O.S.T.R.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nie mylić z: raperem Ostrym.
O.S.T.R.
Ilustracja
Adam Ostrowski, 2004
Imię i nazwisko Adam Andrzej Ostrowski
Pseudonim O.S.T.R. · Ostry · Oster · Kładimotor
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1980
Łódź
Instrumenty skrzypce · keyboard · syntezator · sampler
Gatunki hip-hop · alternatywny hip-hop · jazz-hop · freestyle rap, świadomy hip-hop · polityczny hip-hop
Zawód raper · muzyk · kompozytor · producent muzyczny, inżynier dźwięku
Aktywność od 1997
Wydawnictwo Asfalt Records
Powiązania LWC, SOFA · Warszafski Deszcz · Obóz TA · Killing Skills · Hades · POE · Tabasko · Skill Mega · Beat Brothers · Jeżozwierz · Growbox
Strona internetowa

Adam Andrzej Ostrowski (ur. 15 maja 1980 w Łodzi), bardziej rozpoznawalny jako O.S.T.R. – polski raper, freestyle'owiec, muzyk i kompozytor, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Jego albumy rozeszły się w ponad 300 tys. egzemplarzy w Polsce, zaś sam artysta został dziesięć razy nominowany do nagrody Fryderyka, w tym czterokrotny laureat[1].

Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec. Artysta solowy, związany z oficyną Asfalt Records. W swej twórczości porusza takie zagadnienia jak polityka, korupcja oraz problemy społeczne. Członek zespołów Tabasko, Skill Mega, Killing Skills i Beat Brothers. Był także członkiem formacji Obóz TA i LWC. Wraz z producentem muzycznym Emade współtworzy projekt pod nazwą POE.

Muzyk współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: SOFA, Warszafski Deszcz, Hades, Michał Urbaniak, Tede, Fokus, DJ Deszczu Strugi, DonGURALesko, Fu, Pezet, Sistars oraz Slums Attack.

W 2011 roku został sklasyfikowany na 4. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Rok później w kolejnym rankingu tegoż pisma został wybrany najlepszym polskim producentem hip-hopowym. W styczniu 2014 roku został wybrany Artystą Dekady w Plebiscycie WuDoo i Hip-hop.pl[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 15 maja 1980 roku w Łodzi jako jedyne dziecko Barbary i Marka Ostrowskich[3]. Wychowywał się w tamtejszej dzielnicy Bałuty w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jego matka, profesor zwyczajny sztuk muzycznych, związana jest od lat 70. XX w. z Akademią Muzyczną w Łodzi. Ostrowski ukończył tę uczelnię w klasie skrzypiec pod kierownictwem prof. Iwony Wojciechowskiej[3][4]. Naukę gry na tym instrumencie podjął już w wieku trzech lat.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

1997–2002[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze próby związane z muzyką hip-hop rozpoczął mając 12 lat, przy pomocy radiomagnetofonu Kasprzak. Dwa lata później założył z przyjaciółmi grupę muzyczną BDC, później przekształconą w LWC, w której występował z raperami: Ahmedem, Mussim, Celo, Janem „Jankiem/Wygą” i Piotrem „Kasiną” Kasińskim. Grupa nagrała dwa nielegale: wydany w 1997 Katharsis oraz Dwie strony historii z 1999 roku. Zespół ostatecznie został rozwiązany w 1999 roku. Następnie Ostrowski związał się z formacją Obóz TA. Raper wystąpił na debiutanckim albumie zespołu pt. Obóz TA, który ukazał się w lipcu 2000 roku. W międzyczasie O.S.T.R. zarejestrował solowy materiał, który ukazał się tego samego roku na kasecie zatytułowanej Saturator[5]. Również w 2000 roku Ostrowski gościł na albumach Familia H.P.Sprawdź sytuację, RedRed's Bobyahedz Odyseja 1 oraz ThinkadelicObiecana ziemia[6][7][8].

Oficjalny debiutancki album rapera zatytułowany Masz to jak w banku ukazał się w 2001 wydany nakładem wytwórni muzycznej Asfalt Records, z którą podpisał kontrakt tego samego roku[9]. Materiał był promowany teledyskiem do utworu „Ile jestem w stanie dać” i znalazł 2,5 tys. nabywców[10][11][12]. Wcześniej do sprzedaży trafiła kompilacja Blokersi promująca film dokumentalny Sylwestra Latkowskiego pod tym samym tytułem[13]. Na płycie znalazł się pochodzący z debiutu Ostrowskiego utwór „A.B.C.” oraz nagrana wraz z Redem kompozycja „Pokaż mi to!”. W międzyczasie została wydana także składanka Robię swoje 2, na której znalazł się utwór O.S.T.R.-a „Szczerze” nagrany wraz ze Spinachem[14]. W kwietniu 2002 roku ukazał się jego freestyle'owy album pt. 30 minut z życia, nagrywany przez dwa lata w domu Ostrowskiego[15]. Na płycie artysta nie skorzystał z gotowych tekstów, a jedynie freestyle'uje, opowiadając o swoim życiu. Wydawnictwo ukazało się w limitowanym do tysiąca egzemplarzy nakładzie[11][16]. Następnie Ostrowski gościł na albumie producenckim Reda – Al-Hub[17]. 24 czerwca tego samego roku ukazał się album pt. Tabasko[18]. Materiał przysporzył Ostrowskiemu pierwszy sukces komercyjny sprzedając się w nakładzie 4 tys. egzemplarzy[19]. Płyta dotarła do 29. miejsca listy OLiS, a także otrzymała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka[20][21]. Wydawnictwo było promowane singlem „Kochana Polsko”, który dotarł do 10. miejsca Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia (SLiP)[22][23]. W ramach promocji do utworu powstał również wideoklip[24]. Równolegle powstał nieformalny zespół Tabasko, w którego skład poza Ostrowskim weszli Kochan – raper, który występował jako hypeman i DJ Haem. Po premierze płyty muzyk wystąpił gościnnie na płytach Afirmacji – Przełom, duetu Vienio i PeleAutentyk, Familii H.P. – Miejskie wibracje oraz albumie producenckim znanego z występów w zespole Paktofonika RahimaExperyment: PSYHO[25][26][27][28].

