Sandra Day O’Connor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sandra Day O’Connor
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 marca 1930
El Paso

Data i miejsce śmierci

1 grudnia 2023
Phoenix

Sędzia
Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych
Okres

od 25 września 1981
do 31 stycznia 2006

Poprzednik

Potter Stewart

Następca

Samuel Alito

podpis
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone) Philadelphia Liberty Medal

Sandra Day O’Connor (ur. 26 marca 1930 w El Paso, zm. 1 grudnia 2023 w Phoenix[1]) – amerykańska prawniczka, pierwsza sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w latach 1981–2006.

Była pierwszą kobietą w składzie Sądu Najwyższego od początku jego istnienia. Jako członek prestiżowej, 9-osobowej instytucji, była jedną z najbardziej znaczących kobiet na świecie. Pomimo iż była mianowana przez konserwatywnego prezydenta Ronalda Reagana, w praktyce okazała się jednym z bardziej liberalnych sędziów; jej głos był decydujący w kilku kluczowych decyzjach sądu, między innymi w tych, które utrzymały legalność aborcji w Stanach Zjednoczonych.

1 lipca 2005 ogłosiła, że odchodzi w stan spoczynku i obowiązki będzie pełnić tylko do czasu powołania następcy. W jej miejsce prezydent George W. Bush początkowo nominował uważanego za konserwatystę sędziego sądu apelacyjnego Johna Robertsa; we wrześniu został on jednak desygnowany na prezesa SN (po nagłej śmierci Williama H. Rehnquista). 3 października 2005 prezydent mianował z kolei swoją współpracowniczkę Harriet Miers, ale ta wobec protestów konserwatywnej strony amerykańskiej sceny politycznej 27 października poprosiła o wycofanie swojej kandydatury. 31 października został mianowany kolejny kandydat, sędzia apelacyjny Samuel Alito; zyskał on zatwierdzenie Senatu 31 stycznia 2006 i tego dnia O’Connor przeszła na emeryturę.

Z racji bycia emerytowanym sędzią Sądu Najwyższego, znajdowała się na liście precedencji. Zasiadała także w Irackiej Grupie Studyjnej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Notka biograficzna. supremecourthistory.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-20)]. w bazie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych (ang.)