazano traktować je jako żart[65]. Fani nagrali też wypowiedź kaskadera Richarda Cetrone nt. „Snyder Cut”, a następnie przerobili ją tak, aby wydawało się, że wspiera ich akcję, i rozpowszechnili w mediach społecznościowych[66][37]. W maju 2020 roku Snyder oficjalnie poinformował, że jego wersja zostanie wydana na platformie HBO Max jako Zack Snyder’s Justice League w 2021 roku[67].
W sierpniu podczas DC FanDome reżyser zapowiedział, że jego wydanie będzie miało formę czteroodcinkowego miniserialu[68].
W styczniu 2021 roku Snyder wyjawił, że produkcja jednak zostanie wydana jako film[69]. Ogłosił też, że będzie składać się z 6 rozdziałów, a na początku marca 2021 zdradził ich tytuły[70][71]:
- Don’t Count On It, Batman
- The Age of Heroes
- Beloved Mother, Beloved Son
- “Change Machine”
- All the King’s Horses
- Something Darker
Dodatkowo poinformował, że na końcu znajdować się będzie epilog o tytule A Father Twice Over[72].
Zdjęcia i postprodukcja
[edytuj | edytuj kod]Wstępne doniesienia wskazywały, że nie będzie nowego sfilmowanego materiału, ponieważ Snyder nie dostał pozwolenia od studia[73]. 23 września 2020 roku za pośrednictwem The Hollywood Reporter poinformowano jednak, że Snyder uzyskał zgodę na nakręcenie dodatkowych scen[74]. Oszacowano, że budżet wzrósł do około 70 milionów dolarów[75]. Kręcenie dodatkowych zdjęć rozpoczęło się 6 października 2020[76], pod roboczym tytułem Project 166[77]. Potwierdzono powrót Cavilla, Afflecka, Gadot i Fishera[78]. W tym samym miesiącu Amber Heard, Jared Leto i Joe Manganiello dołączyli do obsady, aby zagrać odpowiednio role Mery, Jokera i Deathstroke’a[79][80]. Jedną z dodatkowych scen z Ezrą Millerem reżyser nakręcił za pośrednictwem Zooma, kiedy aktor przebywał na planie filmu Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda w Londynie[81]. Nakręcono wtedy około czterech minut dodatkowego materiału filmowego[82]. W 2020 projekt był bliski upadku z powodu pandemii COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i wysokiej liczby zakażeń, jednak na początku 2021 zapewniono, że prace nad filmem idą naprzód, ponieważ „nad postprodukcją można pracować bezpiecznie w domu”[83]. W styczniu 2021 Snyder oficjalnie potwierdził, że prace nad montażem zostały zakończone[84].
Efekty specjalne przygotowały studia: DNEG, MPC, Scanline VFX, Weta Digital, Pixomondo, Shade VFX, Method Studios, Rodeo FX, Crafty Apes i Blind Ltd, a odpowiadał za nie John ‘D.J.’ DesJardin[85].
DNEG odpowiadało za scenę, w której Flash ratuje dziewczynę z samochodu, a także sekwencję w banku, kiedy Wonder Woman ratuje zakładników[86]. Scanline VFX odpowiadało za walkę z odrodzonym Supermanem, część finałowej walki ze Steppenwolfem oraz podróż Flasha w czasie[87]. Weta Digital również partycypowało w stworzeniu walki finałowej, a oprócz tego odpowiadało za postaci Darkseida, Desaada, Steppenwolfa czy Cyborga i sceny retrospekcji[88]. Rodeo FX pracowało nad scenami przy wodzie, tworząc góry lodowe oraz śnieg, a także nad Central City. Odpowiadało też za batmobil oraz płonącą strzałę, wystrzeloną przez Diane[89]. Blind Ltd odpowiadało za bazę Steppenwolfa, sceny w laboratorium, sekwencje z Flashem czy elementy stroju Cyborga[90][91].
Muzyka
[edytuj | edytuj kod]W lipcu 2020 roku reżyser, odpowiadając na pytania fanów, poinformował, że muzyką do filmu zajmą się Tom Holkenborg i Hans Zimmer[92]. Holkenborg wcześniej ukończył komponowanie całej ścieżki dźwiękowej do kinowej wersji, zanim został zastąpiony przez Danny’ego Elfmana po odejściu Snydera[93][94]. Kiedy Holkenborg został ponownie zatrudniony, aby napisać muzykę do wersji Snydera, zdecydował się rozpocząć od nowa i stworzyć zupełnie nową ścieżkę dźwiękową, inną niż ta, którą stworzył do wersji Whedona. Ścieżka trwająca 3 godziny i 54 minuty stała się najdłuższą w historii, pobijając poprzedni rekord o prawie godzinę[95].
Zack Snyder’s Justice League (Original Motion Picture Soundtrack)[96][97][98] – 2021 | |||
---|---|---|---|
Nr | Tytuł utworu | Autorzy | Długość |
1. | „Song to the Siren” | Buckley, Larry Beckett | 3:17 |
2. | „A Hunter Gathers” | 7:57 | |
3. | „Migratory” | 0:57 | |
4. | „Things Fall Apart” | 1:04 | |
5. | „Wonder Woman Defending / And What Rough Beast” | Hans Zimmer, Mark Andrew Wherry, Melissa Muik, Robert Badami, Steve Mazzaro, Tom Holkenborg | 7:20 |
6. | „World Ending Fire” | 9:23 | |
7. | „Middle Mass” | 1:18 | |
8. | „Long Division” | 1:13 | |
9. | „No Paradise, No Fall” | 4:11 | |
10. | „The Center Will Not Hold, Twenty Centuries of Stony Sleep” | Hans Zimmer, Tom Holkenborg | 8:56 |
11. | „As Above, So Below” | 2:28 | |
12. | „No Dog, No Master” | 8:14 | |
13. | „Take This Kingdom by Force” | 1:44 | |
14. | „A Splinter from the Thorn That Pricked You” | Hans Zimmer, Tom Holkenborg | 1:09 |
15. | „Cyborg Becoming / Human All Too Human” | 10:35 | |
16. | „The Path Chooses You” | 2:12 | |
17. | „Aquaman Returning / Carry Your Own Water” | 8:22 | |
18. | „The Provenance of Something Gathered” | 1:14 | |
19. | „We Do This Together” | 12:57 | |
20. | „The Will to Power” | 5:20 | |
21. | „Smoke Become Fire” | 1:39 | |
22. | „I Teach You, the Overman” | Hans Zimmer, Tom Holkenborg | 4:19 |
23. | „A Glimmer at the Door of the Living” | 1:01 | |
24. | „How We Achieve Ourselves” | 1:43 | |
25. | „The Sun Forever Rising” | 1:31 | |
26. | „Underworld” | Hans Zimmer, Tom Holkenborg | 5:49 |
