Włodi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Włodi
Ilustracja
Włodi, 2011
Imię i nazwisko

Paweł Włodkowski

Data i miejsce urodzenia

5 marca 1976
Warszawa

Gatunki

hip-hop, hardcore rap

Zawód

raper, producent muzyczny, przedsiębiorca

Wydawnictwo

Pomaton EMI, Baza Lebel, Respekt Records, Step Records

Powiązania

Eldo, Pelson, Vienio, Klima, Tek-N

Zespoły
Molesta Ewenement (1995-2016)
Parias (od 2009)

Włodi, właściwie Paweł Włodkowski[1] (ur. 5 marca 1976 w Warszawie[2]) – polski raper i producent muzyczny, a także przedsiębiorca. Zaliczany do prekursorów nurtu ulicznego rapu w Polsce. Paweł Włodkowski znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Molesta Ewenement, którego był współzałożycielem. Wraz z zespołem nagrał m.in. pięć albumów studyjnych. Uzyskał także dwukrotnie nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Od 2009 roku współtworzy zespół Parias. Wraz z bratem Hohol’em tworzy grupę producencką Tek-N. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Był ponadto członkiem składu Klima, wraz z Chadą, Kaczym i Vieniem.

Włodi współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: DJ 600V, Zipera, Mor W.A., DJ. B, Pono, WhiteHouse, WNB, Emade, Hemp Gru, Małolat, Ajron, WWO, Slums Attack, THS Klika, Grammatik, Dixon37, Pjus, VNM, W.E.N.A. oraz Pyskaty. Od 2006 roku Włodkowski wraz członkami zespołu Molesta Ewenement prowadzi wytwórnię muzyczną Respekt Records. Wcześniej był związany z firmą Baza Lebel. Jest również właścicielem firmy odzieżowej 5G[3].

Żonaty, ma córkę[4]. Jest muzułmaninem[5].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Paweł Włodkowski pochodzi ze Służewca, znajdującego się na warszawskim Mokotowie. Hip-hopem zainteresował się na początku lat 90. XX w. Pierwsze nagrania tworzył wraz z Kaczym na domowym komputerze firmy Atari[6]. W 1995 roku Włodi wraz z Vieniem założył zespół pod nazwą Molesta[7]. Pierwszy autorski utwór zespołu, a także samego Włodiego znalazł się na wydanej w 1997 roku kompilacji Smak B.E.A.T. Records[8]. Rok później ukazał się debiutancki album formacji zatytułowany Skandal. Wydawnictwo trafiło do sprzedaży dzięki B.E.A.T. Records, oficynie której ówczesnym współwłaścicielem był dziennikarz Hirek Wrona. Formacja szybko zyskała na popularności dzięki piosenkom „Armagedon” i „Wiedziałem że tak będzie”, które były emitowane m.in. przez Polskie Radio. W pięć lat po premierze materiał został wyróżniony złoty płytą za sprzedaż 50 tys. egzemplarzy[9]. Był to także największy sukces komercyjny w historii działalności grupy. Także w 1998 roku muzyk gościł wydanym latem albumie producenckim DJ-a 600VProdukcja hip-hop[10]. W 1999 roku, jako trio, w składzie uzupełnionym o Pelsona zespół nagrał drugi album zatytułowany Ewenement. Pewną popularność zyskały pochodzące z wydawnictwa piosenki „Miejskie bagno” i „Co jest nauczane”. Materiał został także wyróżniony nominacją do nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyka[11]. W 2000 roku z Wilkiem w składzie powstał album pt. Taka płyta.... Nagrania dotarły do 12. miejsca listy OLiS. Płyta przyniosła zespołowi również drugą nominację do Fryderyka[12]. Także 2000 roku Włodi wystąpił gościnnie na albumach ZiperyO.N.F.R., WWOMasz i pomyśl oraz Mor W.A.Te słowa mówią wszystko[13][14][15]. W 2002 roku piosenki z udziałem rapera trafiły na płyty DJ.-a BStyl pijanego mistrza, Pona – Hołd i duetu WhiteHouseKodex[16][17][18]. W kwietniu również 2002 roku raper dał koncert podczas New Yorker Hip-Hop Festiwal w Poznaniu, gdzie wystąpił m.in. u boku składów Fenomen i Ascetoholix.

