O.S.T.R.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
O.S.T.R.
Ilustracja
Adam Ostrowski, 2004
Imię i nazwisko

Adam Andrzej Ostrowski

Pseudonim

O.S.T.R., Ostry, Oster, Kładimotor

Data i miejsce urodzenia

15 maja 1980
Łódź

Instrumenty

skrzypce, keyboard, syntezator, sampler

Gatunki

hip-hop, alternatywny hip-hop, jazz-hop, freestyle, świadomy hip-hop, polityczny hip-hop, hardcore hip-hop

Zawód

raper, muzyk, kompozytor, producent muzyczny, inżynier dźwięku

Aktywność

od 1997

Wydawnictwo

Asfalt Records

Powiązania

LWC, SOFA, Warszafski Deszcz, Obóz TA, Killing Skills, Hades,p POE, Tabasko, Skill Mega, Beat Brothers, Jeżozwierz, Growbox

Strona internetowa

O.S.T.R., właśc. Adam Andrzej Ostrowski (ur. 15 maja 1980 w Łodzi) – polski raper, freestyle’owiec, muzyk i kompozytor, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Pięciokrotny laureat nagrody „Fryderyka”[1].

Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec. Artysta solowy, związany z oficyną Asfalt Records. W twórczości odnosi się m.in. do: polityki, korupcji, problemów społecznych.

Członek zespołów Tabasko, Skill Mega, Killing Skills i Beat Brothers. Był członkiem formacji Obóz TA i LWC. Wraz z producentem muzycznym Emade współtworzy projekt pod nazwą POE. Współpracował ponadto m.in. z wykonawcami, takimi jak: SOFA, Warszafski Deszcz, Hades, Michał Urbaniak, Tede, Fokus, DJ Deszczu Strugi, DonGURALesko, Fu, Pezet, Sistars oraz Slums Attack.

W 2011 został sklasyfikowany na 4. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Rok później w kolejnym rankingu tegoż pisma został wybrany najlepszym polskim producentem hip-hopowym. W styczniu 2014 został wybrany Artystą Dekady w Plebiscycie WuDoo i Hip-hop.pl[2].

Jego albumy rozeszły się w ponad 415 tys. egzemplarzy w Polsce.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 15 maja 1980 roku w Łodzi, jest jedynym dzieckiem Barbary i Marka Ostrowskich[3]. Wychowywał się w dzielnicy Bałuty w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jego matka, profesor zwyczajny sztuk muzycznych, związana jest od lat 70. XX w. z Akademią Muzyczną w Łodzi[3].

W wieku trzech lat podjął naukę gry na skrzypcach, a w młodości brał udział w konkursach muzycznych[4]. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie skrzypiec pod kierownictwem prof. Iwony Wojciechowskiej[5]. Czasem dorabiał na ulicach, grając na skrzypcach[6].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

1997–2002[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze próby związane z muzyką hip-hop rozpoczął w wieku 12 lat, przy pomocy radiomagnetofonu Kasprzak. Dwa lata później założył z przyjaciółmi grupę muzyczną BDC (Brigade De Combat)[7], później przekształconą w LWC, w której występował z raperami: Ahmedem, Mussim, Celo, Janem „Jankiem/Wygą” i Piotrem „Kasiną” Kasińskim[8]. Grupa zagrała pierwszy koncert w październiku 1998 w łódzkim klubie „Riff Raff”[9], a w 1999 wydała nielegal pt. Dwie strony historii[10]. Nagrali też epkę pt. Katharsis[11]. Niedługo później zespół został rozwiązany.

W międzyczasie nagrał i wydał swój pierwszy, solowy nielegal pt. Epidemia 99[12]. Następnie, za namową Spinache’a i CeZeta dołączył do formacji Obóz TA[13] i nagrał wersy na debiutancki album zespołu pt. Obóz TA, który ukazał się w lipcu 2000[14]. W międzyczasie zarejestrował kolejny, solowy materiał, który ukazał się w 2000 na kasecie pt. Saturator[15]. Również w 2000 gościł na albumach Familia H.P. (Sprawdź sytuację)[16], Reda (Red’s Bobyahedz Odyseja 1)[17] oraz Thinkadelic (Obiecana ziemia)[18].

W 2001 wydał oficjalny, debiutancki album pt. Masz to jak w banku nakładem wytwórni muzycznej Asfalt Records[19]. Materiał promował teledyskiem do utworu „Ile jestem w stanie dać[20], sam album sprzedał w nakładzie 2,5 tys. sztuk[21][22][23]. Wcześniej do sprzedaży trafiła kompilacja Blokersi promująca film dokumentalny Sylwestra Latkowskiego pod tym samym tytułem[24], w którym wykorzystano m.in. pochodzący z debiutu Ostrowskiego utwór „A.B.C.”[20] oraz nagrany wraz z Redem numer „Pokaż mi to!”. W międzyczasie została wydana także składanka Robię swoje 2, na której znalazł się utwór O.S.T.R.-a „Szczerze” nagrany wraz ze Spinachem[25]. W kwietniu 2002 ukazał się jego freestyle’owy mixtape pt. 30 minut z życia[26], który nagrał w warunkach domowych w ciągu pół godziny[27]. Początkowo wydany w zaledwie kilkunastu egzemplarzach[27], ostatecznie ukazał się w limitowanym do 2 tys. sztuk nakładzie[22][27]. Następnie raper gościł na albumie producenckim Reda pt. Al-Hub[28]. 24 czerwca wydał drugi, oficjalny album studyjny pt. Tabasko[29], który przysporzył mu pierwszy sukces komercyjny, sprzedając się w nakładzie 4 tys. egzemplarzy[30]. Płyta dotarła do 29. miejsca listy OLiS oraz otrzymała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka[31][32]. Wydawnictwo było promowane singlem „Kochana Polsko”, który dotarł do 10. miejsca Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia (SLiP)[33][34]. W ramach promocji do utworu powstał również wideoklip[35], który nagrał w Krakowie[36]. Równolegle powstał nieformalny zespół Tabasko, w którego skład (poza Ostrowskim) weszli Kochan i DJ Haem. Po premierze płyty wystąpił gościnnie na płytach: Afirmacji (Przełom), duetu Vienio i Pele (Autentyk), Familii H.P. (Miejskie wibracje) oraz Rahima (Experyment: PSYHO)[37][38][39][40].

2002–2004[edytuj | edytuj kod]

27 października 2002 wziął udział w koncercie Dzień Kotana na Placu Defilad w Warszawie poświęconym pamięci zmarłego działacza społecznego i założyciela ośrodka dla osób uzależnionych Monar Marka Kotańskiego. Pod koniec roku gościł na albumach M.Bunio.S pt. Historie + R[41] oraz duetu WhiteHouse pt. Kodex w utworze „Na raz”[42]. Promowana teledyskiem piosenka dotarła do 19. miejsca SLiP[33][43].

