O.S.T.R.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie mylić z: raperem Ostrym.
O.S.T.R.
Ilustracja
Adam Ostrowski, 2004
Imię i nazwisko Adam Andrzej Ostrowski
Pseudonim O.S.T.R., Ostry, Oster, Kładimotor
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1980
Łódź
Instrumenty skrzypce, keyboard, syntezator, sampler
Gatunki hip-hop, alternatywny hip-hop, jazz-hop, freestyle rap, świadomy hip-hop, polityczny hip-hop
Zawód raper, muzyk, kompozytor, producent muzyczny, inżynier dźwięku
Aktywność od 1997
Wydawnictwo Asfalt Records
Powiązania LWC, SOFA, Warszafski Deszcz, Obóz TA, Killing Skills, Hades,p POE, Tabasko, Skill Mega, Beat Brothers, Jeżozwierz, Growbox
Strona internetowa

Adam Andrzej Ostrowski (ur. 15 maja 1980 w Łodzi), bardziej rozpoznawalny jako O.S.T.R. – polski raper, freestyle'owiec, muzyk i kompozytor, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Jego albumy rozeszły się w ponad 300 tys. egzemplarzy w Polsce, zaś sam artysta został dziesięć razy nominowany do nagrody Fryderyka, w tym czterokrotny laureat[1].

Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec. Artysta solowy, związany z oficyną Asfalt Records. W swej twórczości porusza takie zagadnienia jak polityka, korupcja oraz problemy społeczne. Członek zespołów Tabasko, Skill Mega, Killing Skills i Beat Brothers. Był także członkiem formacji Obóz TA i LWC. Wraz z producentem muzycznym Emade współtworzy projekt pod nazwą POE.

Muzyk współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: SOFA, Warszafski Deszcz, Hades, Michał Urbaniak, Tede, Fokus, DJ Deszczu Strugi, DonGURALesko, Fu, Pezet, Sistars oraz Slums Attack.

W 2011 roku został sklasyfikowany na 4. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Rok później w kolejnym rankingu tegoż pisma został wybrany najlepszym polskim producentem hip-hopowym. W styczniu 2014 roku został wybrany Artystą Dekady w Plebiscycie WuDoo i Hip-hop.pl[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 15 maja 1980 roku w Łodzi jako jedyne dziecko Barbary i Marka Ostrowskich[3]. Wychowywał się w tamtejszej dzielnicy Bałuty w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jego matka, profesor zwyczajny sztuk muzycznych, związana jest od lat 70. XX w. z Akademią Muzyczną w Łodzi. Ostrowski ukończył tę uczelnię w klasie skrzypiec pod kierownictwem prof. Iwony Wojciechowskiej[3][4]. Naukę gry na tym instrumencie podjął już w wieku trzech lat.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

1997–2002[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze próby związane z muzyką hip-hop rozpoczął mając 12 lat, przy pomocy radiomagnetofonu Kasprzak. Dwa lata później założył z przyjaciółmi grupę muzyczną BDC, później przekształconą w LWC, w której występował z raperami: Ahmedem, Mussim, Celo, Janem „Jankiem/Wygą” i Piotrem „Kasiną” Kasińskim. Grupa nagrała dwa nielegale: wydany w 1997 Katharsis oraz Dwie strony historii z 1999 roku. Zespół ostatecznie został rozwiązany w 1999 roku. Następnie Ostrowski związał się z formacją Obóz TA. Raper wystąpił na debiutanckim albumie zespołu pt. Obóz TA, który ukazał się w lipcu 2000 roku. W międzyczasie O.S.T.R. zarejestrował solowy materiał, który ukazał się tego samego roku na kasecie zatytułowanej Saturator[5]. Również w 2000 roku Ostrowski gościł na albumach Familia H.P.Sprawdź sytuację, RedRed's Bobyahedz Odyseja 1 oraz ThinkadelicObiecana ziemia[6][7][8].

Oficjalny debiutancki album rapera zatytułowany Masz to jak w banku ukazał się w 2001 wydany nakładem wytwórni muzycznej Asfalt Records, z którą podpisał kontrakt tego samego roku[9]. Materiał był promowany teledyskiem do utworu „Ile jestem w stanie dać” i znalazł 2,5 tys. nabywców[10][11][12]. Wcześniej do sprzedaży trafiła kompilacja Blokersi promująca film dokumentalny Sylwestra Latkowskiego pod tym samym tytułem[13]. Na płycie znalazł się pochodzący z debiutu Ostrowskiego utwór „A.B.C.” oraz nagrana wraz z Redem kompozycja „Pokaż mi to!”. W międzyczasie została wydana także składanka Robię swoje 2, na której znalazł się utwór O.S.T.R.-a „Szczerze” nagrany wraz ze Spinachem[14]. W kwietniu 2002 roku ukazał się jego freestyle'owy album pt. 30 minut z życia, nagrywany przez dwa lata w domu Ostrowskiego[15]. Na płycie artysta nie skorzystał z gotowych tekstów, a jedynie freestyle'uje, opowiadając o swoim życiu. Wydawnictwo ukazało się w limitowanym do tysiąca egzemplarzy nakładzie[11][16]. Następnie Ostrowski gościł na albumie producenckim Reda – Al-Hub[17]. 24 czerwca tego samego roku ukazał się album pt. Tabasko[18]. Materiał przysporzył Ostrowskiemu pierwszy sukces komercyjny sprzedając się w nakładzie 4 tys. egzemplarzy[19]. Płyta dotarła do 29. miejsca listy OLiS, a także otrzymała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka[20][21]. Wydawnictwo było promowane singlem „Kochana Polsko”, który dotarł do 10. miejsca Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia (SLiP)[22][23]. W ramach promocji do utworu powstał również wideoklip[24]. Równolegle powstał nieformalny zespół Tabasko, w którego skład poza Ostrowskim weszli Kochan – raper, który występował jako hypeman i DJ Haem. Po premierze płyty muzyk wystąpił gościnnie na płytach Afirmacji – Przełom, duetu Vienio i PeleAutentyk, Familii H.P. – Miejskie wibracje oraz albumie producenckim znanego z występów w zespole Paktofonika RahimaExperyment: PSYHO[25][26][27][28].