27 września 2003 roku nakładem Pomaton EMI ukazał się pierwszy album solowy Włodiego zatytułowany ...Jak nowonarodzony. Płyta dotarła do 6. miejsca listy OLiS[19]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Peja, Koras i Pono. Natomiast materiał muzyczny przygotowali sam Włodi, a także Hohoł, Waco i L.A. Pewną popularność w Polsce zyskała pochodząca z płyty piosenka tytułowa, która dotarła do 22. miejsca Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia[20]. W międzyczasie Włodi gościł na płytach WNBDowód odpowiedzialności, DJ-a DecksaMixtape Vol. 3, duetu Vienio i Pele – Autentyk 2, a także na wydanym pod koniec roku debiucie solowym EmadeAlbum producencki[21][22][23][24]. W 2004 roku Włodkowski wystąpił gościnnie kolejno na płytach Mor W.A. – Dla słuchaczy, Agenda – Coś do zrobienia oraz Hemp GruKlucz[25][26][27]. Raper dał także koncert podczas częstochowskiego festiwalu Hip Hop Active, a także wraz z Molestą poprzedzał występ amerykańskiego duetu Mobb Deep w Polsce[28]. Muzyk wystąpił m.in. u boku takich wykonawców jak Ego oraz Ideo. Na początku 2005 roku został wydany debiut duetu Małolat i AjronW pogoni za lepszej jakości życiem z udziałem Włodiego, który rapował w kompozycji „Przestępcze myśli”[29]. 25 czerwca tego samego roku do sprzedaży trafił drugi album solowy Włodkowskiego pt. W...[30]. Wydawnictwo, którego produkcji podjęli się Kuba O, Lab’z, Korzeń, Zoober Slimm, Tek.N i Ajron uplasowało się na 35. miejscu listy sprzedaży OLiS[31]. Wśród gości na płycie znaleźli się m.in. Numer Raz, Ten Typ Mes i Eis. W ramach promocji do piosenki „Zobacz co się dzieje na podwórku” został zrealizowany teledysk[32]. Pod koniec roku do sprzedaży trafiła czwarta produkcja WWOŻycie na kredycie[33]. Włodkowski rapował w pochodzącej z płyty piosence „I tak to osiągnę”, w której wystąpił także m.in. francuski zespół Soundkail.