Na początku 2003 rapował na albumach: Spinache’a (Za wcześnie)[44] i Eudezet Allstars (Mixtape vol.1)[45] oraz nielegalu Tedego pt. Volumin II: George W. Buhh wydanego pod pseudonimem DJ Buhh[46]. Następnie wystąpił na płytach: zespołu Peji Ski SkładWspólne zadanie, DJ-a Decksa – Mixtape Vol. 3, SistarsSiła sióstr oraz Sweet NoiseRevolta[47][48][49][50]. Ponadto jako producent nawiązał współpracę z Eisem, dla którego wyprodukował utwór „Box i kox” na płytę pt. Gdzie jest Eis? oraz z zespołem Fenomen, dla którego wyprodukował dwa utwory na wydawnictwo pt. Sam na sam[51][52]. Pod koniec 2003 wydał dwupłytowy album studyjny pt. Jazz w wolnych chwilach, za który otrzymał dwie nagrody „Ślizgery” w kategoriach Album roku i Osobowości roku[53][54]. Materiał uplasował się na 21. miejscu najpopularniejszych płyt w Polsce[55]. Wydawnictwo zostało poprzedzone premierami teledysków do utworów „Początek” i „Rap po godzinach”[56][57]. Cieszące się popularnością piosenki były notowane na Szczecińskiej Liście Przebojów Polskiego Radia, odpowiednio na 4. i 22. miejscu[33]. Również w 2003 wraz z licznymi przedstawicielami krajowej sceny hip-hopowej pojawił się na składance JuNouMi Records EP Vol. 3 (solowy utwór „Witaj w 2003” oraz nagrana z DJ-em Feel-X-em i Frenchmanem piosenka „Coś nie tak”)[58], a także na kanwie popularności muzyki hip-hopowej w Polsce jeden z jego utworów – „Kochana Polsko” – trafił na komercyjną kompilację przebojów różnych wykonawców pt. VIVA Hip Hop Vol. 2[59]. Wystąpił ponadto na albumie Emade pt. Album producencki w promowanym teledyskiem utworze „Niebo”[60][61].

W 2004 wydał album pt. Jazzurekcja, którego premierę poprzedziły teledyski do utworów „Odzyskamy hip-hop” oraz „Komix”[35][62][63]. Piosenki zyskały pewną popularność, plasując się w obydwu przypadkach na 25. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów[33]. Pierwsza z piosenek trafiła ponadto na 6. miejsce zestawienia telewizyjnej audycji 30 ton – lista, lista przebojów, emitowanej na antenie TVP2[64]. Z kolei sam, wyróżniony nominacją do Fryderyka album, dotarł do 5. miejsca listy OLiS[65][66]. Materiał został wyróżniony także nominacją do Superjedynki, nagrody przyznawanej w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[67].

2004–2007[edytuj | edytuj kod]

O.S.T.R., 2006

W 2004 uzyskał nominację do Paszportu „Polityki” nagrody kulturalnej przyznawanej przez czasopismo „Polityka[68]. Wcześniej wyprodukował dwa utwory na minialbum Familii H.P. – Kilka słów wyjaśnień[69]. Następnie gościł na płytach: Fusznika (Wrodzony instynkt) i duetu WhiteHouse (Kodex 2: Proces)[70][71], a także wyprodukował także po jednym utworze na albumy: Mor W.A. (Dla słuchaczy), Tedego (Notes) oraz Afrontu (A miało być tak pięknie)[72][73][74]. Również w 2004 w trakcie pobytu w Bournemouth w Anglii poznał DJ-a Roda Dixona, który zaprosił go do współpracy przy nowo powstałym projekcie Skill Mega[75]. Dołączył do składu jako producent muzyczny czego efektem był wydany w sierpniu minialbum pt. Bitter Blocker[76]. Pod koniec roku do sprzedaży trafiła kontynuacja drugiego albumu WhiteHouse pt. Kodex 2: Suplement, na której znalazł się utwór „Powietrze” ze zwrotkami Ostrowskiego, a także jego remiks tej piosenki[77]. W grudniu ukazał się album DJ-a 600V pt. Style (operacja zrób to głośniej) z gościnnym udziałem Ostrego w utworze „Nie mamy czasu nawet myśleć”[78].

W międzyczasie podjął także współpracę z producentem muzycznym Emade, z którym pod nazwą POE nagrał wydany 23 maja 2005 album Szum rodzi hałas[79]. W ramach promocji płyty do utworów „Wiele dróg” oraz „Nie potrafię gwizdać/Kochaj żyć” zostały zrealizowane teledyski. Wcześniej, w styczniu 2005 roku raper gościł na albumie zespołu EndefisByć albo nie być[80]. Natomiast w lutym 2005 roku ukazała się składanka 12 ławek promująca pierwszy polski musical hip-hopowy pod tym samym tytułem. Na płycie znalazł się utwór rapera pt. „Polska, kraj, ojczyzna” będący remiksem piosenki „Kochana Polsko”[81]. Później Ostrowski na potrzeby singla Fisza i Envee’ego Kryminalny bluez przygotował remiks utworu „Miłość”[80]. Natomiast w kwietniu do sprzedaży trafił debiutancki album znanego z występów Wzgórze Ya-Pa 3 WojtasaMoja gra, na którym znalazł się wyprodukowany przez Ostrowskiego utwór „Wiara w ludzi”[82]. Następnie O.S.T.R. wziął udział w ogólnopolskiej trasie koncertowej „RBK Hip Hop Tour 2005”. Zwieńczeniem występów była kompilacja U ciebie w mieście 2, na której poza utworem tytułowym nagranym przez Ostrowskiego, a także m.in. Pezeta, Ero i Fostera znalazła się solowa kompozycja muzyka – „Krótki kawałek o wydawaniu”[83]. Promowana teledyskiem piosenka tytułowa dotarł do 47. miejsca SLiP[33][84]. Tego samego roku w Muzycznym Studiu Trójki im. Agnieszki Osieckiej wystąpił podczas specjalnego koncertu wraz z grupą muzyczną SOFA. Koncert był retransmitowany na antenie Programu III Polskiego Radia oraz zarejestrowany i wydany w 2007 na płycie pt. Trójka Live![85]. Również w 2005 roku do sprzedaży trafiły kompilacje różnych wykonawców Road Hip Hop 2005 i Czarny piątek Vol. 1 – Polski beat, na których znalazły się odpowiednio utwory „Nie napisze” oraz „Nie lubię poniedziałków” i „Rap po godzinach”[86][87]. Jesienią O.S.T.R. gościł ponadto na albumach IGS-a (Na klucz), Projektantów (Mamy to we krwi!) oraz Mil Mnóstwo (Chomik wypchany papierkami od gum do żucia)[88][89][90]. Natomiast pod koniec roku ukazał się trzeci album zespołu Michała Urbaniaka Urbanator pt. Urbanator III z gościnnym udziałem O.S.T.R.-a. Muzyk wystąpił wraz z Miką Urbaniak w utworze „J.A.Z.Z.”, który był singlem promującym tę płytę[91].

