Borixon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Borixon
Ilustracja
Borixon (2013)
Imię i nazwisko

Tomasz Wit Borycki

Pseudonim

Borixon, BRX, Borys, Borygo, Rekin, Boria, 5KDM, Marna Twarz

Data i miejsce urodzenia

15 czerwca 1977
Kielce

Gatunki

hip-hop, bounce[1], freestyle rap, hardcore rap, trap, southern hip-hop[2], pop-rap

Zawód

raper, producent muzyczny, tekściarz, przedsiębiorca

Aktywność

od 1995

Wydawnictwo

R.R.X., Camey Studio, Blend Records, Juicey Juice, StoproRap, Step Records, NewBadLabel, Chillwagon.co, spacerange

Powiązania

Liroy, Tede, Kajman, ReTo, Żabson, Popek, Kizo

Zespoły
Wzgórze Ya-Pa 3
Gib Gibon Skład
LWWL
Gang Albanii
Chillwagon
Strona internetowa

Borixon, dawniej Borygo, właśc. Tomasz Wit Borycki[3][4] (ur. 15 czerwca 1977 w Kielcach[5]) – polski raper, autor tekstów i producent muzyczny. Występował w grupach Wzgórze Ya-Pa 3, Gang Albanii[6][7] i Chillwagon oraz kolektywach Gib Gibon Skład i LWWL. Prowadzi również solową działalność artystyczną. Z WYP3 nominowany do nagrody Fryderyka. Właściciel oficyny wydawniczej Juicey Juice.

Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak KęKę, V.E.T.O., Molesta Ewenement, Tede, Pęku, Pih, Popek, Robert M, Onar, DJ 600V, Ideo, Żurom, O$ka, Wojtas, IGS, Warszafski Deszcz, Kajman, DJ Decks, PTP, Donatan, Malik Montana, ReTo, Żabson, Kizo, Qry, Zetha, czy Olszakumpel.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Borixon, 2012

Działalność artystyczną rozpoczął we wczesnych lat 90. XX w. Raper szybko związał się z prężnie rozwijającą się kielecką sceną hip-hopową. Początkowo podjął współpracę z Liroyem, którego wspierał podczas koncertów w roli hypemana[8]. Pod koniec 1996 roku Borixon, znany wówczas przede wszystkim pod pseudonimem Borygo związał się z zespołem Wzgórze Ya-Pa 3, w którym zastąpił Radoskóra. W 1997 roku ukazał się zrealizowany z Boryckim w składzie drugi album Wzgórza Ya-Pa 3 zatytułowany Centrum. Nazwa płyty pochodziła od marketu ogrodniczego Agro Centrum nieopodal miejsca, w którym mieszkał Borygo. Nagrania cieszyły się znaczną popularnością w kraju, w tym pochodzące z płyty piosenki utworom jak „Czekam”, „Palenie” oraz „Język polski”. W efekcie wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. W 1998 roku do sprzedaży trafił kolejny album kieleckiego zespołu zatytułowany Trzy. Płyta odniosła dużo mniejszy sukces niż jej dwie poprzedniczki, znalazł się na niej jednak jeden z największych przebojów formacji pt. „Ja mam to co ty”. Również w 1998 roku WYP3 nagrało także dwa utwory, w tym jeden z Miką Urbaniak na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Spona.

W 1999 roku ukazała się stanowiąca głównie remiksy, płyta pt. Ja mam to co ty. Borycki natomiast gościł na płytach zespołów: V.E.T.O.Vetomania i MolestyEwenement. Rok później, w 2000, ukazała się piąta płyta Wzgórza Ya-Pa 3 pt. Precedens. Wśród gości na albumie znaleźli się m.in. JedenSiedem, Gano oraz Chada. Z kolei Borygo wystąpił ponownie na albumie V.E.T.O. – Drugie życia tchnienie. W 2001 roku Tomasz Borycki pod pseudonimem Borixon wydał pierwszy album solowy zatytułowany WYP3 kolejna część[9]. Nagrania dotarły do 22. miejsca zestawienia OLiS. Pewną popularność zyskała także pochodząca z płyty piosenka pt. „A miało być tak pięknie”. Płytę wydała firma Krzysztofa Kozaka R.R.X. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Tede, Onar oraz PeIHa. Z kolei sam Borycki rapował m.in. na albumach producenckich DJ-a 600VWkurwione bity i V6 oraz solowym debiucie Tedego pt. S.P.O.R.T. W 2002 roku została wydana ostatnia płyta WYP3 pt. Stara szkoła rapu. Na płycie znalazło się sześć nowych utworów oraz cztery remiksy. Wkrótce potem w wyniku nieporozumień personalnych zespół nieoficjalnie zakończył działalność.