W 2006 roku pochodząca z debiutu Włodiego kompozycja „Odrzucili opcje” trafiła na kompilację składu Slums AttackFturując[34]. Z kolei sam muzyk podjął współpracę z formacją THS Klika. Efektem była kompozycja zatytułowana „Czarno na białym” wydana na płycie tegoż zespołu – Liryka chodnika[35]. Wydany został także czwarty album Molesty pt. Nigdy nie mów nigdy. W 2007 roku raper wraz z Krito i Cyklonem gościł w piosence Normano – „To co ma wartość” wydanej na płycie W słusznej sprawie[36]. Włodkowski wystąpił także na ostatnim albumie warszawskiej grupy Grammatik pt. Podróże[37]. Zwrotki rapera znalazły się w utworze, nagranej również z Pelsonem. W 2008 roku Molesta ponownie jako trio zespół nagrał piąty album studyjny pt. Molesta i kumple. Wydawnictwo dotarło do. 7 miejsca listy OLiS. Dwa lata później płyta uzyskała status złotej[9]. Tego samego roku Włodi wystąpił wraz z Miodem w piosence „Bliżej niż myślisz”, która znalazła się na debiucie kolektywu Dixon37Lot na całe życie[38]. W 2009 roku wraz z Eldo i Pelsonem założył zespół Parias. Także w 2009 roku wraz z Pelsonem wystąpił w piosence „Wybieram spokój” wydanej na solowym debiucie PjusaLife After Deaf[39]. Wydany został także zarejestrowany w Warszawie album koncertowy Molesty Live! in Fonobar. W 2011 roku ukazał debiut Parias pod tym samym tytułem. Materiał dotarł do 3. miejsca zestawienia OLiS. Nagrania, według koncepcji raperów nie objęte żadnym patronatem medialnym były promowane teledyskami do utworów „Bezczelni”, „Zostawiam” i „Wzorowy”. W międzyczasie raper gościł na płytach W.E.N.Y.Dalekie zbliżenia i VNMDe Nekst Best[40][41]. Natomiast jedna z klasycznym kompozycji z udziałem rapera – „Pamiętaj o melanżu” trafiła na kompilację DJ-a 600V – Klasyk Mixtape: Prolog[42]. W 2012 roku Włodi wystąpił na drugiej solowej produkcji PyskategoPasja[43]. Zwrotki rapera znalazły się w kompozycji „Mówią o nim”. Na początku 2013 roku pierwsze wydawnictwo Parias uzyskało status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 15 tys. egzemplarzy[9].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Molesta Ewenement, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Parias (zespół muzyczny), w sekcji Dyskografia.
Albumy solowe
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
...Jak nowonarodzony
 • Data: 27 września 2003
 • Wydawca: Pomaton EMI
6[19]
W...
 • Data: 25 czerwca 2005
 • Wydawca: EMI Music Poland
35[31]
Wszystko z dymem
 • Data: 19 września 2014[44]
 • Wydawca: Step Records/CD-Contact
1[45]
Wszystkie drogi prowadzą do dymu
 • Data: 31 marca 2017[48]
 • Wydawca: District Area
2[49] 10, 000+
Osad (EP)
 • Data: 30 listopada 2018[50]
 • Wydawca: Universal Music Polska
9[51]
W/88 (oraz 1988)
 • Data: 17 września 2020[52]
 • Wydawca: Def Jam Recordings Poland
3[53]
Single
Tytuł Rok Pozycja na liście Album
SLiP
[20]
Jak nowonarodzony[54] 2003 22 ...Jak nowonarodzony
Zobacz co się dzieje na podwórku[55] 2005 W...
Włodi, Ero, Diox i inni – „A pamiętasz jak?”[56] 2011
„–” singel nie był notowany.
Inne notowane utwory
Tytuł Rok Pozycja na liście Album
SLiP
[20]
„Słodkie kłamstwa” (gościnnie: Pele, Alex) 2002 38 Radio Ewenement 5 G Fm
Inne
Album Rok Uwagi Źródło
Smak B.E.A.T. Records (kompilacja) 1997 rap w utworze „Nie dla sławy i nie dla pieniędzy” [8]
Wzgórze Ya-Pa 3Trzy 1998 produkcja utworu „Co ważne a co ważne nie jest” [57]
Klan CD#02 (kompilacja) rap w utworze „Po pierwsze nie dla sławy, po drugie nie dla pieniędzy” [58]
DJ 600VProdukcja hip-hop gościnnie rap w utworach „Pamiętaj o melanżu” i „Pierwszy krok na nowej drodze” [10]
ZiperaO.N.F.R. 2000 gościnnie rap w utworze „Obojetność” [13]
WWO – Masz i pomyśl gościnnie rap w utworze „Nie ma załamka” [14]
Mor W.A.Te słowa mówią wszystko gościnnie rap w utworze „Idź za ciosem” [15]
Pokaż walory (kompilacja) rap w utworze „Pamiętaj o melanżu” [59]
WWOObejrzyj sobie wiadomości (singel) remiks utworu „Obejrzyj sobie wiadomości” [60]
WWO – Jeszcze będzie czas (singel) 2001 produkcja utworu „Teraz tak” [61]
Radio Ewenement 5 G Fm (kompilacja) rap w utworze „Słodkie kłamstwa” [62]