24 lutego 2006 wydał album pt. 7, do którego zrealizował dwa teledyski: „O robieniu bitów” i „Więcej decybeli by zagłuszyć” nominowany do nagrody stacji muzycznej MTV w kategorii Najlepszy polski teledysk[35][92]. Nominowane do Fryderyka wydawnictwo uplasowało się na 2. pozycji notowania OLiS[93][94]. Pierwszy z utworów cieszyła się popularnością w kraju uplasowawszy się na 26. miejscu SLiP oraz 16. miejscu zestawienia „30 ton – lista, lista przebojów”[33][64]. Wcześniej raper wystąpił na wydanej w styczniu płycie producenta Metro – Antidotum EP[95]. Po premierze 7 muzyk udał się w trasę koncertową. Raper wystąpił w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Opolu, Tarnowie, Katowicach, Zielonej Górze, Rzeszowie i Lublinie[96]. Ponadto płyta uzyskała w internetowym plebiscycie portalu Hip-Hop.pl i audycji WuDoo tytuł „polskiej płyty hiphopowej roku 2006”[97]. Również w lutym O.S.T.R. otrzymał przyznaną po raz pierwszy nagrodę Polskiego Radia Bis Biser 2005 w kategorii Najlepsza energia na koncercie[98]. Następnie raper wziął udział w trasie koncertowej RBK Hip Hop Tour, której ponownym zwieńczeniem była składanka, tym razem pt. RBK Hip Hop 2006[99]. 25 maja tego samego roku odbyła się premiera filmu Z odzysku w reżyserii Sławomira Fabickiego, w którym Ostrowski zagrał epizodyczną rolę[100]. W ramach promocji obrazu Ostrowski nagrał promowaną teledyskiem piosenkę pod tym samym tytułem[101]. Z kolei latem do sprzedaży trafiła składanka Made in Łódź z utworem rapera pt. „?”[102]. W październiku zwrotka rapera znalazła się w utworze „Plastik”, który trafił na album Fisza i Emade – Piątek 13[103]. Także w 2006 roku muzyk wystąpił w dubbingowanej roli polskiej adaptacji francuskiego serialu animowanego Ziomek[100]. Na potrzeby promocji produkcji O.S.T.R. wraz z Donguralesko i Sokołem nagrał piosenkę pod tym samym tytułem. Do utworu został zrealizowany także teledysk[104]. Sama kompozycja znalazła się ponadto na wydanej pod koniec roku kompilacji Prosto Mixtape Deszczu Strugi[105].

2007–2010[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2007 premierę miał album Metro pt. Metro 45's, zawierający m.in. utwór „Bestia” z gościnnym udziałem Ostrowskiego[106]. 23 lutego wydał swój ósmy album studyjny pt. HollyŁódź, w którym gościnnie wzięli udział m.in. członek Skill Mega – Daniel Dan Fresh, zespół Afront i Zeus[107]. Nagrania dotarły do 2. miejsca zestawienia OLiS[108]. Materiał był promowany singlem „Brother on the Run”, z gościnnym udziałem amerykańskiego rapera Craiga G, do którego zrealizowany został również animowany teledysk[109][110]. Później O.S.T.R. gościł na albumie Bakflip – Ke Ke Ke, a także wyprodukował utwór „Standard” na solowy debiut Jędkera RealistyCzas na prawdę[111][112]. Następnie w maju ukazał się drugi album zespołu Skill Mega pt. Normal Magic[113]. W czerwcu Ostrowski gościł na płycie Waves pt. Tru Luv 4 Music[114]. Natomiast w październiku wystąpił w produkcji WhiteHouse – Kodex 3: Wyrok oraz przygotował remiks utworu „Magic” na album Baatin – Marvelous Magic[115][116]. W kwietniu 2008 płyta HollyŁódź uzyskała status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy[117][118]. Wcześniej nagrania zostały wyróżnione nominacją do Fryderyka[119]. 18 stycznia 2008 ukazał się promowany teledyskiem singel „1980” z gościnnym udziałem Sadata X z Brand Nubian, zwiastujący dziewiąty album rapera pt. Ja tu tylko sprzątam[120][121]. Wydawnictwo trafiło do sprzedaży 22 lutego[122]. Gościnnie w nagraniach albumu wzięli również udział m.in. El da Sensei (The Artifacts), Brother J (X-Clan) oraz Cadillac Dale. Nagrania dotarły do 1. miejsca zestawienia OLiS i zostały wyróżnione statusem złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy[117][123]. Płyta była także nominowana do Fryderyka[124]. Na początku roku do sprzedaży trafił także nielegal zespołu Projektanci pt. Braterstwo krwi, na który Ostrowski wyprodukował pięć utworów, a także zarapował w „To słychać!”[125]. Następnie gościł na albumie zespołu Bakflip (12 nędznych ludzi) i solowej produkcji Repsa (The Saga Of A Peaceful Man)[126][127]. Kolejnym singlem z płyty Ja tu tylko sprzątam była kompozycja „Jak nie ty, to kto?”, do której również powstał wideoklip[128][129]. Obraz ten otrzymał dwie nagrody na festiwalu Yach Film w kategoriach Grand Prix i Najlepszy wideoklip hip-hopowy[130][131]. Do końca roku Ostrowski wystąpił gościnnie ponadto na płytach: DJ Decks (Mixtape 4), Molesta Ewenement (Molesta i kumple), Fokus (Alfa i omega) oraz PMM (Polski mistrzowski manewr)[132][133][134][135]. Wyprodukował również album Grand Agent pt. Adult Contemporary[136].

O.S.T.R., 2010

27 lutego 2009 został wydany kolejny album artysty pt. O.C.B., na którym wystąpił m.in. Keith Murray z formacji Def Squad[137]. Promowana teledyskiem do utworu „Po drodze do nieba” płyta dotarła do 2. miejsca polskiej listy przebojów (OLiS)[138][139]. Pięć dni po premierze album uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. sztuk[117][118]. W tym czasie pojawił się gościnnie na płytach: duetu WhiteHouse (Poeci) i zespołu Ortega Cartel (Lavorama)[140][141]. We wrześniu wydał album zarejestrowany z duetem Skinny Patrini pt. Galerianki, stanowiący ścieżkę dźwiękową do filmu pod tym samym tytułem[142]. Także we wrześniu na rynku ukazał się materiał pt. Podostrzyfszy..., który w roli producenta nagrał we współpracy z zespołem Warszafski Deszcz[143]. Wydane na płycie winylowej nagrania ukazały się jedynie w 400 egzemplarzach[144]. W międzyczasie do sprzedaży trafił album Numera Raz pt. Ludzie, maszyny, słowa, na którym znalazły się trzy utwory wyprodukowane przez Ostrego[145]. Gościł ponadto na albumie Te-Trisa pt. Dwuznacznie[146]. Pod koniec listopada 2009, z okazji piątej rocznicy wydania Jazzurekcji (2004), do sprzedaży trafiło dwupłytowe wydawnictwo Jazzurekcja: Addendum[147]. Na albumie znalazły się m.in. niepublikowane wcześniej, alternatywne wersje piosenek i utwory instrumentalne. Z kolei w grudniu ukazały się albumy TPWC pt. To prawdziwa wolność człowieka i W2B pt. Scyzorak turistyczny z gościnnymi zwrotkami Ostrowskiego[148][149]. Ponadto w 2009 wyprodukował płytą Cadillaca Dale’a – So Fly oraz dziewięć piosenek na album Familii H.P. – 42[150][151].