Także w 2002 roku ukazał się drugi album solowy Borixona zatytułowany Mam pięć gram[10]. Materiał ukazał się na mocy kontraktu wydawniczego z firmą Camey Studio. Na płycie gościli m.in. Franek, Gutek i Selma. Materiał spotkał się z mało entuzjastycznym przyjęciem i nie odniósł sukcesu komercyjnego. Borycki gościł ponadto na pierwszych solowych albumach ŻuromaA póki co... i PihaBoisz się alarmów... (Peiha solo album cz. I). 23 maja 2003 roku został wydany trzeci album rapera pt. Hardcorowa komercja – Nic naprawdę, a wyprodukowany w głównej mierze przez DJ-a 100 Karatów[11]. Materiał został wydany przez Fundament Records. Wydawnictwo dotarło do 31. miejsca zestawienia OLiS. Popularnością w kraju cieszyła się pochodząca z albumu piosenka zatytułowana „Platynowe sombrero”, a emitowana intensywnie m.in. przez stację telewizyjną VIVA Polska. Projekt początkowo miał zostać nagrany wraz z Onarem, znanym m.in. ze składu Płomień 81, jednakże stosownej zgody nie udzieliła jego macierzysta wytwórnia Warner Music Poland. Wcześniej natomiast Borycki gościł na wydanej tego samego roku płycie Onara i O$kiWszystko co mogę mieć, a także kolejnej produkcji DJ-a Volta pt. 600 °C.

6 listopada 2004 roku ukazał się promowany teledyskiem do utworu „Sprawdź to działa” czwarty album Boryckiego pt. Rap daje mi siłę[12]. Na płycie wyprodukowanej m.in. przez Bezika, Vazqeza i Nolte wystąpili gościnnie także duet Chix, kolektyw LWWL i Teka. Pomimo iż wydawnictwo nie znalazło się na Oficjalnej Liście Sprzedaży pewną popularność zyskała piosenka „Sprawdź to działa”, która uplasowała się na 47. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia. Również w 2004 roku raper wydał pierwszy w dorobku artystycznym nielegal pt. Kielce sie palom[13]. Artysta gościł także na nielegalu Wendetty i kolejnych wydawnictwach V.E.T.O. i Żuroma. Natomiast rok później Borygo rymował na płycie Camey Squad – Rytm ulicy i pierwszym albumie solowym WojtasaMoja gra. Również w 2005 roku został opublikowany drugi teledysk promujący Rap daje mi siłę, a zrealizowany do utworu „Ja tu zostaje”. 9 grudnia 2006 roku z opóźnieniem ukazał się piąty album solowy rapera pt. Zacieram ręce dzieciak[14]. Wydawnictwo wyprodukowane w większości przez Davida Gutjara ukazało się nakładem Camey Studio. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Liroy, Kajman i Bezik[15]. W ramach promocji zostały zekranizowane piosenki „Zacieram ręce dzieciak” i „Czas leci”[16]. W międzyczasie raper gościł na albumie producenckim IGS-aGaraże.

Od lewej: Borixon, Pyskaty i Kajman, 2012

W 2007 roku Borycki rymował na płytach Warszafskiego Deszczu i Piha. Odbył także trasę koncertową „Praż Albo Giń – Sixty Nine Tour 2007” ze wsparciem Kajmana, DJ-a Barta i DJ-a Vipa[17]. Natomiast w 2008 roku dograł się na płyty takich wykonawców jak: Kajman, Emo, DJ Decks i PTP. 18 maja 2009 roku do sprzedaży trafił album Semtex, który Borixon nagrał wraz z Kajmanem i producentem muzycznym PRW.RS-em[18]. Materiał wydany przez Juicey Juice był promowany teledyskiem do kompozycji „Podmuch” z udziałem DJ-a Decksa, członka składu Slums Attack. Również w 2009 roku doszło do jednorazowego występu Borixona wraz ze składem Wzgórze Ya-Pa 3. Borygo gościł także na płycie Onara zatytułowanej Jeden na milion (2009). Rok później zwrotki rapera znalazły się w dwóch utworach na nielegalu Projektu Hamas – Nielegal stary numer. W 2011 roku jedynym przejawem działalności rapera był występ gościnny kompozycji „Rap się zmienił”, która ukazała się na solowej płycie Kajman zatytułowanej K2.

W kwietniu 2012 roku do sprzedaży trafiła kompilacja Drużyna mistrzów, na potrzeby której Borygo wraz z Kajmanem nagrał utwór zatytułowany „Skrawki”. 2 czerwca po niemal sześcioletniej przerwie, ukazał się szósty solowy album rapera pt. Rap Not Dead[19]. Materiał wydała oficyna StoproRap. Wśród gości na płycie znaleźli się m.in. Popek, Bosski Roman, Paluch i Sobota. Natomiast produkcji nagrań podjęli się m.in. David Gutjar, Kaerson, Bystry i Sakier. Powrotna płyta rapera spotkała się z przychylnością publiczności, a także dotarła do 16. miejsca zestawienia OLiS. W ramach promocji do utworów „Mam dosyć”, „Tworzymy historie”, „Papierosy” i „Vitaminy” zostały zrealizowane teledyski. Ostatni z nich został wyreżyserowany przez samego Borixona. Również w 2012 roku raper wziął udział w nagraniach debiutanckiego albumu producenckiego Donatana pt. Równonoc. Słowiańska dusza. Zwrotki Boryckiego znalazły się w utworze „Nie lubimy robić”, w którym wystąpił ponownie w duecie z Kajmanem. Piosenka została również zilustrowana wideoklipem.

