Pezet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pezet
Ilustracja
Pezet, 2010
Imię i nazwisko Jan Paweł Kapliński
Data i miejsce urodzenia 18 kwietnia 1980
Warszawa
Gatunki hip-hop, freestyle rap, electro hop, grime
Zawód raper, przedsiębiorca
Aktywność od 1998
Wydawnictwo Konkret Promo, EmbargoNagrania, Asfalt Records, T1-Teraz, Future Mind, Koka Beats
Powiązania Onar, Noon, Małolat, Sidney Polak, Avi, Louis Villain, Kacper HTA, EMAS, Obrońcy Tytułu
Współpracownicy
Radio Error:
Jan Szarecki – gitara
Piotr Darecki – gitara basowa
Piotr Adamczyk – perkusja
Zespoły
Płomień 81

Paweł Kapliński, właściwie Jan Paweł Kapliński[1] (ur. 18 kwietnia 1980 w Warszawie[2]), znany jako Pezetpolski raper i osobowość telewizyjna, a także przedsiębiorca. Członek duetu Płomień 81.

Kapliński występuje od 1998, początkowo wraz z zespołem Płomień 81, który założył ze szkolnym kolegą Marcinem Doneszem (znanym pod pseudonimem Onar). Pezet sprzedał w Polsce ponad 129 tys. płyt. Wraz z zespołem do 2005 nagrał trzy albumy zatytułowane Na zawsze będzie płonął (1999), Nasze dni (2000) i Historie z sąsiedztwa (2005). W 2002 nakładem T1-Teraz ukazał się pierwszy album solowy Pezeta zatytułowany Muzyka klasyczna.

Za wydany w 2004 roku album Muzyka poważna, zrealizowany z Mikołajem „Noonem” Bugajakiem uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku Hip-hop/R&B[3]. Kolejną nominację Kapliński otrzymał za solowy album pt. Muzyka rozrywkowa (2007)[4]. Był prezenterem programu Rap Fura emitowanego na antenie stacji telewizyjnej Viva. Wystąpił również gościnnie w serialu kryminalnym emitowanym na antenie stacji TVNKryminalni[5]. Od 2013 roku na antenie stacji rbl.tv wraz z Rafałem Groblem prowadzi audycję Muzyka Nowoczesna[6].

Od 2010 roku prowadzi wytwórnię muzyczną Koka Beats[7]. Jest także właścicielem marki odzieżowej Koka[8]. W 2011 roku został sklasyfikowany na szczycie listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina[9]. Rok później znalazł się na 2. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis Porcys[10]. Jego młodszy brat, Michał, również jest raperem i występuje pod pseudonimem Małolat[11][12].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

1998–2002: Początki kariery, Muzyka klasyczna[edytuj | edytuj kod]

Kapliński zainteresował się hip-hopem jako nastolatek. We wczesnej młodości nosił on przydomek PZU, co stanowiło akronim od „Paweł z Ursynowa”[13]. Jednakże wkrótce potem pseudonim został skrócony do Pezet. Wraz ze szkolnym kolegą Onarem nagrał pierwszy utwór zatytułowany „Ursynów 99”[13]. Kompozycja ta została wydana na kompilacji Enigma: 0-22 vol. 2[13]. W 1998 roku wraz z Onarem założył grupę Płomień 81, której pierwszy człon powstał na podstawie pomysłu matki Onara, natomiast liczba „81” pochodziła od numeru szkoły podstawowej, gdzie spotykali się młodzi raperzy[13]. Wkrótce potem Marcin Grabski, właściciel wytwórni Asfalt Records zaproponował realizację debiutanckiej wspólnej płyty Pezeta i Onara[14]. 27 sierpnia 1999 roku został wydany album zatytułowany Na zawsze będzie płonął. Pochodzący z tego wydawnictwa utwór „Kim Jestem Pytasz” został następnie wydany na kompilacji Hip-hopowy raport z osiedla, co było wyróżnieniem dla twórców[13].