27. | „Superman Rising, Pt. 1 / A Book of Hours” | Hans Zimmer, Tom Holkenborg | 2:40 |
28. | „Beyond Good and Evil” | 4:24 | |
29. | „Monument Builder” | 2:29 | |
30. | „Monument Destroyer” | 6:08 | |
31. | „Urgrund” | Hans Zimmer, Tom Holkenborg | 1:49 |
32. | „So Begins the End” | 4:49 | |
33. | „The House of Belonging” | Hans Zimmer, Tom Holkenborg | 2:37 |
34. | „Earthling” | Hans Zimmer, Tom Holkenborg | 3:24 |
35. | „Flight Is Our Nature” | 1:54 | |
36. | „Indivisible” | 2:33 | |
37. | „And the Lion-Earth Did Roar, Pt. 1” | 5:22 | |
38. | „And the Lion-Earth Did Roar, Pt. 2” | 5:32 | |
39. | „Superman Rising, Pt. 2 / Immovable” | Hans Zimmer, Tom Holkenborg | 1:55 |
40. | „At the Speed of Force” | 4:20 | |
41. | „My Broken Boy” | 2:16 | |
42. | „That Terrible Strength” | 1:51 | |
43. | „An Eternal Reoccurrence of Change” | 1:45 | |
44. | „We Slay Ourselves” | 5:52 | |
45. | „Your Own House Turned to Ashes” | Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer, Mazzaro, Tom Holkenborg | 3:16 |
46. | „All of You Undisturbed Cities” | Zimmer, Wherry, Muik, Badami, Holkenborg | 6:15 |
47. | „The Art of Preserving Fire” | 1:27 | |
48. | „The Crew at Warpower” | 6:49 | |
49. | „The Foundation Theme” | 2:08 | |
50. | „Batman, a Duty to Fight / To See” | 5:30 | |
51. | „Batman, an Invocation to Heal / To Be Seen” | 8:36 | |
52. | „Wonder Woman, a Call to Stand / A World Awakened” | Zimmer, Wherry, Muik, Badami, Mazzaro, Holkenborg | 5:10 |
53. | „Flash, the Space to Win / Our Legacy Is Now” | 11:14 | |
54. | „Hallelujah” | Leonard Cohen | 6:11 |
Różnice z wersją kinową
[edytuj | edytuj kod]Do podstawowych różnic między kinową Ligą Sprawiedliwości a Ligą Sprawiedliwości Zacka Snydera należą m.in. nowe sceny, elementy fabuły oraz budujące świat nowe postaci i nawiązania do nadchodzących filmów[99][100]. Snyder Cut nie zawiera żadnych scen nakręconych przez Whedona do wersji kinowej[101], a byli dyrektorzy DC Studios Jon Berg i Geoff Johns, którzy nadzorowali produkcję wersji kinowej, zdecydowali się dać „wolną rękę” Snyderowi przy tworzeniu jego wersji[80].
Snyder oświadczył, że jego film będzie rozgrywał się w innych ramach czasowych niż wersja Whedona[102]. Powiedział, że w filmie pojawią się m.in. liczne nawiązania do filmu Aquaman, które mają pozwolić lepiej zrozumieć sens niektórych scen[102]. Pod koniec 2020 Patty Jenkins – reżyserka filmu Wonder Woman – powiedziała, że żaden reżyser filmów DCEU nie uważa Ligi Sprawiedliwości w reżyserii Whedona za kanoniczną[103]. Wyznała też, że współpracowała ze Snyderem, aby zapewnić ciągłość Wonder Woman z jego filmem[103].
Postaci
[edytuj | edytuj kod]Snyder Cut zawiera krótką scenę, w której Flash uratował Iris West przed wypadkiem samochodowym[104]. Oprócz tego pojawia się pracujący w „S.T.A.R. Labs” Ryan Choi[105], matka Cyborga, Elinore Stone – w jego retrospekcjach[106] – i Nuidis Vulko, mentor Aquamana – w scenach podwodnych[107]. Wygląd Steppenwolfa został zmieniony[108]. Pojawiają się również nowi złoczyńcy – Darkseid oraz Desaad[109][110], a także zmiennokształtny Marsjanin Łowca[111]. Dodano także wiele wyciętych uprzednio na potrzeby wersji Whedona scen z udziałem postaci drugoplanowych takich jak: Silas Stone, Lex Luthor, Lois Lane, Mera, Ares, Zeus i Antiope[112][113][114]. Marc McClure, odtwórca roli Jimmy’ego Olsena w filmach o Supermanie z Christopherem Reevem, grał ochroniarza Lois Lane przez cały film, podczas gdy w wersji kinowej jego rola była tylko epizodyczna[115]. Sam Zack Snyder miał swoje krótkie cameo w scenie w kawiarni[116].
Poszerzona historia Flasha, Cyborga i Aquamana
[edytuj | edytuj kod]Kilka scen opowiadających historię trzech nowych postaci DCEU zostało usuniętych z kinowej wersji. W wersji Snydera Barry dowodzi swojej zdolności cofania czasu, przekraczając prędkość światła w czasie finałowej bitwy[117]. Oryginalny scenariusz zawierał dodatkowe sceny z przeszłości Cyborga, gdy ten uczył się używać swoich zdolności oraz rozwijać je, a sam Snyder opisał tę postać w swojej wersji Ligi Sprawiedliwości jako „serce filmu”[118][119]. Aquaman otrzymał dodatkowe sceny ukazujące jego historię i zdradzające informacje o Atlantydzie, w tym tron byłego króla Atlantydy, scenę z udziałem Vulko i Merę, która jest bezpośrednio związana z Aquamanem[120][121].
Superman
[edytuj | edytuj kod]Większość scen z udziałem Henry’ego Cavilla Whedon nakręcił na nowo. Decyzja wynikała z faktu, że na potrzeby filmu Mission: Impossible – Fallout Cavill był zobowiązany zachować wąsy. Studio Warner zdecydowało się cyfrowo usunąć wąsy, jednak z powodu napiętego harmonogramu i braku czasu finalny efekt był krytykowany[104][122][123]. Oprócz tego po odrodzeniu Superman przez resztę filmu nosił czarny kostium, tak jak miało to miejsce w komiksach[124]. Czerń ma przypominać o jego kryptońskim pochodzeniu, natomiast jego niebieski strój pokazywał rolę Clarka jako obrońcy Ziemi[125][126].
Inwazja na Ziemię
[edytuj | edytuj kod]Scena retrospekcji ukazująca pierwszą inwazję Steppenwolfa na Ziemię została w wersji kinowej mocno zmieniona. Sekwencja bitwy w wersji Snydera była dłuższa, a Steppenwolf został w niej zamieniony na młodszą wersję Darkseida. Dodatkowo dodano bitwę między Aresem i Darkseidem, a także więcej scen z udziałem Zielonych Latarni[127][128]. Wyjaśniono też, że czerwony symbol, który utworzył się na ziemi po uderzeniu toporem, jest równaniem Anty-Życia, którego poszukuje Darkseid[129].
