Przejdź do zawartości

CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas
C.S.I.: Crime Scene Investigation
Ilustracja
CSI LV
Gatunek

serial kryminalny

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Anthony E. Zuiker

Główne role

zobacz

Muzyka tytułowa

Who Are You” – The Who

Liczba odcinków

337

Liczba serii

15 + finał

Nagrody

zobacz

Lista odcinków serialu
Produkcja
Produkcja

zobacz

Reżyseria

zobacz

Muzyka

zobacz

Czas trwania odcinka

45 min

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Stany Zjednoczone

Data premiery

6 października 2000

Stacja telewizyjna

CBS

Lata emisji

6 października 2000 – 27 października 2015

Status

zakończony

Format obrazu

480i (SDTV)
1080i (HDTV)

Format dźwięku

Dolby Digital

Chronologia
Powiązane

CSI: Kryminalne zagadki Miami
CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku
CSI: Cyber
CSI: Vegas

Strona internetowa

CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas (tytuł oryginalny: C.S.I.: Crime Scene Investigation) – amerykański serial telewizyjny emitowany od 2 października 2000 do 27 października 2015 przez stację CBS. Opowiada o pracy zespołu laboratorium kryminalistycznego policji w Las Vegas.

W trzeciej serii do CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas dołączył serial poboczny CSI: Kryminalne zagadki Miami, w piątej serii – CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku, a w 15 serii – CSI: Cyber. W 2021 roku rozpoczęto nadawanie sequelu – CSI: Vegas.

Serial przedstawia pracę detektywów działu policji zajmujących się badaniem miejsca zbrodni. Używają oni najnowszych zdobyczy nauki i technologii, aby rozwikłać najtrudniejsze zagadki kryminalne.

Scenariusz serialu powstał na podstawie autentycznych materiałów dowodowych i raportów sporządzonych przez organy ścigania na miejscu zbrodni. Autorzy czerpali inspiracje z autentycznych doświadczeń ekipy kryminalistyków współpracujących z policją. Serial przedstawia trudną i odpowiedzialną pracę techników policyjnych pracujących w jednym z najlepszych laboratoriów w Las Vegas. Łapią oni przestępców wnikliwie badając wszystkie ślady zostawione na miejscu zbrodni, bo to od nich zależy najczęściej wynik śledztwa. Kierownikiem zespołu pracującego na nocną zmianę jest Gil Grissom, samotnik i ekscentryk, ceniony przez podwładnych za niesamowitą wiedzę. Do jego zespołu należą: Catherine Willows, była striptizerka i samotna matka, która stara się pogodzić pracę z macierzyństwem, Nick Stokes i Warrick Brown, obaj kawalerowie, zawsze gotowi podjąć nowe wyzwanie, Sara Sidle, najmłodsza z drużyny i kapitan Jim Brass z wydziału zabójstw, który wcześniej był szefem nocnej zmiany. Pomagają im: technik laboratoryjny Greg Sanders, koroner Dr. Al Robbins i sierżant O’Riley. Serial jest wyświetlany w wielu krajach i uczynił gwiazdy z aktorów w nim występujących. Intrygująca akcja połączona z atmosferą Las Vegas zapewnia serialowi wiernych widzów i wysoką oglądalność.

W serialu często zmieniała się obsada. W sezonach 1–9 główną postacią i zarazem szefem zespołu był Gil Grissom (na zdj.), w 9 sezonie zespół objęła Catherine Willows, jednak główną postacią serialu był tak naprawdę Ray Langston, który odszedł z końcem 11 sezonu. Od 12 sezonu główną postacią jest D.B. Russel, zarazem nowy szef zespołu. Catherine Willows, przez większość serialu asystentka szefa laboratorium, odeszła w połowie 12 sezonu. Została zastąpiona przez Julie Finlay. Poza Nickiem Stokesem, obecnym na ekranie nieprzerwanie od 2000 roku, reszta ekipy zmienia się nieregularnie.