Również w 1999 roku Pezet wraz z Onarem zostali zaproszeni przez DJ-a 600V do udziału przy nagrywaniu albumu pt. Szejsetkilovolt[13]. Raperzy wystąpili w utworze pt. „Mieszkam w mieście”[13]. Na kompilacji wystąpił ponadto również Deus, późniejszy członek Płomień 81[13]. W 2000 roku Pezet i Onar niezadowoleni z promocji debiutanckiego album zdecydowali się na podpisanie kontraktu z wytwórnią muzyczną R.R.X.[14] 26 października tego samego roku został wydany drugi album pt. Nasze dni[14]. W nagraniach wystąpili liczni goście m.in. Waco, Stasiak, Fenomen i młodszy brat Pezeta – Małolat[13]. Wkrótce potem Onar i Pezet zdecydowali się na współpracę z innymi twórcami hip-hopowymi[14]. Kapliński podjął współpracę z Eldoką i Dizkretem z którymi założył formację Obrońcy Tytułu, wraz z którą występował podczas festiwali freestyle’owych[13]. Raperzy nagrali m.in. diss na rapera Tede zatytułowany „Gotów na bitwę”, który rozpoczął beef pomiędzy twórcami[13]. Rozwiązanie konfliktu nastąpiło podczas koncertu Bitwa Płocka w 2001 roku, podczas której Obrońcy Tytułu wystąpili przeciwko formacji Gib Gibon Skład wspierającej Tedego, który ostatecznie został zwycięzcą konfrontacji[15].

2002–2007: Muzyka poważna[edytuj | edytuj kod]

Pezet, 2010

W 2002 roku Pezet wraz z producentem Mikołajem Bugajakiem znanym pod pseudonimem Noon nagrał album Muzyka klasyczna[15][16]. Gościnnie na wydawnictwie wystąpili Ash, Małolat, Eldo, Fokus i Ten Typ Mes[13]. Wydawnictwo ukazało się nakładem wytwórni T1-Teraz i sprzedało w nakładzie przekraczającym 20 tys. egzemplarzy[13]. W ramach promocji zostały zrealizowane również teledyski do utworów „Re-fleksje”, „Seniorita” i „Bez twarzy”[15]. Po sukcesie wydawnictwa muzycy przystąpili do prac nad kolejnym albumem[13]. 22 kwietnia 2004 został wydany album Muzyka poważna[15][17]. Wydawnictwo było początkowo zatytułowane „Dowód osobisty” jednakże tuż przed wydaniem tytuł uległ zmianie[13]. Drugi album promowały teledyski do kompozycji „Nie jestem dawno”, „Szósty zmysł” i „W branży”, mimo to nie odniosła spodziewanego sukcesu[13]. Kapliński w tekstach opowiadał o swoich przemyśleniach związanych z młodością, życiowych błędach oraz bliskich mu ludziach. Ponadto na płycie został wydany remiks utworu „Nie jestem dawno” zawierający bezprawnie wykorzystane sample z płyty Mania szybkości heavymetalowej grupy Fatum[18]. Obie strony doszły do ugody mimo zapowiadanego pierwotnie przez muzyków Fatum procesu sądowego[19].

Również w 2004 roku Pezet wystąpił gościnnie na debiutanckiej płycie perkusisty zespołu T.LoveSidneya Polaka zatytułowanej Sidney Polak[20]. Raper wystąpił w kompozycjach „Otwieram wino” oraz „Radio WWA”[20]. Następnie w czerwcu został wydany debiutancki album Onara pt. Osobiście. Na płycie ukazał się utwór „04 to już nie 95”, w którym gościnnie wystąpił Pezet[13]. Ponowna współpraca z Onarem przyczyniła się do stworzenia przez nich trzeciego wydawnictwa Płomień 81. 15 października 2005 roku został wydany album Historie z sąsiedztwa[21]. Jednakże na płycie zabrakło trzeciego członka Płomień 81, Deusa[13]. W międzyczasie młodszy brat Pezeta – Małolat został aresztowany pod zarzutem handlu narkotykami[13]. W ramach pomocy bratu, Pezet zorganizował szereg koncertów, którego pomogły w sfinansowaniu kosztów postępowania sądowego[13]. W 2006 roku Pezet rozpoczął współpracę ze stacją telewizyjną Viva Polska, na antenie której prowadził program Rap Fura[22]. Podczas rocznej emisji programu, gośćmi Kaplińskiego byli m.in. Pono, Pjus, Mes, Małolat, Sokół, Onar, Wdowa i Ero[13].