W 2015 roku dołączył do zespołu Gang Albanii założonego z inicjatywy producenta Roberta M i Popka. Album Gangu Albanii Królowie życia zadebiutował na 1. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS[20] i uzyskał w Polsce status diamentowej płyty[21].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty, ma córkę[22] Oliwię (ur.16.07.1998r), wideoblogerkę, której filmy publikowane w serwisie YouTube śledzi ponad 200 tys. subskrybentów[23].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Borixon, 2006
 Zobacz więcej w artykule Wzgórze Ya-Pa 3, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Gib Gibon Skład, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Gang Albanii, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Chillwagon, w sekcji Dyskografia.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
[24]
2001 WYP3 kolejna część
 • Data: 17 września 2001
 • Wydawca: R.R.X.
 • Format: CC, CD
22
2002 Mam pięć gram
2003 Hardcorowa komercja – Nic naprawdę
 • Data: 23 maja 2003
 • Wydawca: Fundament Records
 • Format: CD
31
2004 Rap daje mi siłę
 • Data: 6 listopada 2004
 • Wydawca: Camey Studio
 • Format: CD
2006 Zacieram ręce dzieciak
 • Data: 9 grudnia 2006
 • Wydawca: Camey Studio
 • Format: CD
2009 Semtex (oraz Kajman i PRW.RS)
2012 Rap Not Dead 16
2014 New Bad Life
 • Data: 16 grudnia 2014[26]
 • Wydawca: StoproRap, Fonografika
 • Format: CD, digital download
2017 Koktajl
 • Data: 17 marca 2017[28]
 • Wydawca: NewBadLabel
 • Format: CD, digital download
4
 • POL: 15 000+
2018 Mołotow
 • Data: 11 maja 2018
 • Wydawca: NewBadLabel
 • Format: CD, digital download
1
 • POL: 15 000+
 • ZPAV: złota płyta[30]
2020 420024 (oraz ReTo)
 • Data: 30 kwietnia 2020
 • Wydawca: Chillwagon.co
 • Format: CD, digital download
2
2022 Mixed Music Arts (MMA)
 • Data: 27 kwietnia 2022
 • Wydawca: spacerange
 • Format: CD, digital download
17
2023 FIODOR I BORYS (oraz Tede)
 • Data: 1 września 2023
 • Wydawca: spacerange
 • Format: CD, digital download
4
„–” album nie był notowany
Minialbumy
Rok Album
2017 Koń trojański (oraz PLN.Beatz)
 • Data: 24 marca 2017[28]
 • Wydawca: NewBadLabel
 • Format: CD

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat Album
ESKA
[31]
VIVA
[32]
RMF
[33]
SLiP
[34]
2006 „Rap daje mi siłę”[35] Rap daje mi siłę
„Mówimy prawdę / Czarne chmury nad miastem”[36]
2007 „Mówimy prawdę”[37] Zacieram ręce dzieciak
2012 Nie lubimy robić” – Donatan (gościnnie: Borixon, Kajman)[38] 1 7 14 Równonoc. Słowiańska dusza
2013 „Magnes” – Rozbójnik Alibaba (gościnnie: Borixon)[39] 48 Bal maturalny
2017 „Piękność” Koktajl
„Yerba”[40]
 • ZPAV: złota płyta[30]
„JackieChan” (gościnnie: ReTo)
 • ZPAV: 2× platynowa płyta[41]
2018 „Co ostatnie a co pierwsze” (gościnnie: KęKę)
 • ZPAV: platynowa płyta[41]
Mołotow
„Djengi” (gościnnie: Malik Montana)[42]
 • ZPAV: złota płyta[30]
„Weedbanger” (gościnnie: ReTo, Żabson)
 • ZPAV: platynowa płyta[41]
2020 „Co cię trapi” (oraz ReTo, dzikakorea, gośc. SecretRank)[43]
 • ZPAV: złota płyta[30]
420024
„Milion w godzinę” (oraz ReTo, dzikakorea, gośc. SecretRank)[44]
 • ZPAV: złota płyta[30]
„Avemariah” (oraz ReTo, dzikakorea, gośc. Kubi Producent)[45]
 • ZPAV: złota płyta[30]
„Bonsai” (oraz ReTo, dzikakorea, gośc. Deemz)[46]
 • ZPAV: złota płyta[30]
„Deadphone” (oraz ReTo, dzikakorea, gośc. Deemz)[47]
 • ZPAV: złota płyta[30]
„–” album nie był notowany

Inne notowane utwory[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Album
SLiP
[48]
30 ton
[49]
2002 „A miało być tak pięknie” 40 WYP3 kolejna część
2004 „Sprawdź to działa” 47 Rap daje mi siłę
„Trwam w tym” 12 Mam pięć gram
„–” album nie był notowany

Inne[edytuj | edytuj kod]