Postacie

[edytuj | edytuj kod]
William Petersen jako Gil Grissom
Laurence Fishburne jako Ray Langston
Ted Danson jako D.B. Russel
Marg Helgenberger grała Catherine Willows
 • Gil Grissom – Szef laboratorium kryminalistycznego od 2000 roku, kiedy zastąpił przeniesionego do policji Jima Brassa. Doskonale zna się na wszelkiego rodzaju robactwie. Potrafi poznać godzinę zgonu ofiary po tym, jakie robaki są na jej ciele. Często eksperymentuje, nie raz zdarzyło się, że słoik z jego eksperymentem znalazł się w lodówce, w której reszta zespołu trzyma jedzenie. Zakochany w Sarze Sidle. Mocno przeżywał jej odejście w 2007 roku. Kolejnym ciosem w Grissoma była śmierć Warricka Browna na jego ramionach. Kilka tygodni po tym wydarzeniu Grissom zdecydował się opuścić CSI. Pomógł ścigać psychopatycznego mordercę, po czym oddał zespół w ręce Catherine Willows. Sam znalazł swoją miłość – Sarę. Rok później wzięli ślub, niestety rozstali się. Wrócił do CSI na 2 ostatnie odcinki.
 • Catherine Willows – Rozwiedziona, ma córkę. Jest zastępcą szefa laboratorium, odkąd szefem został Grissom. Jest też córką właściciela wielu kasyn – Sama Browna. Kiedy porwano jej przyjaciela – Nicka Stokesa, była gotowa poprosić Sama o pieniądze na okup. Początkowo nie przepadała za Sarą Sidle, ale z czasem się to zmieniło. Po odejściu Grissoma w 2008 roku została nowym szefem laboratorium. W 2011 roku jednak została zdegradowana przez Langstona i jego działanie na własną rękę, a jej miejsce zajął D.B. Russel. Odeszła do FBI w 2012 roku. Wróciła do CSI na 2 ostatnie odcinki wraz z Gilem.
 • Nick Stokes – Członek zespołu. Jego najlepszym przyjacielem był Warrick Brown, który zginął w 2008 roku. Nick był bliski zabicia jego zabójcy. Ostatecznie powstrzymał się jednak i chybił. Od śmierci Warricka regularnie odwiedza jego grób. Nick jest jedyną postacią główną, która jest w serialu od początku do czasów obecnych.
 • Sara Sidle – Dołączyła do zespołu tuż po objęciu przez Grissoma funkcji szefa laboratorium. Początkowo żywiła niechęć do Warricka Browna przez jego zapał do hazardu. Kochała Grissoma, z którym stworzyła małżeństwo na odległość. Sara wróciła do zespołu, odległość jednak sprawiła, że rozwiedli się z Grissomem.
 • Greg Sanders – Początkowo pracował tylko w laboratorium. Z czasem spodobała mu się jednak praca w terenie i zaczął na stałe pracować poza laboratorium.
 • Al Robbins – Patolog CSI. Ma protezę nogi, jednak potrafi cieszyć się życiem, ma żonę, a także sporo zapału do swojej pracy.
 • David Phillips – Asystent patologa CSI.
 • David Hodges – Pracuje w laboratorium od 2002 roku. Jest wyjątkowo szczery, czasami nawet bezczelny. Lubi mówić, głupie uwagi, jednak potrafi być nawet zabawny. Zdarzało mu się namawiać resztę ekipy laboratorium, by wziąć się za coś, czego nie potrafi rozgryźć zespół terenowy.
 • Jim Brass[1] – Do 2000 roku szef laboratorium. Został przeniesiony do kierowania posterunkiem policji po tym, jak przeniesiona do jego zespołu dziewczyna zginęła po dniu służby. Zastąpił go Gil Grissom. Brass często stawał w obronie swoich ludzi. Bywało, że działał przeciwko Grissomowi i jego ekipie, gdy oskarżali o coś policjanta. Odchodzi w 2014 roku z powodu kolejnych problemów ze swoją córką.
 • Sofia Curtis – Sofia jest kryminologiem współpracującym z laboratorium. W przeszłości sama była jego pracownikiem na dziennej zmianie, później na nocnej. Jest byłą policjantką. Zawiedziona prawami, jakimi rządzi się techniczne laboratorium, rozważa powrót do policji.
 • Warrick Brown – Był przyjacielem Nicka Stokesa. Był żonaty i miał syna. Zamordowany w 2008 roku. Za życia był jednym z najlepszych ludzi Grissoma. Miał problemy z hazardem, jednak z czasem udało mu się opanować swoje uzależnienie. Warrick był przygotowywany przez Grissoma na dowodzenie, Grissom widział w Warricku przyszłego szefa zespołu.
 • Wendy Simms – Pracowała w laboratorium, przyjaźniła się z Hodgesem, jednak kiedy opuściła CSI, byli skłóceni. Nigdy już nie spotkali się od tamtej pory.
 • Riley Adams – Policjantka, przeniesiona z St. Louis. Zatrudniona przez Eckliego, niedługo po śmierci Warricka. Była w CSI tylko przez rok.
 • Henry Andrews – Jest specjalistą od toksykologii. Często ścina się z Hodgesem, jest w zespole od 2005 roku.
 • Ray Langston – Poznaje zespół CSI podczas sprawy ścigania seryjnego mordercy. Po tej samej sprawie Grissom opuszcza zespół, mówiąc Langstonowi, że w zespole potrzebny jest nowy członek. Ostatecznie Langston zostaje nowym śledczym CSI w zespole Catherine Willows. W trakcie swojego pobytu w CSI Ray niejednokrotnie ściga albo zostaje zraniony przez swojego śmiertelnego wroga – Nate’a Haskella. Wreszcie, niecałe 3 lata po przybyciu Raya do CSI, zabija on w afekcie Haskella. Po żmudnej sprawie opuszcza Las Vegas, a Catherine Willows i Nick Stokes zostają zdegradowani.
 • Morgan Brody – Jest córką Eckliego, pracuje w Los Angeles. Poznaje Catherine i Langstona podczas ich pobytu w LA w 2011 roku. Jakiś czas po tym sama przenosi się do Las Vegas pracując w zespole przejętym przez D.B. Russela. Ma kiepskie relacje z ojcem, które zmieniają się rok po przybyciu Morgan do LA po tym, jak zostaje on postrzelony, zasłaniając córkę przed strzałem.
 • D.B. Russell – Zostaje nowym szefem laboratorium w 2011 roku. Zastępuje zdegradowaną Catherine Willows. Pracuje z nią tylko pół roku, do jej odejścia do FBI. D.B. jest żonaty, jest także dziadkiem. Kiedy została porwana jego wnuczka, stracił panowanie nad sobą. Poza tym jednak jest na ogół poważnym i stanowczym szefem. Jego dobrym znajomym jest Mac Taylor z laboratorium w Nowym Jorku. Ostatni raz obaj spotkali się w 2013 roku.
 • Julie Finlay – Zastępuje Catherine Willows. Jest starą znajomą D.B. z czasów Seattle. Bardzo podoba jej się w Las Vegas, ma bardzo dobre kontakty z zespołem, zwłaszcza z Sarą Sidle.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]
Postać Aktor Funkcja Postać/Sezony
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Gil Grissom William Petersen Szef Laboratorium Główna 1-10 Gość
Ray Langston Laurence Fishburne Śledczy CSI poziom 2 11-24 główna
D.B. Russell Ted Danson Szef Laboratorium Główna
Catherine Willows Marg Helgenberger Zast. Szefa Laboratorium Główna 1-12 Gość
Julie Finlay Elisabeth Shue Zast. Szefa Laboratorium 14-22 główna
Nicholas Stokes George Eads Śledczy CSI poziom 3 Główna
Sara Sidle Jorja Fox Śledczy CSI poziom 3 Główna Gość 2-plan. Główna
Greg Sanders Eric Szmanda Śledczy CSI poziom 3 2-plan. główna
Morgan Brody Elisabeth Harnois Śledczy CSI poziom 2 Gość Główna
Dr. Al Robbins Robert David Hall koroner 2-plan. główna
David Phillips David Berman asystent koronera 2-plan. główna
David Hodges Wallace Langham laborant 2-plan. główna
Sofia Curtis Louise Lombard zastępca szeryfa 2-plan. główna gość gość
Warrick Brown Gary Dourdan Śledczy CSI poziom 3 główna
Riley Adams Lauren Lee Smith Śledcza CSI poziom 2 główna
Wendy Simms Liz Vassey technik DNA 2-plan. główna gość
Henry Andrews Jon Wellner toksykolog 2-plan. główna
Jim Brass Paul Guilfoyle detektyw LVPD (kapitan) główna

