Kali (raper)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcin „Kali” Gutkowski
ilustracja
Imię i nazwisko Marcin Gutkowski
Pseudonim Kali, KGM, Kalion, Krime
Data i miejsce urodzenia 22 października 1981
Kraków
Gatunki hip-hop, alternatywny hip-hop
Zawód raper
Aktywność od 1998
Wydawnictwo Ganja Mafia Label
Powiązania Paluch, Gibbs, Pawbeats
Współpracownicy
Sebastian Burak
Zespoły
Firma (2000-2010)
Ganja Mafia (od 2009)
Ten artykuł dotyczy rapera. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Kali, właściwie Marcin Kamil Gutkowski[1] (ur. 22 października 1981 w Krakowie[1]) – polski raper i aktor. W latach 2000–2010 członek zespołu Firma. Od 2009 roku współtwórca kolektywu Ganja Mafia, a od 2011 roku prowadzący solową działalność artystyczną. Współpracował z takimi wykonawcami jak: Afu-Ra, Bezczel, Borixon, Gedz, Hemp Gru, Kacper HTA, O.S.T.R., Paluch, Peja, Pezet, Popek, Sarius, Sobota, Sokół, Włodi czy Żabson.

Jego utwory w serwisie YouTube odtworzono ponad miliard razy, a na swoim prywatnym kanale zgromadził 1,74 miliona subskrypcji (2019)[2]. Jest żonaty z modelką Sandrą Gutkowską z d. Jędruszek, ma córkę Hannę.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Krakowie. Jego ojciec przez pewien okres nadużywał alkoholu. W wieku 16 lat raper uciekł z domu. Do spotkania z rodzicami doszło podczas jednego z koncertów w 1998 roku. Rodzinie udało się wtedy dojść do porozumienia.

Działalność artystyczną rozpoczął w 1999 roku. Gutkowski nawiązał wówczas współpracę z Kliczem z krakowskiego składu hip-hopowego Intoksynator. Po nagraniu zwrotki do utworu „Co Ty Na To”, na krótko dołączył do grupy INS. W międzyczasie Kali nawiązał współpracę z Tadkiem z grupy DMF (Dwóch Małoletnich Fachowców)[3]. Efektem ich współpracy była formacja pod nazwą Firma. Debiut Firmy to utwór „Za dużo” na składance DJ-a 600V.

W roku 2001 został skazany przez sąd na pół roku pozbawienia wolności[4]. W tym samym roku do składu doszli Popek i Pomidor z Legnicy, a następnie Bosski Roman. W efekcie powstała nielegalna płyta „Pierwszy nielegal”, a zespół ruszył w trasę koncertową. W roku 2002 ukazał się pierwszy legalny album Firmy „Z dedykacją dla ulicy”, niestety tuż przed oficjalną premierą do więzienia trafił najpierw Pomidor, a parę dni później Kali, który został skazany ponownie, tym razem na karę dwóch lat pozbawienia wolności w związku z popełnieniem przestępstwa przeciwko mieniu[5]. Drugą karę odbył w Zakładzie Karnym w Tarnowie. W 2003 roku na terenie tego więzienia grupa Firma zrealizowała teledysk do utworu „Brat”[6]. Podczas pobytu w więzieniu ukończył szkołę zawodową uzyskując zawód ślusarza[5]. W 2005 Kali, Tadek oraz Bosski wydali nielegal „Nielegalne Rytmy”, na którym większość utworów została nagrana w stylu jamajskich riddimów. Uśmiech w stronę dancehallu to wynik wieloletnich fascynacji muzyką reggae. Płyta została przyjęta z wielka aprobatą. W roku 2006 Firma zaczęła współpracę z wytwórnią Prosto, a wspólne nagrywki m.in. z Sokołem członkiem grupy WWO oraz udział w publikacjach takich jak MIXTAPE PROSTO potwierdziło dobrą markę składu. Po 6 latach przerwy w 2008 roku Firma wydała kolejną uliczną płytę „Przeciwko Kurestwu i Upadkowi Zasad”. Płyta okazała się sukcesem potwierdzającym klasę składu. W 2009 roku pojawiła się kolejna publikacja z cyklu „nieLegalne Rytmy”, która jest ostatnim epizodem Kaliego w Firmie. W tym samym roku Marcin Gutkowski założył kolektyw Ganja Mafia.

