Przejdź do zawartości

Józef Kobierkowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Kobierkowicz
Data urodzenia

XVIII wiek

Pochodzenie

polskie

Data śmierci

XVIII wiek

Instrumenty

organy

Gatunki

muzyka poważna, muzyka barokowa, muzyka klasycystyczna

Zawód

kompozytor, organista

Józef Kobierkowicz, także Kobierkiewicz (tworzył w XVIII wieku)[1]polski organista i kompozytor przełomu baroku i klasycyzmu.

Nazwisko jego pojawia się w dokumentach krakowskich od 1721; w latach 1731–1735[a] był świeckim organistą u paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie[1].

Wśród 12 zachowanych jego kompozycji, 10 stanowią drobne pastorele na Boże Narodzenie, pozostałe to 2 motety (Ego Mater, Iustus ut palma) reprezentujące małą zespołową kantatę kościelną w jej 3-częściowym ukształtowaniu. Każdy z trzech ustępów jest tu częścią samodzielną, o odmiennym tempie, metrum i – w Ego Matertonacji. W częściach środkowych kompozytor wprowadza melodię solową (lub duet) o wybitnie lirycznym, ekspresywnym charakterze. Szczególnie znamienna jest druga część Ego Mater, gdzie głos solowy alternuje ze skrzypcami solo. Linia melodyczna jest współtworzona z melodią głosu wokalnego, a nie jest jej powtórzeniem ani antycypacją, co było praktyką ustaloną w XVII wieku i występuje jeszcze w pastorelach Kobierkowicza. Taki zabieg kompozytorski wskazuje na etap przekształcania się melodyki barokowej w klasycystyczną[1].

Pastorele (przeważnie na 2 głosy wokalne, 2 skrzypiec i basso continuo) są stylizacją muzyki ludowej, zwłaszcza w pastoreli Dormi mei redemptio zwracają uwagę rytmy oberkowe[2].

  1. Andrzej Chodkowski podaje nieco inne daty: 1731–1735 oraz być może 1751[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Zygmunt Marian Szweykowski: Kobierkowicz, Józef. W: Encyklopedia muzyczna PWM. Elżbieta Dziębowska (red.). Wyd. I. T. 5: KLŁ część biograficzna. Kraków: PWM, 1997, s. 112-113. ISBN 83-224-3303-4. OCLC 164821167. (pol.).
  • Encyklopedia muzyki. Andrzej Chodkowski (red.). Warszawa: PWN, 1995. ISBN 83-01-11390-1. (pol.).