Bitwa finałowa i zakończenie
[edytuj | edytuj kod]Snyder w swojej wersji usunął wątek uratowania przez Flasha rosyjskiej rodziny z wioski, która znajdowała się w pobliżu bazy Steppenwolfa, a także nałożony przez Whedona czerwony filtr na całą scenę[104][130]. Nie ma także momentu, w którym Parademony atakują Steppenwolfa, gdy ten czuje strach[131]. Superman przylatuje w innym momencie bitwy, a Cyborg nie traci nogi[130]. W wersji Snydera Wonder Woman odcina głowę Steppenwolfa, a Flash, cofając się w czasie do momentu, zanim Mother Boksy stworzyły jedność, odwraca początkową porażkę drużyny i pomaga jej zwyciężyć[132]. Snyder zmienił też sceny po napisach – usunięta została scena wyścigu Flasha z Supermanem i dodany epilog, w którym przedstawiono sen Batmana[133][134].
Wydanie
[edytuj | edytuj kod]Produkcja została wydana 18 marca 2021 na platformie HBO Max[135]. Snyder potwierdził, że WarnerMedia i HBO Max pracowały nad rozwiązaniem wydania produkcji w krajach, gdzie HBO Max nie jest dostępne[136]. W niektórych krajach europejskich premiera odbyła się w serwisach HBO, a w części krajów azjatyckich w serwisie HBO GO. W Kanadzie produkcja zadebiutowała w serwisie Crave[137]. W Polsce premiera miała miejsce tego samego dnia co na świecie, na platformie HBO GO[1].
Początkowo produkcja miała zostać wydana jako czteroodcinkowy miniserial[138], jednak w styczniu Snyder powiedział, że będzie to jeden film pełnometrażowy[139], co WarnerMedia później potwierdziło[140].
26 marca 2021 film został również wydany w wersji czarno-białej, z tytułem Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera: Sprawiedliwość jest szara[141].
24 maja 2021 w Wielkiej Brytanii film został wydany na wersje Blu-ray, DVD i 4K[142]. W Hongkongu, Australii, Niemczech i Włoszech w wersji Ultra HD oraz Blu-ray został wydany odpowiednio 25 maja, 26 maja i 27 maja 2021[143]. W USA na te same formaty został wydany 7 września 2021, a w Kanadzie tydzień później[144][145]. W Stanach Zjednoczonych film zajął pierwsze miejsce pod względem sprzedaży w wersji Blu-ray, w pewnym momencie wyprzedzając drugi film, The Conjuring: The Devil Made Me Do It, w stosunku 5 do 1[146].
Promocja
[edytuj | edytuj kod]W maju 2020 w trakcie wspólnego oglądania filmu Człowiek ze stali przez internet Zack Snyder potwierdził, że jego wersja Ligi Sprawiedlwości zostanie dokończona i opublikowana[147]. 18 czerwca 2020 do sieci trafił pierwszy krótki teaser, w którym ujawnione zostało pojawienie się Darkseida[148]. 25 lipca 2020 podczas Justice Con ukazał się oficjalny klip, w którym pokazano czarny strój Supermana[149]. 22 sierpnia 2020 podczas DC FanDome został wypuszczony pierwszy zwiastun[150]. Na początku listopada został on tymczasowo usunięty z powodu wygaśnięcia praw do wykorzystanego w nim utworu „Hallelujah”[151], jednak 17 listopada tego samego roku ukazała się nowa wersja zwiastuna z dodatkowym materiałem[152]. Pod koniec stycznia 2021 Snyder wydał 3 plakaty promocyjne, zatytułowane „Fallen”, „Risen” i „Reborn”, które dodatkowo zawierały potwierdzenie daty premiery[153]. 14 lutego 2021 ukazał się kolejny zwiastun filmu[154]. Na początku marca 2021 zaczęły ukazywać się krótkie teasery i plakaty kolejnych członków Ligi, a na końcu Steppenwolfa oraz Darkseida[155].
Odbiór
[edytuj | edytuj kod]Oglądalność
[edytuj | edytuj kod]Po premierze serwis „Samba TV” poinformował, że w dniach 19–21 marca 1,8 miliona amerykańskich gospodarstw domowych obejrzało co najmniej pierwsze pięć minut filmu[4]. Oglądalność nie była tak duża jak w przypadku filmu Wonder Woman 1984 w pierwszych trzech dniach (2,2 mln), była jednak większa od serialu Falcon i Zimowy Żołnierz (1,7 mln), który zadebiutował w ten sam weekend na Disney+[156]. Serwis poinformował też o tym, że cały film obejrzała jedna trzecia tych gospodarstw. W ciągu pierwszego tygodnia od premiery film obejrzało 2,2 miliona gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych, z czego ukończyło go 792 000 (36%)[156]. Częstotliwość pobierania aplikacji HBO Max w tym czasie wzrosła o 64%[157]. Serwis „Forbes” oszacował, że gdyby wszyscy nowi subskrybenci obejrzeli film i pozostali subskrybentami platformy, Snyder Cut przyniesie około 266 milionów dolarów zysków Warner Bros.[158]
W Kanadzie film obejrzało 1,1 miliona widzów, w wyniku czego Snyder Cut stał się najczęściej odtwarzanym filmem wszech czasów na platformie „Crave”[5]. W Australii produkcja zyskała status filmu z największą premierą w historii na platformie „Binge”[6]. W Indiach, gdzie film wydano na platformie „BookMyShow Stream”, został obejrzany przez około 100 000 w weekend otwarcia[159].
Krytyka w mediach
[edytuj | edytuj kod]Film spotkał się z głównie pozytywną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 71% z 301 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 6,7/10[160]. Na agregatorze Metacritic średnia ważona ocen z 45 recenzji wyniosła 54 punkty na 100[161]. W obu przypadkach wyniki są wyższe niż przy wersji kinowej z 2017 (odpowiednio 40% i 45 pkt.)[162][163].
Strona „Variety” tuż przed ogólnoświatową premierą filmu doniosła, że pierwsze recenzje krytyków są „wyraźnie pozytywne”, a sami krytycy zgadzają się z opinią, że film Snydera jest lepszy od Ligi Sprawiedliwości w reżyserii Jossa Whedona. Portal „The Hollywood Reporter” poinformował, że w pierwszych recenzjach chwalono reżyserię Snydera oraz „zdolność nadawania większej głębi bohaterom filmu”; krytykowano zaś zbyt długi czas trwania filmu[164][165][166].
John DeFore z „The Hollywood Reporter” w swojej recenzji przyznał, że film Snydera jest pod pewnymi względami lepszy od wersji z 2017 roku, uznając, że w Snyder Cut „fabuła i ton w większości przypadków są spójniejsze”, a efekty specjalne „zostały znacznie poprawione, choć czasami nadal wyglądają sztucznie”[167]. K. Austin Collins z „Rolling Stone” pochwalił film za sposób, w jaki przedstawiono i rozwinięto bohaterów filmu, zwłaszcza Flasha, Aquamana oraz Cyborga, którego opisał jako „emocjonalny rdzeń opowieści”. Stwierdził też, że film Snydera „nie jest przywracaniem i zmianą kolejności brakujących scen, co zwykle sugeruje termin wersja reżyserska”, oraz że „reżyser bezbłędnie odzyskuje swoje terytorium”[168]. Will Mann z serwisu intpolicydigest.org docenił film, przychylnie wypowiadając się na temat łatwości, z jaką można przeniknąć do świata filmu, której „wersja kinowa po prostu nie miała”, a także dialogów i relacji pomiędzy bohaterami, które uznał za „ogólnie bardziej naturalne” niż te w filmie Whedona. Mann napisał, że Snyder Cut „to ponowne wyobrażenie sobie pierwotnej koncepcji i to dużo bardziej wciągające i zabawne, a także znacznie odważniejsze, co wynika z opowiedzenia historii według pierwotnego zamysłu”[169]. Siddhant Adlakha z „The Observer”, oceniając film na 1,5/4, stwierdził, że „samo istnienie filmu gwarantuje, że ktoś gdzieś będzie usatysfakcjonowany, ale nie jest on na tyle lepszy, aby naprawić to, co było, jak się wydaje, od początku błędne”[170].