2010–2012[edytuj | edytuj kod]

W 2010 za album O.c.b. uzyskał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii album roku hip-hop/R&B[152]. 26 lutego 2010 wydał album pl. Tylko dla dorosłych[153], który promował teledyskami „Śpij spokojnie” i „Track 12” dotarła do 1. miejsca listy OLiS[154][155][156]. Album otrzymał status platynowej płyty, sprzedając się w nakładzie 30 tys. egzemplarzy[157][158]. Za płytę uzyskał nominację do Superjedynki[159]. Wcześniej gościł na płytach: PMM (Rap, stresy, hulana, interesy), Pyskatego (Pysk w pysk) i Lukatricks (Czarne złoto)[160][161][162]. W międzyczasie wyprodukował minialbum Repsa – So Much More, a także siedem piosenek na płytę Greena – Kryptonim monolog[163][164]. W sierpniu, w limitowanym do tysiąca egzemplarzy nakładzie, wydał album pt. Tylko dla dorosłych. Instrumentals[165][165]. Ponadto do sprzedaży trafił minialbum pt. Eyes Wide Open zespołu Beat Brothers, który utworzył wraz z duetem producenckim The Returners, a także okolicznościowy singel „Komplet” nagrany wraz z Fokusem, Pezetem i Małolatem w ramach promocji cyklicznej imprezy Rap Route[166][167]. Dwa miesiące później ukazał się wyprodukowany w całości przez O.S.T.R.-a album solowy Abradaba zatytułowany Abradabing[168]. Następnie, 26 listopada ukazał się drugi album duetu POE pod tytułem Złodzieje zapalniczek[169]. Album uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. sztuk[117][118]. Z kolei w grudniu na rynku muzycznym ukazał się album Rahima pt. Amplifikacja z remiksem utworu „Pasażer” w wykonaniu Ostrowskiego i Killing Skills[170]. Ponadto wystąpił gościnnie na nielegalu Mediuma pt. Alternatywne źródło energii[171].

O.S.T.R, 2011

21 lutego 2011 wydał album pt. Jazz, dwa, trzy[172]. Materiał, promowany teledyskiem do utworu „Szpiedzy tacy jak my” uplasował się na drugim miejscu polskiej listy przebojów[173][174]. Według informacji opublikowanych na łamach serwisu CGM, materiał w przedsprzedaży uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy[175]. Za album uzyskał nominację do Fryderyka[176]. Jeszcze w 2011 wystąpił gościnnie w utworze pt. „Oddałbym” z albumu grupy Slums Attack pt. Reedukacja[177]. W promowanej teledyskiem piosence wystąpił również Jeru the Damaja[178]. O.S.T.R rapował też na płytach: Echinacea (Echinacea), duetu Moral i Gano (Przeminęło z dymem) oraz Frenchmana (Świadectwo)[179][180][181]. W międzyczasie skład Tabasko zawiązał się jako oficjalny zespół, przyjmując od składu dodatkowo rapera i beatboxera Zoraka. W 2011 do sprzedaży trafiły także zmasterowany przez rapera album Dioxa i The Returners pt. Logika gry oraz wyprodukowane przez niego w całości nagrania PMM pt. Poza horyzont i Enter – Pomiędzy kamienicami/Liryczny żywjoł[182][183][184].

14 lutego 2012 wydał minialbum pt. Copycats, który nagrał we współpracy z holenderskim raperem i producentem muzyczny Joe Kickassem[185]. Limitowane do 500 egzemplarzy wydawnictwo sprzedało się w ciągu doby[186]. Wcześniej ukazał się album zespołu Endefis pt. Taki będę, na którym znalazły się cztery piosenki wyprodukowane przez Ostrowskiego[187]. Dwa miesiące później, w kwietniu ukazał się debiutancki album studyjny Tabasko pt. Ostatnia szansa tego rapu[188]. Wydawnictwo w kilka tygodniu od premiery uzyskało status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy[189]. Również w kwietniu ukazał się materiał zespołu Familia H.P. pt. Misja, na którym znalazło się sześć utworów wyprodukowanych przez Ostrowskiego. Nagrał także zwrotki do piosenki pt. „Misja”[190]. Następnie zwrotki rapera znalazły się na wydanych w maju płytach: Dioxa i The Returners (Backstage) oraz WhiteHouse (Kodex 4)[191][192]. W październiku pod nazwą zespołu ukazał się drugi album Skill Mega[193]. W międzyczasie zagościł na płycie Palucha pt. Niebo[194]. Natomiast w listopadzie ukazał się album Mediuma pt. Graal z gościnnym udziałem rapera w piosence „Tekst życia”[195].

26 lutego 2013 premierę miał album pt. Haos, którą nagrał z Hadesem[196]. Intensywna promocja płyty została wsparta przez sześć wideoklipów zrealizowanych do piosenek „Czas dużych przemian”, „Stary Nowy Jork”, „Obsesja”, „Ona i ja”, „Powstrzymać cię” oraz „Mniej więcej”[197][198][199][200][201][202]. Dwa teledyski „Czas dużych przemian” i „Stary Nowy Jork” zostały wyróżnione nominacją do Cyber Yacha – nagrody festiwalu Yach Film[203]. Wyróżnione statusem platynowej płyty wydawnictwo uplasowało się na pierwszym miejscu polskie listy przebojów sprzedając się w nakładzie 30 tys. egzemplarzy[117][158][204].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty z Natalią[205], pobrali się 17 listopada 2007[206]. Ma dwóch synów: Jana (ur. 2008) i Nikodema (ur. 2014)[207].

W 2015 przeszedł operację rekonstrukcji płuca[208].

Jest fanem koszykówki oraz kibicuje klubom piłkarskim Real Madryt[209] i ŁKS Łódź[210].

W 2017 został honorowym obywatelem Łodzi[211].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia O.S.T.R.-a.