DJ.B – Styl pijanego mistrza 2002 gościnnie rap w utworze „Propsy” [16]
PonoTemat zakazany gościnnie rap w utworze „Osaczony – z życia wzięte” [63]
PonoTo co po mnie zostanie (singel) remiks utworu „Fundament” [64]
Vienio, Pele – Autentyk produkcja utworu „Intro” [65]
Pono – Hołd gościnnie rap w utworze „Osaczony – z życia wzięte” oraz produkcja utworów
„Intro”, „Spróbuj” i „Osaczony – Z życia wzięte”
[66]
WhiteHouseKodex gościnnie rap w utworze „Na żywo” [18]
WNBDowód odpowiedzialności 2003 gościnnie rap w utworze „To mi się udało” oraz produkcja utworu „Tak czynię” [67]
DJ DecksMixtape Vol. 3 gościnnie rap w utworze „Włodi dla Decksa” [22]
Vienio I PeleAutentyk 2 gościnnie rap w utworze „Zawistne serce” [23]
EmadeAlbum producencki gościnnie rap w utworze „Żebro Adama” (Remix) [24]
Mor W.A. – Dla słuchaczy 2004 gościnnie rap w utworze „Ten świat” [25]
Hemp GruKlucz produkcja utworu „Czy to prawda?” oraz gościnnie rap w utworze „Emokah” [68]
Hip-Hop.pl – Kompilacja (kompilacja) rap w utworze „...jak nowonarodzony” [69]
Agenda – Coś do zrobienia gościnnie rap w utworze „Dlatego” [26]
Małolat/AjronW pogoni za lepszej jakości życiem 2005 gościnnie rap w utworze „Przestępcze myśli” [29]
WWO – Życie na kredycie gościnnie rap w utworze „I tak to osiągnę” [33]
Slums AttackFturując 2006 gościnnie rap w utworze „Odrzucili opcje” [34]
Hiphopstacja 3 (kompilacja) rap w utworze „Zobacz zo się dzieje na podwórku” [70]
Waco Records Sampler 2006 Vol.1 (kompilacja) rap w utworze „Bez eskorty” [71]
WWO – I tak to osiągnę gościnnie rap w utworze „I tak to osiągnę” [72]
THS KlikaLiryka chodnika gościnnie rap w utworze „Czarno na białym” [35]
Normano – W słusznej sprawie 2007 gościnnie rap w utworze „To co ma wartość” [36]
GrammatikPodróże gościnnie rap w utworze „A Wy” [37]
Dixon37Lot na całe życie 2008 gościnnie rap w utworze „Bliżej niż myślisz” [38]
Road Hip-Hop Classic 2008 (kompilacja) rap w utworze „Pamiętaj o melanżu” [73]
PjusLife After Deaf 2009 gościnnie rap w utworze „Wybieram spokój” [39]
VNMDe Nekst Best 2011 gościnnie rap w utworze „Róże betonu” [40]
DJ 600V – Klasyk Mixtape: Prolog gościnnie rap w utworze „Pamiętaj o melanżu” [42]
W.E.N.A.Dalekie zbliżenia gościnnie rap w utworze „Do dnia, w którym” [41]
PyskatyPasja 2012 gościnnie rap w utworze „Mówią o nim” [43]
W.E.N.A. – Nowa ziemia 2013 gościnnie rap w utworze „Wszystko” [74]
Miuosh X OnarNowe światło gościnnie rap w utworze „Miało mnie tu nie być” [75]
Pokój z Widokiem na WojnęGrawitacja 2014 gościnnie rap w utworze „Planeta wroga” [76]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Parias (zespół muzyczny), w sekcji Teledyski.
 Zobacz więcej w artykule Molesta Ewenement, w sekcji Teledyski.
Tytuł Rok Reżyseria Album Źródło
„...Jak nowonarodzony” 2003
...Jak nowonarodzony [77]
„Zobacz co się dzieje na podwórku” 2005
W... [32]
„1996” (gościnnie: Molesta) 2014 9Liter Filmy Wszystko z dymem [78]
„T&T” Letemknow, M.L. Filmz [79]
„W słońcu” EvilEyeStudio [80]
„Proces spalania” (gościnnie: Danny) [81]
„Guzik” (gościnnie: Małpa) Deys [82]
„Chmur drapacze” (gościnnie: W.E.N.A. i Gruby Mielzky) M.L. Filmz [83]
Gościnnie
Pono – „Osaczony” (gościnnie: Włodi) 2002
Hołd [84]
Malolat, Ajron – „Przestępcze myśli” (gościnnie: Włodi) 2005
W pogoni za lepszej jakości życiem [85]
WWO – „I tak to osiągnę” (gościnnie: Soundkail, Włodi, Kontrafakt) 2006 Marcin Janiec, Videolot Życie na kredycie [86]
Al Paciwo – „To coś więcej” (gościnnie: Temate, Włodi) 2010 OG Films Rezurekcja [87]
W.E.N.A. – „Do dnia, w którym” (gościnnie: Włodi) 2011 LetEmKnow Sequence Dalekie zbliżenia [88]
Inne
Włodi, Pyskaty, Onar, Sokół, Stasiak, Pezet i inni – „A pamiętasz jak?” 2011 LetEmKnow A pamiętasz jak? (singel) [89]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
„Pionierzy stylu – Włodi” 2014 film dokumentalny, realizacja: Michał Kowal, Jacek „Merd” Wszoła, Piotr „Steez” Szulc, Kamil Sołdacki [90]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2015 Album roku Wszystko z dymem Sztosy 2014 Nominacja [91]
Artysta/zespół roku Włodi Nominacja
Singel roku „1996” Nominacja