Album Rok Uwagi Źródło
Znasz zasady (kompilacja R.R.X.) 1998 wykonanie utworu „I Love You” (z DJ-em Hansem) [50]
V.E.T.O.Vetomania 1999 gościnnie rap w utworach „C.K poezja”, „V.E.T.O. P.H.”,
„Eleganckie bale” i „V.E.T.Odlot”
[51]
Molesta EwenementEwenement gościnnie rap w utworze „Wady ludzkie” [52]
V.E.T.O. – Drugie życia tchnienie 2000 gościnnie rap w utworach „Dla tych, co odeszli”,
„Falstart”, „Penku – Borixon” i „Wejście w nowe dni”
[53]
Pokaż walory (kompilacja) rap w utworze „Tak jest” [54]
DJ 600VWkurwione bity 2001 gościnnie rap w utworach „Biały goniec” i „Mój rap, mój hajs” [55]
Projekt postawa – Co od dzisiaj jest istotne
(kompilacja)
rap w utworze „Cisza przed burzą” [56]
TedeS.P.O.R.T. gościnnie rap w utworach „Odcinam się...” i „Baunsuj ze mną” [57]
DJ 600V – V6 gościnnie rap w utworach „Be-er-iks”, „T. problemy” i „Biały goniec (Remix)” [58]
PękuNowe wyzwanie gościnnie rap w utworach „Kolejna płyta powstała, kolejna cześć”,
„T.T.F.B.” i „Wilczy apetyt 2”
[59]
IGSAlchemia gościnnie rap w utworach „Lansuj się z Gibon Składem” i „Odcinam się II” [60]
ŻuromA póki co... 2002 gościnnie rap w utworze „A pamiętasz...” [61]
MCF – Made in Poland gościnnie rap w utworze „Miasto nie zasypia” [62]
PihBoisz się alarmów... (Peiha solo album cz. I) gościnnie rap w utworze „Daję rap muzykę” [63]
Onar i O$kaWszystko co mogę mieć 2003 gościnnie rap w utworze „Dużo czasu minęło” [64]
Przedstawienie (kompilacja) rap w utworach „Dwa eR” i „Jesteś bogata...” [65]
Rap Style (kompilacja) rap w utworze „Ten numerek” [66]
VIVA Hip Hop vol.2 (kompilacja) rap w utworze „Trwam w tym” [67]
DJ 600V – 600 °C gościnnie rap w utworze „Słyszysz...” [68]
IdeoMentalnie gościnnie rap w utworze „Szalona plota” [69]
ESKA Squad (kompilacja) 2004 rap w utworze „Fakty” [70]
ESKA Squad 2 (kompilacja) rap w utworach „Sprawdź to działa” i „Trwam w tym” [71]
Gladiatorzy z miasta noży (kompilacja) rap w utworach „Gladiatorzy z miasta noży”, „Kielcesiepalom” i „Robię rap” [72]
Road Hip Hop 2004 (kompilacja) rap w utworze „Dwa R” [73]
Wendetta – Ciszy Przerwa gościnnie rap w utworach „Aleja gwiazd” i „Nasz dom (G.R.U. Rmx)” [74]
V.E.T.O. – Do 3 razy sztuka gościnnie rap w utworach „Sancho Pansa” i „Stary Hawaj – Skit” [75]
Żurom – Cały czas gościnnie rap w utworze „A pamiętasz...” [76]
O$ka – Przez $ jak... gościnnie rap w utworze „Muzyka” [77]
ESKA Squad 3 (kompilacja) 2005 rap w utworze „Ja tu zostaje” [78]
Rap Eskadra 3 (kompilacja) rap w utworach „Kłamca” i „Rap daje mi siłę” [79]
Camey Squad – Rytm ulicy gościnnie rap w utworze „Powiedz jak to jest” [80]
WojtasMoja gra gościnnie rap w utworze „Mój hajs” [81]
SummerJam 2006 Allstars (kompilacja) 2006 rap w utworze „Wódeczka” [82]
Waco Records Sampler 2006 Vol.1 (kompilacja) rap w utworze „Mój hajs” [83]
IGS – Garaże gościnnie rap w utworze „Alchemia (wolny styl)” [84]
Warszafski DeszczReminiscencje 2007 gościnnie rap w utworach „Desant” i „Prezent” [85]
Pih – Ulice bez jutra / Czarny kruk gościnnie rap w utworach „Nie potrzebuje być kimś kim nie jestem”
i „Czas leci (Guti Remix)”
[86]
TeOeR – Sylwester 2007/2008 gościnnie rap w utworze „Johnnie Walker” [87]
KajmanBluźnierca 2008 gościnnie rap w utworach „Chcą mieć wszystko” i „Jestem w porządku” [88]
Road Hip-Hop Classic 2008 (kompilacja) rap w utworze „Mój rap mój hajs” [89]
LWWL – Stona siedzi na ulicy mixtape członek zespołu [90]
Emo – Z perspektywy czasu... gościnnie rap w utworze „N.P.B.K.K.N.J.” [91]
DJ DecksMixtape 4 gościnnie rap w utworze „Praż albo giń” [92]
PTPUlice tego słuchają gościnnie rap w utworze „Podkręć tempo” [93]
Onar – Jeden na milion 2009 gościnnie rap w utworze „Kręć dupą 2” [94]
Projekt Hamas – Nielegal stary numer 2010 gościnnie rap w utworach „Najgorsze już za nami 2006 R.”
i „Teraz mnie poznaj 2007 R.”
[95]
Kajman – K2 2011 gościnnie rap w utworze „Rap się zmienił” [96]
DonatanRównonoc. Słowiańska dusza 2012 gościnnie rap w utworze „Nie lubimy robić” [97]
Drużyna mistrzów (kompilacja) rap w utworze „Skrawki” [98]
PopekMonster 2013 gościnnie rap w utworze „Sławy szczyt” [99]
SobotaDziesięć przykazań gościnnie rap w utworze „XI. Kochaj bliźniego swego jak siebie samego” [100]
Rozbójnik Alibaba, Jan BorysewiczBal maturalny 2014 gościnnie rap w utworze „Magnes” [101]
Nowe pokolenie 14/44 (kompilacja) rap w utworze „Sumienie świata” [102]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Wzgórze Ya-Pa 3, w sekcji Teledyski.
 Zobacz więcej w artykule Gang Albanii, w sekcji Teledyski.
Solowe
Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
„A miało być tak pięknie” 2002 WYP3 kolejna część [103]
„Rap tętni/Baus” [104]
„Trwam w tym” Mam pięć gram [105]
„Platynowe sombrero” 2003 Łukasz Tunikowski Hardcorowa komercja – Nic naprawdę [106]
„Sprawdź to działa” 2004 Rap daje mi siłę [107]