Owen Gleiberman, pisząc na łamach „Variety”, stwierdził, że film „to wielka i wciągająca rozrywka, historia tworzenia się zespołu bohaterów, opowiadana z dziecięcą szczerością i bajkowością, która sprawia, że poczujesz się, jakbyś widział bogów grających na Ziemi”[171]. Amon Warmann z „Empire Magazine” ocenił film na 3/5 gwiazdek, stwierdzając, że „nie cały materiał dodany w tym czterogodzinnym, siedmiorozdziałowym filmie jest potrzebny”, ale podsumował go jako „zabawny sam w sobie” i uznał za „satysfakcjonujące pożegnanie Snydera z serią”[172]. James Berardinelli z portalu „ReelViews” przyznał filmowi 2 na 4 gwiazdki i opisał Snyder Cut jako film „bardziej kompletny” w stosunku do wersji Whedona, jednakże „pod względem fabuły cierpiący z tych samych powodów”. Oznajmił również, że film Snydera „oferuje lepiej przedstawione postacie i głębsze zanurzenie się w przeszłości bohaterów”, lecz ostatecznie podsumował produkcję jako „inną interpretację tej samej historii – dłuższą i nieznacznie lepszą”[173]. Peter Bradshaw z „The Guardian” wystawił filmowi cztery na pięć możliwych gwiazdek i nazwał go „zadośćuczynieniem sprawiedliwości”, twierdząc, że „film Snydera może być wyczerpujący, ale jest wciągający”, a także, iż „jego kolosalny rozmiar, grobowe poczucie zagłady i transowe poczucie własnej, mitycznej wielkości sprawiają, że jest on dziwnie zabawny”[174].
Dawid Muszyński z NaEkranie.pl przyznał filmowi ocenę 8/10 i zaznaczył, że „w filmie widać konsekwentnie zrealizowaną wizję, produkcję, która miała rozpocząć nowy rozdział w historii DC i tak jak w przypadku Marvela budować całość pod wielki finał”[175]. Wojciech Smoła z IGN Polska również przyznał filmowi ocenę 8/10 i oświadczył, że: „Liga Sprawiedliwości w wersji Zacka Snydera stanowi dopracowany produkt, który powinien zagościć kilka lat temu w kinach. Widowiskowe sceny akcji wgniatają w fotel, a rozbudowana i dokładnie przemyślana fabuła zmieniają ostateczny odbiór filmu”[176]. Marcin Andrys z serwisu paradoks.net.pl wystawił ocenę 6,5/10, pisząc, że „to wciąż ta sama historia, co poprzednio, z jej wszelkimi niedostatkami i niedoskonałościami, z tym że rozwinięta o kilka wątków i nowych postaci”[177]. Przemysław Dobrzyński z serwisu spidersweb.pl w swojej recenzji ocenił film na 3/5 i napisał, że „Snyder Cut to dzieło tylko i wyłącznie dla zagorzałych fanów DCEU. Nadal jest to najsłabszy film Snydera i najgorsza (po Wonder Woman 1984) część uniwersum DCEU”[178]. Radosław Krajewski z gamerweb.pl wystawił filmowi Snydera ocenę 5/10, opisując film jako „kolejny podobny stylistycznie popcorniak, który powiela błędy poprzedników, przy okazji dodając nowe, które jednak nie sprawiają, że jest to zły film, ale też nie dobry.”[179].
Nagrody i nominacje
[edytuj | edytuj kod]Nagroda | Data | Kategoria | Wynik | Źródła |
---|---|---|---|---|
Concept Art Awards | 11 września 2021 | Najlepsza koncepcja postaci w pełnometrażowym aktorskim filmie fabularnym (taktyczny kombinezon Batmana) |
Wygrana | [180] |
Dragon Awards | 2–6 września 2021 | Najlepszy film fantastycznonaukowy lub fantastyczny | Nominacja | [181] |
Golden Trailer Awards | 22 lipca 2021 | Najlepszy plakat filmu akcji | Nominacja | [182] |
Najlepszy plakat reklamowy | Wygrana | |||
MTV Movie & TV Awards | 16–17 maja 2021 | Najlepsza walka (Finałowe starcie ze Steppenwolfem) |
Nominacja | [183] |
Potencjalne kontynuacje
[edytuj | edytuj kod]Od razu po premierze filmu fani zaczęli domagać się kontynuacji filmu i rozpoczęli akcję #RestoreTheSnyderVerse[184]. Chcieli, aby studio Warner Bros. pozwoliło Snyderowi wydać planowane wcześniej dwa sequele Ligi Sprawiedliwości[185]. Sam reżyser powiedział, że był to ostatni film, jaki robił dla DC, i szanse na kontynuacje są nikłe, ale dodał, że wszystko może się zdarzyć[186][184]. Podziękował też fanom za docenienie jego pracy[186]. W kwietniu 2021 Ann Sarnoff, dyrektor generalny Warner Bros., wyraziła wdzięczność za pracę Snydera, stwierdzając jednak, że w opracowaniu jest już dużo projektów o różnych postaciach z uniwersum[187]. Pierwotny plan zakładał powstanie trzech części, które Zack Snyder opisał następująco: „To upadek Ziemi. Superman poddaje się równaniu Anty-życia i staje się wrogiem. Następnie Flash zostaje wysłany w przeszłość w celu zmiany biegu wydarzeń, aby zapobiec przemianie Supermana. Później ma miejsce wielka bitwa, w której Superman zostaje pokonany. Wreszcie na Ziemię przybywa Darkseid, a wszystkie armie na planecie znów się jednoczą – Atlanci wyłaniają się z oceanów, a mieszkańcy Themysciry opuszczają wyspę. Ta walka miała być wielkim finałem trylogii”[186].
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Nick McKinless zagrał Aresa na planie, a twarz Thewlisa została nałożona komputerowo.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b „Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera” – nowy zwiastun Snyder Cut. Kiedy premiera? [online], radiozet.pl [dostęp 2021-03-08] (pol.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League – Ray Fisher gotowy do promowania Snyder Cut [online], naEKRANIE.pl [dostęp 2021-02-15] (pol.).
- ↑ Justice League: Snyder Cut Is Separate From the DCEU – IGN. [dostęp 2021-04-10].
- ↑ a b Anthony D’Alessandro , Anthony D’Alessandro , ‘Zack Snyder’s Justice League’ Ranks Behind ‘Wonder Woman 1984’ In HBO Max Households [online], Deadline, 24 marca 2021 [dostęp 2021-04-14] (ang.).