2007–2012: Muzyka rozrywkowa oraz Muzyka emocjonalna[edytuj | edytuj kod]

(od lewej) Mormon, Małolat i Pezet podczas koncertu na Coke Live Music Festival 2012

15 października 2007 roku ukazał się debiut solowy Pezeta zatytułowany Muzyka rozrywkowa[23]. Kompozycje na płycie zostały wyprodukowane przez takich twórców jak Szogun, Korzeń i Kociołek[13]. W ramach promocji wydawnictwa zostały zrealizowane teledyski do utworów „Na tym osiedlu” z gościnnym udziałem Onara oraz „Noc i dzień” z udziałem Fame District i Małolata[13]. Następnie w udzielonym wywiadzie Kapliński zaanonsował wydanie płyty wraz z bratem Małolatem. 2 czerwca 2009 roku został wydany drugi album Pezeta zatytułowany Muzyka emocjonalna[13]. Wydawnictwo wydane w nakładzie 5000 egzemplarzy dostępne do nabycia jedynie za pośrednictwem specjalnie w tym celu stworzonej strony, która następnie przestała istnieć. Gościnnie na płycie wystąpili Małolat i Lilu[13]. W wywiadzie 1 lutego 2010 Kapliński zapowiedział pierwszego gościa z nadchodzącej płyty, którą nagrywa wspólnie ze swoim bratem Małolatem[24]. Gościem tym był włoski raper – Fabri Fibra[24].

2 października 2010 ukazał się wspólny album braci Kaplińskich pt. Dziś w moim mieście[25][26]. Oprócz włoskiego muzyka, wystąpili także polscy artyści: grupa Molesta Ewenement, Grizzli z EastWest Rockers, VNM czy raper Małpa. Płyta zadebiutowała na 5. miejscu notowania OLiS[27]. 19 sierpnia 2011 roku ukazał się singel „Co mam powiedzieć” zwiastujący kolejny solowy album Pezeta pt. Radio Pezet. Do piosenki powstał także teledysk zrealizowany przez zespół producencki 2 DajREKTORS. Drugi singel pt. „Noc jest dla mnie” z gościnnym udziałem Fokusa ukazał się 16 grudnia tego samego roku. Premiera wyprodukowanej w większości przez Sidneya Polaka płyty uległa wielomiesięcznemu opóźnieniu z niepodanych do publicznej wiadomości przyczyn. W międzyczasie, 5 lipca 2012 roku ukazał się pierwszy album koncertowy rapera pt. Live in 1500m2, ponownie zrealizowany wraz z udziałem Małolata[28]. Na albumie znalazły się utwory z poprzedniej wspólnej płyty braci Kaplińskich, a także nagrania z solowego repertuaru Pezeta. Na płycie wystąpił tylko jeden gość – elbląski raper VNM. Album promowany był teledyskiem „Jestem sam”. 17 sierpnia odbyła się premiera trzeciego singla „Supergirl”, promującego ostatecznie zatytułowany album Radio Pezet. Produkcja Sidney Polak. Natomiast premiera trzeciej w katalogu Koka Beats płyty została wyznaczona na 4 września 2012 roku[29].

2012–2019: Radio Pezet oraz przerwa w karierze[edytuj | edytuj kod]