2002–2004[edytuj | edytuj kod]

27 października 2002 roku Ostry wziął również udział w koncercie Dzień Kotana na Placu Defilad w Warszawie poświęconym pamięci zmarłego działacza społecznego i założyciela ośrodka dla osób uzależnionych Monar Marka Kotańskiego. Natomiast pod koniec roku raper gościł na albumach M.Bunio.S – Historie + R oraz wrocławskiego duetu WhiteHouseKodex w utworze "Na raz"[29][30]. Promowana teledyskiem piosenka dotarła do 19. miejsca SLiP[22][31]. Na początku 2003 roku O.S.T.R. rapował gościnnie na albumach Spinache'a – Za wcześnie, Eudezet Allstars – Mixtape vol.1 oraz nielegalu Tedego Volumin II: George W. Buhh wydanego pod pseudonimem DJ Buhh[32][33][34]. Następnie raper wystąpił na płytach: zespołu Peji Ski SkładWspólne zadanie, DJ-a Decksa – Mixtape Vol. 3, SistarsSiła sióstr oraz Sweet NoiseRevolta[35][36][37][38]. Ponadto raper, jako producent nawiązał współpracę z Eisem, dla którego wyprodukował utwór „Box i kox” na płytę Gdzie jest Eis? oraz z zespołem Fenomen, dla którego wyprodukował dwa utwory na wydawnictwo Sam na sam[39][40]. Pod koniec roku 2003 ukazał się dwupłytowy album studyjny Jazz w wolnych chwilach, za który otrzymał dwie nagrody „Ślizgery” w kategoriach Album roku i Osobowości roku[41][42]. Materiał uplasował się na 21. miejscu najpopularniejszych płyt w Polsce[43]. Wydawnictwo zostało poprzedzone dwoma teledyskami do utworów „Początek” oraz „Rap po godzinach”[44][45]. Cieszące się popularnością piosenki były notowane na Szczecińskiej Liście Przebojów Polskiego Radia, odpowiednio na 4. i 22. miejscu[22]. Również w 2003 roku O.S.T.R. wraz z licznymi przedstawicielami krajowej sceny hip-hopowej wystąpił na składance JuNouMi Records EP Vol. 3. Na płycie znalazł się solowy utwór rapera pt. „Witaj w 2003” oraz nagrana z DJ-em Feel-X-em i Frenchmanem piosenka „Coś nie tak”[46]. Tego samego roku na kanwie popularności muzyki hip-hopowej w Polsce jeden z najpopularniejszych utworów Ostrowskiego – „Kochana Polsko” trafił na komercyjną kompilację różnych wykonawców VIVA Hip Hop Vol. 2[47]. Muzyk wystąpił ponadto na albumie EmadeAlbum producencki w promowanym teledyskiem utworze „Niebo”[48][49]. Rok później ukazał się album Jazzurekcja, również poprzedzony teledyskami do utworów „Odzyskamy hip-hop” oraz „Komix”[24][50][51]. Piosenki zyskały w kraju pewną popularność plasując się w obydwu przypadkach na 25. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów[22]. Pierwsza z piosenka trafiła ponadto na 6. miejsce zestawienia telewizyjnej audycji „30 ton – lista, lista przebojów”, emitowanej na antenie TVP2[52]. Z kolei sam, wyróżniony nominacją do Fryderyka album dotarł do 5. miejsca listy OLiS[53][54]. Materiał został wyróżniony także nominacją do Superjedynki, nagrody przyznawanej w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[55].

2004–2007[edytuj | edytuj kod]

O.S.T.R., 2006

W 2004 roku muzyk uzyskał nominację do Paszportu „Polityki” nagrody kulturalnej przyznawanej przez czasopismo „Polityka[56]. Ostatecznie muzyk przegrał zmagania na rzecz jazzowego pianisty Leszka Możdżera. Wcześniej O.S.T.R. wyprodukował dwa utwory na minialbum Familii H.P. – Kilka słów wyjaśnień[57]. Następnie raper gościł na płytach FusznikaWrodzony instynkt, drugiej płycie duetu WhiteHouse – Kodex 2: Proces[58][59]. Muzyk wyprodukował także po jednym utworze na albumy Mor W.A.Dla słuchaczy, Tedego – Notes oraz AfrontuA miało być tak pięknie[60][61][62]. Również w 2004 roku w trakcie pobytu w Bournemouth w Anglii raper poznał DJ-a Roda Dixona, który zaprosił go do współpracy przy nowo powstałym projekcie Skill Mega. Muzyk dołączył do składu jako producent muzyczny czego efektem był wydany w sierpniu minialbum pt. Bitter Blocker[63]. Z kolei pod koniec roku do sprzedaży trafiła kontynuacja drugiego albumu WhiteHouse zatytułowana Kodex 2: Suplement, muzyk poza zwrotkami w „Powietrzu” wykonał remiks tejże piosenki[64]. Natomiast w grudniu ukazał się album DJ-a 600VStyle (operacja zrób to głośniej) z gościnnym Udziałem Ostrego w kompozycji „Nie mamy czasu nawet myśleć”[65]. W międzyczasie Ostrowski podjął także współpracę z producentem muzycznym Emade, z którym pod nazwą POE nagrał wydany 23 maja 2005 roku album Szum rodzi hałas[66]. W ramach promocji płyty do utworów „Wiele dróg” oraz „Nie potrafię gwizdać/Kochaj żyć” zostały zrealizowane teledyski. Wcześniej, w styczniu 2005 roku raper gościł na albumie zespołu EndefisByć albo nie być[67]. Natomiast w lutym 2005 roku ukazała się składanka 12 ławek promująca pierwszy polski musical hip-hopowy pod tym samym tytułem. Na płycie znalazł się utwór rapera pt. „Polska, kraj, ojczyzna” będący remiksem piosenki „Kochana Polsko”[68]. Później Ostrowski na potrzeby singla Fisza i Envee'ego – Kryminalny bluez przygotował remiks utworu „Miłość”[67]. Natomiast w kwietniu do sprzedaży trafił debiutancki album znanego z występów Wzgórze Ya-Pa 3 WojtasaMoja gra, na którym znalazł się wyprodukowany przez Ostrowskiego utwór „Wiara w ludzi”[69]. Następnie O.S.T.R. wziął udział w ogólnopolskiej trasie koncertowej „RBK Hip Hop Tour 2005”. Zwieńczeniem występów była kompilacja U ciebie w mieście 2, na której poza utworem tytułowym nagranym przez Ostrowskiego, a także m.in. Pezeta, Ero i Fostera znalazła się solowa kompozycja muzyka – „Krótki kawałek o wydawaniu”[70]. Promowana teledyskiem piosenka tytułowa dotarł do 47. miejsca SLiP[22][71]. Tego samego roku w Muzycznym Studiu Trójki im. Agnieszki Osieckiej wystąpił podczas specjalnego koncertu wraz z grupą muzyczną SOFA. Koncert był retransmitowany na antenie Programu III Polskiego Radia oraz zarejestrowany i wydany w 2007 roku na płycie pt. Trójka Live![72]. Również w 2005 roku do sprzedaży trafiły kompilacje różnych wykonawców Road Hip Hop 2005 i Czarny piątek Vol. 1 – Polski beat, na których znalazły się odpowiednio utwory „Nie napisze” oraz „Nie lubię poniedziałków” i „Rap po godzinach”[73][74]. Jesienią O.S.T.R. gościł ponadto na albumach IGS-aNa klucz, Projektantów – Mamy to we krwi! oraz Mil Mnóstwo – Chomik wypchany papierkami od gum do żucia[75][76][77]. Natomiast pod koniec roku ukazał się trzeci album zespołu Michała Urbaniaka Urbanator – pt. Urbanator III z gościnnym udziałem O.S.T.R.-a. Muzyk wystąpił wraz z córką Urbaniaka – Miką w utworze „J.A.Z.Z.”, który był singlem promującym tę płytę[78].