W mniejszych rolach i epizodach wystąpili m.in.: Gary Sinise, Xander Berkeley, Liev Schreiber, Tony Amendola, Eric Roberts, Justin Bieber, James Eckhouse, Megan Gallagher, Patricia Arquette, Annabella Sciorra, David Caruso, Jolene Blalock, Nina Siemaszko, Željko Ivanek, Bonnie Bedelia, Ally Walker, Miguel Ferrer, Roma Maffia, Megan Follows, America Ferrera, Tony Curtis, Tim Blake Nelson, Ann-Margret, Marlee Matlin, Dita Von Teese, Zachary Quinto, Peter Stormare, Kathleen Quinlan, Alex Kingston, Tippi Hedren, Rebecca Wisocky, Will Patton, Sienna Guillory, Elliott Gould, Tricia Helfer, Elizabeth Berkley, Charles Napier, Faye Dunaway, Barbara Bain, Ray Wise, Stephen Tobolowsky, David Cassidy, Barry Bostwick, Leland Orser, John Saxon, Sean Young, Dakota Fanning, Mitch Pileggi, John Heard, Darren E. Burrows, Armin Shimerman, John de Lancie, Paul McCrane, Moon Bloodgood, John Billingsley, Jason Priestley, Nana Visitor, Sherilyn Fenn, Joel Grey, Joe Penny, Sherry Stringfield, Amanda Righetti, Erik Palladino, Anthony LaPaglia, Treat Williams, Dan Lauria, Joanna Krupa, Stephen Baldwin oraz muzycy Roger Daltrey, Ozzy Osbourne, Gene Simmons i Lindsay Davenport, a także grupa Black Sabbath[2].