Album zadebiutował na 2. miejscu OLiS i rozszedł się w ponad 15 000 kopii[30][31]. Po premierze płyty Sidney Polak udzielił wywiadu dla radia Roxy FM, gdzie zarzucił raperowi brak profesjonalizmu, kłamstwa i niesłowność, głównie w kwestii warunków ich współpracy[32]. Oznajmił również, że artysta zawalał sesje nagraniowe przez problemy z alkoholem, reklamowanie produktów w tekstach oraz zerwanie znajomości z Kamilem Bednarkiem przez obawę o opinie środowiska hip-hopowego[32]. Pezet odparł wszystkie zarzuty, oznajmiając, że są one nieprawdziwe, nierzetelne i pomawiające, dodając, że Sidney chce zwrócić tylko na siebie uwagę[32]. W 2013 Pezet udzielił wywiadu dla czasopisma „Przekrój”, gdzie wypowiedział się na temat swoich problemów zdrowotnych z kręgosłupem, artyście grozi kalectwo[33]. W 2012 roku raper przez powody zdrowotne odwołał swoją trasę koncertową promującą najnowszą płytę[34]. 7 maja 2013 roku wydaje singiel pt. „Ostatni Track” a media obiegły informacje o jego prawdopodobnym końcu kariery[35]. Po trzech latach raper wrócił z utworem „Co jest ze mną nie tak”, nagrywając go wraz z Czarnym HIFI, promując film pt. „Kamper”[36]. Następnie wrócił po 4 latach do koncertowania, występując na imprezie w Białymstoku[37]. Pezet w wywiadzie dla Gazety Wyborczej zapowiedział, że wraz z Auerem pracuje nad nową płytą, która będzie jego ostatnim albumem w karierze[38]. 13 grudnia 2016 roku raper wydaje pierwszy singiel z zapowiedzianej płyty pt. „Nie zobaczysz łez” początkowo tylko w serwisie Tidal, a 19 stycznia 2017 udostępniony do darmowego odsłuchu[39][40]. Singiel rozszedł się w ponad 10 000 kopii zdobywając status złotej płyty[41], oraz dobił do 1. miejsca stacji Hip-hop.tv na platformie Eska TV[42]. 5 lipca 2017 w ramach reedycji albumu Dziś w moim mieście powstał nowy utwór nagrany wraz z bratem rapera Małolatem pt. „Pragniesz”[43]. 10 lipca 2017 w wywiadzie dla newonce.com raper poinformował, że pracę nad nowym albumem zostały wstrzymane[44]. W czerwcu 2018 Pezet wystąpił na koncercie H&M Music, na którym został zaprezentowany nowy utwór pt. „Nauczysz się czekać” prawdopodobnie pochodzący z nadchodzącej płyty tego artysty.

Od 2019: Muzyka współczesna[edytuj | edytuj kod]

13 czerwca 2019 roku ukazał się singiel pt. „Obrazy Pollocka” który zapowiedział album Muzyka współczesna z zaplanowaną premierą na 27 września 2019 roku. Wraz z klipem ruszyła przedsprzedaż płyty[45]. Po zaplanowanej na 27 września premierze Muzyka Współczesna pokryła się platyną, po sprzedaniu ponad 30 tys. płyt. 19 grudnia odbył się, jak na tamten moment, jedyny planowy koncert z serii Muzyki współczesnej na Hali Torwar. Po wyprzedaniu wcześniej wymienionej hali Pezet podjął się trasy koncertowej Magenta Tour, jednak przez epidemię koronawirusa do skutku doszły jedynie koncerty w Katowicach (MCK Katowice) i Gdyni (Gdynia Arena). W 2020 roku Pezet powrócił wraz z Onarem jako Płomień 81.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Płomień 81, w sekcji Dyskografia.

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
[46]
2002 Muzyka klasyczna (oraz Noon) 10
2004 Muzyka poważna (oraz Noon) 3
2007 Muzyka rozrywkowa
 • Data: 15 października 2007
 • Wydawca: Konkret Promo
 • Format: CD, LP
5
 • POL: 30 000+
2009 Muzyka emocjonalna 6
2012 Radio Pezet. Produkcja Sidney Polak
 • Data: 4 września 2012
 • Wydawca: Koka Beats, EMI
 • Format: CD, digital download
2
2019 Muzyka współczesna
 • Data: 27 września 2019
 • Wydawca: Koka Beats
 • Format: CD, kaseta, digital download
1
 • ZPAV: 3× platynowa płyta[52]

Albumy kolaboracyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL[46]
2010 Dziś w moim mieście (oraz Małolat)
 • Data: 1 października 2010
 • Wydawca: Koka Beats, Fonografika
 • Format: CD, LP, digital download
5
 • ZPAV: złota płyta[53]
„–” oznacza, że album nie był notowany na danej liście.