24 lutego 2006 roku ukazał się album pt. 7, powstały do niego dwa teledyski „O robieniu bitów” i „Więcej decybeli by zagłuszyć” nominowany do nagrody stacji muzycznej MTV w kategorii Najlepszy Polski Teledysk[24][79]. Nominowane do Fryderyka wydawnictwo uplasowało się na 2. pozycji notowania OLiS[80][81]. Pierwszy z utworów cieszyła się popularnością w kraju uplasowawszy się na 26. miejscu SLiP oraz 16. miejscu zestawienia „30 ton – lista, lista przebojów”[22][52]. Wcześniej raper wystąpił na wydanej w styczniu płycie producenta Metro – Antidotum EP[82]. Po premierze 7 muzyk udał się w trasę koncertową. Raper wystąpił w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Opolu, Tarnowie, Katowicach, Zielonej Górze, Rzeszowie i Lublinie[83]. Ponadto płyta uzyskała w internetowym plebiscycie portalu Hip-Hop.pl i audycji WuDoo tytuł „polskiej płyty hiphopowej roku 2006”[84]. Również w lutym O.S.T.R. otrzymał przyznaną po raz pierwszy nagrodę Polskiego Radia Bis Biser 2005 w kategorii Najlepsza energia na koncercie[85]. Następnie raper wziął udział w trasie koncertowej RBK Hip Hop Tour, której ponownym zwieńczeniem była składanka, tym razem pt. RBK Hip Hop 2006[86]. 25 maja tego samego roku odbyła się premiera filmu Z odzysku w reżyserii Sławomira Fabickiego, w którym Ostrowski zagrał epizodyczną rolę[87]. W ramach promocji obrazu Ostrowski nagrał promowaną teledyskiem piosenkę pod tym samym tytułem[88]. Z kolei latem do sprzedaży trafiła składanka Made in Łódź z utworem rapera pt. „?”[89]. W październiku zwrotka rapera znalazła się w utworze „Plastik”, który trafił na album Fisza i Emade – Piątek 13[90]. Także w 2006 roku muzyk wystąpił w dubbingowanej roli polskiej adaptacji francuskiego serialu animowanego Ziomek[87]. Na potrzeby promocji produkcji O.S.T.R. wraz z Donguralesko i Sokołem nagrał piosenkę pod tym samym tytułem. Do utworu został zrealizowany także teledysk[91]. Sama kompozycja znalazła się ponadto na wydanej pod koniec roku kompilacji Prosto Mixtape Deszczu Strugi[92].

2007–2010[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2007 roku został wydany album Metro – Metro 45's z gościnnym udziałem Ostrego w utworze „Bestia”[93]. Natomiast 23 lutego ukazał się ósmy album muzyka pt. HollyŁódź. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. członek Skill Mega – Daniel Dan Fresh, zespół Afront i Zeus[94]. Nagrania dotarły do 2. miejsca zestawienia OLiS[95]. Materiał był promowany singlem „Brother on the Run”, z gościnnym udziałem amerykańskiego rapera Craiga G, do którego zrealizowany został również animowany teledysk[96][97]. Później O.S.T.R. gościł na albumie Bakflip – Ke Ke Ke, a także wyprodukował utwór „Standard” na solowy debiut znanego z występów w zespole WWO Jędkera RealistyCzas na prawdę[98][99]. Następnie w maju ukazał się drugi album zespołu Skill Mega pt. Normal Magic[100]. Później, w czerwcu Ostrowski gościł na płycie Waves – Tru Luv 4 Music[101]. Natomiast w październiku wystąpił w produkcji WhiteHouse – Kodex 3: Wyrok oraz przygotował remiks utworu „Magic” na album Baatin – Marvelous Magic[102][103]. W kwietniu 2008 roku płyta HollyŁódź uzyskała status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 000 egzemplarzy[104][105]. Wcześniej nagrania zostały wyróżnione nominacją do Fryderyka[106]. 18 stycznia 2008 roku ukazał się promowany teledyskiem singel „1980” z gościnnym udziałem Sadata X z Brand Nubian, zwiastujący dziewiąty album rapera Ja tu tylko sprzątam[107][108]. Wydawnictwo trafiło do sprzedaży 22 lutego[109]. Gościnnie w nagraniach albumu wzięli również udział tacy muzycy jak El da Sensei (The Artifacts), Brother J (X-Clan) oraz Cadillac Dale. Wyróżnione statusem złotej płyty nagrania dotarły do 1. miejsca zestawienia OLiS sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy[104][110]. Płyta była także nominowana do Fryderyka[111]. Na początku roku do sprzedaży trafił także nielegal zespołu ProjektanciBraterstwo krwi. Ostrowski wyprodukował na tę płytę pięć utworów, a także zarapował w kompozycji „To słychać!”[112]. Następnie raper gościł na albumie zespołu Bakflip – 12 nędznych ludzi i solowej produkcji członka Skill Mega Repsa – The Saga Of A Peaceful Man[113][114]. Kolejnym singlem z płyty Ja tu tylko sprzątam była kompozycja „Jak nie ty, to kto?”, do której również powstał wideoklip[115][116]. Obraz ten otrzymał dwie nagrody na festiwalu Yach Film w kategoriach Grand Prix i Najlepszy wideoklip hip-hopowy[117][118]. Do końca roku Ostrowski wystąpił gościnnie ponadto na płytach DJ DecksMixtape 4, Molesta EwenementMolesta i kumple, FokusAlfa i omega oraz PMMPolski mistrzowski manewr[119][120][121][122]. Muzyk wyprodukował również album Grand Agent – Adult Contemporary[123].