„Ja tu zostaje” (gościnnie: Chicks) 2005 [108]
„Zacieram ręce dzieciak” 2006 Zacieram ręce dzieciak [109]
„Skurwiały hit” [110]
„Świat pełen pokus” 2007 [111]
„Czas leci” (gościnnie: Pih) [112]
„Podmuch” (oraz Kajman, PRW.RS; gościnnie: DJ Decks) 2009 Semtex [113]
„Mam dosyć” 2011 DirtMiron Rap Not Dead [114]
„Tworzymy historie” (gościnnie: Paluch) 2012 Marcin Pawełczak [115]
„Papierosy” DigitalFlowGroup [116]
„Vitaminy” Borixon [117]
„Nie do wiary” (gościnnie: Popek, Bosski Roman) Borixon, Firma, Michał Pigłowski [118]
„Mój przyjacielu” (gościnnie: DzikiChór) 2013 Holeinmoon [119]
„Kochasz mnie?” 2014 Borixon New Bad Life [120]
„S.O.S.” (gościnnie: Pezet) Kazimierz Zbąski [121]
„Lady Pank” (gościnnie: Matheo) Weronika Fenske [122]
„Koń trojański” 2015 NBL Akin/Borixon Koń trojański [123]
„Ślady” NBL Akin/Borixon [124]
„Jeśli zdrówko nam pozwoli” (gościnnie: ZetHa) 2017 Tomasens, Cinestra Films Koktajl [125]
„Piękność” Smoła Studio [126]
„YERBA” Tomasens, Cinestra Films [127]
„Inspiracje” Mania Studio [128]
„JACKIECHAN” (gościnnie: ReTo) Mania Studio [129]
„Sekret” H D S C V M [130]
„Życia pół” Mania Studio [131]
Gościnnie
Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
DJ 600V – „Wkurwione bity” (promo mix; gościnnie: Borixon, Pih, Pezet, Gano) 2001 Wkurwione bity [132]
Kajman – „Jestem w porządku” (gościnnie: Borixon) 2008 X Group Bluźnierca [133]
Emo – „N.P.B.K.K.N.J.” (gościnnie: Borixon, Pih) Grupa Impact Z perspektywy czasu [134]
Donatan – „Nie lubimy robić” (gościnnie: Borixon, Kajman) 2012 Piotr Smoleński, Piotr Tutka Równonoc. Słowiańska dusza [135]
Donatan – „Nie lubimy robić” (101 Decybeli Remix; gościnnie: Borixon, Kajman) 2013 Dariusz Szermanowicz,
Łukasz Tunikowski, Grupa 13
[136][137]
Kajman – „Radio 5G FM” (gościnnie: Buszu, Dejan, Borixon, Sitek) OGfilms & New Decade Media Prototyp [138]
Rozbójnik Alibaba – „Magnes” (gościnnie: Borixon) Darek Juraś Bal maturalny [139]
Małolat – „Horyzont” (gościnnie: Borixon; Auer remix) R5 Films [140]
Popek x Matheo – Wiara czyni cuda (gościnnie: Borixon) 2016 Mania Studio Król Albanii [141]
Żabson – Rich Art (gościnnie: Borixon) Tomasens, Cinestra Films [142]
ReTo – Klamka zapadła (gościnnie: Borixon) 2017 Sekunda Studio K R U K [143]
ZetHa – Wesoły Numer O Smutnych Rzeczach (gościnnie: Borixon, ReTo) Mania Studio WIECZNYJOINT mixtape [144]
Inne
Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
Peja, Kaczor, Gural, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu – „Stoprocent Tour”[a] 2007 Filip Tymczyszyn [145]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
„Kielce – Czyli Polski Bronx”[b] 1995 film dokumentalny, reżyseria: Bogna Świątkowska, Marek Lamprecht [146][147]
„Mówią bloki człowieku” 2000 film dokumentalny, reżyseria: Joanna Rechnio [148]
„Popek za życia” 2017 film dokumentalny, reżyseria: Mateusz Winkiel [149]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Teledysk promujący trasę koncertową z ramienia wytwórni płytowej StoproRap.
 2. Podany rok 1995 odnosi się do okresu produkcji filmu. Oficjalna premiera obrazu powstałego na rzecz Telewizji Polskiej nigdy się nie odbyła. Projekt został odrzucony ze względu na liczne wulgaryzmy. W 2011 roku produkcja po wcześniejszym dopracowaniu technicznym przez Marka Lamprechta została upubliczniona w Internecie. Odbyło się tego jednak bez wiedzy jego autorów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Słowniczek dołączony do Antologii Polskiego Rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 8.
 2. Pezet. rateyourmusic.com. [dostęp 2023-09-24]. (ang.).
 3. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia Polskiego Rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 271. ISBN 978-83-7982-041-2.
 4. Borycki Tomasz Wit – jaki biznes prowadzi wg Krajowego Rejestru Sądowego – Baza osób z KRS. KRS. [dostęp 2023-02-12]. (pol.).
 5. Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie: leksykon muzyki hip-hop. Wyd. Kurpisz S.A., 2005, s. 505. ISBN 978-83-89738-75-2.
 6. POPEK I ROBERT M JAKO GANG ALBANII?. glamrap.pl. [dostęp 2015-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-21)]. (pol.).
 7. Scena wybaczyła Borixonowi Gang Albanii? „Tutaj nie ma co wybaczać” – komentuje raper, glamrap.pl [dostęp 2017-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-22] (pol.).
 8. Biografia Borixsona. hip-hop.pl. [dostęp 2012-10-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-08)]. (pol.).
 9. Borixon – WYP3 Kolejna Część. hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-02]. (pol.).
 10. Borixon – Mam Pięć Gram. hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-02]. (pol.).
 11. Borixon – Hardcorowa Komercja – Nic Naprawdę. hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-02]. (pol.).
 12. Borixon – Rap Daje Mi Siłę. hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-02]. (pol.).