- ↑ a b ZACK SNYDER’S JUSTICE LEAGUE Crushes Canada, Becoming the Most Popular Title in Crave History [online], Bell Media [dostęp 2021-04-14] (ang.).
- ↑ a b ZACK SNYDER’S JUSTICE LEAGUE sets new records for BINGE as Black and White version premieres today [online], TV Blackbox, 28 marca 2021 [dostęp 2021-04-14] (ang.).
- ↑ a b c d e f g h Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera, reż. Zack Snyder.
- ↑ a b c d e f Republic World , Zack Snyder’s ‘Justice League’ cast: Actors & characters they play in the superhero flick [online], Republic World [dostęp 2021-03-29] (ang.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o Zack Snyder’s Justice League Cast Guide: Every New Character [online], ScreenRant, 18 marca 2021 [dostęp 2021-03-29] (ang.).
- ↑ Aaron Young , Characters In Zack Snyder’s Justice League Than Mean More Than You Realized [online], Looper, 25 marca 2021 [dostęp 2021-04-24] (ang.).
- ↑ a b c d Josh Weiss , From More Cyborg to Jared Leto’s Joker: All the New Additions to Zack Snyder’s Justice League [online], Syfy Wire, 22 marca 2021 [dostęp 2021-04-24] (ang.).
- ↑ Stephen M.Colbert: Justice League’s REAL Ares Actor Wasn’t Credited: Here’s What Happened. Screen Rant. [dostęp 2019-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-07)]. (ang.).
- ↑ „Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera”: Obsada polskiego dubbingu [online], wSyncu.pl, 17 marca 2021 [dostęp 2021-03-17] [zarchiwizowane z adresu 2021-03-18] (pol.).
- ↑ Sarah Lee , Peter Lin , Zack Snyder’s Justice League: The Review [online], Here Be Geeks, 12 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-24] (ang.).
- ↑ Tim Webber: Justice League: 15 Cameos You Absolutely Can’t Miss. CBR.com. [dostęp 2017-11-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-08)]. (ang.).
- ↑ Zack Snyder Reveals Actor Inspiration for Granny Goodness’ Appearance in Justice League [online], DC [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Zack Snyder Shares Detailed Look at Granny Goodness’ Justice League Design [online], ScreenRant, 2 kwietnia 2021 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Both John Stewart & Kilowog Originally Visited Batman at the End of Justice League [online], ScreenRant, 19 kwietnia 2021 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Martian Manhunter & Green Lantern Were Supposed to Appear Together in the ‘Snyder Cut’ [online], Movieweb, 2 kwietnia 2021 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Justice League Movie: Zack Snyder Set to Direct – Variety [online], web.archive.org, 11 listopada 2020 [dostęp 2021-04-18] [zarchiwizowane z adresu 2020-11-11] .
- ↑ Batman v Superman: Dawn of Justice Scenes Described, Justice League Script Complete – ComingSoon.net [online], web.archive.org, 8 listopada 2020 [dostęp 2021-04-17] [zarchiwizowane z adresu 2020-11-08] .
- ↑ a b Justice League: Explaining All THREE Versions (Including The Snyder Cut) [online], ScreenRant, 26 marca 2019 [dostęp 2021-04-17] (ang.).
- ↑ Exclusive: ‘Justice League’ will begin shooting in April [online], EW.com [dostęp 2021-04-17] (ang.).
- ↑ Justice League Artist Breaks Down How Complete the Snyder Cut Is [online], ScreenRant, 12 czerwca 2019 [dostęp 2021-04-17] (ang.).
- ↑ Zack Snyder Was Reportedly Fired from Justice League [online], Collider, 12 lutego 2018 [dostęp 2021-04-17] (ang.).
- ↑ Zack Snyder odsuwa się od Justice League po tragedii rodzinnej [online], HeroNews.pl – Wszystko o Superbohaterach, 23 maja 2017 [dostęp 2021-02-15] (pol.).
- ↑ No ‘Dark Knight’ or ‘Wonder Woman’: ‘Justice League’ Is a ‘Frankenstein’ [online], TheWrap, 29 listopada 2017 [dostęp 2021-04-17] (ang.).
- ↑ a b Ben Fritz , The Quest to Save ‘Justice League’, „Wall Street Journal”, 6 listopada 2017, ISSN 0099-9660 [dostęp 2021-04-17] (ang.).
- ↑ Zack Snyder przejmuje Walentynki. W sieci zadebiutował zwiastun filmu „Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera” [online], rozrywka.blog – Cyfrowy styl życia, 14 lutego 2021 [dostęp 2021-02-15] (pol.).
- ↑ Zack Sharf , Zack Sharf , ‘Justice League’ Cinematographer Says Theatrical Cut Threw Out 90% of Zack Snyder’s Footage [online], IndieWire, 5 grudnia 2019 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Mark Hughes , ‘Justice League’ Was A Sad Failure In Studio Leadership [online], Forbes [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Justice League [online], Box Office Mojo [dostęp 2021-04-17] .
- ↑ Anthony Breznican , ‘Justice League’: The Shocking, Exhilarating, Heartbreaking True Story of #TheSnyderCut [online], Vanity Fair [dostęp 2021-04-17] (ang.).