2002–2004[edytuj | edytuj kod]

27 października 2002 roku Ostry wziął również udział w koncercie Dzień Kotana na Placu Defilad w Warszawie poświęconym pamięci zmarłego działacza społecznego i założyciela ośrodka dla osób uzależnionych Monar Marka Kotańskiego. Natomiast pod koniec roku raper gościł na albumach M.Bunio.S – Historie + R oraz wrocławskiego duetu WhiteHouseKodex w utworze "Na raz"[29][30]. Promowana teledyskiem piosenka dotarła do 19. miejsca SLiP[22][31]. Na początku 2003 roku O.S.T.R. rapował gościnnie na albumach Spinache'a – Za wcześnie, Eudezet Allstars – Mixtape vol.1 oraz nielegalu Tedego Volumin II: George W. Buhh wydanego pod pseudonimem DJ Buhh[32][33][34]. Następnie raper wystąpił na płytach: zespołu Peji Ski SkładWspólne zadanie, DJ-a Decksa – Mixtape Vol. 3, SistarsSiła sióstr oraz Sweet NoiseRevolta[35][36][37][38]. Ponadto raper, jako producent nawiązał współpracę z Eisem, dla którego wyprodukował utwór „Box i kox” na płytę Gdzie jest Eis? oraz z zespołem Fenomen, dla którego wyprodukował dwa utwory na wydawnictwo Sam na sam[39][40]. Pod koniec roku 2003 ukazał się dwupłytowy album studyjny Jazz w wolnych chwilach, za który otrzymał dwie nagrody „Ślizgery” w kategoriach Album roku i Osobowości roku[41][42]. Materiał uplasował się na 21. miejscu najpopularniejszych płyt w Polsce[43]. Wydawnictwo zostało poprzedzone dwoma teledyskami do utworów „Początek” oraz „Rap po godzinach”[44][45]. Cieszące się popularnością piosenki były notowane na Szczecińskiej Liście Przebojów Polskiego Radia, odpowiednio na 4. i 22. miejscu[22]. Również w 2003 roku O.S.T.R. wraz z licznymi przedstawicielami krajowej sceny hip-hopowej wystąpił na składance JuNouMi Records EP Vol. 3. Na płycie znalazł się solowy utwór rapera pt. „Witaj w 2003” oraz nagrana z DJ-em Feel-X-em i Frenchmanem piosenka „Coś nie tak”[46]. Tego samego roku na kanwie popularności muzyki hip-hopowej w Polsce jeden z najpopularniejszych utworów Ostrowskiego – „Kochana Polsko” trafił na komercyjną kompilację różnych wykonawców VIVA Hip Hop Vol. 2[47]. Muzyk wystąpił ponadto na albumie EmadeAlbum producencki w promowanym teledyskiem utworze „Niebo”[48][49]. Rok później ukazał się album Jazzurekcja, również poprzedzony teledyskami do utworów „Odzyskamy hip-hop” oraz „Komix”[24][50][51]. Piosenki zyskały w kraju pewną popularność plasując się w obydwu przypadkach na 25. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów[22]. Pierwsza z piosenka trafiła ponadto na 6. miejsce zestawienia telewizyjnej audycji „30 ton – lista, lista przebojów”, emitowanej na antenie TVP2[52]. Z kolei sam, wyróżniony nominacją do Fryderyka album dotarł do 5. miejsca listy OLiS[53][54]. Materiał został wyróżniony także nominacją do Superjedynki, nagrody przyznawanej w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[55].

2004–2007[edytuj | edytuj kod]

O.S.T.R., 2006

W 2004 roku muzyk uzyskał nominację do Paszportu „Polityki” nagrody kulturalnej przyznawanej przez czasopismo „Polityka[56]. Ostatecznie muzyk przegrał zmagania na rzecz jazzowego pianisty Leszka Możdżera. Wcześniej O.S.T.R. wyprodukował dwa utwory na minialbum Familii H.P. – Kilka słów wyjaśnień[57]. Następnie raper gościł na płytach FusznikaWrodzony instynkt, drugiej płycie duetu WhiteHouse – Kodex 2: Proces[58][59]. Muzyk wyprodukował także po jednym utworze na albumy Mor W.A.Dla słuchaczy, Tedego – Notes oraz AfrontuA miało być tak pięknie[60][61][62]. Również w 2004 roku w trakcie pobytu w Bournemouth w Anglii raper poznał DJ-a Roda Dixona, który zaprosił go do współpracy przy nowo powstałym projekcie Skill Mega. Muzyk dołączył do składu jako producent muzyczny czego efektem był wydany w sierpniu minialbum pt. Bitter Blocker[63]. Z kolei pod koniec roku do sprzedaży trafiła kontynuacja drugiego albumu WhiteHouse zatytułowana Kodex 2: Suplement, muzyk poza zwrotkami w „Powietrzu” wykonał remiks tejże piosenki[64]. Natomiast w grudniu ukazał się album DJ-a 600VStyle (operacja zrób to głośniej) z gościnnym Udziałem Ostrego w kompozycji „Nie mamy czasu nawet myśleć”[65]. W międzyczasie Ostrowski podjął także współpracę z producentem muzycznym Emade, z którym pod nazwą POE nagrał wydany 23 maja 2005 roku album Szum rodzi hałas[66]. W ramach promocji płyty do utworów „Wiele dróg” oraz „Nie potrafię gwizdać/Kochaj żyć” zostały zrealizowane teledyski. Wcześniej, w styczniu 2005 roku raper gościł na albumie zespołu EndefisByć albo nie być[67]. Natomiast w lutym 2005 roku ukazała się składanka 12 ławek promująca pierwszy polski musical hip-hopowy pod tym samym tytułem. Na płycie znalazł się utwór rapera pt. „Polska, kraj, ojczyzna” będący remiksem piosenki „Kochana Polsko”[68]. Później Ostrowski na potrzeby singla Fisza i Envee'ego – Kryminalny bluez przygotował remiks utworu „Miłość”[67]. Natomiast w kwietniu do sprzedaży trafił debiutancki album znanego z występów Wzgórze Ya-Pa 3 WojtasaMoja gra, na którym znalazł się wyprodukowany przez Ostrowskiego utwór „Wiara w ludzi”[69]. Następnie O.S.T.R. wziął udział w ogólnopolskiej trasie koncertowej „RBK Hip Hop Tour 2005”. Zwieńczeniem występów była kompilacja U ciebie w mieście 2, na której poza utworem tytułowym nagranym przez Ostrowskiego, a także m.in. Pezeta, Ero i Fostera znalazła się solowa kompozycja muzyka – „Krótki kawałek o wydawaniu”[70]. Promowana teledyskiem piosenka tytułowa dotarł do 47. miejsca SLiP[22][71]. Tego samego roku w Muzycznym Studiu Trójki im. Agnieszki Osieckiej wystąpił podczas specjalnego koncertu wraz z grupą muzyczną SOFA. Koncert był retransmitowany na antenie Programu III Polskiego Radia oraz zarejestrowany i wydany w 2007 roku na płycie pt. Trójka Live![72]. Również w 2005 roku do sprzedaży trafiły kompilacje różnych wykonawców Road Hip Hop 2005 i Czarny piątek Vol. 1 – Polski beat, na których znalazły się odpowiednio utwory „Nie napisze” oraz „Nie lubię poniedziałków” i „Rap po godzinach”[73][74]. Jesienią O.S.T.R. gościł ponadto na albumach IGS-aNa klucz, Projektantów – Mamy to we krwi! oraz Mil Mnóstwo – Chomik wypchany papierkami od gum do żucia[75][76][77]. Natomiast pod koniec roku ukazał się trzeci album zespołu Michała Urbaniaka Urbanator – pt. Urbanator III z gościnnym udziałem O.S.T.R.-a. Muzyk wystąpił wraz z córką Urbaniaka – Miką w utworze „J.A.Z.Z.”, który był singlem promującym tę płytę[78].