Reżyseria

[edytuj | edytuj kod]

Reżyserami poszczególnych odcinków byli m.in.:

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]
 • Jerry Bruckheimer Television (od 2000)
 • Alliance Atlantis (2000–2008)
 • CBS Productions (2000–2006)
 • CBS Paramount Network Television (2006–2009)
 • CBS Television Studios (2009–2015)

Muzyka

[edytuj | edytuj kod]

Piosenka z czołówki z CSI Las Vegas to piosenka zespołu The Who pt. Who Are You. Muzyka w CSI odgrywa ważną rolę. Tworzą ją artyści tacy, jak: Linkin Park, The Wallflowers, John Mayer, Akon, Radiohead, Mogwai, Rammstein, KMFDM, Ministry, Kasabian, Celldweller, Sigur Rós, Rob Zombie, Avril Lavigne, Alice in Chains, Bonobo, Zero 7, IAMX, Mobb Deep, Eminem, New Order, The Black Eyed Peas, The Turtles, The Streets, Depeche Mode, Evanescence, Nine Inch Nails, The Game, The Stone Roses, Queen, Electronic, Peter Gabriel, Kaila Yu, Prodigy, Jamiroquai, Gwen Stefani, Kate Bush, Placebo, The Decemberists, Pantera, Gratitude czy przyjaciel jednego z aktorów (Erica Szmandy) Marilyn Manson, Taylor Swift, BodyRockers, Cocteau Twins – z albumu Heaven or Las Vegas.

Powiązania z innymi serialami

[edytuj | edytuj kod]