Albumy studyjne

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2002 Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Tabasko Fryderyk Nominacja [32]
2003 Album roku Jazz w wolnych chwilach Ślizgery Laur [53]
Osobowość roku O.S.T.R. Laur
2004 Estrada O.S.T.R. Paszport Polityki Nominacja [68]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Jazzurekcja Fryderyk Nominacja [65]
Najlepszy freestyle’owiec O.S.T.R. Konkurs festiwalu Hip Hop Kemp Laur [212]
2005 Album hip hop Jazzurekcja Superjedynki Nominacja [67]
Najlepsza energia na koncercie O.S.T.R. Bisery, 2005 (Nagroda Polskiego Radia BIS) Laur [98]
Album roku Jazzurekcja Ślizgery Laur [213]
Wykonawca roku O.S.T.R. Laur
Polska Płyta Roku Jazzurekcja Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [214]
Polski Wykonawca Roku O.S.T.R.
2006 Najlepszy polski teledysk „Więcej decybeli by zagłuszyć” Nagroda MTV Polska Nominacja [215]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae 7 Fryderyk Nominacja [94]
2007 Płyta hip-hop HollyŁódź Superjedynki Nominacja [216]
Najlepszy polski wykonawca roku 2006 O.S.T.R. Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [97]
Rapowa polska płyta roku 2006 7 Laur
Polski hip-hop i R&B Asy Empiku Nominacja [217]
Grand Prix „Brother on the Run” Yach Nominacja [218]
Reżyseria Nominacja [219]
Najlepszy Polski Wykonawca O.S.T.R. MTV Europe Music Awards Nominacja [220]
2008 Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae HollyŁódź Fryderyk Laur [119]
Grand Prix „Jak nie ty, to kto?” Yach Laur [131]
Najlepsza animacja Nominacja
Najlepszy wideoklip hip-hopowy Laur [130]
Inna energia „1980” Nominacja [131]
Polska Płyta Roku Hollyłódź Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [221]
Polski Wykonawca Roku O.S.T.R. [222]
2009 Postać roku 2008 O.S.T.R. Spinner Polska Laur [223]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Ja tu tylko sprzątam Fryderyk Nominacja [124]
2010 Płyta hip-hop Tylko dla dorosłych Superjedynki Nominacja [159]
Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae O.C.B. Fryderyk Laur [152]
2011 Najlepszy polski raper O.S.T.R. Ranking czasopisma Machina 4. miejsce [224]
2012 Fryderyki – album roku hip-hop/R&B/reggae Jazz, dwa, trzy Fryderyk Nominacja [176]
Najlepszy polski producent hip-hopowy O.S.T.R. Ranking czasopisma Machina Laur [225]
2013 Cyber Yach „Stary Nowy Jork” (oraz Hades, gościnnie: Jordanów) Yach Nominacja [203]
„Czas dużych przemian” (oraz Hades) Nominacja
Reżyseria Laur [226]
Najlepsze zdjęcia „Mniej więcej” (oraz Hades) Nominacja [227]
Innowacja Nominacja
2014 Artysta Dekady O.S.T.R. Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [228]
2015 Album roku hip-hop Kartagina (oraz Marco Polo) Fryderyki 2015 Laur [229]
2016 Polski Rap Singiel Roku Hybryd Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl Laur [230]
Album roku hip-hop Podróż zwana życiem Fryderyki 2016 Nominacja [231]
2017 Najlepszy polski wykonawca O.S.T.R. Plebiscyt WuDoo i Hip-hop.pl 2. miejsce [232]
Polski Rap Singiel Roku „Spowiedź” Laur [233]
Polska Płyta Roku Życie po śmierci 2. miejsce [234]
Top 10! 2016 Rapduma.pl 2. miejsce [235]
Top 10 albumów 2016 RapGenius.com 2. miejsce [236]
Nagroda za druk okładki Złoty gryf 2016 Laur [237]
Muzyka Polska Bestsellery Empiku Laur [238]
Muzyka Popularna O!Lśnienia 2016 Laur [239]
Album roku hip-hop Fryderyki 2017 Laur [240]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
Ziomek 2006 rola dubbingowana, serial animowany, reżyseria: Laurent Nicolas [100]
Z odzysku jako raper, reżyseria: Sławomir Fabicki
Need For Speed Payback 2017 jako Holtzman, gra komputerowa z serii Need For Speed