24 lutego 2006 roku ukazał się album pt. 7, powstały do niego dwa teledyski „O robieniu bitów” i „Więcej decybeli by zagłuszyć” nominowany do nagrody stacji muzycznej MTV w kategorii Najlepszy Polski Teledysk[24][79]. Nominowane do Fryderyka wydawnictwo uplasowało się na 2. pozycji notowania OLiS[80][81]. Pierwszy z utworów cieszyła się popularnością w kraju uplasowawszy się na 26. miejscu SLiP oraz 16. miejscu zestawienia „30 ton – lista, lista przebojów”[22][52]. Wcześniej raper wystąpił na wydanej w styczniu płycie producenta Metro – Antidotum EP[82]. Po premierze 7 muzyk udał się w trasę koncertową. Raper wystąpił w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Opolu, Tarnowie, Katowicach, Zielonej Górze, Rzeszowie i Lublinie[83]. Ponadto płyta uzyskała w internetowym plebiscycie portalu Hip-Hop.pl i audycji WuDoo tytuł „polskiej płyty hiphopowej roku 2006”[84]. Również w lutym O.S.T.R. otrzymał przyznaną po raz pierwszy nagrodę Polskiego Radia Bis Biser 2005 w kategorii Najlepsza energia na koncercie[85]. Następnie raper wziął udział w trasie koncertowej RBK Hip Hop Tour, której ponownym zwieńczeniem była składanka, tym razem pt. RBK Hip Hop 2006[86]. 25 maja tego samego roku odbyła się premiera filmu Z odzysku w reżyserii Sławomira Fabickiego, w którym Ostrowski zagrał epizodyczną rolę[87]. W ramach promocji obrazu Ostrowski nagrał promowaną teledyskiem piosenkę pod tym samym tytułem[88]. Z kolei latem do sprzedaży trafiła składanka Made in Łódź z utworem rapera pt. „?”[89]. W październiku zwrotka rapera znalazła się w utworze „Plastik”, który trafił na album Fisza i Emade – Piątek 13[90]. Także w 2006 roku muzyk wystąpił w dubbingowanej roli polskiej adaptacji francuskiego serialu animowanego Ziomek[87]. Na potrzeby promocji produkcji O.S.T.R. wraz z Donguralesko i Sokołem nagrał piosenkę pod tym samym tytułem. Do utworu został zrealizowany także teledysk[91]. Sama kompozycja znalazła się ponadto na wydanej pod koniec roku kompilacji Prosto Mixtape Deszczu Strugi[92].

2007–2010[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2007 roku został wydany album Metro – Metro 45's z gościnnym udziałem Ostrego w utworze „Bestia”[93]. Natomiast 23 lutego ukazał się ósmy album muzyka pt. HollyŁódź. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. członek Skill Mega – Daniel Dan Fresh, zespół Afront i Zeus[94]. Nagrania dotarły do 2. miejsca zestawienia OLiS[95]. Materiał był promowany singlem „Brother on the Run”, z gościnnym udziałem amerykańskiego rapera Craiga G, do którego zrealizowany został również animowany teledysk[96][97]. Później O.S.T.R. gościł na albumie Bakflip – Ke Ke Ke, a także wyprodukował utwór „Standard” na solowy debiut znanego z występów w zespole WWO Jędkera RealistyCzas na prawdę[98][99]. Następnie w maju ukazał się drugi album zespołu Skill Mega pt. Normal Magic[100]. Później, w czerwcu Ostrowski gościł na płycie Waves – Tru Luv 4 Music[101]. Natomiast w październiku wystąpił w produkcji WhiteHouse – Kodex 3: Wyrok oraz przygotował remiks utworu „Magic” na album Baatin – Marvelous Magic[102][103]. W kwietniu 2008 roku płyta HollyŁódź uzyskała status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 000 egzemplarzy[104][105]. Wcześniej nagrania zostały wyróżnione nominacją do Fryderyka[106]. 18 stycznia 2008 roku ukazał się promowany teledyskiem singel „1980” z gościnnym udziałem Sadata X z Brand Nubian, zwiastujący dziewiąty album rapera Ja tu tylko sprzątam[107][108]. Wydawnictwo trafiło do sprzedaży 22 lutego[109]. Gościnnie w nagraniach albumu wzięli również udział tacy muzycy jak El da Sensei (The Artifacts), Brother J (X-Clan) oraz Cadillac Dale. Wyróżnione statusem złotej płyty nagrania dotarły do 1. miejsca zestawienia OLiS sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy[104][110]. Płyta była także nominowana do Fryderyka[111]. Na początku roku do sprzedaży trafił także nielegal zespołu ProjektanciBraterstwo krwi. Ostrowski wyprodukował na tę płytę pięć utworów, a także zarapował w kompozycji „To słychać!”[112]. Następnie raper gościł na albumie zespołu Bakflip – 12 nędznych ludzi i solowej produkcji członka Skill Mega Repsa – The Saga Of A Peaceful Man[113][114]. Kolejnym singlem z płyty Ja tu tylko sprzątam była kompozycja „Jak nie ty, to kto?”, do której również powstał wideoklip[115][116]. Obraz ten otrzymał dwie nagrody na festiwalu Yach Film w kategoriach Grand Prix i Najlepszy wideoklip hip-hopowy[117][118]. Do końca roku Ostrowski wystąpił gościnnie ponadto na płytach DJ DecksMixtape 4, Molesta EwenementMolesta i kumple, FokusAlfa i omega oraz PMMPolski mistrzowski manewr[119][120][121][122]. Muzyk wyprodukował również album Grand Agent – Adult Contemporary[123].