 13. Borixon – Kielce Sie Palom. hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-02]. (pol.).
 14. Borixon – Zacieram Ręce Dzieciak. hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-02]. (pol.).
 15. Borixon zaciera ręce. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-10-02]. (pol.).
 16. Pih kręci z Borixonem. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-10-02]. (pol.).
 17. Borixon rusza w trasę. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-10-02]. (pol.).
 18. a b Borixon/Kajman/PRW.RS – Semtex. hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-29]. (pol.).
 19. a b Borixon – Rap Not Dead. hhbd.pl. [dostęp 2012-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-05)]. (pol.).
 20. OLiS – sprzedaż w okresie 20.04.2015 – 26.04.2015. olis.onyx.pl. [dostęp 2015-04-30]. (pol.).
 21. Diamentowa(!) płyta dla Gangu Albanii za album „Królowie życia”! | Rapnews.pl – aktualności polskiego Hip-Hopu, rapnews.pl [dostęp 2018-07-29] (pol.).
 22. Dorota Klusek: Kielecki raper Borixon obchodzi swoje 33 urodziny. Z tej okazji w piątek planuje wielką imprezę!. echodnia.eu. [dostęp 2016-02-22]. (ang.).
 23. Karol Bzura: Znacie Borixona? Poznajcie jego córkę. Oto Livv!. vStars.pl. [dostęp 2017-01-18].
 24. OLiS – sprzedaż w okresie 01.10.2001 – 07.10.2001. olis.onyx.pl. [dostęp 2011-05-09]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 02.06.2003 – 08.06.2003. olis.onyx.pl. [dostęp 2010-02-21]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 28.05.2012 – 03.06.2012. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-06-11]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 17.03.2017 – 23.03.2017. olis.onyx.pl. [dostęp 2017-03-30]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 11.05.2018 – 17.05.2018. olis.onyx.pl. [dostęp 2018-05-24]. (pol.).
  OLiS – sprzedaż w okresie 29.04.2022 – 05.05.2022. olis.onyx.pl. [dostęp 2022-05-12]. (pol.).
 25. Krzysztof Kozak ujawnia sprzedaż płyt (2010 r.) – GLAMRAP.PL – Napędza Hip-Hop’ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2018-05-03] [zarchiwizowane z adresu 2018-05-03] (pol.).
 26. Mateusz Natali: Borixon „New Bad Life” – preorder i nowy singiel. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-11]. (pol.).
 27. BORIXON O SPRZEDAŻY OSTATNIEJ PŁYTY: „LICZYLIŚMY NA WIĘCEJ” – GLAMRAP.PL, glamrap.pl [dostęp 2017-09-16] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-17] (pol.).
 28. a b Borixon zaprezentował szczegóły płyty „Koktajl”. cgm.pl. [dostęp 2017-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-06)]. (pol.).
 29. a b Złote płyty CD przyznane w 2019 roku, ZPAV [dostęp 2020-10-23].
 30. a b c d e f g h Złote płyty CD przyznane w 2021 roku, ZPAV [dostęp 2021-10-04].
 31. Radio Eska Notowanie 1716 11 stycznia 2013. eska.pl. [dostęp 2013-02-01]. (pol.).
 32. VIVA PL Top 10. viva-tv.pl. [dostęp 2013-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-22)]. (pol.).
 33. RMF Maxxx Hop Bęc Notowanie z 23 stycznia 2013. rmfmaxxx.pl. [dostęp 2013-02-01]. (pol.).
 34. SLiP – Notowanie 1151 z 21 czerwca 2013 roku. radioszczecin.pl. [dostęp 2013-06-23]. (pol.).
 35. Borixon – Rap Daje Mi Siłę. discogs.com. [dostęp 2012-08-04]. (ang.).
 36. Borixon / Trzeci Wymiar – Mówimy Prawdę / Czarne Chmury Nad Miastem. discogs.com. [dostęp 2012-11-18]. (ang.).
 37. Borixon – Mówimy Prawdę. discogs.com. [dostęp 2012-08-04]. (ang.).
 38. Nie Lubimy Robić (feat. Borixon & Kajman) – Single – Donatan. itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-01]. (ang.).
 39. Magnes (feat. Borixon) – Single – Rozbójnik Alibaba aka Robert M.. itunes.apple.com. [dostęp 2013-06-23]. (ang.).
 40. Wojciech Wiktor, Borixon „Yerba” – teledysk, Popkiller, 25 lutego 2017 [dostęp 2021-02-01].
 41. a b c Platynowe płyty CD przyznanie w 2021, ZPAV [dostęp 2021-01-27].
 42. Aleksandra Orłowska, Borixon ft. Malik Montana „Djengi” – teledysk, Popkiller, 3 czerwca 2018 [dostęp 2021-02-01].
 43. „Co cię trapi” (feat. SecretRank) – Single Reto, Borixon and dzikakorea, Apple Music, 3 marca 2020 [dostęp 2021-10-04] (ang.).
 44. „Milion w godzinę” (feat. SecretRank) – Single Reto, Borixon and dzikakorea, Apple Music, 12 marca 2020 [dostęp 2021-10-04] (ang.).
 45. „Avemariah” (feat. Kubi Producent) – Single Reto, Borixon and dzikakorea, Apple Music, 22 marca 2020 [dostęp 2021-10-04] (ang.).
 46. „Bonsai” (feat. Deemz) – Single Reto, Borixon and dzikakorea, Apple Music, 8 kwietnia 2020 [dostęp 2021-10-04] (ang.).
 47. „Deadphone” (feat. Deemz) – Single Reto, Borixon and dzikakorea, Apple Music, 15 kwietnia 2020 [dostęp 2021-10-04] (ang.).
 48. SLiP – Statystyki dla wykonawcy Borixon. radioszczecin.pl. [dostęp 2012-06-16]. (pol.).