- ↑ Ben Fritz , Holy Director’s Cut, Batman! ‘Justice League’ Fans Demand a New Version of a Superhero Flop, „Wall Street Journal”, 19 lipca 2018, ISSN 0099-9660 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ a b Vianne Burog , Will Zack Snyder’s ‘Justice League’ Cut Ever Be Released? [online], Latin Times, 29 marca 2019 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Zack Snyder Fans Are Asking Warner Bros. To #ReleaseTheSnyderCut Of „Justice League” [online], BuzzFeed News [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ a b Julia Alexander , DC Cinematic Universe’s biggest conspiracy involves Zack Snyder and Justice League (update) [online], Polygon, 10 stycznia 2018 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Helen O’Hara , Justice League stars Ben Affleck and Gal Gadot want to #ReleaseTheSnyderCut: but what is it, exactly?, „The Telegraph”, 5 sierpnia 2019, ISSN 0307-1235 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Justice League: Everything Blocking The Release of Snyder’s Cut [online], ScreenRant, 4 lipca 2018 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Justice League: In Defense of a Zack Snyder Cut, and Why It Won’t Happen [online], Collider, 28 listopada 2017 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ a b Aaron Couch , ‘Justice League’: Zack Snyder, Ben Affleck and Gal Gadot Call for Release of Fabled “Snyder Cut” [online], The Hollywood Reporter, 17 listopada 2019 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Aquaman’s Jason Momoa admits he’s „obsessed” with the Zack Snyder Justice League cut too [online], Digital Spy, 10 grudnia 2018 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Sean O’Connell , Justice League Actor Ciarán Hinds Responds To Snyder Cut Getting Released [online], CINEMABLEND, 22 września 2020 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Jessica Rawden , Justice League’s Ray Fisher Would ‘Absolutely’ Release The Snyder Cut [online], CINEMABLEND, 16 czerwca 2019 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ What Happened to Justice League’s Snyder Cut Was A „Terrible Wrong” [online], ScreenRant, 4 marca 2019 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ ‘Justice League’ Storyboard Artist Clarifies Rumors of Finished Snyder Cut [online], DC [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Aaron Couch , Aaron Couch , ‘Justice League’ Cinematographer Hopes for a Director’s Cut [online], The Hollywood Reporter, 21 listopada 2017 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Batfleck Stuntman Wants Snyder Justice League [online], ScreenRant, 21 listopada 2017 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Jason Guerrasio , Deborah Snyder says Christopher Nolan supported her husband Zack in his quest to make the ‘Snyder cut’ [online], Insider [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Gal Gadot and Ben Affleck join calls for release of Zack Snyder’s cut of ‘Justice League’ [online], EW.com [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Paul Tassi , ‘Release The Snyder Cut’ Justice League Movement May Bear Fruit With Support From Snyder, Affleck, Gadot [online], Forbes [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Kevin Smith Wants Warner Bros. to Release the Snyder Cut [online], ScreenRant, 30 stycznia 2019 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Jake Kleinman , 'Thor 2' director wants to make a ‘Snyder Cut’ of his Marvel movie [online], Inverse [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Pacific Rim 2 Director Supports Justice League’s Snyder Cut [online], ScreenRant, 21 marca 2018 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Rob Liefeld Also Wants a Zack Snyder Cut of Justice League [online], ScreenRant, 25 listopada 2017 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Death of Superman Co-Writer Thinks WB Should Release the Snyder Cut [online], ScreenRant, 3 lipca 2019 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ The Walking Dead’s Creator is a #ReleasetheSnyderCut Supporter [online], CBR, 25 września 2019 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Justice League’ fans still clamor for a ‘Snyder Cut’ they’ll probably never see [online], finance.yahoo.com [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League Cut Would ‘Cost Millions’ to Complete [online], ScreenRant, 28 listopada 2017 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Travis Clark , ‘Justice League’ fans are planning a 'Release the Snyder Cut’ letter-writing campaign aimed at Warner Bros. incoming CEO [online], Business Insider [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ DC fans have joined the HBO Max conversation with an impossible demand [online], Newsweek, 9 lipca 2019 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Zack Snyder Praises Justice League SnyderCut Fans [online], DC [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Travis Clark , How the ‘Justice League’ Snyder Cut movement has gained momentum this year, from ‘Joker’ to Jason Momoa [online], Business Insider [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Former DC boss deletes Twitter after Zack Snyder fans attack her ‘Joker’ praise [online], EW.com [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ John Garza , Exclusive: Here’s What AT&T Really Thinks About The Snyder Cut Of ‘Justice League’ [online], Reel Anarchy, 15 maja 2019 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Julia Alexander , ‘Release the Snyder Cut’ campaign contradicts Zack Snyder’s wishes for Justice League [online], Polygon, 19 lipca 2018 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Matt Donnelly , Zack Snyder Will Release the ‘Snyder Cut’ of ‘Justice League’ on HBO Max [online], Variety, 20 maja 2020 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ The Snyder Cut Will Debut As a Four-Part Miniseries [online], Collider, 22 sierpnia 2020 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Zack Snyder confirms his ‘Justice League’ will be a four-hour movie [online], NME | Music, Film, TV, Gaming & Pop Culture News, 17 stycznia 2021 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Justice League – Zack Snyder ujawnia tytuły rozdziałów [online], Gaming Society, 6 marca 2021 [dostęp 2021-04-07] .
- ↑ Zack Snyder’s Justice League: Everything The Chapter Titles Reveal About The Story [online], ScreenRant, 4 marca 2021 [dostęp 2021-04-21] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League Has An Epilogue With An Intriguing Title [online], ScreenRant, 9 marca 2021 [dostęp 2021-04-11] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League Reshoots Won’t Involve the Cast – IGN. [dostęp 2021-02-15].
- ↑ Erik Amaya , Zack Snyder To Shoot New Material For ‘Justice League’ [online], COMICON, 23 września 2020 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ ‘Justice League’: Snyder Cut to Include Footage From a Week of Additional Shooting [online], TheWrap, 23 września 2020 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League Additional Shoots Might Be Underway As We Speak [online], CINEMABLEND, 6 października 2020 [dostęp 2021-02-15] .
- ↑ Zack Snyder’s Justice League Gets New Working Title [online], Movies [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Justice League: Ben Affleck & Henry Cavill Returning In Snyder Cut Reshoots [online], ScreenRant, 23 września 2020 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League Reshoots Add Joe Manganiello’s Deathstroke [online], Collider, 23 października 2020 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ a b Jared Leto to Play Joker in Zack Snyder’s ‘Justice League’ Reshoots (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 21 października 2020 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Pierre Chanliau , Justice League: Zack Snyder Used Zoom To Remotely Film New Ezra Miller Scene [online], thedirect.com [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League Only Shot Four Minutes of New Footage [online], CBR, 13 listopada 2020 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League Was Ultimately Helped by Coronavirus (Despite Almost Being Stopped) [online], ScreenRant, 1 lutego 2021 [dostęp 2021-04-17] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League Is Officially Complete [online], Movies [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Vincent Frei , Zack Snyder’s Justice League [online], The Art of VFX, 29 kwietnia 2021 [dostęp 2021-10-01] (fr.).
- ↑ Vincent Frei , Zack Snyder’s Justice League: Mike Stillwell – VFX Supervisor – DNEG [online], The Art of VFX, 22 kwietnia 2021 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Vincent Frei , Zack Snyder’s Justice League: VFX Breakdown by Scanline VFX [online], The Art of VFX, 29 września 2021 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ The Weta Digital VFX Team on Finishing Zack Snyder’s Justice League [online], wetafx.co.nz [dostęp 2021-10-01] .
- ↑ n, Zack Snyder’s Justice League [online], 18 marca 2021 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Justice League VFX Reel Confirms Darker Finale Before Reshoots [online], Screen Rant, 13 lipca 2018 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ ‘Justice League’ VFX Video Reveals Batman and Cyborg’s Superhero Secrets [online], Movieweb, 23 listopada 2017 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Justice League: Junkie XL, Hans Zimmer Confirmed for Snyder Cut [online], CBR, 6 lipca 2020 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Original Justice League Composer Responds To Being Replaced [online], CINEMABLEND, 15 czerwca 2017 [dostęp 2021-04-07] .
- ↑ [EXCLUSIVE] Justice League: The Score for Zack Snyder’s Cut Is Complete, Confirms Junkie XL [online], ScreenRant, 29 października 2019 [dostęp 2021-04-07] (ang.).
- ↑ ‘Zack Snyder’s Justice League’ Soundtrack Is the 'Mount Everest of Scores’: See Release Date & Track List [online], Billboard [dostęp 2021-04-07] (ang.).
- ↑ Tom Holkenborg: Zack Snyder’s Justice League (Original Motion Picture Soundtrack) [online], Pitchfork [dostęp 2021-04-07] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League (Original Motion Picture Soundtrack) WaterTower Music [online], Zack Snyder’s Justice League (Original Motion Picture Soundtrack) WaterTower Music [dostęp 2021-04-07] .
- ↑ Zack Snyder’s Justice League (Original Motion Picture Soundtrack). [dostęp 2021-04-07].