O.S.T.R., 2010

27 lutego 2009 roku został wydany kolejny album artysty pod tytułem O.C.B., na którym wystąpił m.in. amerykański raper Keith Murray, członek formacji Def Squad[124]. Promowana teledyskiem do utworu „Po drodze do nieba” płyta dotarła do 2. miejsca polskiej listy przebojów (OLiS)[125][126]. Pięć dni po premierze album uzyskał status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 tys sztuk[104][105]. Następnie O.S.T.R. gościł na płytach duetu WhiteHousePoeci i zespołu Ortega CartelLavorama[127][128]. We wrześniu tego samego roku ukazał się album rapera zarejestrowany wraz z duetem Skinny Patrini pt. Galerianki stanowiący ścieżkę dźwiękową do filmu pod tym samym tytułem[129]. Także we wrześniu na rynku ukazał się materiał Podostrzyfszy..., który O.S.T.R. w roli producenta nagrał we współpracy z zespołem Warszafski Deszcz[130]. Wydane na płycie winylowej nagrania ukazały się jedynie w 400 egzemplarzach[131]. W międzyczasie do sprzedaży trafił album warszawskiego rapera Numera RazLudzie, maszyny, słowa, na którym znalazły się trzy utwory wyprodukowane przez Ostrego[132]. Raper gościł ponadto na albumie Te-Trisa – Dwuznacznie[133]. Natomiast w końcu listopada 2009 roku z okazji piątej rocznicy wydania Jazzurekcji (2004) do sprzedaży trafiło dwupłytowe wydawnictwo Jazzurekcja: Addendum[134]. Na albumie znalazły się m.in. niepublikowane wcześniej, alternatywne wersje piosenek i utwory instrumentalne. Z kolei w grudniu ukazały się albumy TPWCTo prawdziwa wolność człowieka i W2B – Scyzorak turistyczny z gościnnymi zwrotkami Ostrowskiego[135][136]. Ponadto w 2009 roku muzyk wyprodukował płytą Cadillaca Dale'a – So Fly oraz dziewięć piosenek na album Familii H.P. – 42[137][138].

2010–2012[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku wydawnictwo O.c.b. uzyskało nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku hip-hop/R&B[139]. 26 lutego 2010 roku ukazał się jedenasty album muzyka pod tytułem Tylko dla dorosłych[140]. Płyta promowana teledyskami „Śpij spokojnie” i „Track 12” dotarła do 1. miejsca listy OLiS[141][142][143]. Album otrzymał status platynowej płyty sprzedając się w nakładzie 30 tys. egzemplarzy[144][145]. Ostrowski za tę płytę uzyskał trzecią nominację do Superjedynki[146]. Wcześniej muzyk gościł na płytach PMMRap, stresy, hulana, interesy, PyskatyPysk w pysk oraz LukatricksCzarne złoto[147][148][149]. W międzyczasie wyprodukował minialbum Repsa – So Much More, a także siedem piosenek na płytę Greena – Kryptonim monolog[150][151]. W sierpniu, w limitowanym do tysiąca egzemplarzy nakładzie został wydany album Tylko dla dorosłych. Instrumentals[152][152]. Ponadto do sprzedaży trafił minialbum Eyes Wide Open zespołu Beat Brothers, który raper utworzył wraz z duetem producenckim The Returners, a także okolicznościowy singel „Komplet” nagrany wraz z Fokusem, Pezetem i Małolatem w ramach promocji cyklicznej imprezy Rap Route[153][154]. Dwa miesiące później ukazał się wyprodukowany w całości przez O.S.T.R.-a album solowy Abradaba zatytułowany Abradabing[155]. Następnie, 26 listopada ukazał się drugi album duetu POE pod tytułem Złodzieje zapalniczek[156]. Album uzyskał status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 tys. sztuk[104][105]. Z kolei w grudniu na rynku muzycznym ukazały się albumy Rahima – Amplifikacja z remiksem utworu „Pasażer” w wykonaniu Ostrowskiego i Killing Skills[157]. Muzyk wystąpił ponadto gościnnie na nielegalu Mediuma – Alternatywne źródło energii[158].

O.S.T.R, 2011

21 lutego 2011 ukazał się dwunasty album muzyka pod tytułem Jazz, dwa, trzy[159]. Materiał, promowany teledyskiem do utworu „Szpiedzy tacy jak my” uplasował się na 2. miejscu polskiej listy przebojów[160][161]. Według informacji opublikowanych na łamach serwisu CGM materiał w przedsprzedaży uzyskał status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy[162]. Wydawnictwo przysporzyło raperowi także kolejnej nominacji do Fryderyka[163]. Tego samego roku wystąpił gościnnie na płycie pt. Reedukacja polskiej grupy Slums Attack, w utworze pt. „Oddałbym”[164]. W promowanej teledyskiem piosence wystąpił również amerykański raper Jeru the Damaja[165]. Później O.S.T.R. rapował na płytach Echinacea – Echinacea, duetu Moral i Gano – Przeminęło z dymem oraz Frenchmana – Świadectwo[166][167][168]. W międzyczasie skład Tabasko zawiązał się jako oficjalny zespół przyjmując od składu dodatkowo rapera i beatboxera Zoraka. W 2011 roku do sprzedaży trafiły także zmasterowany przez Ostrego album Dioxa i The Returners – Logika gry oraz wyprodukowane przez niego w całości nagrania PMMPoza horyzont i Enter – Pomiędzy kamienicami/Liryczny żywjoł[169][170][171].