W 2010 roku Gutkowski odszedł z zespołu Firma[1] i rozpoczął pracę nad solowym projektem, podwójnym albumem „50/50”, który ukazał się 21 maja 2011 roku nakładem Ganja Mafia Label. Płytę promowały klipy do utworów „Abolicja” oraz „Pełnia”, które cieszą się niemałą popularnością w serwisie YouTube. Wraz z odejściem z zespołu Firma w 2010 roku przeprowadził się z Krakowa do Katowic. Na obu płytach znalazło się łącznie 50 utworów, po 25 na jedną płytę. W nagraniach wzięło udział 50 gości, między innymi: Peja, Paluch, Dixon37 czy Sobota[7][8]. Twórcami muzyki na płytę byli różni producenci hip-hopowi, zaś w pracach nad całością albumu uczestniczył DJ Feel-X, który był autorem scratchy oraz operatorem vocodera[9]. Debiutancki album uzyskał status złotej płyty, co było ogromnym sukcesem artysty.

26 maja 2012 roku do sprzedaży trafił drugi album solowy rapera zatytułowany Gdy zgaśnie Słońce[10]. Materiał promowany teledyskami do piosenek „Tu gdzie żyjemy”, „Wybij się”, „Haj” i „Wspólny lot” uplasował się na 2. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS. W grudniu, także 2012 roku płyta została wyróżniona złotem za sprzedaż 15 tys. kopii, a w styczniu 2015 platyną, która była pierwszą z wielu w karierze wykonawcy. W utworze „Żyje zamiast polec” znajdującym się na albumie, miały się znajdować zwroty skierowane do członków Firmy. Krakowianie odpowiedzieli dissem na Kaliego „Filar z Waty”. Na ten kawałek Kali zareagował 10-minutowym singlem „Sam tego chciałeś”, w którym rozliczył lata znajomości z członkami Firma. Ostatecznie wynik tego beefu został nierozstrzygnięty.

28 kwietnia 2013 roku ukazał się debiutancki klip do utworu „Pole Marysi” autorstwa Ganji Mafii, którego członkami prócz Kaliego zostali Kacper HTA, raperzy ze śląskiej ekipy Fonos: GMB, Ruby, Felipe oraz producenci: Gibbs, PSR i I’Scream. Piosenka promowała album „Wiesz co się kruszy”, który zadebiutował w internetowym sklepie Ganji Mafii 24 grudnia 2013 roku, a następnie w Empikach. Prócz „Pola Marysi” platynowy album, promowały utwory „Gdy ujrzałem drogę”, „Dobre Geesy” oraz „Prawdziwi palacze”. Ganja Mafia mimo ogromnego komercyjnego sukcesu, była krytykowana za kradzież beatów zza oceanu.

8 czerwca 2013 roku ukazał się album Kaliego oraz Palucha Milion dróg do śmierci[11]. W ramach promocji do pochodzących z płyty piosenek „Milion dróg do śmierci”, „Syntetyczna Ganja Mafia” i „Hip-hop 4 ever” zostały zrealizowane wideoklipy. 19 lutego 2014 roku nagrania zostały wyróżnione złotą płytą za sprzedaż 15 tys. egzemplarzy[12]. 10 października tego samego roku ukazał się album Kaliego oraz producenta muzycznego Gibbsa Sentymentalnie[13]. Nagrania promowane teledyskami do utworów „Piękny ból”, „H.E.R.O.”, „Panta Rhei” i „Nigdy nie zapomnę” dotarły do 2. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS. 11 marca 2015 roku wydawnictwo uzyskało w Polsce status platynowej płyty.

22 października 2015 roku ukazał się utwór „Mój Ziomek” promujący drugą część trylogii WCSK „Wiesz co się kręci”, a 15 grudnia piosenka „Band the Rolla”. Druga płyta Ganji Mafii uzyskała zaledwie status złotej płyty.

18 grudnia 2015 roku ukazała się powieść autorstwa Marcina Gutkowskiego „Krime Story”, która jest pierwszą częścią projektu „Krime Story”, na który miała składac się książka, album oraz film. 22 kwietnia 2016 roku odbyła się premiera albumu koncepcyjnego Kaliego Krime Story[14], który był drugą częścią projektu. Album promowały utwory „Krime Story Prolog”, „Mów mu Krime” i „Na dzielni”. 1 marca 2017 roku płyta uzyskała status platynowej[15].