Albumy kompilacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Album
2005 Instrumentale (oraz Noon)
 • Data: październik 2005
 • Wydawca: EmbargoNagrania
 • Format: LP

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Pozycja na liście
POL[54]
2012 Live in 1500m2 (oraz Małolat)
 • Data: 5 lipca 2012
 • Wydawca: Koka Beats, EMI
 • Format: CD, digital download
28[a]

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat Album
LP3
[55]
SLiP
[56]
30Ton
[57]
Eska
[42]
PiK
[58]
2002 „Re-fleksje” (oraz Noon) 7 20 Muzyka klasyczna
„Seniorita” (oraz Noon) 6 21
„Bez twarzy” 10
2004 „Szósty zmysł” (oraz Noon)[59] 5 Muzyka poważna
„Nie jestem dawno” (oraz Noon)[60] 3 5 25
„W branży” (oraz Noon) 31
2007 „W moim świecie”[61] Singiel niealbumowy
„Noc i dzień”[62] Muzyka rozrywkowa
„Gdyby miało nie być jutra”[62]
 • ZPAV: złota płyta[63]
2011 „Co mam powiedzieć”[64] 31 24 Radio Pezet. Produkcja Sidney Polak
„Noc jest dla mnie” (oraz Fokus)[65]
2012 „Supergirl”[66]
2013 „Ostatni Track”[67] Singiel niealbumowy
2017 „Nie zobaczysz łez”[68] 1
 • ZPAV: złota płyta[41]
Muzyka współczesna
2018 „Pragniesz”[69] Singiel niealbumowy
„Piroman”[70]
 • ZPAV: 2× platynowa płyta[52]
Muzyka współczesna
„Droga”[71]
 • ZPAV: złota płyta[63]
Soundtrack do serialu Kropla prawdy
„Kartel”[72] Soundtrack do serialu Narcos: Meksyk
2019 „Obrazy Pollocka”[73]
 • ZPAV: platynowa płyta[52]
Muzyka współczesna
2020 „Intro”
 • ZPAV: platynowa płyta[74]
„Magenta”
 • ZPAV: diamentowa płyta[75]
„Zonda”[76]
 • ZPAV: platynowa płyta[52]
Muzyka współczesna Extended
„Nisko jest niebo” (gościnnie: Kayah)[77]
 • ZPAV: 3× platynowa płyta[52]
„–” oznacza, że singel nie był notowany na danej liście.

Inne notowane lub certyfikowane utwory[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat Album
POL
[78]
LP3
[79]
SLiP
[56]
30Ton
[80]
PiK
[58]
2003 White House – „Oczy otwarte” (oraz Pezet) 17 Kodex
2004 Sidney Polak – „Otwieram wino(oraz Pezet)[81] 72 10 1 15 30 Sidney Polak
2005 „U ciebie w mieście 2” 47 U ciebie w mieście 2
Praktik – „Kilka lat później” (oraz Pezet, Ten Typ Mes) 29 Dobra częstotliwość
2016 „Co jest ze mną nie tak” (oraz Czarny HIFI)[82] Soundtrack do filmu Kamper
2019 „98”[84]
 • ZPAV: złota płyta[85]
2020 „Dom”
 • ZPAV: platynowa płyta[74]
Muzyka współczesna
„Nauczysz się czekać”
 • ZPAV: platynowa płyta[52]
„Gorzka woda”
 • ZPAV: platynowa płyta[52]
„–” oznacza, że singel nie był notowany na danej liście.