Lista odcinków

[edytuj | edytuj kod]
Sezon Liczba odcinków Tytuł pierwszego odcinka Data emisji pierwszego odcinka Tytuł ostatniego odcinka Data emisji ostatniego odcinka
I 23 Pilot 6 października 2000 Strip Strangler 17 maja 2001
II 23 Burked 27 września 2001 The Hunger Artist 16 maja 2002
III 23 Revenge Is Best Served Cold 26 września 2002 Inside the Box 15 maja 2003
IV 23 Assume Nothing (Part 1) 25 września 2003 Bloodlines 20 maja 2004
V 25 Viva Las Vegas 23 września 2004 Grave Danger (Part 2) 19 maja 2005
VI 24 Bodies in Motion 22 września 2005 Way to Go (Part 2) 18 maja 2006
VII 24 Built to Kill, Part 1 21 września 2006 Living Doll (Part 1) 17 maja 2007
VIII 17 Dead Doll (Part 2) 27 września 2007 For Gedda (Part 1) 15 maja 2008
IX 24 For Warrick (Part 2) 9 października 2008 All In 14 maja 2009
X 23 Family Affair 24 września 2009 Meat Jekyll (Part 2) 20 maja 2010
XI 22 Shock Waves (Part 3) 23 września 2010 In a Dark, Dark House (Part 3) 12 maja 2011
XII 22 73 Seconds 21 września 2011 Homecoming 8 maja 2012
XIII 22 Karma to Burn 26 września 2012 Skin in the Game 15 maja 2013
XIV 22 The Devil and D.B. Russell 25 września 2013 Dead In His Tracks 7 maja 2014
XV 18 The CSI Effect 28 września 2014 The End Game 15 lutego 2015
Finał 2 Immortality (Part 1) 27 września 2015 Immortality (Part 2) 27 września 2015

Franczyza CSI

[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku stacja CBS wyemitowało pilot nowego serialu – CSI: Kryminalne zagadki Miami, spi-offu oryginalnej serii. W 2004 roku, po czterech sezonach Kryminalnych Zagadek Las Vegas i dwóch Kryminalnych Zagadek Miami CBS wyemitowało pilot trzeciego serialu, a kilka miesięcy później, równolegle z piątym sezonem CSI: Las Vegas i trzecim sezonem CSI: Miami wystartowała pierwsza seria CSI: NY.

Emisję 'CSI: Miami zakończono po dziesięciu seriach, CSI: Nowy Jork po dziewięciu, a CSI: Las Vegas po piętnastu. W międzyczasie do uniwersum CSI dołączyły także dwa inne seriale stacji CBS – Bez śladu oraz Dowody zbrodni. Ten pierwszy serial miał bowiem crossover z CSI: Las Vegas, natomiast główny bohater drugiego pojawił się gościnnie w jednym z odcinków Kryminalnych Zagadek Nowego Jorku. Oba te seriale anulowano po siedmiu sezonach. W 2021 roku rozpoczęto nadawanie sequelu Kryminalnych zagadek Las VegasCSI: Vegas.

Serial Miasto akcji Główna postać Sezony emisyjne seriali w USA
2000/01 2001/02 2002/03 2003/04 2004/05 2005/06 2006/07 2007/08 2008/09 2009/10 2010/11 2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16
CSI: Crime Scene Investigation Las Vegas Nicolas Stokes Emisja Finał
(2015)
CSI: Miami Miami Horatio Caine Pilot
(2002)
Emisja
CSI: Nowy Jork Nowy Jork Mac Taylor Pilot
(2004)
Emisja
CSI: Cyber Quantico Avery Ryan Pilot
(2014)
Emisja

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]

ASCAP

 • 2006 – Najlepszy serial TV

ASC

 • 2005 – Najlepsze zdjęcia do odcinka serialu (Down the Drain) dla Nathan Hope
 • 2005 – Najlepsze zdjęcia do odcinka serialu (Who Shot Sherlock?) dla Nathan Hope
 • 2005 – Najlepsze zdjęcia do odcinka serialu (For Gedda) dla Nelson Cragg

Emmy

 • 2002 – Najlepsza charakteryzacja w serialu (naturalna) dla Nicholas Pagliaro, John Goodwin i Melanie Levitt za odcinek „Slaves of Las Vegas”
 • 2006 – Najlepsze zdjęcia w serialu kręconym przy użyciu jednej kamery dla Michael Slovis za odcinek „Gum Drops”
 • 2007 – Najlepszy dźwięk w serialu komediowym lub dramatycznym (godzinnym) dla Michael Fowler, William Smith, Yuri Reese za odcinek „Living Doll”
 • 2010 – Najlepsze efekty specjalne w serialu (odcinek „Family Affair”)
 • 2010 – Najlepsze zdjęcia w serialu godzinnym dla Christian Sebaldt za odcinek „Family Affair”

Saturn

 • 2003 – Najlepszy seriale tv

SAG

 • 2005 – Wybitny występ zespołu aktorskiego w serialu dramatycznym

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]