O.S.T.R., 2010

27 lutego 2009 roku został wydany kolejny album artysty pod tytułem O.C.B., na którym wystąpił m.in. amerykański raper Keith Murray, członek formacji Def Squad[124]. Promowana teledyskiem do utworu „Po drodze do nieba” płyta dotarła do 2. miejsca polskiej listy przebojów (OLiS)[125][126]. Pięć dni po premierze album uzyskał status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 tys sztuk[104][105]. Następnie O.S.T.R. gościł na płytach duetu WhiteHousePoeci i zespołu Ortega CartelLavorama[127][128]. We wrześniu tego samego roku ukazał się album rapera zarejestrowany wraz z duetem Skinny Patrini pt. Galerianki stanowiący ścieżkę dźwiękową do filmu pod tym samym tytułem[129]. Także we wrześniu na rynku ukazał się materiał Podostrzyfszy..., który O.S.T.R. w roli producenta nagrał we współpracy z zespołem Warszafski Deszcz[130]. Wydane na płycie winylowej nagrania ukazały się jedynie w 400 egzemplarzach[131]. W międzyczasie do sprzedaży trafił album warszawskiego rapera Numera RazLudzie, maszyny, słowa, na którym znalazły się trzy utwory wyprodukowane przez Ostrego[132]. Raper gościł ponadto na albumie Te-Trisa – Dwuznacznie[133]. Natomiast w końcu listopada 2009 roku z okazji piątej rocznicy wydania Jazzurekcji (2004) do sprzedaży trafiło dwupłytowe wydawnictwo Jazzurekcja: Addendum[134]. Na albumie znalazły się m.in. niepublikowane wcześniej, alternatywne wersje piosenek i utwory instrumentalne. Z kolei w grudniu ukazały się albumy TPWCTo prawdziwa wolność człowieka i W2B – Scyzorak turistyczny z gościnnymi zwrotkami Ostrowskiego[135][136]. Ponadto w 2009 roku muzyk wyprodukował płytą Cadillaca Dale'a – So Fly oraz dziewięć piosenek na album Familii H.P. – 42[137][138].

2010–2012[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku wydawnictwo O.c.b. uzyskało nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku hip-hop/R&B[139]. 26 lutego 2010 roku ukazał się jedenasty album muzyka pod tytułem Tylko dla dorosłych[140]. Płyta promowana teledyskami „Śpij spokojnie” i „Track 12” dotarła do 1. miejsca listy OLiS[141][142][143]. Album otrzymał status platynowej płyty sprzedając się w nakładzie 30 tys. egzemplarzy[144][145]. Ostrowski za tę płytę uzyskał trzecią nominację do Superjedynki[146]. Wcześniej muzyk gościł na płytach PMMRap, stresy, hulana, interesy, PyskatyPysk w pysk oraz LukatricksCzarne złoto[147][148][149]. W międzyczasie wyprodukował minialbum Repsa – So Much More, a także siedem piosenek na płytę Greena – Kryptonim monolog[150][151]. W sierpniu, w limitowanym do tysiąca egzemplarzy nakładzie został wydany album Tylko dla dorosłych. Instrumentals[152][152]. Ponadto do sprzedaży trafił minialbum Eyes Wide Open zespołu Beat Brothers, który raper utworzył wraz z duetem producenckim The Returners, a także okolicznościowy singel „Komplet” nagrany wraz z Fokusem, Pezetem i Małolatem w ramach promocji cyklicznej imprezy Rap Route[153][154]. Dwa miesiące później ukazał się wyprodukowany w całości przez O.S.T.R.-a album solowy Abradaba zatytułowany Abradabing[155]. Następnie, 26 listopada ukazał się drugi album duetu POE pod tytułem Złodzieje zapalniczek[156]. Album uzyskał status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 tys. sztuk[104][105]. Z kolei w grudniu na rynku muzycznym ukazały się albumy Rahima – Amplifikacja z remiksem utworu „Pasażer” w wykonaniu Ostrowskiego i Killing Skills[157]. Muzyk wystąpił ponadto gościnnie na nielegalu Mediuma – Alternatywne źródło energii[158].

O.S.T.R, 2011

21 lutego 2011 ukazał się dwunasty album muzyka pod tytułem Jazz, dwa, trzy[159]. Materiał, promowany teledyskiem do utworu „Szpiedzy tacy jak my” uplasował się na 2. miejscu polskiej listy przebojów[160][161]. Według informacji opublikowanych na łamach serwisu CGM materiał w przedsprzedaży uzyskał status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy[162]. Wydawnictwo przysporzyło raperowi także kolejnej nominacji do Fryderyka[163]. Tego samego roku wystąpił gościnnie na płycie pt. Reedukacja polskiej grupy Slums Attack, w utworze pt. „Oddałbym”[164]. W promowanej teledyskiem piosence wystąpił również amerykański raper Jeru the Damaja[165]. Później O.S.T.R. rapował na płytach Echinacea – Echinacea, duetu Moral i Gano – Przeminęło z dymem oraz Frenchmana – Świadectwo[166][167][168]. W międzyczasie skład Tabasko zawiązał się jako oficjalny zespół przyjmując od składu dodatkowo rapera i beatboxera Zoraka. W 2011 roku do sprzedaży trafiły także zmasterowany przez Ostrego album Dioxa i The Returners – Logika gry oraz wyprodukowane przez niego w całości nagrania PMMPoza horyzont i Enter – Pomiędzy kamienicami/Liryczny żywjoł[169][170][171].