7 kwietnia 2017 roku ukazała się kolejna płyta Kaliego – Chakra nagrana wraz z Pawbeats. Tematem przewodnim albumu miały być chakry, a samo jego wykonanie było dalekie od klasycznego rapu. „Chakra” była promowana czterema klipami „Korzenie”, „Zwierciadło”, „Muza”, oraz „Pacyfka”. Album uzyskał status złotej płyty. 25 lipca 2017 roku ukazał się singiel „Sól”, który pierwotnie miał być pierwszym utworem z nadchodzącej płyty Kaliego, jednakże z powodu zmiany koncepcji albumu nie ukazał się na nim.

27 kwietnia 2018 roku miała miejsce premiera albumu „V8T”, zrealizowanego we współpracy z producentem muzycznym Flvwlxss. W celu promocji płyty, zrealizowano teledyski do utworów „30 km/h”, „KGM”, „Opary” oraz „Piraci”. Dotarł na 1. miejsce polskiej listy przebojów – OLiS, zdobywając status złotej, a 8 listopada platynowej płyty.

7 czerwca 2019 roku odbyła się premiera ósmego albumu rapera pod tytułem „Chudy chłopak”, wyprodukowana przez producenta muzycznego Magiera. Płyta stanowi podsumowanie i uczczenie 20 letniej działalności na scenie hip-hopowej Marcina. W ramach promocji ekipa labelu rapera oraz 9Liter Filmy zrealizowała teledyski do utworów „F.I.R.M.A.”, „Chudy chłopak”, „Mary Jane” (z Włodim), „Front” oraz „Poza światem” z udziałem O.S.T.R. W notowaniu polskiej listy przebojów OLiS, album zadebiutował na 1. miejscu[16], a po 24 dniach od premiery zdobył status złotej płyty[17]. 30 października 2019 roku krążek pokrył się platyną[18].

Bez wcześniejszych zapowiedzi, 22 listopada 2019 roku, Kali opublikował na swoim Facebooku informację[19], że wyda kolejny album, po raz pierwszy w karierze dwa w tym samym roku. Tego samego dnia, wypuścił singiel "Yakuza" na feacie z Majorem SPZ. Premiera krążka "Droga koguta", wyprodukowanego przez Flvwlxss, została zapowiedziana na 20 grudnia. Płyta zadebiutowała na 3. miejscu polskiej listy przebojów OLiS[20]. 22 stycznia 2020 roku, album pokrył się złotem[21].

Marcin uszykował jeszcze jedną niespodziankę dla fanów: 4 grudnia tego samego roku ogłosił, że wypuści jeszcze trzeci album pt. "INFINITY81" we współpracy z tym samym producentem[22]. EP-ka zawiera 11 utworów, a premiera dla pre-orderowiczów "Drogi koguta" miała miejsce 31 grudnia, a z kolei na platformach cyfrowych odbyła się 10 stycznia 2020 roku.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Ganja Mafia, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Firma (zespół muzyczny), w sekcji Dyskografia.
Albumy solowe
Rok Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL[23]
2011 50/50 14
2012 Gdy zgaśnie Słońce
 • Data: 26 maja 2012[10]
 • Wydawca: Ganja Mafia Label
 • Format: CD, digital download
2
2016 Krime Story
 • Data: 22 kwietnia 2016[14]
 • Wydawca: Ganja Mafia Label
 • Format: CD, digital download
1
 • ZPAV: platynowa płyta[15]
Współpraca
Rok Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL[23]
2013 Milion dróg do śmierci (oraz Paluch)
 • Data: 8 czerwca 2013[11]
 • Wydawca: Ganja Mafia Label, B.O.R. Records
 • Format: CD, digital download
3
 • ZPAV: złota płyta[26]
2014 Sentymentalnie (oraz Gibbs)
 • Data: 10 października 2014[13]
 • Wydawca: Ganja Mafia Label
 • Format: CD, digital download
2
 • ZPAV: platynowa płyta[25]
2017 Chakra (oraz Pawbeats)
 • Data: 31 marca 2017[27]
 • Wydawca: Ganja Mafia Label
 • Format: CD, digital download
2
 • ZPAV: złota płyta[26]
2018 V8T (oraz Flvwlxss)
 • Data: 27 kwietnia 2018
 • Wydawca: Ganja Mafia Label
 • Format: CD, digital download
1
 • ZPAV: platynowa płyta[28]
2019 Chudy chłopak (oraz Magiera)
 • Data: 7 czerwca 2019
 • Wydawca: Ganja Mafia Label
 • Format: CD, digital download, płyta analogowa
1
 • ZPAV: platynowa płyta[30]
2019 Droga koguta (oraz Flvwlxss)
 • Data: 20 grudnia 2019
 • Wydawca: Ganja Mafia Label
 • Format: CD, digital download
3
 • ZPAV: złota płyta[31]
2019 Infinity 81 (oraz Flvwlxss)
 • Data: 31 grudnia 2019
 • Wydawca: Ganja Mafia Label
 • Format: CD, digital download
Single
Tytuł Rok Sprzedaż Certyfikat Album
PMM – „Nie ma takiej chwili jak dziś” (gościnnie: Kali) 2015
 • POL: platynowa płyta[33]
W stronę światła
Rest – „Najwyższa wartość”
(gościnnie: Sowa, Kacper, Kali, Jongmen, Michrus, Dawidzior)
 • POL: złota płyta[34]
Wiara, nadzieja, miłość
Inne
Album Rok Utwór Źródło
DJ 600VWkurwione bity 2001 „Za dużo” (gościnnie: Incydent, Tadek, Kali) [35]
KlanCD#26 (kompilacja) 2002 Firma – „Słowo Na Ulicy” [36]
Intoksynator – Wielkie hity „Co wy wszyscy chcecie robić tu?” (gościnnie: Kali, Mercedresu) [37]
WWOWitam was w rzeczywistości 2005 „Nienawiść obróć w siłę” (gościnnie: Kali, Mercedresu, Pono, Bilon)