 49. 30 TON: Bohema Na Szczycie. Dziś kolejne wydanie 30 Ton, Lista, Lista, lista przebojów !! !. muzyka.gery.pl. [dostęp 2012-08-30]. (pol.).
 50. Znasz Zasady. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18]. (pol.).
 51. Vetomania. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 52. Ewenement. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 53. Drugie życia tchnienie. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 54. Pokaż Walory. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18]. (pol.).
 55. Wkurwione Bity. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 56. Projekt Postawa – Co Od Dzisiaj Jest Istotne.... hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18]. (pol.).
 57. S.P.O.R.T.. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 58. V6. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 59. Nowe wyzwanie. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 60. Alchemia. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 61. A Póki Co.... www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 62. Made in Poland. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 63. Boisz Się Alarmów... (Peiha Solo Album Cz. I). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 64. Wszystko Co Mogę Mieć. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 65. Przedstawienie. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18]. (pol.).
 66. Rap Style. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18]. (pol.).
 67. VIVA Hip Hop Vol.2. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18]. (pol.).
 68. 600 °C. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 69. Mentalnie. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 70. ESKA Squad. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18]. (pol.).
 71. ESKA Squad 2. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18]. (pol.).
 72. Gladiatorzy Z Miasta Noży. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18]. (pol.).
 73. Road Hip Hop 2004. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18]. (pol.).
 74. Ciszy Przerwa. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 75. Do 3 razy sztuka. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 76. Cały czas. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 77. Przez $ Jak.... hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 78. ESKA Squad 3. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18]. (pol.).
 79. Rap Eskadra 3. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18]. (pol.).
 80. Rytm Ulicy. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 81. Moja gra. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 82. SummerJam 2006 Allstars. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18]. (pol.).
 83. Waco Records Sampler 2006 Vol.1. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18]. (pol.).
 84. Garaże. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 85. Reminiscencje. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 86. Ulice bez jutra czarny kruk. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 87. Sylwester 2007/2008. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 88. Bluźnierca. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 89. Road Hip-Hop Classic 2008. hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-18]. (pol.).
 90. LWWL – Stona Siedzi Na Ulicy Mixtape. hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-04]. (pol.).
 91. Z perspektywy czasu.... www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 92. Mixtape Vol. 4. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 93. Ulice tego słuchają. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 94. Jeden na milion. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 95. Nielegal Stary Numer. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 96. K2. www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-19]. (pol.).
 97. Donatan – Równonoc. hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26]. (pol.).
 98. Drużyna Mistrzów. hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-12]. (pol.).
 99. Popek – „Monster”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-01]. (pol.).
 100. Sobota – X Przykazań. hiphopedia.info. [dostęp 2013-12-10]. (pol.).
 101. Rozbójnik Alibaba, Jan Borysewicz – „Bal Maturalny”. hiphopedia.info. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
 102. Krystian Krupiński: Matheo & Grzech Piotrowski „Nowe pokolenie 14/44” – tracklista, promomix i preorder. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01]. (pol.).
 103. Borixon – a miało być tak pięknie. youtube.com. [dostęp 2013-10-30]. (pol.).
 104. BORIXON Rap tętni, Baus. dailymotion.com. [dostęp 2017-03-26]. (pol.).
 105. Borixon – Trwam w Tym. youtube.com. [dostęp 2012-10-02]. (pol.).
 106. Borixon – „Platynowe Sombrero”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-25)]. (pol.).