14 lutego 2012 roku do sprzedaży trafił minialbum O.S.T.R.-a Copycats, który nagrał we współpracy z holenderskim raperem i producentem muzyczny Joe Kickassem[172]. Limitowane do 500 egzemplarzy wydawnictwo sprzedało się w przeciągu doby[173]. Wcześniej ukazał się album zespołu EndefisTaki będę, na którym znalazły się cztery piosenki wyprodukowane przez Ostrowskiego[174]. Dwa miesiące później, w kwietniu ukazał się debiutancki album studyjny Tabasko zatytułowany Ostatnia szansa tego rapu[175]. Wydawnictwo w kilka tygodniu od premiery uzyskało status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 000 egzemplarzy[176]. Również w kwietniu ukazał się materiał zespołu Familia H.P. – Misja. Na płycie znalazło się sześć utworów wyprodukowanych przez O.S.T.R.-a. Muzyk nagrał także zwrotki do piosenki pt. „Misja”[177]. Następnie zwrotki rapera znalazły się na wydanych w maju płytach Dioxa i The Returners – Backstage oraz WhiteHouse – Kodex 4[178][179]. Natomiast w październiku pod nazwą zespołu ukazał się drugi album Skill Mega[180]. W międzyczasie muzyk gościł na płycie PaluchaNiebo[181]. Natomiast w listopadzie ukazał się album Mediuma zatytułowany Graal z gościnnym udziałem rapera w piosence „Tekst życia”[182]. Wcześniej Ostrowski nawiązał współpracę ze znanym z występów w zespole HiFi Banda raperem Hadesem. Efektem współpracy muzyków był album zatytułowany Haos, który ukazał się 26 lutego 2013 roku[183]. Intensywna promocja płyty została wsparta przez sześć wideoklipów zrealizowanych do piosenek „Czas dużych przemian”, „Stary Nowy Jork”, „Obsesja”, „Ona i ja”, „Powstrzymać cię” oraz „Mniej więcej”[184][185][186][187][188][189]. Dwa teledyski „Czas dużych przemian” i „Stary Nowy Jork” zostały wyróżnione nominacją do Cyber Yacha – nagrody festiwalu Yach Film[190]. Wyróżnione statusem platynowej płyty wydawnictwo uplasowało się na 1. miejscu polskie listy przebojów sprzedając się w nakładzie 30 tys. egzemplarzy[104][145][191].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty z Natalią[192], ma dwóch synów: Jana i Nikodema[193].

W 2015 roku przeszedł operację rekonstrukcji płuca[194].

Jest fanem koszykówki oraz kibicuje klubom piłkarskim Real Madryt[195] i ŁKS Łódź[196].

W 2017 roku został honorowym obywatelem Łodzi[197].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia O.S.T.R.-a.

Albumy studyjne

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2002 Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Tabasko Fryderyk Nominacja [21]
2003 Album roku Jazz w wolnych chwilach Ślizgery Laur [41]
Osobowość roku O.S.T.R. Laur
2004 Estrada O.S.T.R. Paszport Polityki Nominacja [56]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Jazzurekcja Fryderyk Nominacja [53]
Najlepszy freestyle'owiec O.S.T.R. Konkurs festiwalu Hip Hop Kemp Laur [198]
2005 Album hip hop Jazzurekcja Superjedynki Nominacja [55]
Najlepsza energia na koncercie O.S.T.R. Bisery, 2005 (Nagroda Polskiego Radia BIS) Laur [85]
Album roku Jazzurekcja Ślizgery Laur [199]
Wykonawca roku O.S.T.R. Laur
Polska Płyta Roku Jazzurekcja Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [200]
Polski Wykonawca Roku O.S.T.R.
2006 Najlepszy polski teledysk "Więcej decybeli by zagłuszyć" Nagroda MTV Polska Nominacja [201]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae 7 Fryderyk Nominacja [81]
2007 Płyta hip-hop HollyŁódź Superjedynki Nominacja [202]
Najlepszy polski wykonawca roku 2006 O.S.T.R. Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [84]
Rapowa polska płyta roku 2006 7 Laur
Polski hip-hop i R&B Asy Empiku Nominacja [203]
Grand Prix "Brother on the Run" Yach Nominacja [204]
Reżyseria Nominacja [205]
Najlepszy Polski Wykonawca O.S.T.R. MTV Europe Music Awards Nominacja [206]
2008 Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae HollyŁódź Fryderyk Laur [106]
Grand Prix "Jak nie ty, to kto?" Yach Laur [118]
Najlepsza animacja Nominacja
Najlepszy wideoklip hip-hopowy Laur [117]
Inna energia "1980" Nominacja [118]
Polska Płyta Roku Hollyłódź Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [207]
Polski Wykonawca Roku O.S.T.R. [208]
2009 Postać roku 2008 O.S.T.R. Spinner Polska Laur [209]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Ja tu tylko sprzątam Fryderyk Nominacja [111]
2010 Płyta hip-hop Tylko dla dorosłych Superjedynki Nominacja [146]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae O.C.B. Fryderyk Laur [139]
2011 Najlepszy polski raper O.S.T.R. Ranking czasopisma Machina 4. miejsce [210]
2012 Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Jazz, dwa, trzy Fryderyk Nominacja [163]
Najlepszy polski producent hip-hopowy O.S.T.R. Ranking czasopisma Machina Laur [211]
2013 Cyber Yach "Stary Nowy Jork" (oraz Hades, gościnnie: Jordanów) Yach Nominacja [190]
"Czas dużych przemian" (oraz Hades) Nominacja
Reżyseria Laur [212]
Najlepsze zdjęcia "Mniej więcej" (oraz Hades) Nominacja [213]
Innowacja Nominacja
2014 Artysta Dekady O.S.T.R. Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [214]
2015 Album roku hip-hop Kartagina (oraz Marco Polo) Fryderyki 2015 Laur [215]
2016 Polski Rap Singiel Roku Hybryd Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [216]
Album roku hip-hop Podróż zwana życiem Fryderyki 2016 Nominacja [217]
2017 Najlepszy polski wykonawca O.S.T.R. Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl 2. miejsce [218]
Polski Rap Singiel Roku "Spowiedź" Laur [219]
Polska Płyta Roku Życie po śmierci 2. miejsce [220]
Top 10! 2016 Rapduma.pl 2. miejsce [221]
Top 10 albumów 2016 RapGenius.com 2. miejsce [222]
Nagroda za druk okładki Złoty gryf 2016 Laur [223]
Muzyka Polska Bestsellery Empiku Laur [224]
Muzyka Popularna O!Lśnienia 2016 Laur [225]
Album roku hip-hop Fryderyki 2017 Laur [226]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
Ziomek 2006 rola dubbingowana, serial animowany, reżyseria: Laurent Nicolas [87]
Z odzysku jako raper, reżyseria: Sławomir Fabicki