- ↑ Justin Carter , What Zack Snyder’s cut of Justice League is rumored to add to the original [online], Polygon, 21 maja 2020 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Justice League: How Zack Snyder’s Cut Is Different To The 2017 Whedon Version [online], ScreenRant, 22 maja 2020 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League: No Joss Whedon Footage in New Cut [online], Collider, 26 lipca 2020 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ a b Zack Snyder’s ‘Justice League’ Is Separate from the DC Cinematic Universe Continuity [online], Movieweb, 20 lipca 2020 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ a b Zack Sharf , Zack Sharf , Patty Jenkins ‘Tossed Out’ Joss Whedon’s ‘Justice League’: It Contradicted ‘Wonder Woman’ [online], IndieWire, 10 grudnia 2020 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ a b c Justice League: Every Confirmed Change to Zack Snyder’s Version [online], ScreenRant, 17 listopada 2018 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Zack Snyder Confirms Atom Was In His Justice League [online], ScreenRant, 17 września 2018 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Every Death In Zack Snyder’s Justice League (Including Future Timeline) [online], ScreenRant, 18 marca 2021 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ What Willem Dafoe’s Vulko Was Going To Do In Justice League [online], CINEMABLEND, 18 grudnia 2018 [dostęp 2021-04-08] .
- ↑ Liga Sprawiedliwości: Snyder Cut – tak wygląda Steppenwolf w tej wersji! [online], Movies Room, 10 sierpnia 2020 [dostęp 2021-04-08] (pol.).
- ↑ Zack Snyder Reveals Desaad Had a Role in Justice League Snyder Cut [online], DC [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ ‘Justice League’ Concept Art Reveals Design For Apokolips Priests [online], DC [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Zack Snyder Says Martian Manhunter Was In Justice League Theatrical Release [online], CBR, 5 października 2019 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Tom Drew , Here’s Every Single DC Character Who Appears In Justice League’s Snyder Cut [online], thedirect.com [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Justice League’s Death Scene Restores The Perfect Terminator Reference [online], ScreenRant, 4 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Justice League: Lex Luthor’s Original Role In The Snyder Cut [online], ScreenRant, 3 listopada 2019 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ ‘Superman: The Movie’ Actor Details His Cut Cameo from ‘Justice League’ [online], DC [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League Cameo Revealed [online], ScreenRant, 24 listopada 2017 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Justice League: Zack Snyder Confirms Flash Saved The League With Time Travel [online], ScreenRant, 17 czerwca 2019 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Justice League’s Deleted Scenes Include Cyborg Flashback [online], ScreenRant, 17 listopada 2017 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Justice League: Cyborg’s Original Role In Zack Snyder’s Cut Explained [online], ScreenRant, 20 czerwca 2019 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Stars Dish On Justice League Movie’s Deleted Scenes [online], GameSpot [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ How Aquaman Was Different In The Snyder Cut of Justice League [online], ScreenRant, 17 grudnia 2018 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Justice League Reshoots: Every Change Whedon Made To Snyder’s Film [online], ScreenRant, 17 listopada 2017 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ GeekWeek.pl, GeekWeek.pl [online], GeekWeek [dostęp 2021-04-08] (pol.).
- ↑ Henry Cavill w czarnym stroju Supermana. Snyder zapowiada premierę Snyder Cut? [online], Filmozercy.com, 12 grudnia 2019 [dostęp 2021-04-08] (pol.).
- ↑ Why Superman Wears A Black Suit In Zack Snyder’s Justice League [online], ScreenRant, 26 lipca 2020 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Justice League: Zack Snyder Explains Importance Of Superman’s Black Suit In The Snyder Cut [online], CINEMABLEND, 7 stycznia 2021 [dostęp 2021-04-08] .
- ↑ Sam Ashurst , What Zack Snyder’s Justice League would have been like [online], Digital Spy, 20 listopada 2017 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ The Snyder Cut: What was Zack Snyder’s original vision for ‘Justice League’? [online], yahoo.com [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Justice League 2 Was Supposed To Release TODAY: Here’s What The Story Was [online], ScreenRant, 14 czerwca 2019 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ a b Co zmienia Snyder Cut? Porównujemy dwie wersje Ligi sprawiedliwości [online], rozrywka.blog – Cyfrowy styl życia, 25 marca 2021 [dostęp 2021-04-08] (pol.).
- ↑ Matt Singer , ‘Zack Snyder’s Justice League’: The Biggest Changes From the Theatrical Cut [online], ScreenCrush, 18 marca 2021 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Justice League’s Original Ending Would’ve Saved The Film [online], ScreenRant, 4 grudnia 2017 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Wyjaśniamy epilog SnyderCut, czyli Ligi Sprawiedliwości Zacka Syndera [online], rozrywka.blog – Cyfrowy styl życia, 18 marca 2021 [dostęp 2021-04-08] (pol.).
- ↑ Why Snyder Cut Superman & The Flash’s Justice League Post-Credits Scene [online], ScreenRant, 18 marca 2021 [dostęp 2021-04-08] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League HBO Max Release Date Confirmed – IGN. [dostęp 2021-02-15].
- ↑ DC FanDome: Zack Snyder’s ‘Justice League’ will be released in the UK as a mini-series and a movie [online], ca.sports.yahoo.com [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Justice League Announces Where You Can Stream the Snyder Cut in Canada [online], CBR, 30 stycznia 2021 [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Liga Sprawiedliwości: Snyder Cut zostanie podzielona na części, jest zwiastun [online], IGN Polska, 23 sierpnia 2020 [dostęp 2021-02-15] (pol.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League jednak nie będzie serialem! Co ze sceną po napisach?. [dostęp 2021-04-07]. (pol.).
- ↑ ZACK SNYDER’S JUSTICE LEAGUE to Premiere March 18 on HBO Max [online], Pressroom [dostęp 2021-02-15] (ang.).
- ↑ Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera: Sprawiedliwość jest szara – czarno-białą wersję obejrzycie w HBO GO [online], naEKRANIE.pl [dostęp 2021-04-14] (pol.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League. Zack Snyder Warner Bros. 2021-05-24. [dostęp 2021-10-19].
- ↑ Justice League Snyder Cut Blu-ray Release Date Set for May [online], NDTV Gadgets 360 [dostęp 2021-10-19] (ang.).
- ↑ Justice League Fans Celebrate the 4K Home Release of the Snyder Cut [online], CBR, 7 września 2021 [dostęp 2021-10-19] (ang.).
- ↑ ‘Zack Snyder’s Justice League’ Getting 4K Blu-ray Release [online], Collider, 24 czerwca 2021 [dostęp 2021-10-19] (ang.).
- ↑ Corey Chichizola , Zack Snyder’s Justice League Finally Hit Blu-ray, And The Sales Are Wild [online], CINEMABLEND, 17 września 2021 [dostęp 2021-10-19] (ang.).
- ↑ „It Will Be an Entirely New Thing”: Zack Snyder’s $20M-Plus ‘Justice League’ Cut Plans Revealed [online], The Hollywood Reporter, 20 maja 2020 [dostęp 2021-03-07] (ang.).