2021 W/88 Album roku

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia Polskiego Rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 479. ISBN 978-83-7982-041-2.
 2. Włodi (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2009-06-02].
 3. Bartosz Janiszewski: Raper szyje spodnie (pol.). spoleczenstwo.newsweek.pl. [dostęp 2012-03-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-11)].
 4. Włodi – biografia (pol.). eska.pl. [dostęp 2013-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-21)].
 5. Raper odkrywa Islam (pol.). archiwum.polityka.pl. [dostęp 2013-02-24].
 6. Włodi (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2013-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-01)].
 7. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 344. ISBN 83-89738-75-9.
 8. a b Smak B.E.A.T. Records (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 9. a b c ZPAV: złote płyty (pol.). zpav.pl. [dostęp 2013-02-20].
 10. a b DJ 600V – „Produkcja – Hip Hop” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 11. Fryderyki 1999: nominowani i laureaci (pol.). zpav.pl. [dostęp 2013-02-24].
 12. Fryderyki 2001: nominowani i laureaci (pol.). zpav.pl. [dostęp 2013-02-24].
 13. a b Zipera – „O.N.F.R.” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 14. a b WWO – „Masz i Pomyśl” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 15. a b Mor W.A. – „Te Słowa Mówią Wszystko” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 16. a b DJ.B – „Styl Pijanego Mistrza” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 17. Pono – „Hołd” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 18. a b WhiteHouse – „Kodex” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 19. a b Olis – sprzedaż w okresie 29.09.2003 – 05.10.2003 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2003].zły zapis daty dostępu
 20. a b c SLiP – Statystyki dla wykonawcy Włodi (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2012-07-18].
 21. WNB – „Dowód Odpowiedzialności” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 22. a b DJ Decks – „Mixtape Vol.3" (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 23. a b Vienio I Pele – „Autentyk 2" (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 24. a b Emade – „Album Producencki” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 25. a b Mor W.A. – „Dla Słuchaczy” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 26. a b Agenda – „Coś Do Zrobienia” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 27. Hemp Gru – „Klucz” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 28. Mobb Deep w Polsce! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-02-24].
 29. a b Małolat/Ajron – „W Pogoni Za Lepszej Jakości Życiem” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 30. Nowy album Włodiego (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-02-24].
 31. a b Olis – sprzedaż w okresie 25.07.2005 – 31.07.2005 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2005].zły zapis daty dostępu
 32. a b Teledyski, video – Włodi – „Zobacz co się dzieje na podwórku” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2010-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-31)].
 33. a b WWO – „Życie Na Kredycie” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 34. a b Slums Attack – „Fturując” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 35. a b THS Klika – „Liryka Chodnika” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 36. a b Normano – „W Słusznej Sprawie” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 37. a b Grammatik – „Podróże” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 38. a b Dixon37 – „Lot Na Całe Życie” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 39. a b Pjus – „Life After Deaf” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 40. a b VNM – „De Nekst Best” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 41. a b W.E.N.A. – „Dalekie Zbliżenia” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 42. a b DJ 600V – „Klasyk Mixtape: Prolog” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 43. a b Pyskaty „Pasja” – okładka i tracklista (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2012-07-03].
 44. WŁODI: „SPECJALNE PAKIETY DLA AMATORÓW DYMU” (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2014-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-27)].
 45. OLiS – sprzedaż w okresie 15.09.2014 – 21.09.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-12-01].
 46. Najtrudniej dostępne płyty w polskim rapie – lista (cz. 3/3) – GLAMRAP.PL – Napędza Hip-Hop’ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2017-08-22] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-22] (pol.).