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Najlepiej sprzedający się raperzy w Polsce - ranking - GLAMRAP.PL - Napędza Hip-Hop'ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-10-09] (pol.).
 2. O.S.T.R. Artystą Dekady Hip-Hop.pl (pol.). [dostęp 2014-03-07].
 3. a b Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 375. ISBN 83-89738-75-9.
 4. Jędrzej Słodkowski: O.S.T.R. z orkiestrą na Hip Hop Arenie: Jestem muzykiem, nie raperem (pol.). cjg.gazeta.pl. [dostęp 2013-11-23].
 5. O.S.T.R. – Saturator (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-23].
 6. Familia HP – "Sprawdź Sytuację" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 7. Red – "Red's Bobyahedz Odyseja 1" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 8. Thinkadelic – "Obiecana Ziemia" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 9. O.S.T.R. – Masz To Jak W Banku (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 10. = aq2IJhKyxhc O.S.T.R. – Ile jestem w stanie dać (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-11-20].
 11. a b O.S.T.R. (pol.). ignacymoscicki.prv.pl. [dostęp 2013-03-16].
 12. O.S.T.R. – Ile Jestem W Stanie Dać (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-02].
 13. Blokersi (Soundtrack) (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 14. Robię Swoje 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 15. O.S.T.R. – 30 Minut Z Życia (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 16. O.S.T.R. – 30 Minut Z Życia (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-04-14].
 17. Red – "Al-Hub" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 18. O.S.T.R. – Tabasko (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 19. TABASKO 2 NADCHODZI! (pol.). www.glamrap.pl. [dostęp 2013-03-16].
 20. = 106&lang = pl Olis – sprzedaż w okresie 12.08.2002 – 18.08.2002 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-07].
 21. a b = 2002 Laureaci i Nominowani – Fryderyki 2002 (pol.). zpav.pl. [dostęp 2012-02-04].
 22. a b c d e f = wyk&id=1020 SLiP – Statystyki dla wykonawcy O.S.T.R. (pol.). www.radioszczecin.pl. [dostęp 2012-08-01].
  = 154&idx = 1817&idla = 2506 O.S.T.R. & KASTA feat. Joanna Kulig i Joanna Lewandowska (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2014-04-11].
  = 154&idx = 1817&idl = 1224 Notowanie 1223 z 7 listopada 2014 roku. (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2014-12-24].
 23. O.S.T.R. – Kochana Polsko (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-02].
 24. a b c = AsfaltRecords Asfalt Records Official YouTube Profile (ang.). www.youtube.com. [dostęp 2010-01-25].
 25. Afirmacja – Przełom (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 26. Vienio & Pele – Autentyk (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 27. Familia H.P. – Miejskie Wibracje (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 28. Rahim – "Experyment PSYHO" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 29. M.Bunio.S – "Historie + R" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 30. WhiteHouse – "Kodex" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 31. Whitehouse (Magiera & LA) – "Na raz – Ile można (feat. O.S.T.R., TEDE)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02].
 32. Spinache – Za Wcześnie (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 33. Eudezet Allstars – "Mixtape vol.1" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 34. DJ Buhh – "Wolumin 2: George W. Buhh" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 35. Ski Skład – "Wspólne Zadanie" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 36. DJ Decks – "Mixtape Vol.3" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 37. Sweet Noise – "Revolta" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 38. Sistars – "Siła Sióstr" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 39. Fenomen – Sam Na Sam (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 40. Eis – Gdzie Jest Eis? (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 41. a b Ślizgery dla O.S.T.R. (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-02-04].
 42. O.S.T.R. – Jazz W Wolnych Chwilach (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 43. = 188&lang = pl Olis – sprzedaż w okresie 02.02.2004 – 08.02.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-07].
 44. = unNRD3D6Blc&feature = related O.S.T.R. "Rap po godzinach" (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2011-06-02].
 45. = 93m_kPIB1wU O.S.T.R. "Początek" (pol.). www.youtube.com (AsfaltRecords). [dostęp 2011-06-02].
 46. JuNouMi Records EP vol.3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 47. VIVA Hip Hop Vol. 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 48. Emade – "Album Producencki" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 49. O.S.T.R. – "Niebo (ft. Emade)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02].
 50. O.S.T.R. – "Komix" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02].
 51. O.S.T.R. – Jazzurekcja (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 52. a b 30 ton – lista, lista przebojów – 9 stycznia 2005 (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-07-28].
  30 ton – lista, lista przebojów – 23 kwietnia 2006 (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-07-28].
 53. a b = 2004 Laureaci i Nominowani – Fryderyki 2004 (pol.). zpav.pl. [dostęp 2012-02-04].
 54. = 233&lang = pl OLiS – sprzedaż w okresie 22.11.2004 – 28.11.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-01].
 55. a b Hiphopowe "Superjedynki" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20].
 56. a b = 6310859 Możdżer Z Paszportem Polityki (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2012-02-04].
 57. Familia H.P. – Kilka Słów Wyjaśnień (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 58. Fu – "Wrodzony Instynkt" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 59. WhiteHouse – "Kodex II: Proces" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 60. Mor W.A. – Dla Słuchaczy (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 61. Tede – Notes (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 62. Afront – A Miało Być Tak Pięknie (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 63. Skill Mega – Bitter Blocker (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-20].
 64. White House – Kodex² II – Proces Suplement (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 65. DJ 600V – "Style (Operacja Zrób To Głośniej)" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 66. POE – Szum Rodzi Hałas (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-23].
 67. a b Endefis – "Być Albo Nie Być" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 68. 12 Ławek (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 69. Wojtas – Moja Gra (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 70. U Ciebie W Mieście 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 71. Różni Wykonawcy – "U ciebie w mieście 2 (Vienio i Pele, JWP, Pezet, OSTR, Lil Dap, dj Cent)" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02].
 72. O.S.T.R. & Sofa – Trójka Live! (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 73. Road Hip Hop 2005 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 74. Czarny piątek Vol. 1 – Polski beat (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 75. IGS – "Na Klucz" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 76. Projektanci – "Mamy To We Krwi!" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 77. Mil Mnóstwo – "Chomik Wypchany Papierkami Od Gum Do Żucia" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 78. Urbanator Feat. O.S.T.R. & Mika – J.A.Z.Z (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-02].