14 lutego 2012 roku do sprzedaży trafił minialbum O.S.T.R.-a Copycats, który nagrał we współpracy z holenderskim raperem i producentem muzyczny Joe Kickassem[172]. Limitowane do 500 egzemplarzy wydawnictwo sprzedało się w przeciągu doby[173]. Wcześniej ukazał się album zespołu EndefisTaki będę, na którym znalazły się cztery piosenki wyprodukowane przez Ostrowskiego[174]. Dwa miesiące później, w kwietniu ukazał się debiutancki album studyjny Tabasko zatytułowany Ostatnia szansa tego rapu[175]. Wydawnictwo w kilka tygodniu od premiery uzyskało status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 000 egzemplarzy[176]. Również w kwietniu ukazał się materiał zespołu Familia H.P. – Misja. Na płycie znalazło się sześć utworów wyprodukowanych przez O.S.T.R.-a. Muzyk nagrał także zwrotki do piosenki pt. „Misja”[177]. Następnie zwrotki rapera znalazły się na wydanych w maju płytach Dioxa i The Returners – Backstage oraz WhiteHouse – Kodex 4[178][179]. Natomiast w październiku pod nazwą zespołu ukazał się drugi album Skill Mega[180]. W międzyczasie muzyk gościł na płycie PaluchaNiebo[181]. Natomiast w listopadzie ukazał się album Mediuma zatytułowany Graal z gościnnym udziałem rapera w piosence „Tekst życia”[182]. Wcześniej Ostrowski nawiązał współpracę ze znanym z występów w zespole HiFi Banda raperem Hadesem. Efektem współpracy muzyków był album zatytułowany Haos, który ukazał się 26 lutego 2013 roku[183]. Intensywna promocja płyty została wsparta przez sześć wideoklipów zrealizowanych do piosenek „Czas dużych przemian”, „Stary Nowy Jork”, „Obsesja”, „Ona i ja”, „Powstrzymać cię” oraz „Mniej więcej”[184][185][186][187][188][189]. Dwa teledyski „Czas dużych przemian” i „Stary Nowy Jork” zostały wyróżnione nominacją do Cyber Yacha – nagrody festiwalu Yach Film[190]. Wyróżnione statusem platynowej płyty wydawnictwo uplasowało się na 1. miejscu polskie listy przebojów sprzedając się w nakładzie 30 tys. egzemplarzy[104][145][191].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty z Natalią[192], ma dwóch synów: Jana i Nikodema[193].

W 2015 roku przeszedł operację rekonstrukcji płuca[194].

Jest fanem koszykówki oraz kibicuje klubom piłkarskim Real Madryt[195] i ŁKS Łódź[196].

W 2017 roku został honorowym obywatelem Łodzi[197].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia O.S.T.R.-a.

Albumy studyjne

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2002 Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Tabasko Fryderyk Nominacja [21]
2003 Album roku Jazz w wolnych chwilach Ślizgery Laur [41]
Osobowość roku O.S.T.R. Laur
2004 Estrada O.S.T.R. Paszport Polityki Nominacja [56]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Jazzurekcja Fryderyk Nominacja [53]
Najlepszy freestyle'owiec O.S.T.R. Konkurs festiwalu Hip Hop Kemp Laur [198]
2005 Album hip hop Jazzurekcja Superjedynki Nominacja [55]
Najlepsza energia na koncercie O.S.T.R. Bisery, 2005 (Nagroda Polskiego Radia BIS) Laur [85]
Album roku Jazzurekcja Ślizgery Laur [199]
Wykonawca roku O.S.T.R. Laur
Polska Płyta Roku Jazzurekcja Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [200]
Polski Wykonawca Roku O.S.T.R.
2006 Najlepszy polski teledysk "Więcej decybeli by zagłuszyć" Nagroda MTV Polska Nominacja [201]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae 7 Fryderyk Nominacja [81]
2007 Płyta hip-hop HollyŁódź Superjedynki Nominacja [202]
Najlepszy polski wykonawca roku 2006 O.S.T.R. Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [84]
Rapowa polska płyta roku 2006 7 Laur
Polski hip-hop i R&B Asy Empiku Nominacja [203]
Grand Prix "Brother on the Run" Yach Nominacja [204]
Reżyseria Nominacja [205]
Najlepszy Polski Wykonawca O.S.T.R. MTV Europe Music Awards Nominacja [206]
2008 Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae HollyŁódź Fryderyk Laur [106]
Grand Prix "Jak nie ty, to kto?" Yach Laur [118]
Najlepsza animacja Nominacja
Najlepszy wideoklip hip-hopowy Laur [117]
Inna energia "1980" Nominacja [118]
Polska Płyta Roku Hollyłódź Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [207]
Polski Wykonawca Roku O.S.T.R. [208]
2009 Postać roku 2008 O.S.T.R. Spinner Polska Laur [209]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Ja tu tylko sprzątam Fryderyk Nominacja [111]
2010 Płyta hip-hop Tylko dla dorosłych Superjedynki Nominacja [146]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae O.C.B. Fryderyk Laur [139]
2011 Najlepszy polski raper O.S.T.R. Ranking czasopisma Machina 4. miejsce [210]
2012 Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Jazz, dwa, trzy Fryderyk Nominacja [163]
Najlepszy polski producent hip-hopowy O.S.T.R. Ranking czasopisma Machina Laur [211]
2013 Cyber Yach "Stary Nowy Jork" (oraz Hades, gościnnie: Jordanów) Yach Nominacja [190]
"Czas dużych przemian" (oraz Hades) Nominacja
Reżyseria Laur [212]
Najlepsze zdjęcia "Mniej więcej" (oraz Hades) Nominacja [213]
Innowacja Nominacja
2014 Artysta Dekady O.S.T.R. Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [214]
2015 Album roku hip-hop Kartagina (oraz Marco Polo) Fryderyki 2015 Laur [215]
2016 Polski Rap Singiel Roku Hybryd Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [216]
Album roku hip-hop Podróż zwana życiem Fryderyki 2016 Nominacja [217]
2017 Najlepszy polski wykonawca O.S.T.R. Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl 2. miejsce [218]
Polski Rap Singiel Roku "Spowiedź" Laur [219]
Polska Płyta Roku Życie po śmierci 2. miejsce [220]
Top 10! 2016 Rapduma.pl 2. miejsce [221]
Top 10 albumów 2016 RapGenius.com 2. miejsce [222]
Nagroda za druk okładki Złoty gryf 2016 Laur [223]
Muzyka Polska Bestsellery Empiku Laur [224]
Muzyka Popularna O!Lśnienia 2016 Laur [225]
Album roku hip-hop Fryderyki 2017 Laur [226]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
Ziomek 2006 rola dubbingowana, serial animowany, reżyseria: Laurent Nicolas [87]
Z odzysku jako raper, reżyseria: Sławomir Fabicki