  Włodi wznawia swój album – GLAMRAP.PL – Napędza Hip-Hop’ową gospodarkę, glamrap.pl [dostęp 2018-02-02] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-03] (pol.).
 47. Złote płyty CD przyznane w 2016 roku, ZPAV [dostęp 2020-07-30].
 48. Kacper Szymański: Włodi „Wszystkie Drogi Prowadzą Do Dymu” – okładka, data premiery, nowa wytwórnia! (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2017-02-17].
 49. OLiS – sprzedaż w okresie 31.03.2017 – 06.04.2017 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-04-13].
 50. Mateusz Natali: Włodi „Osad EP” (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2018-12-13].
 51. OLiS – sprzedaż w okresie 30.11.2018 – 06.12.2018 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2018-12-13].
 52. Włodi i 1988 przedstawiają album „W/88” (pol.). CGM. [dostęp 2020-09-24].
 53. OLiS – sprzedaż w okresie 11.09.2020 – 17.09.2020 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2020-09-24].
 54. Włodi – ...Jak Nowonarodzony (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-02-24].
 55. Włodi – Zobacz Co Się Dzieje Na Podwórku (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-02-24].
 56. A Pamiętasz Jak? (ang.). discogs.com. [dostęp 2012-09-20].
 57. Wzgórze Ya-Pa 3 – Trzy (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-02-24].
 58. Klan CD#02 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 59. Pokaż Walory (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 60. W Witrynach Odbicia* – Obejrzyj Sobie Wiadomości (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-02-24].
 61. W Witrynach Odbicia – Jeszcze Będzie Czas (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-02-24].
 62. Radio Ewenement 5 G FM (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 63. Pono – „Temat Zakazany” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 64. Pono – To Co Po Mnie Zostanie (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-02-24].
 65. Vienio & Pele – Autentyk (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-02-24].
 66. Pono – Hołd (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-02-24].
 67. Wychowani Na Błędach – Dowód Odpowiedzialności (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-02-24].
 68. Hemp Gru – Klucz (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-02-24].
 69. Hip-Hop.pl – Kompilacja (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 70. Hiphopstacja 3 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 71. Waco Records Sampler 2006 Vol.1 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 72. WWO – „I Tak To Osiągnę” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 73. Road Hip-Hop Classic 2008 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 74. W.E.N.A. – Nowa Ziemia. hiphopedia.info = język = pl. [dostęp 2013-08-15].
 75. Miuosh X Onar – Nowe Światło (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-01].
 76. Pokój Z Widokiem Na Wojnę – Grawitacja (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-21].
 77. Włodi – Jak nowonarodzony (pol.). youtube.com. [dostęp 2013-02-24].
 78. Krystian Krupiński: Video Dnia: Włodi x Molesta „1996” (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-24].
 79. Video Dnia: Włodi „T&T” (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-24].
 80. video Włodi „W słońcu” – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-24].
 81. Video Dnia: Włodi ft. Danny „Proces spalania” (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-24].
 82. Włodi feat. Małpa „Guzik” – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-24].
 83. Włodi ft. W.E.N.A., Mielzky „Chmur drapacze” – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-24].
 84. Pono feat. Wlodi – Osaczony (pol.). youtube.com. [dostęp 2013-02-24].
 85. Malolat & Ajron feat. Wlodi – Przestepcze mysli (pol.). youtube.com. [dostęp 2013-02-24].
 86. Premiera nowego klipu WWO (pol.). prosto.pl. [dostęp 2010-11-10].
 87. Teledyski, video – Al Paciwo – „To coś więcej (ft. Temate, Włodi)” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2010-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-31)].
 88. W.E.N.A. „Do Dnia, w Którym” (ft. Włodi) Official Video (pol.). youtube.com. [dostęp 2013-02-24].
 89. Małolat Numer Raz Juhas Pezet Sokół Diox Chada Ero Mes Molesta – A pamiętasz jak[Official Video] (pol.). youtube.com. [dostęp 2011-04-02].
 90. Karolina Dobkowska: „Pionierzy Stylu – Włodi” – film dokumentalny (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-12-02].
 91. Mateusz Natali: Sztosy 2014 – poznaliśmy nominacje (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2015-02-02].