„Chcesz być słynny” (gościnnie: Tadek, Bosski Roman, Kali, Mercedresu)

[38]
[39]
Prosto Mixtape Deszczu Strugi (kompilacja) 2006 WWO, Felipe, Mieron, Ko1Fu, Kali, Suja – „Jedziesz”

Firma – „Kim Jestem w Twoich Oczach”

[40]
Bosski Roman & Piero – Krak 2007 „JP” (gościnnie: Kali)
„Zważ” (gościnnie: Popek, Kali)
[41]
PopekWyjęty spod prawa „Ćpuny” (gościnnie: Kali) [42]
Bosski Roman & Piero – Krak 2 2009 „W poszukiwaniu sensu” (RMX) (gościnnie: Malik, Kali)
„Normalni ludzie” (gościnnie: Kali)

„Mamy moc” (gościnnie: Leetal, Firma: Kali, Popek, Tadek)

[43]
Hemp GruDroga „Wyrok Ulicy” (gościnnie: Firma: Tadek, Bosski Roman, Kali, Popek oraz Kafar, Żary, Rest) [44]
Piero – Beatmaker Mixtape 2010 „Czysty umysł” (Remix) (gościnnie: Kali)

„Przeciwko kurestwu i upadkowi zasad” (Remix) (gościnnie: Firma)