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Najlepiej sprzedający się raperzy w Polsce - ranking - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-10-09] (pol.).
 2. O.S.T.R. Artystą Dekady Hip-Hop.pl (pol.). [dostęp 2014-03-07].
 3. a b Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 375. ISBN 83-89738-75-9.
 4. Jędrzej Słodkowski: O.S.T.R. z orkiestrą na Hip Hop Arenie: Jestem muzykiem, nie raperem (pol.). cjg.gazeta.pl. [dostęp 2013-11-23].
 5. O.S.T.R. – Saturator (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-23].
 6. Familia HP – "Sprawdź Sytuację" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 7. Red – "Red's Bobyahedz Odyseja 1" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 8. Thinkadelic – "Obiecana Ziemia" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 9. O.S.T.R. – Masz To Jak W Banku (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 10. = aq2IJhKyxhc O.S.T.R. – Ile jestem w stanie dać (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-11-20].
 11. a b O.S.T.R. (pol.). ignacymoscicki.prv.pl. [dostęp 2013-03-16].
 12. O.S.T.R. – Ile Jestem W Stanie Dać (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-02].
 13. Blokersi (Soundtrack) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 14. Robię Swoje 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 15. O.S.T.R. – 30 Minut Z Życia (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 16. O.S.T.R. – 30 Minut Z Życia (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-04-14].
 17. Red – "Al-Hub" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 18. O.S.T.R. – Tabasko (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 19. TABASKO 2 NADCHODZI! (pol.). www.glamrap.pl. [dostęp 2013-03-16].
 20. = 106&lang = pl Olis – sprzedaż w okresie 12.08.2002 – 18.08.2002 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-07].
 21. a b = 2002 Laureaci i Nominowani – Fryderyki 2002 (pol.). zpav.pl. [dostęp 2012-02-04].
 22. a b c d e f = wyk&id=1020 SLiP – Statystyki dla wykonawcy O.S.T.R. (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-08-01].
  = 154&idx = 1817&idla = 2506 O.S.T.R. & KASTA feat. Joanna Kulig i Joanna Lewandowska (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2014-04-11].
  = 154&idx = 1817&idl = 1224 Notowanie 1223 z 7 listopada 2014 roku. (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2014-12-24].
 23. O.S.T.R. – Kochana Polsko (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-02].
 24. a b c = AsfaltRecords Asfalt Records Official YouTube Profile (ang.). www.youtube.com. [dostęp 2010-01-25].
 25. Afirmacja – Przełom (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 26. Vienio & Pele – Autentyk (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 27. Familia H.P. – Miejskie Wibracje (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 28. Rahim – "Experyment PSYHO" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 29. M.Bunio.S – "Historie + R" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 30. WhiteHouse – "Kodex" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 31. Whitehouse (Magiera & LA) – "Na raz – Ile można (feat. O.S.T.R., TEDE)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02].
 32. Spinache – Za Wcześnie (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 33. Eudezet Allstars – "Mixtape vol.1" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 34. DJ Buhh – "Wolumin 2: George W. Buhh" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 35. Ski Skład – "Wspólne Zadanie" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 36. DJ Decks – "Mixtape Vol.3" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 37. Sweet Noise – "Revolta" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 38. Sistars – "Siła Sióstr" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 39. Fenomen – Sam Na Sam (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 40. Eis – Gdzie Jest Eis? (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 41. a b Ślizgery dla O.S.T.R. (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-02-04].
 42. O.S.T.R. – Jazz W Wolnych Chwilach (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 43. = 188&lang = pl Olis – sprzedaż w okresie 02.02.2004 – 08.02.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-07].
 44. = unNRD3D6Blc&feature = related O.S.T.R. "Rap po godzinach" (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2011-06-02].
 45. = 93m_kPIB1wU O.S.T.R. "Początek" (pol.). www.youtube.com (AsfaltRecords). [dostęp 2011-06-02].
 46. JuNouMi Records EP vol.3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 47. VIVA Hip Hop Vol. 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 48. Emade – "Album Producencki" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 49. O.S.T.R. – "Niebo (ft. Emade)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02].
 50. O.S.T.R. – "Komix" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02].
 51. O.S.T.R. – Jazzurekcja (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 52. a b 30 ton – lista, lista przebojów – 9 stycznia 2005 (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-07-28].
  30 ton – lista, lista przebojów – 23 kwietnia 2006 (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-07-28].
 53. a b = 2004 Laureaci i Nominowani – Fryderyki 2004 (pol.). zpav.pl. [dostęp 2012-02-04].
 54. = 233&lang = pl OLiS – sprzedaż w okresie 22.11.2004 – 28.11.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-01].
 55. a b Hiphopowe "Superjedynki" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20].
 56. a b = 6310859 Możdżer Z Paszportem Polityki (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2012-02-04].
 57. Familia H.P. – Kilka Słów Wyjaśnień (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 58. Fu – "Wrodzony Instynkt" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 59. WhiteHouse – "Kodex II: Proces" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 60. Mor W.A. – Dla Słuchaczy (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 61. Tede – Notes (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 62. Afront – A Miało Być Tak Pięknie (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 63. Skill Mega – Bitter Blocker (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-20].
 64. White House – Kodex² II – Proces Suplement (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 65. DJ 600V – "Style (Operacja Zrób To Głośniej)" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 66. POE – Szum Rodzi Hałas (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-23].
 67. a b Endefis – "Być Albo Nie Być" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 68. 12 Ławek (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 69. Wojtas – Moja Gra (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 70. U Ciebie W Mieście 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 71. Różni Wykonawcy – "U ciebie w mieście 2 (Vienio i Pele, JWP, Pezet, OSTR, Lil Dap, dj Cent)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02].
 72. O.S.T.R. & Sofa – Trójka Live! (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 73. Road Hip Hop 2005 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 74. Czarny piątek Vol. 1 – Polski beat (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 75. IGS – "Na Klucz" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 76. Projektanci – "Mamy To We Krwi!" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 77. Mil Mnóstwo – "Chomik Wypchany Papierkami Od Gum Do Żucia" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 78. Urbanator Feat. O.S.T.R. & Mika – J.A.Z.Z (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-02].