 79. O.S.T.R. – 7 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 80. = 304&lang = pl OLiS – sprzedaż w okresie 27.02.2006 – 05.03.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-01].
 81. a b = 2006 Laureaci i Nominowani – Fryderyki 2006 (pol.). zpav.pl. [dostęp 2012-02-04].
 82. Metro – "Antidotum EP" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 83. O.S.T.R. jedzie w Polskę (pol.). onet.pl, 2006-03-02. [dostęp 2008-04-27].
 84. a b Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl – 2007 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04].
 85. a b Bisery 2005 dla O.S.T.R. i Skalpela (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-02-04].
 86. RBK Hip Hop Tour 2006 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 87. a b c O.S.T.R. – Filmweb (pol.). Filmweb. [dostęp 2011-02-08].
 88. O.S.T.R. – Z odzysku (pol.). teledyski.onet.pl. [dostęp 2011-06-02].
 89. Made In Łódź (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 90. Fisz Emade Jako Tworzywo Sztuczne – "Piątek 13" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 91. = 6CvHHOg-bP8 O.S.T.R. Sokół, DonGURALesko – "Ziomek" (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2011-06-02].
 92. Prosto Mixtape Deszczu Strugi (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02].
 93. Metro – "Metro 45's" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 94. O.S.T.R. – Hollyłódź (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 95. = 373&lang = pl OLiS – sprzedaż w okresie 19.02.2007 – 25.02.2007 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-01].
 96. 16. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2010-05-22].
 97. O.S.T.R. Feat. Craig G – Brother On The Run (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-02].
 98. Bakflip – Ke Ke Ke (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 99. Jędker Realista* – Czas Na Prawdę (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 100. Skill Mega – Normal Magic (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-20].
 101. Waves – "Tru Luv 4 Music" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 102. WhiteHouse – "Kodex III: Wyrok" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 103. Baatin – Marvelous Magic (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 104. a b c d e ZPAV: regulamin przyznawania certyfikatów sprzedaży (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-09-23].
 105. a b c = 2008#title ZPAV: złote płyty 2008 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09].
  = 2009#title ZPAV: złote płyty 2009 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09].
  = 2014 ZPAV: złote płyty 2014 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09].
 106. a b O.S.T.R. z Fryderykiem 2008 (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04].
 107. O.S.T.R. – 1980 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-02].
 108. O.S.T.R. – "1980" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02].
 109. OSTR – Ja tu tylko sprzątam (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 110. = 439&lang = pl OLiS – sprzedaż w okresie 18.02.2008 – 24.02.2008 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-01].
 111. a b Nominacje do Fryderyków ogłoszone (pol.). nuta.pl. [dostęp 2012-02-04].
 112. Projektanci – Braterstwo Krwi (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 113. Bakflip – "12 Nędznych Ludzi" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 114. Reps – The Saga Of A Peaceful Man (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 115. O.S.T.R. – Jak Nie Ty, To Kto? (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-02].
 116. 17. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2010-05-22].
 117. a b Teledysk O.S.T.R.-a zwyciężył na Yach Film (pol.). [dostęp 2012-02-04].
 118. a b c Cztery asfaltowe nominacje YACH FILM 2008 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04].
 119. DJ Decks – "Mixtape Vol.4" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 120. Molesta/Ewenement – "Molesta I Kumple" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 121. Fokus – "Alfa I Omega" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 122. PMM – Polski Mistrzowski Manewr (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 123. Grand Agent – Adult Contemporary (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 124. O.S.T.R. "O.C.B." 27 lutego (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-01-06].
 125. = YJt3DFHnlW4 O.S.T.R. "Po drodze do Nieba" (pol.). www.youtube.com (AsfaltRecords). [dostęp 2011-06-02].
 126. = 500&lang = pl OLiS – sprzedaż w okresie 23.02.2009 – 01.03.2009 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-01].
 127. WhiteHouse – "Poeci" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 128. Ortega Cartel – "Lavorama" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 129. Szczegóły soundtracku Galerianek. wp.pl, 2009-08-24. [dostęp 2009-11-28].
 130. Warszafski Deszcz vs. O.S.T.R. "Podostrzyfszy" 2LP (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-12].
 131. Warszafski Deszcz vs O.S.T.R. – Podostrzyfszy... (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-19].
 132. Numer Raz – Ludzie Maszyny Słowa (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 133. Te-Tris – Dwuznacznie (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 134. O.S.T.R. – Jazzurekcja: Addendum (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-23].
 135. TPWC – "To Prawdziwa Wolność Człowieka" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 136. W2B – "Scyzorak Turistyczny" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 137. Cadillac Dale – So Fly (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 138. Familia HP – 42 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 139. a b Fryderyki 2010: sukces grupy Hey (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-02-04].
 140. Piatek13: 11 płyta O.S.T.R. zapowiedziana! (pol.). hip-hop.pl.
 141. = 571&lang = pl OLiS – sprzedaż w okresie 01.03.2010 – 07.03.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-03-13].
 142. Asfalt Records: Premiera nowego klipu O.S.T.R. (pol.). hip-hop.pl. [dostęp -2010-02-28].
 143. Mateusz Natali: = 1 Video Dnia: O.S.T.R. "Track 12" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-11-23].
 144. Platyna dla O.S.T.R. za "Tylko dla dorosłych" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-03-20].
 145. a b = 2010#title ZPAV: platynowe płyty 2010 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09].
  = 2013#title ZPAV: platynowe płyty 2013 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09].
  = 2015 ZPAV: platynowe płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-04-02].
  = 2016 ZPAV: platynowe płyty 2016 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-03-23].
  = 2017 ZPAV: platynowe płyty 2017 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-02-08].
 146. a b SuperJedynki 2010: Oto nominowani! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20].
 147. PMM – "Rap, Stresy, Hulana, Interesy" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 148. Pyskaty – "Pysk W Pysk" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 149. Lukatricks – "Czarne Złoto" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 150. Epka Reps "So Much More" na bitach O.S.T.R.a za free (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-25].
 151. Green – Kryptonim Monolog (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 152. a b O.S.T.R. – Tylko Dla Dorosłych / Instrumentals (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-19].
 153. Fokus, Pezet, Małolat, O.S.T.R – "Komplet" (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-08-01].