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Najlepiej sprzedający się raperzy w Polsce – ranking – GLAMRAP.PL – Napędza Hip-Hop’ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-10-09] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-05] (pol.).
 2. O.S.T.R. Artystą Dekady Hip-Hop.pl. [dostęp 2014-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-07)]. (pol.).
 3. a b Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 375. ISBN 83-89738-75-9.
 4. Adam Ostrowski: OSTR. Brzydki, zły i szczery. Warszawa: Wielka Litera, 2019, s. 22. ISBN 978-83-8032-359-9.
 5. Jędrzej Słodkowski: O.S.T.R. z orkiestrą na Hip Hop Arenie: Jestem muzykiem, nie raperem. cjg.gazeta.pl. [dostęp 2013-11-23]. (pol.).
 6. Adam Ostrowski: OSTR. Brzydki, zły i szczery. Warszawa: Wielka Litera, 2019, s. 39. ISBN 978-83-8032-359-9.
 7. Adam Ostrowski: OSTR. Brzydki, zły i szczery. Warszawa: Wielka Litera, 2019, s. 18. ISBN 978-83-8032-359-9.
 8. Adam Ostrowski: OSTR. Brzydki, zły i szczery. Warszawa: Wielka Litera, 2019, s. 37. ISBN 978-83-8032-359-9.
 9. Adam Ostrowski: OSTR. Brzydki, zły i szczery. Warszawa: Wielka Litera, 2019, s. 45. ISBN 978-83-8032-359-9.
 10. Adam Ostrowski: OSTR. Brzydki, zły i szczery. Warszawa: Wielka Litera, 2019, s. 41. ISBN 978-83-8032-359-9.
 11. Adam Ostrowski: OSTR. Brzydki, zły i szczery. Warszawa: Wielka Litera, 2019, s. 51. ISBN 978-83-8032-359-9.
 12. Adam Ostrowski: OSTR. Brzydki, zły i szczery. Warszawa: Wielka Litera, 2019, s. 57. ISBN 978-83-8032-359-9.
 13. Adam Ostrowski: OSTR. Brzydki, zły i szczery. Warszawa: Wielka Litera, 2019, s. 67. ISBN 978-83-8032-359-9.
 14. Adam Ostrowski: OSTR. Brzydki, zły i szczery. Warszawa: Wielka Litera, 2019, s. 71. ISBN 978-83-8032-359-9.
 15. O.S.T.R. – Saturator. hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-23]. (pol.).
 16. Familia HP – „Sprawdź Sytuację”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 17. Red – „Red’s Bobyahedz Odyseja 1". hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 18. Thinkadelic – „Obiecana Ziemia”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 19. O.S.T.R. – Masz To Jak W Banku. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
 20. a b Adam Ostrowski: OSTR. Brzydki, zły i szczery. Warszawa: Wielka Litera, 2019, s. 78. ISBN 978-83-8032-359-9.
 21. O.S.T.R. – Ile jestem w stanie dać. youtube.com. [dostęp 2013-11-20]. (pol.).
 22. a b O.S.T.R.. ignacymoscicki.prv.pl. [dostęp 2013-03-16]. (pol.).
 23. O.S.T.R. – Ile Jestem W Stanie Dać. discogs.com. [dostęp 2012-08-02]. (ang.).
 24. Blokersi (Soundtrack). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-05)]. (pol.).
 25. Robię Swoje 2. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 26. O.S.T.R. – 30 Minut Z Życia. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
 27. a b c Adam Ostrowski: OSTR. Brzydki, zły i szczery. Warszawa: Wielka Litera, 2019, s. 83. ISBN 978-83-8032-359-9.
 28. Red – „Al-Hub”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 29. O.S.T.R. – Tabasko. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
 30. TABASKO 2 NADCHODZI!. glamrap.pl. [dostęp 2013-03-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)]. (pol.).
 31. Olis – sprzedaż w okresie 12.08.2002 – 18.08.2002. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-07]. (pol.).
 32. a b Laureaci i Nominowani – Fryderyki 2002. zpav.pl. [dostęp 2012-02-04]. (pol.).
 33. a b c d e f SLiP – Statystyki dla wykonawcy O.S.T.R.. radioszczecin.pl. [dostęp 2012-08-01]. (pol.).
  O.S.T.R. & KASTA feat. Joanna Kulig i Joanna Lewandowska. radioszczecin.pl. [dostęp 2014-04-11]. (pol.).
  Notowanie 1223 z 7 listopada 2014 roku.. radioszczecin.pl. [dostęp 2014-12-24]. (pol.).
 34. O.S.T.R. – Kochana Polsko. discogs.com. [dostęp 2012-08-02]. (ang.).
 35. a b c Asfalt Records Official YouTube Profile. youtube.com. [dostęp 2010-01-25]. (ang.).
 36. Adam Ostrowski: OSTR. Brzydki, zły i szczery. Warszawa: Wielka Litera, 2019, s. 90. ISBN 978-83-8032-359-9.
 37. Afirmacja – Przełom. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 38. Vienio & Pele – Autentyk. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 39. Familia H.P. – Miejskie Wibracje. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 40. Rahim – „Experyment PSYHO”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 41. M.Bunio.S – „Historie + R”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 42. WhiteHouse – „Kodex”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 43. Whitehouse (Magiera & LA) – „Na raz – Ile można (feat. O.S.T.R., TEDE)”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 44. Spinache – Za Wcześnie. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 45. Eudezet Allstars – „Mixtape vol.1". hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 46. DJ Buhh – „Wolumin 2: George W. Buhh”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 47. Ski Skład – „Wspólne Zadanie”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 48. DJ Decks – „Mixtape Vol.3". hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 49. Sweet Noise – „Revolta”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 50. Sistars – „Siła Sióstr”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 51. Fenomen – Sam Na Sam. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 52. Eis – Gdzie Jest Eis?. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 53. a b Ślizgery dla O.S.T.R.. muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-02-04]. (pol.).
 54. O.S.T.R. – Jazz W Wolnych Chwilach. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
 55. Olis – sprzedaż w okresie 02.02.2004 – 08.02.2004. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-07]. (pol.).
 56. O.S.T.R. „Rap po godzinach”. youtube.com. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 57. O.S.T.R. „Początek”. youtube.com (AsfaltRecords). [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 58. JuNouMi Records EP vol.3. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 59. VIVA Hip Hop Vol. 2. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 60. Emade – „Album Producencki”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 61. O.S.T.R. – „Niebo (ft. Emade)”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 62. O.S.T.R. – „Komix”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 63. O.S.T.R. – Jazzurekcja. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
 64. a b 30 ton – lista, lista przebojów – 9 stycznia 2005. cgm.pl. [dostęp 2012-07-28]. (pol.).
  30 ton – lista, lista przebojów – 23 kwietnia 2006. cgm.pl. [dostęp 2012-07-28]. (pol.).
 65. a b Laureaci i Nominowani – Fryderyki 2004. zpav.pl. [dostęp 2012-02-04]. (pol.).
 66. OLiS – sprzedaż w okresie 22.11.2004 – 28.11.2004. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-01]. (pol.).
 67. a b Hiphopowe „Superjedynki”. muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20]. (pol.).
 68. a b Możdżer Z Paszportem Polityki. cgm.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-05)]. (pol.).
 69. Familia H.P. – Kilka Słów Wyjaśnień. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 70. Fu – „Wrodzony Instynkt”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 71. WhiteHouse – „Kodex II: Proces”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 72. Mor W.A. – Dla Słuchaczy. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 73. Tede – Notes. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 74. Afront – A Miało Być Tak Pięknie. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 75. Adam Ostrowski: OSTR. Brzydki, zły i szczery. Warszawa: Wielka Litera, 2019, s. 98–99. ISBN 978-83-8032-359-9.
 76. Skill Mega – Bitter Blocker. discogs.com. [dostęp 2013-11-20]. (ang.).
 77. White House – Kodex² II – Proces Suplement. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 78. DJ 600V – „Style (Operacja Zrób To Głośniej)”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 79. POE – Szum Rodzi Hałas. hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-23]. (pol.).
 80. a b Endefis – „Być Albo Nie Być”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 81. 12 Ławek. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 82. Wojtas – Moja Gra. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 83. U Ciebie W Mieście 2. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 84. Różni Wykonawcy – „U ciebie w mieście 2 (Vienio i Pele, JWP, Pezet, OSTR, Lil Dap, dj Cent)”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 85. O.S.T.R. & Sofa – Trójka Live!. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