 79. O.S.T.R. – 7 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 80. = 304&lang = pl OLiS – sprzedaż w okresie 27.02.2006 – 05.03.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-01].
 81. a b = 2006 Laureaci i Nominowani – Fryderyki 2006 (pol.). zpav.pl. [dostęp 2012-02-04].
 82. Metro – "Antidotum EP" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 83. O.S.T.R. jedzie w Polskę (pol.). onet.pl, 2006-03-02. [dostęp 2008-04-27].
 84. a b Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl – 2007 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04].
 85. a b Bisery 2005 dla O.S.T.R. i Skalpela (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-02-04].
 86. RBK Hip Hop Tour 2006 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 87. a b c O.S.T.R. – Filmweb (pol.). Filmweb. [dostęp 2011-02-08].
 88. O.S.T.R. – Z odzysku (pol.). teledyski.onet.pl. [dostęp 2011-06-02].
 89. Made In Łódź (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 90. Fisz Emade Jako Tworzywo Sztuczne – "Piątek 13" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 91. = 6CvHHOg-bP8 O.S.T.R. Sokół, DonGURALesko – "Ziomek" (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2011-06-02].
 92. Prosto Mixtape Deszczu Strugi (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 93. Metro – "Metro 45's" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 94. O.S.T.R. – Hollyłódź (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 95. = 373&lang = pl OLiS – sprzedaż w okresie 19.02.2007 – 25.02.2007 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-01].
 96. 16. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2010-05-22].
 97. O.S.T.R. Feat. Craig G – Brother On The Run (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-02].
 98. Bakflip – Ke Ke Ke (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 99. Jędker Realista* – Czas Na Prawdę (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 100. Skill Mega – Normal Magic (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-20].
 101. Waves – "Tru Luv 4 Music" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 102. WhiteHouse – "Kodex III: Wyrok" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 103. Baatin – Marvelous Magic (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 104. a b c d e ZPAV: regulamin przyznawania certyfikatów sprzedaży (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-09-23].
 105. a b c = 2008#title ZPAV: złote płyty 2008 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09].
  = 2009#title ZPAV: złote płyty 2009 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09].
  = 2014 ZPAV: złote płyty 2014 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09].
 106. a b O.S.T.R. z Fryderykiem 2008 (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04].
 107. O.S.T.R. – 1980 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-02].
 108. O.S.T.R. – "1980" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02].
 109. OSTR – Ja tu tylko sprzątam (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 110. = 439&lang = pl OLiS – sprzedaż w okresie 18.02.2008 – 24.02.2008 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-01].
 111. a b Nominacje do Fryderyków ogłoszone (pol.). nuta.pl. [dostęp 2012-02-04].
 112. Projektanci – Braterstwo Krwi (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 113. Bakflip – "12 Nędznych Ludzi" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 114. Reps – The Saga Of A Peaceful Man (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 115. O.S.T.R. – Jak Nie Ty, To Kto? (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-02].
 116. 17. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2010-05-22].
 117. a b Teledysk O.S.T.R.-a zwyciężył na Yach Film (pol.). [dostęp 2012-02-04].
 118. a b c Cztery asfaltowe nominacje YACH FILM 2008 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04].
 119. DJ Decks – "Mixtape Vol.4" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 120. Molesta/Ewenement – "Molesta I Kumple" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 121. Fokus – "Alfa I Omega" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 122. PMM – Polski Mistrzowski Manewr (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 123. Grand Agent – Adult Contemporary (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 124. O.S.T.R. "O.C.B." 27 lutego (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-01-06].
 125. = YJt3DFHnlW4 O.S.T.R. "Po drodze do Nieba" (pol.). www.youtube.com (AsfaltRecords). [dostęp 2011-06-02].
 126. = 500&lang = pl OLiS – sprzedaż w okresie 23.02.2009 – 01.03.2009 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-01].
 127. WhiteHouse – "Poeci" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 128. Ortega Cartel – "Lavorama" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 129. Szczegóły soundtracku Galerianek. wp.pl, 2009-08-24. [dostęp 2009-11-28].
 130. Warszafski Deszcz vs. O.S.T.R. "Podostrzyfszy" 2LP (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-12].
 131. Warszafski Deszcz vs O.S.T.R. – Podostrzyfszy... (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-19].
 132. Numer Raz – Ludzie Maszyny Słowa (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 133. Te-Tris – Dwuznacznie (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 134. O.S.T.R. – Jazzurekcja: Addendum (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 135. TPWC – "To Prawdziwa Wolność Człowieka" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 136. W2B – "Scyzorak Turistyczny" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 137. Cadillac Dale – So Fly (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 138. Familia HP – 42 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 139. a b Fryderyki 2010: sukces grupy Hey (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-02-04].
 140. Piatek13: 11 płyta O.S.T.R. zapowiedziana! (pol.). hip-hop.pl.
 141. = 571&lang = pl OLiS – sprzedaż w okresie 01.03.2010 – 07.03.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-03-13].
 142. Asfalt Records: Premiera nowego klipu O.S.T.R. (pol.). hip-hop.pl. [dostęp -2010-02-28].
 143. Mateusz Natali: = 1 Video Dnia: O.S.T.R. "Track 12" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-11-23].
 144. Platyna dla O.S.T.R. za "Tylko dla dorosłych" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-03-20].
 145. a b = 2010#title ZPAV: platynowe płyty 2010 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09].
  = 2013#title ZPAV: platynowe płyty 2013 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09].
  = 2015 ZPAV: platynowe płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-04-02].
  = 2016 ZPAV: platynowe płyty 2016 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-03-23].
  = 2017 ZPAV: platynowe płyty 2017 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-02-08].
 146. a b SuperJedynki 2010: Oto nominowani! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20].
 147. PMM – "Rap, Stresy, Hulana, Interesy" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 148. Pyskaty – "Pysk W Pysk" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 149. Lukatricks – "Czarne Złoto" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 150. Epka Reps "So Much More" na bitach O.S.T.R.a za free (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-25].
 151. Green – Kryptonim Monolog (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 152. a b O.S.T.R. – Tylko Dla Dorosłych / Instrumentals (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-19].
 153. Fokus, Pezet, Małolat, O.S.T.R – "Komplet" (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-01].