 154. Beat Brothers / O.S.T.R. Feat. Royce Da 5'9" – Eyes Wide Open (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 155. Abradab – Abradabing (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 156. POE – „Złodzieje zapalniczek” – premiera 26 listopada (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-11-10].
 157. Rahim – Amplifikacja (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 158. Medium – Alternatywne Źródło Energii (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 159. O.S.T.R. – Jazz, dwa, trzy (2011) (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2011-01-18].
 160. Mateusz Natali: Video Dnia: O.S.T.R. "Szpiedzy Tacy Jak My" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-11-23].
 161. = 653&lang = pl OLiS – sprzedaż w okresie 14.02.2011 – 20.02.2011 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-02-25].
 162. O.S.T.R. „Jazz, dwa, trzy” już w ten wtorek (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2012-12-05].
 163. a b Fryderyki 2012: nominowani (pol.). zpav.pl. [dostęp 2012-02-22].
 164. Slums Attack – "Reedukacja" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 165. Mateusz Natali: Video Dnia: Slums Attack feat. Jeru The Damaja, O.S.T.R. "Oddałbym" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-11-23].
 166. Echinacea – "Echinacea" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 167. Moral/Gano – "Przeminęło Z Dymem" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 168. Frenchman – "Świadectwo" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03].
 169. Diox / Returners, The – Logika Gry (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 170. PMM – Poza Horyzont (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 171. Enter – Pomiędzy Kamienicami/Liryczny Żywjoł (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-10].
 172. Joe Kickass X O.S.T.R. – Copycats (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-23].
 173. Joe Kickass feat. O.S.T.R. – Copycats EP rozeszło się 24 godziny (pol.). pl-pl.facebook.com. [dostęp 2013-11-19].
 174. Endefis – Taki Będę (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 175. Tabasko – „Ostatnia Szansa Tego Rapu” (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-03-31].
 176. Piotr Zdziarstek: Tabasko – „Ostatnia Szansa Tego Rapu” ze złotą płytą (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-03-14].
 177. Familia HP – Misja (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-23].
 178. Diox/The Returners – "Backstage" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-03].
 179. WhiteHouse – "Kodex IV" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-03].
 180. Skill Mega – Skill Mega (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2013-11-20].
 181. Paluch „NIEBO” – Znamy trackliste i gości (pol.). www.rap24.pl. [dostęp 2012-09-02].
 182. Medium "Graal" (2CD) – tracklista (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2012-11-29].
 183. O.S.T.R. & Hades "HAOS" – okładka i preorder – Popkiller (pol.). Popkiller. [dostęp 2013-01-27].
 184. Łukasz Własiukiewicz: O.S.T.R. & Hades "Czas dużych przemian" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30].
 185. Mateusz Natali: O.S.T.R. & Hades "Stary Nowy Jork" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30].
 186. Mateusz Natali: O.S.T.R. & Hades "Obsesja" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30].
 187. Mateusz Natali: Video Dnia: O.S.T.R. & Hades "Ona i Ja" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30].
 188. Mateusz Natali: O.S.T.R. & Hades "Mniej Więcej" – teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30].
 189. Mateusz Natali: Video Dnia: O.S.T.R. & Hades x Swanski "Powstrzymać Cię" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30].
 190. a b Cyber Yach Głosowanie (pol.). www.klipon.pl. [dostęp 2013-11-15].
 191. = 797&lang = OLiS – sprzedaż w okresie 25.02.2013 – 03.03.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2013-03-08].
 192. O.S.T.R.-y chłopak z Bałut (pol.). naszemiasto.pl, 2010-06-11. [dostęp 2016-08-05].
 193. Bożena Aksamit: Raper O.S.T.R.: Zawód mężczyzna (pol.). W: Duży Format [on-line]. wyborcza.pl, 2015-07-29. [dostęp 2016-08-05].
 194. Mateusz Natali: O.S.T.R. po ciężkiej chorobie: "Nie mam płuca, jadę na jednym" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-05-24].
 195. = facebook&utm_medium = link&utm_campaign = fanpage Raper O.S.T.R.: Gortat? Pamiętam takiego wyrośniętego dzieciaka [WYWIAD] (pol.). przegladsportowy.pl. [dostęp 2016-06-04].
 196. Artur Wróblewski: Muzycy to też kibice (pol.). interia.pl, 2010-09-30. [dostęp 2016-08-05].
 197. Honorowi obywatele Łodzi wybrani. Gortat, O.S.T.R., Woś, Urbańczyk. lodz.gazeta.pl. [dostęp 2017-07-26].
 198. = 5410899 Wygrana na Hip Hop Kemp 2004. www.cgm.pl, 3 września 2004. [dostęp 2009-12-02].
 199. = 1118946706 Biografia O.S.T.R. (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04].
 200. Plebiscyt WuDoo i Hip-Hop.pl 2004 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04].
 201. Ogłoszono nominacje do nagrody MTV Polska za najlepszy polski teledysk (pol.). onet.pl. [dostęp 2012-02-04].
 202. Modne rytmy Superjedynek (pol.). interia.pl. [dostęp 2012-02-04].
 203. Dla kogo Asy EMPiK-u? (pol.). onet.pl. [dostęp 2012-02-04].
 204. Polski klip: Jest nieźle (pol.). interia.pl. [dostęp 2012-02-04].
 205. Yach Film Festiwal > 16. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2012-08-20].
 206. MTV EMA: Kolejne gwiazdy (pol.). interia.pl. [dostęp 2012-02-04].
 207. Plebiscyt WuDoo i Hip-Hop.pl 2007 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2014-01-02].
 208. Plebiscyt WuDoo i Hip-Hop.pl 2007 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2014-01-02].
 209. Postać roku według Spinnera (pol.). pl.spinner.com. [dostęp 2009-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-17)].
 210. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29) (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2011-12-19].
 211. Najlepszy Polski Producent Hip-Hopowy(numeracja 1-20) (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2012-03-19].
 212. Yach Film 2013: lista zwycięzców. Poznaliśmy najlepsze polskie teledyski (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-12-09].
 213. Yach Film 2013: Najlepsze teledyski po raz 22. (nominacje) (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-11-29].
 214. O.S.T.R. Artystą Dekady WuDoo i Hip-Hop.pl (pol.). [dostęp 2014-03-07].
 215. Mariusz Wiatrak: Fryderyki 2015 rozdane. Artur Rojek tylko z jedną statuetką. Wielki triumf Natalii Przybysz (pol.). kultura.gazeta.pl. [dostęp 2015-04-24].
 216. Hybryd – O.S.T.R.a Polskim Singlem Roku 2015 (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2016-02-11].
 217. Fryderyki 2016: nominowani (pol.). zpav.pl. [dostęp 2016-03-09].
 218. TEDE Polskim Artystą Roku 2016!, www.hip-hop.pl [dostęp 2017-03-24] (pol.).
 219. O.S.T.R. "Spowiedź" Najlepszym Polskim Singlem 2016! - Wu Doo - Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2017-03-24] (pol.).
 220. TEDE "KEPTN" – Polską Rap Płytą 2016! (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2017-02-08].
 221. [http://web.archive.org/web/20170211235551/http://rapduma.pl/articles.php?article_id=583 RapDuma.pl - Artyku�y: Podsumowanie Roku 2016! (TOP 10)], rapduma.pl [dostęp 2017-03-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-11] (pol.).
 222. Rap Genius Polska – Top 10 albumów 2016.
 223. Asfalt Records » Nagroda za druk okładki O.S.T.R. – „Życie po śmierci” – Złoty Gryf 2016 !, www.asfalt.pl [dostęp 2017-03-24].
 224. O.S.T.R. i Metallica laureatami Bestsellerów Empiku (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2017-02-08].
 225. O!Lśnienia 2016 - Nagrody Kulturalne Onetu rozdane [RELACJA], „Onet Kultura”, 23 marca 2017 [dostęp 2017-03-24] (pol.).
 226. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2017-03-24].