 86. Road Hip Hop 2005. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 87. Czarny piątek Vol. 1 – Polski beat. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 88. IGS – „Na Klucz”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 89. Projektanci – „Mamy To We Krwi!”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 90. Mil Mnóstwo – „Chomik Wypchany Papierkami Od Gum Do Żucia”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 91. Urbanator Feat. O.S.T.R. & Mika – J.A.Z.Z. discogs.com. [dostęp 2012-08-02]. (ang.).
 92. O.S.T.R. – 7. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
 93. OLiS – sprzedaż w okresie 27.02.2006 – 05.03.2006. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-01]. (pol.).
 94. a b Laureaci i Nominowani – Fryderyki 2006. zpav.pl. [dostęp 2012-02-04]. (pol.).
 95. Metro – „Antidotum EP”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 96. O.S.T.R. jedzie w Polskę. onet.pl, 2006-03-02. [dostęp 2008-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-02)]. (pol.).
 97. a b Plebiscyt Wudoo i Hip-Hop.pl – 2007. hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-29)]. (pol.).
 98. a b Bisery 2005 dla O.S.T.R. i Skalpela. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-29)]. (pol.).
 99. RBK Hip Hop Tour 2006. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 100. a b c O.S.T.R. – Filmweb. Filmweb. [dostęp 2011-02-08]. (pol.).
 101. O.S.T.R. – Z odzysku. teledyski.onet.pl. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 102. Made In Łódź. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 103. Fisz Emade Jako Tworzywo Sztuczne – „Piątek 13". hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 104. O.S.T.R. Sokół, DonGURALesko – „Ziomek”. youtube.com. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 105. Prosto Mixtape Deszczu Strugi. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 106. Metro – „Metro 45's”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 107. O.S.T.R. – Hollyłódź. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
 108. OLiS – sprzedaż w okresie 19.02.2007 – 25.02.2007. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-01]. (pol.).
 109. 16. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje. stopklatka.pl. [dostęp 2010-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-10)]. (pol.).
 110. O.S.T.R. Feat. Craig G – Brother On The Run. discogs.com. [dostęp 2012-08-02]. (ang.).
 111. Bakflip – Ke Ke Ke. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 112. Jędker Realista* – Czas Na Prawdę. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 113. Skill Mega – Normal Magic. discogs.com. [dostęp 2013-11-20]. (ang.).
 114. Waves – „Tru Luv 4 Music”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 115. WhiteHouse – „Kodex III: Wyrok”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-04)]. (pol.).
 116. Baatin – Marvelous Magic. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 117. a b c d e ZPAV: regulamin przyznawania certyfikatów sprzedaży. zpav.pl. [dostęp 2010-09-23]. (pol.).
 118. a b c ZPAV: złote płyty 2008. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09]. (pol.).
  ZPAV: złote płyty 2009. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09]. (pol.).
  ZPAV: złote płyty 2014. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09]. (pol.).
 119. a b O.S.T.R. z Fryderykiem 2008. hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04]. (pol.).
 120. O.S.T.R. – 1980. discogs.com. [dostęp 2012-08-02]. (ang.).
 121. O.S.T.R. – „1980”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 122. OSTR – Ja tu tylko sprzątam. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
 123. OLiS – sprzedaż w okresie 18.02.2008 – 24.02.2008. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-01]. (pol.).
 124. a b Nominacje do Fryderyków ogłoszone. nuta.pl. [dostęp 2012-02-04]. (pol.).
 125. Projektanci – Braterstwo Krwi. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 126. Bakflip – „12 Nędznych Ludzi”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 127. Reps – The Saga Of A Peaceful Man. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 128. O.S.T.R. – Jak Nie Ty, To Kto?. discogs.com. [dostęp 2012-08-02]. (ang.).
 129. 17. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje. stopklatka.pl. [dostęp 2010-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-07)]. (pol.).
 130. a b Teledysk O.S.T.R.-a zwyciężył na Yach Film. [dostęp 2012-02-04]. (pol.).
 131. a b c Cztery asfaltowe nominacje YACH FILM 2008. hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04]. (pol.).
 132. DJ Decks – „Mixtape Vol.4". hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 133. Molesta/Ewenement – „Molesta I Kumple”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 134. Fokus – „Alfa I Omega”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 135. PMM – Polski Mistrzowski Manewr. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 136. Grand Agent – Adult Contemporary. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 137. O.S.T.R. „O.C.B.” 27 lutego. hip-hop.pl. [dostęp 2009-01-06]. (pol.).
 138. O.S.T.R. „Po drodze do Nieba”. youtube.com (AsfaltRecords). [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
 139. OLiS – sprzedaż w okresie 23.02.2009 – 01.03.2009. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-01]. (pol.).
 140. WhiteHouse – „Poeci”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 141. Ortega Cartel – „Lavorama”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-15)]. (pol.).
 142. Szczegóły soundtracku Galerianek. wp.pl, 2009-08-24. [dostęp 2009-11-28].
 143. Warszafski Deszcz vs. O.S.T.R. „Podostrzyfszy” 2LP. hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-12]. (pol.).
 144. Warszafski Deszcz vs O.S.T.R. – Podostrzyfszy.... discogs.com. [dostęp 2013-11-19]. (ang.).
 145. Numer Raz – Ludzie Maszyny Słowa. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 146. Te-Tris – Dwuznacznie. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 147. O.S.T.R. – Jazzurekcja: Addendum. discogs.com. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
 148. TPWC – „To Prawdziwa Wolność Człowieka”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 149. W2B – „Scyzorak Turistyczny”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 150. Cadillac Dale – So Fly. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 151. Familia HP – 42. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 152. a b Fryderyki 2010: sukces grupy Hey. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-02-04]. (pol.).
 153. Piatek13: 11 płyta O.S.T.R. zapowiedziana!. hip-hop.pl. [dostęp 2013-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-21)]. (pol.).
 154. OLiS – sprzedaż w okresie 01.03.2010 – 07.03.2010. olis.onyx.pl. [dostęp 2010-03-13]. (pol.).
 155. Asfalt Records, Premiera nowego klipu O.S.T.R., hip-hop.pl [zarchiwizowane 2012-02-26] (pol.).
 156. Mateusz Natali: Video Dnia: O.S.T.R. „Track 12". popkiller.pl. [dostęp 2013-11-23]. (pol.).
 157. Platyna dla O.S.T.R. za „Tylko dla dorosłych”. hip-hop.pl. [dostęp 2013-03-20]. (pol.).
 158. a b ZPAV: platynowe płyty 2010. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09]. (pol.).
  ZPAV: platynowe płyty 2013. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09]. (pol.).
  ZPAV: platynowe płyty 2015. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-04-02]. (pol.).
  ZPAV: platynowe płyty 2016. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-03-23]. (pol.).
  ZPAV: platynowe płyty 2017. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-02-08]. (pol.).
 159. a b SuperJedynki 2010: Oto nominowani!. muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20]. (pol.).
 160. PMM – „Rap, Stresy, Hulana, Interesy”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 161. Pyskaty – „Pysk W Pysk”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 162. Lukatricks – „Czarne Złoto”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 163. Epka Reps „So Much More” na bitach O.S.T.R.a za free. hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-28)]. (pol.).
 164. Green – Kryptonim Monolog. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 165. a b O.S.T.R. – Tylko Dla Dorosłych / Instrumentals. discogs.com. [dostęp 2013-11-19]. (ang.).