[45]
Bosski Roman – Krak 3 „Nie do zatrzymania” (PZG RMX) Outro (gościnnie: Kali, Kala NON) [46]
DDK RPKSłowo dla ludzi cz.1 „Od początku” (gościnnie: Kali) [47]
Slums AttackReedukacja 2011 „REHAB” (gościnnie: Kali) [48]
ZDR – Życia stara szkoła „Bez skrupułów” (gościnnie: Kali) [49]
PaluchSyntetyczna mafia „Nic nie musisz” (gościnnie: Kali) [50]
Hemp GruLojalność „Dwa spojrzenia” (gościnnie: Kali, Marta Zalewska) [51]
Nie Dla Wszystkich – Nie dla wszystkich 2012 „Czasem życie się sypie” (gościnnie: Dawidzior, Kali) [52]
Lukasyno, Kriso – Czas vendetty „Nawet gdy zostaniesz sam” (gościnnie: Kali) [53]
Paluch – Niebo „Słyszałem o...” (gościnnie: Kali) [54]
Kacper & Fuso – Ghetto Sound „Kocham, nienawidzę” (gościnnie: Kali)
„Posłuchaj mnie dziś tylko raz” (gościnnie: Kali, Angela Wynar)
[55]
Hipotonia WIWPHonor twoją amunicją 2013 „Szacunek” (gościnnie: Żary, Kali) [56]
Kacper – Gotowy na wszystko 2014 „Obcy” (gościnnie: Kali, PMM) [57]
LukasynoBard „Rynsztok” (gościnnie: Peja, Kali) [58]
Paluch & Chris CarsonMade in Heaven „Mam skrzydła” (gościnnie: Kali) [59]
TauRemedium „Nawigator” (gościnnie: Kali) [60]
Dawidzior – Nowe życie „Popatrz w głąb siebie” (gościnnie: Kali) [61]
Rap najlepszej marki vol. 2 (kompilacja) 2016 Popek, Kali, Rozbójnik Alibaba – „Braci się nie traci” [62]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Ganja Mafia, w sekcji Teledyski.
 Zobacz więcej w artykule Firma (zespół muzyczny), w sekcji Teledyski.
Solowe
Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
„Abolicja” (gościnnie: Egon) 2011 R5 Films 50/50 [63]
„Pełnia” [64]
„Tu, gdzie żyjemy” 2012 4zero4 Gdy zgaśnie Słońce [65]
„Wybij się” 9Liter Filmy [66]
„Haj” sensi& [67]
„Wspólny lot” 2013 [68]
Współpraca
Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
„Milion dróg do śmierci” (oraz Paluch) 2013 Kali, sensi& Milion dróg do śmierci [69]
„Syntetyczna Ganja Mafia” (oraz Paluch) Kali, Paluch, Grzegorz Wieczorek [70]
„Hip-hop 4 ever” (oraz Paluch) Sensi& [71]
„Piękny ból” (oraz Gibbs) 2014 Sentymentalnie [72]
„H.E.R.O.” (oraz Gibbs) Marcin „Kali” Gutkowski [73]
„Panta Rhei” (oraz Gibbs) Paweł Poździk, Marcin „Kali” Gutkowski [74]
Gościnnie
Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
Nie dla wszystkich – „Czasem życie się sypie” (gościnnie: Kali, Dawidzior HTA) 2011 9liter Filmy Nie dla wszystkich [75]
Hukos, Cira – „Nie potrzebuję tego gówna” (gościnnie: Kajman, Kali, Paluch) 2013 Bass Media Głodni z natury [76]
Slums Attack – „Rehab” (gościnnie: Kali) 2014 9liter Filmy Reedukacja [77]
Paluch, Chris Carson – „Mam skrzydła” (gościnnie: Kali) Michał Kwiatek Made in Heaven [78]
Lukasyno – „Rynsztok” (gościnnie: Peja, Kali) Ex Oriente Lux B.A.R.D. [79]
Rest – „Najwyższa wartość”
(gościnnie: Sowa, Kacper, Kali, Jongmen, Michrus, Dawidzior)
2015 9Liter Filmy Wiara, nadzieja, miłość [80]
Steel Banging – „Nigdy nie zamykaj oczu” (gościnnie: Kali, Hipotonia WIWP) Dwie strony świata [81]
Tau – „Nawigator” (gościnnie Kali) Tomsky Remedium [82]
Bezczel – „W matni” (gościnnie: Kali) 2016 H D S C V M Teraz albo nigdy [83]
Pawbeats – „Anioły x Demony” (gościnnie: Kali, Monika Kazyaka) AG Studio Pawbeats Orchestra [84]
Inne
Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
Kali, Juras, WARD, Pono, Jedker, Dragon Davy, Miodu – „Deszczu Strugi Mix” 2008
Promo-mix Prosto Mixtape Deszczu Strugi [85]
Popek, Kali, Rozbójnik Alibaba – „Braci się nie traci” 2015 Sensi& Step Records: rap najlepszej marki 2 [86]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytułem Kategoria Nagroda Nota Źródło
2014 Kali, Gibbs – „Piękny ból” Grand Prix Yach Film 2014 Nominacja [87]
Kali, Gibbs – „H.E.R.O.” Cyber Yach Laur [88]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Marcin "Kali" Gutkowski, Fandom [dostęp 2019-12-05] (pol.).
 2. KaliGanjaMafia, YouTube [dostęp 2019-04-06].
 3. Firma (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-29].
 4. Kali (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-06-01].
 5. a b Firma - „Z klasą i fasonem” - wywiad. mhh.pl. [dostęp 2012-02-21].
 6. Firma - „Brat” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2011-04-20].
 7. 50/50 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-05-25].
 8. KALI „50/50” PREORDER !!! (pol.). fonografika.pl. [dostęp 2011-05-25].
 9. Kali „50/50″ – okładka oraz tracklista (pol.). rapgra.com. [dostęp 2011-11-10].
 10. a b Kali „Gdy Zgaśnie Słońce” Promomix/ tracklista (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-05-09].
 11. a b KALI & PALUCH „MILION DRÓG DO ŚMIERCI” - TRACKLISTA / OKŁADKA (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-05-09].