Kompilacje różnych wykonawców[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Utwór Źródło
2001 Blokersi Pezet, Małolat – „Nie mogę przestać”
Red, Pezet, Eis – „Mam to kotku”
[86]
2002 JuNouMi Records EP Vol.2 2cztery7, Pezet, Lerek – „Pieprzyć szary beton” [87]
2003 JuNouMi Records EP vol.3 Pezet – „Rzuciłbym to dawno” [88]
Klan CD#33 DizkretPraktik, Pezet, Stasiak – „Jedno życie” [89]
2003 Konkret Presents Dizkret, Pezet, 2cztery7 – „Jedno życie”
Pezet, Grammatik, Małolat – „Rap robie”
Pezet – „Seniorita”
Pezet, Flexxip – „Oczy otwarte”
[90]
2003 Nakręceni, czyli szołbiznes po polsku Pezet – „Bez twarzy” (Kociołek Remix) [91]
2004 Road Hip Hop 2004 Pezet, Stasiak, Dizkret – „Jedno życie” (Remix) [92]
Popcorn – Hip Hop Mania 3 Pezet, Flexxip – „Oczy otwarte” [93]
Popcorn – Hip Hop Mania 4 Pezet, Eis, Ten Typ Mes – „W szponach melanżu” [94]
2005 Road Hip Hop 2005 Pezet – „Myśli” [95]
U ciebie w mieście 2 Vienio i Pele, Foster, Pezet, Ero, O.S.T.R., Lil Dap – „U ciebie w mieście 2”
Vienio i Pele, Foster, Pezet, Ero, O.S.T.R., Lil Dap – „U ciebie w mieście 2” (Waco Remix)
Pezet – „Siedem dni” (Romek Remix)
Vienio i Pele, Foster, Pezet, Ero, O.S.T.R., Lil Dap – „U ciebie w mieście 2” (DJ Seb Remix)
[96]
Eska Squad 3 Sidney Polak, Pezet – „Otwieram wino” [97]
EmbargoNagrania: Muzyka miejska Cz.1 Praktik, Pezet, Ten Typ Mes – „Kilka lat później” [98]
2006 Waco Records Sampler 2006 Vol.1 Hardkorowe Brzmienie, Pezet, Waco – „Czego ci brak” [99]
2010 Prosto Mixtape 600V Pezet, Pono – „Ty to jesteś...”
Felipe, VNM, WWO, Pezet, Brahu, Numer Raz, Eldo – „I żeby było normalnie”
[100]
2011 Grube jointy 2: karani za nic DJ 600V, Pezet, DJ Kebs – „Sprawa w toku” [101]
2012 Prosto Mixtape Kebs VNM, Rak Raczej, Wezu, Juras, MadMajk, Diox, Brahu, Sokol, Pezet – „Życie wypisane na twarzy” [102]
2015 Prosto Mixtape IV Pezet, Ńemy, 2sty – „Niedopowiedzenia Prosto Remix” [103]