 107. Borixon – Sprawdź, to działa. muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-10-02]. (pol.).
 108. Borixon – „Ja tu zostaję (feat. Chicks)”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-01)]. (pol.).
 109. Borixon – „Zacieram Ręce Dzieciak”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-29)]. (pol.).
 110. Borixon – Skurwiały Hit. youtube.com. [dostęp 2013-10-30]. (pol.).
 111. Borixon Świat Pełen Pokus. youtube.com. [dostęp 2013-10-30]. (pol.).
 112. Borixon – „Czas leci (ft. Pih)”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-14)]. (pol.).
 113. Borixon Kajman (Semtex) – „Podmuch” feat. DJ Decks (Slums Attack) HD. youtube.com. [dostęp 2012-10-02]. (pol.).
 114. Wyskocz do tego!!! odc. 6: teledysk Borixon – Mam Dosyć. hiphopnieumarl.pl. (pol.).
 115. Borixon – „Tworzymy Historie” feat. Paluch. hip-hop.pl. [dostęp 2012-10-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-29)]. (pol.).
 116. Borixon – „Papierosy”. hip-hop.pl. [dostęp 2012-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-14)]. (pol.).
 117. Borixon – „Vitaminy (prod. Kaerson)”. hip-hop.pl. [dostęp 2012-10-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-08)]. (pol.).
 118. Krystian Krupński: Borixon feat. Popek, Bosski Roman „Nie do wiary” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
 119. Maciej Sulima: Video Dnia: Borixon feat. DzikiChór „Mój przyjacielu”. popkiller.pl. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
 120. Mateusz Natali: Video Dnia: Borixon „Kochasz mnie?”. popkiller.pl. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
 121. Krystian Krupński: Video Dnia: Borixon feat. Pezet „S.O.S.” (prod. Auer, PLN Beatz). popkiller.pl. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
 122. Krystian Krupński: Borixon feat. Matheo „Lady Pank” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
 123. Borixon x PLN.Beatz – Koń Trojański. youtube.com. [dostęp 2017-02-15]. (pol.).
 124. Borixon x PLN.Beatz – Ślady. youtube.com. [dostęp 2017-02-15]. (pol.).
 125. Borixon – Jeśli zdrówko nam pozwoli feat. ZetHa (prod. SecretRank). youtube.com. [dostęp 2017-02-15]. (pol.).
 126. Borixon – Piękność (prod. PLN.BEATZ). youtube.com. [dostęp 2017-02-15]. (pol.).
 127. Borixon – Yerba (prod. SecretRank). youtube.com. [dostęp 2017-03-04]. (pol.).
 128. Borixon – Inspiracje (prod. PLN.BEATZ). youtube.com. [dostęp 2017-03-04]. (pol.).
 129. Borixon – JACKIECHAN feat. ReTo (@Kubi Producent). youtube.com. [dostęp 2017-03-11]. (pol.).
 130. Borixon – Sekret (prod. SecretRank). youtube.com. [dostęp 2017-03-26]. (pol.).
 131. Borixon – Życia pół (@Kubi Producent). youtube.com. [dostęp 2017-07-17]. (pol.).
 132. DJ 600v – wkurwione bity feat. Borixon PIH Pezet Gano. youtube.com. [dostęp 2013-10-30]. (pol.).
 133. Kajman – „Jestem w porządku (ft. Borixon)”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-13)]. (pol.).
 134. Emo – „N.P.B.K.K.N.J. (ft. Pih & Borixon)”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-29)]. (pol.).
 135. Donatan RÓWNONOC „Nie lubimy robić” Borixon, Kajman. youtube.com. [dostęp 2012-08-03]. (pol.).
 136. Maciej Sulima: Video Dnia: Donatan „Nie Lubimy Robić” – Borixon Kajman (101 Decybeli Remix). popkiller.pl. [dostęp 2013-11-29]. (pol.).
 137. Donatan – Nie Lubimy Robić – Borixon Kajman (101 Decybeli Remix). grupa13.com. [dostęp 2013-11-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)]. (pol.).
 138. Mateusz Natali: Video Dnia: Kajman ft. Buszu, Dejan, Borixon, Sitek „Radio 5G FM”. popkiller.pl. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
 139. Rozbójnik Alibaba feat. Borixon – Magnes. youtube.com. [dostęp 2013-10-30]. (pol.).
 140. Mateusz Natali: Małolat feat. Borixon „Horyzont (Auer Remix)” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
 141. Popek x Matheo ft. Borixon – Wiara czyni cuda. youtube.com. [dostęp 2017-02-15]. (pol.).
 142. Żabson ft. Borixon – Rich Art @KGR. youtube.com. [dostęp 2017-02-15]. (pol.).
 143. ReTo ft. Borixon – Klamka zapadła (prod. Deemz) Official Video. youtube.com. [dostęp 2017-11-19]. (pol.).
 144. ZetHa feat. Borixon, ReTo – Wesoły Numer O Smutnych Rzeczach. youtube.com. [dostęp 2017-11-19]. (pol.).
 145. StoPro Banda – „StoProcent Tour (Peja, Kaczor, Gural, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu)”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-09-25)]. (pol.).
 146. Kielce – Czyli Polski Bronx. filmweb.pl. [dostęp 2012-07-02]. (pol.).
 147. Jakub Wątor: Kielecki Bronx po latach. Byliśmy stolicą hip-hopu. kielce.gazeta.pl. [dostęp 2012-10-03]. (pol.).
 148. MÓWIĄ BLOKI CZŁOWIEKU 1 i 2 – (dokument o Polskim HipHopie). glamrap.pl. [dostęp 2012-03-18]. (pol.).
 149. Popek za życia. filmweb.pl. [dostęp 2017-02-15]. (pol.).