 12. a b c d e f g h i j ZPAV: Pełny Tekst Regulaminu Przyznawania Wyróżnień (pol.). zpav.pl. [dostęp 2013-03-14].
 13. a b Krystian Krupiński: Kali x Gibbs „Sentymentalnie” - odsłuch (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2016-04-24].
 14. a b KALI „KRIME STORY” - PREMIERA I ODSŁUCH (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2016-04-24].
 15. a b ZPAV: platynowe płyty 2017 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-06-02].
 16. [http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=1216&lang= Oficjalna lista sprzeda�y :: OLIS - Official Retail Sales Chart], olis.onyx.pl [dostęp 2019-06-28].
 17. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Złote płyty CD, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2019-12-05].
 18. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Platynowe płyty CD, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2019-12-05].
 19. Marcin "Kali" Gutkowski, www.facebook.com [dostęp 2019-12-05] (pol.).
 20. [http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?lang= Oficjalna lista sprzeda�y :: OLIS - Official Retail Sales Chart], olis.onyx.pl [dostęp 2020-01-06].
 21. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Złote płyty CD, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2020-01-23].
 22. a b Marcin "Kali" Gutkowski, www.facebook.com [dostęp 2019-12-05] (pol.).
 23. a b OLiS – sprzedaż w okresie 06.10.2014 – 12.10.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-10-17].
  OLiS – sprzedaż w okresie 21.05.2012 – 27.05.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-06-01].
  OLiS – sprzedaż w okresie 03.06.2013 – 09.06.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2013-06-14].
  OLiS – sprzedaż w okresie 22.04.2016 – 28.04.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-05-05].
  OLiS – sprzedaż w okresie 07.04.2017 – 13.04.2017 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-04-20].
  OLiS – sprzedaż w okresie 20.04.2018 – 03.05.2018 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2018-05-10].
  OLiS – sprzedaż w okresie 13.12.2019 – 26.12.2019 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2020-01-02].
 24. ZPAV: złote płyty (pol.). zpav.pl. [dostęp 2012-10-04].
 25. a b ZPAV: platynowe płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-14].
 26. a b ZPAV: złote płyty 2014 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-04-24].
 27. Mateusz Natali: Kali i Pawbeats nagrywają wspólny album inspirowany... czakrami (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2016-11-11].
 28. ZPAV: złote płyty 2018 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2018-05-23].
 29. [http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=1216&lang= Oficjalna lista sprzeda�y :: OLIS - Official Retail Sales Chart], olis.onyx.pl [dostęp 2019-11-03].
 30. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Platynowe płyty CD, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2019-11-03].
 31. ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Wyróżnienia - Złote płyty CD, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2020-05-25].
 32. Marcin "Kali" Gutkowski, www.facebook.com [dostęp 2020-01-10] (pol.).
 33. ZPAV: platynowe płyty 2016 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-05-13].
 34. ZPAV: złote płyty 2016 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-06-02].
 35. DJ 600V - „Wkurwione Bity” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 36. HiPHOPedia :: e-Ncyklopedia polskiego hip-hopu, hiphopedia.info [dostęp 2017-12-19].
 37. Intoksynator - „Wielkie Hity” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 38. WWO - „Witam Was W Rzeczywistości” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 39. HiPHOPedia :: e-Ncyklopedia polskiego hip-hopu, hiphopedia.info [dostęp 2017-12-19].
 40. Mixtape Prosto Deszczu Strugi (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-21].
 41. Bosski Roman & Piero - „Krak” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 42. Popek - „Wyjęty Spod Prawa” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 43. Bosski Roman & Piero - „Krak 2" (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 44. - Rap Hip-Hop.pl, hip-hop.pl [dostęp 2017-12-19] (pol.).