 166. Fokus, Pezet, Małolat, O.S.T.R – „Komplet”. discogs.com. [dostęp 2012-08-01]. (ang.).
 167. Beat Brothers / O.S.T.R. Feat. Royce Da 5'9" – Eyes Wide Open. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 168. Abradab – Abradabing. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 169. POE – „Złodzieje zapalniczek” – premiera 26 listopada. cgm.pl. [dostęp 2010-11-10]. (pol.).
 170. Rahim – Amplifikacja. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 171. Medium – Alternatywne Źródło Energii. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 172. O.S.T.R. – Jazz, dwa, trzy (2011). hhbd.pl. [dostęp 2011-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-18)]. (pol.).
 173. Mateusz Natali: Video Dnia: O.S.T.R. „Szpiedzy Tacy Jak My”. popkiller.pl. [dostęp 2013-11-23]. (pol.).
 174. OLiS – sprzedaż w okresie 14.02.2011 – 20.02.2011. olis.onyx.pl. [dostęp 2011-02-25]. (pol.).
 175. O.S.T.R. „Jazz, dwa, trzy” już w ten wtorek. cgm.pl. [dostęp 2012-12-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-11)]. (pol.).
 176. a b Fryderyki 2012: nominowani. zpav.pl. [dostęp 2012-02-22]. (pol.).
 177. Slums Attack – „Reedukacja”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 178. Mateusz Natali: Video Dnia: Slums Attack feat. Jeru The Damaja, O.S.T.R. „Oddałbym”. popkiller.pl. [dostęp 2013-11-23]. (pol.).
 179. Echinacea – „Echinacea”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 180. Moral/Gano – „Przeminęło Z Dymem”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 181. Frenchman – „Świadectwo”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-03]. (pol.).
 182. Diox / Returners, The – Logika Gry. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 183. PMM – Poza Horyzont. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 184. Enter – Pomiędzy Kamienicami/Liryczny Żywjoł. hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-10]. (pol.).
 185. Joe Kickass X O.S.T.R. – Copycats. hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-23]. (pol.).
 186. Joe Kickass feat. O.S.T.R. – Copycats EP rozeszło się 24 godziny. pl-pl.facebook.com. [dostęp 2013-11-19]. (pol.).
 187. Endefis – Taki Będę. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 188. Tabasko – „Ostatnia Szansa Tego Rapu”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-03-31]. (pol.).
 189. Piotr Zdziarstek: Tabasko – „Ostatnia Szansa Tego Rapu” ze złotą płytą. popkiller.pl. [dostęp 2013-03-14]. (pol.).
 190. Familia HP – Misja. discogs.com. [dostęp 2012-06-23]. (ang.).
 191. Diox/The Returners – „Backstage”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-03]. (pol.).
 192. WhiteHouse – „Kodex IV”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-03]. (pol.).
 193. Skill Mega – Skill Mega. discogs.com. [dostęp 2013-11-20]. (ang.).
 194. Paluch „NIEBO” – Znamy trackliste i gości. rap24.pl. [dostęp 2012-09-02]. (pol.).
 195. Medium „Graal” (2CD) – tracklista. popkiller.pl. [dostęp 2012-11-29]. (pol.).
 196. O.S.T.R. & Hades „HAOS” – okładka i preorder – Popkiller. Popkiller. [dostęp 2013-01-27]. (pol.).
 197. Łukasz Własiukiewicz: O.S.T.R. & Hades „Czas dużych przemian” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30]. (pol.).
 198. Mateusz Natali: O.S.T.R. & Hades „Stary Nowy Jork” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30]. (pol.).
 199. Mateusz Natali: O.S.T.R. & Hades „Obsesja” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30]. (pol.).
 200. Mateusz Natali: Video Dnia: O.S.T.R. & Hades „Ona i Ja”. popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30]. (pol.).
 201. Mateusz Natali: O.S.T.R. & Hades „Mniej Więcej” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30]. (pol.).
 202. Mateusz Natali: Video Dnia: O.S.T.R. & Hades x Swanski „Powstrzymać Cię”. popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30]. (pol.).
 203. a b Cyber Yach Głosowanie. klipon.pl. [dostęp 2013-11-15]. (pol.).
 204. OLiS – sprzedaż w okresie 25.02.2013 – 03.03.2013. olis.onyx.pl. [dostęp 2013-03-08]. (pol.).
 205. O.S.T.R.-y chłopak z Bałut. naszemiasto.pl, 2010-06-11. [dostęp 2016-08-05]. (pol.).
 206. Adam Ostrowski: OSTR. Brzydki, zły i szczery. Warszawa: Wielka Litera, 2019, s. 143. ISBN 978-83-8032-359-9.
 207. Bożena Aksamit: Raper O.S.T.R.: Zawód mężczyzna. [w:] Duży Format [on-line]. wyborcza.pl, 2015-07-29. [dostęp 2016-08-05]. (pol.).
 208. Mateusz Natali: O.S.T.R. po ciężkiej chorobie: „Nie mam płuca, jadę na jednym”. popkiller.pl. [dostęp 2015-05-24]. (pol.).
 209. Raper O.S.T.R.: Gortat? Pamiętam takiego wyrośniętego dzieciaka [WYWIAD]. przegladsportowy.pl. [dostęp 2016-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-07)]. (pol.).
 210. Artur Wróblewski: Muzycy to też kibice. interia.pl, 2010-09-30. [dostęp 2016-08-05]. (pol.).
 211. Honorowi obywatele Łodzi wybrani. Gortat, O.S.T.R., Woś, Urbańczyk. lodz.gazeta.pl. [dostęp 2017-07-26].
 212. Wygrana na Hip Hop Kemp 2004. cgm.pl, 3 września 2004. [dostęp 2009-12-02].
 213. Biografia O.S.T.R.. hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04]. (pol.).
 214. Plebiscyt WuDoo i Hip-Hop.pl 2004. hip-hop.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-02)]. (pol.).
 215. Ogłoszono nominacje do nagrody MTV Polska za najlepszy polski teledysk. onet.pl. [dostęp 2012-02-04]. (pol.).
 216. Modne rytmy Superjedynek. interia.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-14)]. (pol.).
 217. Dla kogo Asy EMPiK-u?. onet.pl. [dostęp 2012-02-04]. (pol.).
 218. Polski klip: Jest nieźle. interia.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)]. (pol.).
 219. Yach Film Festiwal > 16. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje. stopklatka.pl. [dostęp 2012-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-10)]. (pol.).
 220. MTV EMA: Kolejne gwiazdy. interia.pl. [dostęp 2012-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-02)]. (pol.).
 221. Plebiscyt WuDoo i Hip-Hop.pl 2007. hip-hop.pl. [dostęp 2014-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-02)]. (pol.).
 222. Plebiscyt WuDoo i Hip-Hop.pl 2007. hip-hop.pl. [dostęp 2014-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-02)]. (pol.).
 223. Postać roku według Spinnera. pl.spinner.com. [dostęp 2009-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-16)]. (pol.).
 224. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29). machina.pl. [dostęp 2011-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-15)]. (pol.).
 225. Najlepszy Polski Producent Hip-Hopowy(numeracja 1-20). machina.pl. [dostęp 2012-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-27)]. (pol.).
 226. Yach Film 2013: lista zwycięzców. Poznaliśmy najlepsze polskie teledyski. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-12)]. (pol.).
 227. Yach Film 2013: Najlepsze teledyski po raz 22. (nominacje). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-11-29]. (pol.).
 228. O.S.T.R. Artystą Dekady WuDoo i Hip-Hop.pl. [dostęp 2014-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-07)]. (pol.).
 229. Mariusz Wiatrak: Fryderyki 2015 rozdane. Artur Rojek tylko z jedną statuetką. Wielki triumf Natalii Przybysz. kultura.gazeta.pl. [dostęp 2015-04-24]. (pol.).
 230. Hybryd – O.S.T.R.a Polskim Singlem Roku 2015. hip-hop.pl. [dostęp 2016-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-28)]. (pol.).
 231. Fryderyki 2016: nominowani. zpav.pl. [dostęp 2016-03-09]. (pol.).
 232. TEDE Polskim Artystą Roku 2016!, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-01] (pol.).
 233. O.S.T.R. „Spowiedź” Najlepszym Polskim Singlem 2016! – Wu Doo – Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2017-03-24] (pol.).
 234. TEDE „KEPTN” – Polską Rap Płytą 2016!. hip-hop.pl. [dostęp 2017-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-02)]. (pol.).
 235. RapDuma.pl – Artykuły: Podsumowanie Roku 2016! (TOP 10), rapduma.pl [dostęp 2017-03-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-11] (pol.).
 236. Rap Genius Polska – Top 10 albumów 2016. [dostęp 2017-03-24].
 237. Asfalt Records » Nagroda za druk okładki O.S.T.R. – „Życie po śmierci” – Złoty Gryf 2016 !, asfalt.pl [dostęp 2017-03-24].
 238. O.S.T.R. i Metallica laureatami Bestsellerów Empiku. cgm.pl. [dostęp 2017-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-19)]. (pol.).
 239. O!Lśnienia 2016 - Nagrody Kulturalne Onetu rozdane [RELACJA], „Onet Kultura”, 23 marca 2017 [dostęp 2017-03-24] (pol.).
 240. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2017-03-24].