- ↑ Susana Polo , Darkseid looms over Wonder Woman in the first clip from Zack Snyder’s Justice League [online], Polygon, 18 czerwca 2020 [dostęp 2021-04-07] (ang.).
- ↑ Zack Snyder Reveals Black Suit Superman Scene For Justice League Cut [online], Movies [dostęp 2021-04-07] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League Trailer Is An Emotional Masterpiece That Will Give Fans Chills [online], CINEMABLEND, 22 sierpnia 2020 [dostęp 2021-04-07] .
- ↑ Zack Snyder’s ‘Justice League’ Trailer is Gone From HBO Max’s Social Media Accounts, But It’s Still Debuting in 2021 [online], Decider, 2 listopada 2020 [dostęp 2021-04-07] (ang.).
- ↑ Justice League: Zack Snyder Unveils Black and White Trailer With New Footage – IGN. [dostęp 2021-04-07].
- ↑ Fallen, Risen, Reborn – The Snyder Cut Is Coming On March 18th 2021 [online], Dark Knight News, 29 stycznia 2021 [dostęp 2021-04-07] (ang.).
- ↑ Charles Holmes , What the Snyder Cut Trailer Tells Us – and What It Doesn’t [online], The Ringer, 14 lutego 2021 [dostęp 2021-03-07] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League offers tantalizing character teasers [online], Culturess, 7 marca 2021 [dostęp 2021-03-07] (ang.).
- ↑ a b New Justice League Viewing Figures: Only 1/3rd Finished Snyder Cut [online], ScreenRant, 24 marca 2021 [dostęp 2021-04-15] (ang.).
- ↑ Justice League: Snyder Cut Leads To 64% Increase In HBO Max Downloads [online], ScreenRant, 30 marca 2021 [dostęp 2021-04-15] (ang.).
- ↑ Scott Mendelson , Is Zack Snyder’s ‘Justice League’ A Hit For HBO Max? Well, It’s Complicated... [online], Forbes [dostęp 2021-04-15] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League streamed 100,000 times in just 3 days [online], HT Tech, 22 marca 2021 [dostęp 2021-04-15] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League (2021) [online], Rotten Tomatoes [dostęp 2021-09-25] .
- ↑ Zack Snyder’s Justice League [online], Metacritic [dostęp 2021-09-25] .
- ↑ Justice League (2017). [dostęp 2021-04-20].
- ↑ Justice League. [dostęp 2021-04-20].
- ↑ ‘Zack Snyder’s Justice League’: What the Critics Are Saying [online], The Hollywood Reporter, 15 marca 2021 [dostęp 2021-03-19] (ang.).
- ↑ Antonio Ferme , Antonio Ferme , First Reviews for ‘Zack Snyder’s Justice League’ Are Remarkably Positive [online], Variety, 15 marca 2021 [dostęp 2021-03-19] (ang.).
- ↑ ‘Zack Snyder’s Justice League’ Review Roundup: 'Knockout,' ‘Brave & Bold’ [online], TheWrap, 15 marca 2021 [dostęp 2021-03-19] (ang.).
- ↑ ‘Zack Snyder’s Justice League’: Film Review [online], The Hollywood Reporter, 15 marca 2021 [dostęp 2021-04-06] (ang.).
- ↑ K. Austin Collins , K. Austin Collins , ‘Zack Snyder’s Justice League’: It’s Bigger, Longer, and Better Than the Original [online], Rolling Stone, 15 marca 2021 [dostęp 2021-04-06] (ang.).
- ↑ ‘Zack Snyder’s Justice League’ Review [online], International Policy Digest, 28 marca 2021 [dostęp 2021-04-06] (ang.).
- ↑ ‘Zack Snyder’s Justice League’ Is Longer, But Not Much Better [online], Observer, 15 marca 2021 [dostęp 2021-04-06] (ang.).
- ↑ Owen Gleiberman , Owen Gleiberman , ‘Zack Snyder’s Justice League’ Review: The Director’s Four-Hour Cut Is Truly a New Film – and a Knockout [online], Variety, 15 marca 2021 [dostęp 2021-04-07] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League [online], Empire [dostęp 2021-04-07] .
- ↑ James Berardinelli , Zack Snyder’s Justice League [online], Reelviews Movie Reviews [dostęp 2021-04-20] (ang.).
- ↑ Zack Snyder’s Justice League review – four hours of geek-pleasing grandeur | Peter Bradshaw’s film of the week [online], the Guardian, 17 marca 2021 [dostęp 2021-04-20] (ang.).
- ↑ Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera – recenzja filmu [online], naEKRANIE.pl [dostęp 2021-03-21] (pol.).
- ↑ Liga Sprawiedliwości: Snyder Cut – recenzja [online], IGN Polska, 19 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (pol.).
- ↑ „Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera” – recenzja [online], Paradoks [dostęp 2021-04-01] (pol.).
- ↑ Wiele hałasu o nic. Recenzujemy Snyder Cut, czyli film „Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera” [online], rozrywka.blog – Cyfrowy styl życia, 15 marca 2021 [dostęp 2021-04-01] (pol.).
- ↑ Radosław Krajewski , Liga Sprawiedliwości – recenzja filmu [online] [dostęp 2021-04-01] (pol.).
- ↑ 2021 Concept Art Awards. [dostęp 2021-10-01].
- ↑ Andrew Liptak , Here Are the Winners of the 2021 Dragon Awards [online], Tor.com, 7 września 2021 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ Allison Crist i inni, Golden Trailer Awards: ‘A Quiet Place: Part II’, ‘Black Widow’ Among Winners [online], The Hollywood Reporter, 23 lipca 2021 [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ MTV News Staff , Your 2021 MTV Movie & TV Awards Nominations Are Here: See The Full List [online], MTV News [dostęp 2021-10-01] (ang.).
- ↑ a b Zack Snyder zabiera głos w sprawie kontynuacji Ligi Sprawiedliwości i #RestoreTheSnyderVerse | GRYOnline.pl [online], GRY-Online.pl [dostęp 2021-10-19] (pol.).
- ↑ Jack Shepherd , Zack Snyder fans call for DC to #RestoreTheSnyderVerse as FanDome takes place [online], gamesradar, 16 października 2021 [dostęp 2021-10-19] (ang.).
- ↑ a b c Justice League 2 – will Zack Snyder get a sequel? [online], Digital Spy, 21 lipca 2021 [dostęp 2021-10-19] (ang.).
- ↑ Will Zack Snyder’s Justice League Get a Sequel? | Film Threat [online], 21 kwietnia 2021 [dostęp 2021-10-19] (ang.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Zack Snyder’s Justice League w bazie Filmweb
- Zack Snyder’s Justice League w bazie IMDb (ang.)
- Artykuły na Medal
- Amerykańskie filmy akcji
- Amerykańskie filmy fantastycznonaukowe
- Amerykańskie filmy z 2021 roku
- DC Studios
- DC Extended Universe
- Filmy o Lidze Sprawiedliwych
- Filmy superbohaterskie z 2021 roku
- Filmy w reżyserii Zacka Snydera
- Filmy wytwórni Warner Bros.
- Filmy z Batmanem
- Filmy z Supermanem
- Programy oryginalne Max