 45. Piero - „Beatmaker Mixtape” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 46. Bosski Roman - „Krak 3" (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 47. DDK RPK - „Słowo Dla Ludzi Cz.1" (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 48. Slums Attack - „Reedukacja” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 49. ZDR - „Życia Stara Szkoła” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 50. Paluch - „Syntetyczna Mafia” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 51. Hemp Gru - „Lojalność” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 52. Nie Dla Wszystkich - „Nie Dla Wszystkich” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 53. Lukasyno & Kriso - „Czas Vendetty” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-11-06].
 54. Paluch - „Niebo” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 55. Kacper & Fuso - „Ghetto Sound” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-12-14].
 56. HipoToniA WIWP - „Honor Twoją Amunicją” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2014-12-24].
 57. Kacper - Gotowy na wszystko (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2014-12-24].
 58. Lukasyno - Bard (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2014-12-24].
 59. Paluch & Chris Carson - Made In Heaven (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2014-12-24].
 60. Tau - Remedium (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2014-12-24].
 61. Dawidzior - Nowe Życie (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2014-12-24].
 62. Krystian Krupiński: Step Records „Rap Najlepszej Marki vol. 2” - tracklista (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2016-04-07].
 63. Teledysk: Kali feat. Egon NON „Abolicja” (pol.). rapgra.com. [dostęp 2011-07-29].
 64. Dzisiaj premiera albumu Kali – 50/50 oraz klipu do utworu Pełnia (pol.). rapgra.com. [dostęp 2011-07-29].
 65. Kali - „Tu Gdzie Żyjemy” (muz PSR Productions) teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-04-08].
 66. Kali - „Wybij Się” muz IScream (GZS Official Video) (ang.). youtube.com. [dostęp 2012-05-26].
 67. Kali „Haj” klip (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-05-31].
 68. KKali - Wspólny Lot (muz PSR cuty DJ FEEL-X) (ang.). youtube.com. [dostęp 2013-01-08].
 69. Kali X Paluch „Milion Dróg Do Śmierci” - teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2013-11-29].
 70. Krystian Krupiński: Video Dnia: Kali x Paluch „Syntetyczna Ganja Mafia” (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2013-11-29].
 71. Maciej Sulima: Kali x Paluch „Hip-hop 4 ever” (prod. Donatan) – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2013-11-29].
 72. Mateusz Natali: Kali / Gibbs „Piękny Ból” - teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01].
 73. Kali Gibbs - H.E.R.O. (Video) (pol.). youtube.com. [dostęp 2015-01-15].
 74. Kali x Gibbs - Panta Rhei - teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2016-06-09].
 75. ie Dla Wszystkich „Czasem życie się sypie” feat. Kali (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2011-11-24].
 76. Maciej Sulima: Hukos / Cira ft. Kajman, Kali, Paluch „Nie potrzebuję tego gówna” - teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01].
 77. Mateusz Natali: Video Dnia: Slums Attack feat. Kali „Rehab” (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01].
 78. Mateusz Natali: Paluch/Chris Carson (PCC) feat. Kali „Mam Skrzydła” - teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2015-05-29].
 79. Maciej Sulima: Video Dnia: Lukasyno „Rynsztok” (feat. Peja, Kali, prod. Ayon/pianino Marek Kubik) (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01].
 80. Krystian Krupiński: Rest Dixon37 ft. Sowa, Kacper, Kali, Jongmen, Michrus, Dawidzior „Najwyższa wartość” - teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2016-01-25].
 81. Krystian Krupiński: Steel Banging ft. Kali, Kacper HTA, Dawidzior HTA „Nigdy nie zamykaj oczu” - teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2016-02-03].
 82. Mateusz Natali: Video Dnia: Tau feat. Kali „Nawigator” (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2015-12-21].
 83. Krystian Krupiński: Bezczel ft. Kali „W matni” - teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2016-06-09].
 84. Krystian Krupiński: Pawbeats ft. Kali, Monika Kazyaka „Anioły x Demony” - teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2016-02-24].
 85. Kali, Juras, WARD, Pono, Jedker, Dragon Davy, Miodu - „Deszczu Strugi Mix” (pol.). youtube.com. [dostęp 2012-09-22].
 86. Krystian Krupiński: Popek x Kali x Rozbójnik Alibaba „Braci się nie traci” - teledysk i preorder składanki „Rap Najlepszej Marki vol. 2" (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2015-12-11].
 87. Yach Film 2014 (pol.). trojmiasto.pl. [dostęp 2015-02-04].
 88. FISZ, EMADE I KALI LAUREATAMI YACHÓW 2014 (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2015-01-15].