Gościnne występy[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Utwór Źródło
1999 O$kaKompilacja „Ponad wszystko” (gościnnie: Małolat, Pezet) [104]
2000 GrammatikŚwiatła miasta „Nie ma czasu pomysleć” (gościnnie: Pezet) [105]
ZWR – Sprawy sedno „Nie noszę złota” (gościnnie: Fabio, Pezet)
„Nie żałuję” (gościnnie: Pezet, Jasiek, Małolat, Nicer)
[106]
2001 O$kaKompilacja 2 „Nie musisz robić” (gościnnie: Pezet, Małolat, Dizkret) [107]
EldoOpowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę „Gotów na bitwę” (gościnnie: Dizkret, Pezet) [108]
Elemer – Poszło w biznes „Klik-klik” (gościnnie: Pezet)
„Klik-klik (Bardzo Gorący Mix)” (gościnnie: Pezet)
[109]
Lari Fari – Dusza „Miłość w moim mieście” (gościnnie: Pezet) [110]
ParesłówGalaktao „W miejskim tłoku ginąc” (gościnnie: Pezet, Wujlok, Dizkret) [111]
Stare Miasto – Minuty „Nigdy” (gościnnie: Pezet)
„Powrót do esencji” (gościnnie: Eldo, Pezet)
„Porównania” (gościnnie: Pezet)
[112]
WacoŚwieży materiał „Przyjdź na chwilę” (gościnnie: Dizkret, Pezet) [113]
2002 White HouseKodex „Oczy otwarte” (gościnnie: Pezet, Flexxip) [114]
RedAl-Hub „Azizi” (gościnnie: Pezet) [115]
O.S.T.R.Tabasko „Echo miasta” (gościnnie: Pezet) [116]
FlexxipFlexxip „El ej” (gościnnie: Pezet, Dizkret) [117]
Dizkret, PraktikIQ „Jedno życie” (gościnnie: Stasiak, Pezet) [118]
2003 EisGdzie jest Eis? „W szponach melanżu” (gościnnie: Pezet, Ten Typ Mes) [119]
Onar, O$kaWszystko co mogę mieć „Letniak 2” (gościnnie: Pezet)
„Właśnie dla mnie” (gościnnie: Pezet)
[120]
2004 Mały Esz Esz – Bez zabezpieczeń „Znajdź odpowiedź” (gościnnie: Pezet) [121]
PihKrew, pot i łzy „Miazga” (gościnnie: Ten Typ Mes, Pezet) [122]
Sidney PolakSidney Polak „Otwieram wino” (gościnnie: Pezet)
„Radio Warszawa” (gościnnie: Pezet, Reggaenerator)
[123]
DJ 600VStyle (operacja zrób to głośniej) „Nie słuchać przed 3005” (gościnnie: Pezet) [124]
O$kaPrzez $ jak... „Czas to zmienić” (gościnnie: Pezet, Stasiak) [125]
OnarOsobiście „04 to już nie 95” (gościnnie: Pezet) [126]
Praktik – Dobra częstotliwość „Biznes” (gościnnie: Pezet)
„Kilka lat później” (gościnnie: Pezet, Ten Typ Mes)
[127]
2005 WdowaBraggacadabra „Oddech bloków” (gościnnie: Pezet) [128]
PelsonSensi „Kiedyś” (gościnnie: Pezet) [129]
Małolat & AjronW pogoni za lepszej jakości życiem „Trzeba żyć” (gościnnie: Pezet) [130]
2006 Hardkorowe Brzmienie – Mamy to co chcemy „Czego ci brak” (gościnnie: Pezet, Waco) [131]
Kali – 2002–2004 „Jestem tu tylko dla” (gościnnie: Pezet, Lerek, Rembol) [132]
2007 Beatowsky – Beatowsky „Trochę oldschoolu” (gościnnie: Pezet, Chubb Rock) [133]
OnarPod Prąd „Daj mi przeżyć” (gościnnie: Pezet/Małolat) [134]
2008 Molesta EwenementMolesta i kumple „Mówię nie” (gościnnie: Ten Typ Mes, Pezet, DJ.B) [135]
FokusAlfa i Omega „Sekrety” (gościnnie: Pezet) [136]
2009 Sidney PolakCyfrowy styl życia „Ostatni dźwięk” (gościnnie: Isa, Pezet) [137]
Donguralesko i MatheoInwazja porywaczy ciał „Wznieście ręce w powietrze” (gościnnie: Pezet) [138]
OnarJeden na milion „Ręce do góry!!! (Bonus Remix)” (gościnnie: Pezet) [139]
2010 BuczerPodejrzany o rap vol. 2 „List do boga” (gościnnie: Pezet, Gabi, Ras Luta) [140]
TedeFuckTede/Glam Rap „Muzyka miejska” (gościnnie: Pezet, Seta) [141]
PihDowód rzeczowy nr 1 „Śniadanie mistrzów” (gościnnie: Pezet, Peja) [142]