 154. Beat Brothers / O.S.T.R. Feat. Royce Da 5'9" – Eyes Wide Open (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 155. Abradab – Abradabing (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 156. POE – „Złodzieje zapalniczek” – premiera 26 listopada (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-11-10].
 157. Rahim – Amplifikacja (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 158. Medium – Alternatywne Źródło Energii (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 159. O.S.T.R. – Jazz, dwa, trzy (2011) (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2011-01-18].
 160. Mateusz Natali: Video Dnia: O.S.T.R. "Szpiedzy Tacy Jak My" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-11-23].
 161. = 653&lang = pl OLiS – sprzedaż w okresie 14.02.2011 – 20.02.2011 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-02-25].
 162. O.S.T.R. „Jazz, dwa, trzy” już w ten wtorek (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2012-12-05].
 163. a b Fryderyki 2012: nominowani (pol.). zpav.pl. [dostęp 2012-02-22].
 164. Slums Attack – "Reedukacja" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 165. Mateusz Natali: Video Dnia: Slums Attack feat. Jeru The Damaja, O.S.T.R. "Oddałbym" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-11-23].
 166. Echinacea – "Echinacea" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 167. Moral/Gano – "Przeminęło Z Dymem" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 168. Frenchman – "Świadectwo" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 169. Diox / Returners, The – Logika Gry (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 170. PMM – Poza Horyzont (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 171. Enter – Pomiędzy Kamienicami/Liryczny Żywjoł (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-10].
 172. Joe Kickass X O.S.T.R. – Copycats (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-23].
 173. Joe Kickass feat. O.S.T.R. – Copycats EP rozeszło się 24 godziny (pol.). pl-pl.facebook.com. [dostęp 2013-11-19].
 174. Endefis – Taki Będę (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 175. Tabasko – „Ostatnia Szansa Tego Rapu” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-03-31].
 176. Piotr Zdziarstek: Tabasko – „Ostatnia Szansa Tego Rapu” ze złotą płytą (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-03-14].
 177. Familia HP – Misja (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 178. Diox/The Returners – "Backstage" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-03].
 179. WhiteHouse – "Kodex IV" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-03].
 180. Skill Mega – Skill Mega (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-20].
 181. Paluch „NIEBO” – Znamy trackliste i gości (pol.). www.rap24.pl. [dostęp 2012-09-02].
 182. Medium "Graal" (2CD) – tracklista (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2012-11-29].
 183. O.S.T.R. & Hades "HAOS" – okładka i preorder – Popkiller (pol.). Popkiller. [dostęp 2013-01-27].
 184. Łukasz Własiukiewicz: O.S.T.R. & Hades "Czas dużych przemian" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30].
 185. Mateusz Natali: O.S.T.R. & Hades "Stary Nowy Jork" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30].
 186. Mateusz Natali: O.S.T.R. & Hades "Obsesja" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30].
 187. Mateusz Natali: Video Dnia: O.S.T.R. & Hades "Ona i Ja" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30].
 188. Mateusz Natali: O.S.T.R. & Hades "Mniej Więcej" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30].
 189. Mateusz Natali: Video Dnia: O.S.T.R. & Hades x Swanski "Powstrzymać Cię" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30].
 190. a b Cyber Yach Głosowanie (pol.). www.klipon.pl. [dostęp 2013-11-15].
 191. = 797&lang = OLiS – sprzedaż w okresie 25.02.2013 – 03.03.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2013-03-08].
 192. O.S.T.R.-y chłopak z Bałut (pol.). naszemiasto.pl, 2010-06-11. [dostęp 2016-08-05].
 193. Bożena Aksamit: Raper O.S.T.R.: Zawód mężczyzna (pol.). W: Duży Format [on-line]. wyborcza.pl, 2015-07-29. [dostęp 2016-08-05].
 194. Mateusz Natali: O.S.T.R. po ciężkiej chorobie: "Nie mam płuca, jadę na jednym" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-05-24].
 195. = facebook&utm_medium = link&utm_campaign = fanpage Raper O.S.T.R.: Gortat? Pamiętam takiego wyrośniętego dzieciaka [WYWIAD] (pol.). przegladsportowy.pl. [dostęp 2016-06-04].
 196. Artur Wróblewski: Muzycy to też kibice (pol.). interia.pl, 2010-09-30. [dostęp 2016-08-05].
 197. Honorowi obywatele Łodzi wybrani. Gortat, O.S.T.R., Woś, Urbańczyk. lodz.gazeta.pl. [dostęp 2017-07-26].
 198. = 5410899 Wygrana na Hip Hop Kemp 2004. www.cgm.pl, 3 września 2004. [dostęp 2009-12-02].
 199. = 1118946706 Biografia O.S.T.R. (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04].
 200. Plebiscyt WuDoo i Hip-Hop.pl 2004 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04].
 201. Ogłoszono nominacje do nagrody MTV Polska za najlepszy polski teledysk (pol.). onet.pl. [dostęp 2012-02-04].
 202. Modne rytmy Superjedynek (pol.). interia.pl. [dostęp 2012-02-04].
 203. Dla kogo Asy EMPiK-u? (pol.). onet.pl. [dostęp 2012-02-04].
 204. Polski klip: Jest nieźle (pol.). interia.pl. [dostęp 2012-02-04].
 205. Yach Film Festiwal > 16. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2012-08-20].
 206. MTV EMA: Kolejne gwiazdy (pol.). interia.pl. [dostęp 2012-02-04].
 207. Plebiscyt WuDoo i Hip-Hop.pl 2007 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2014-01-02].
 208. Plebiscyt WuDoo i Hip-Hop.pl 2007 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2014-01-02].
 209. Postać roku według Spinnera (pol.). pl.spinner.com. [dostęp 2009-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-17)].
 210. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29) (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2011-12-19].
 211. Najlepszy Polski Producent Hip-Hopowy(numeracja 1-20) (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2012-03-19].
 212. Yach Film 2013: lista zwycięzców. Poznaliśmy najlepsze polskie teledyski (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-12-09].
 213. Yach Film 2013: Najlepsze teledyski po raz 22. (nominacje) (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-11-29].
 214. O.S.T.R. Artystą Dekady WuDoo i Hip-Hop.pl (pol.). [dostęp 2014-03-07].
 215. Mariusz Wiatrak: Fryderyki 2015 rozdane. Artur Rojek tylko z jedną statuetką. Wielki triumf Natalii Przybysz (pol.). kultura.gazeta.pl. [dostęp 2015-04-24].
 216. Hybryd – O.S.T.R.a Polskim Singlem Roku 2015 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2016-02-11].
 217. Fryderyki 2016: nominowani (pol.). zpav.pl. [dostęp 2016-03-09].
 218. TEDE Polskim Artystą Roku 2016!, www.hip-hop.pl [dostęp 2017-03-24] (pol.).
 219. O.S.T.R. "Spowiedź" Najlepszym Polskim Singlem 2016! - Wu Doo - Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2017-03-24] (pol.).
 220. TEDE "KEPTN" – Polską Rap Płytą 2016! (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2017-02-08].
 221. [http://web.archive.org/web/20170211235551/http://rapduma.pl/articles.php?article_id=583 RapDuma.pl - Artyku�y: Podsumowanie Roku 2016! (TOP 10)], rapduma.pl [dostęp 2017-03-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-11] (pol.).
 222. Rap Genius Polska – Top 10 albumów 2016.
 223. Asfalt Records » Nagroda za druk okładki O.S.T.R. – „Życie po śmierci” – Złoty Gryf 2016 !, www.asfalt.pl [dostęp 2017-03-24].
 224. O.S.T.R. i Metallica laureatami Bestsellerów Empiku (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2017-02-08].
 225. O!Lśnienia 2016 - Nagrody Kulturalne Onetu rozdane [RELACJA], „Onet Kultura”, 23 marca 2017 [dostęp 2017-03-24] (pol.).
 226. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2017-03-24].