2011 VNMDe Nekst Best „Cypher” (gościnnie: Pezet, Ten Typ Mes, Pyskaty) [143]
Diox & The ReturnersLogika gry „Muzyka podwórkowa” (gościnnie: Pezet) [144]
ChadaWGW „Niesiemy prawdę” (gościnnie: Jarecki, Hukos, Sitek, Pezet, Pih, DonGuralEsko) [145]
KrzyHu – Zeszyt outsidera „Chillout” (gościnnie: Pezet, Michał Grobelny, Angelika Anozie) [146]
2012 Bosski RomanKrak 4 „To nasza muzyka” (gościnnie: P.A.F.F, Virus Syndicate, Pezet) [147]
Franek – Dalej „Jestem zły” (gościnnie: Pezet) [148]
ZjawinWszystko jedno „Zostawić Cię” (gościnnie: Pezet, Flow)
„Ostatni dźwięk” (Remix) (gościnnie: Isa, Pezet)
[149]
Chada – Jeden z Was „Jest nas dwóch” (gościnnie: Pezet) [150]
Slums AttackCNO2 „Ideologia bloków” (gościnnie: Pezet) [151]
PokahontazRekontakt „Niemiłość” (gościnnie: Pezet) [152]
DonatanRównonoc. Słowiańska dusza „Budź się” (gościnnie: Donguralesko, Pezet, Pih) [153]
Czarny HIFINiedopowiedzenia „Niedopowiedzenia” (gościnnie: Pezet) [154]
MixturaDuch w maszynie „Piętno” (gościnnie: Pezet) [155]
2013 Gruby Mielzky1.5 „Nie słyszysz” (gościnnie: Pezet) [156]
Kacezet & Fundamenty – Dziennik kapitana cz.1 „Niebyt” (gościnnie: Pezet) [157]
FlintStary, dobry Flint „Desiderata” (gościnnie: Pezet) [158]
Miuosh, Onar – Nowe światło „Jest wysoko” (gościnnie: Pezet) [159]
DJ. B, SzczurZaraza „Dom zły” (gościnnie: Pezet, Juras, Sokół) [160]
Wuzet – Własne zdanie „Dupy i hajs” (gościnnie: Pezet) [161]
2014 Pih – Kino nocne „Śniadanie mistrzów 2” (gościnnie: Pezet, Peja) [162]
2015 MałolatWięcej „Nieodwracalne” (gościnnie: Pezet, Had Hades) [163]
2016 OnarZachrypnięte gardło „Szelest” (gościnnie Pezet, Ero) [164]
2017 Otsochodzi – Nowy Kolor „AHA” (gościnnie: Pezet) [165]
2018 Onar – Czyste buty, brudne serce „Equipment” (gościnnie: Pezet, Bilon) [166]
Hemp GruEter „Życie Warszawy2” (gościnnie: Małach, Parzel, Onar, Kaczy, Siwers, Sokół, Pezet, Proceente, Rufuz) [167]
Bonus RPK – Technik Pasjonat „Zepsuty Klimat” (gościnnie: Reto, Pezet) [168]
WłodiOsad „Statera” (gościnnie: Pezet) [169]
2019 Taco Hemingway – POCZTÓWKA Z WWA, LATO '19 „ANTYSMOGOWA MASKA W MOIM CARRY-ON BAGGAGE” (gościnnie: Pezet)
Kali – Droga Koguta „Wutang” (gościnnie: Pezet, Sokół)
2020 Kafar Dixon37 – Panaceum 3: Czarno na białym „Krocz inną drogą – Kid” (gościnnie: Peja, Pezet, T. Lipnicki)
Rasmentalism – Geniusz „Góra dół góra dół” (gościnnie: schafter, Pezet)
BIAŁY TUNEL „Cierp” (gościnnie: Pezet, Frosti Rege)
Białas – H8M5 „Swoosh Gang” (gościnnie: Pezet)
2021 PRO8L3M - Fight Club "Nascar" (gościnnie: Pezet, CatchUp)
Peja - Ricardo ,,Smak życia" (gościnnie: Pezet) [170]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Rok Utwór Reżyseria Album Źródło
2002 „Re-fleksje”
Muzyka klasyczna [171]
„Seniorita (Gorąca krew)”
[172]
2004 „Nie jestem dawno” Filip Kabulski Muzyka poważna [173]
„Szósty zmysł” Filip Kabulski, Kobas Laksa [174]
2005 „W branży”
[175]
2007 „Na tym osiedlu” (gościnnie: Onar)
Muzyka rozrywkowa [176]
„Noc i dzień” (gościnnie: Małolat, Fame District) Grupa 13 [177]
2008 „Gdyby miało nie być jutra” [178]
2010 „Nagapiłem się” (gościnnie: Małpa) LetEmKnow Dziś w moim mieście [179]
„Dziś w moim mieście” (gościnnie: Grizzulah) 44 kHz [180]
2011 „Dopamina” Dwaem Media Group [181]
„Niewiadomo”
[182]
„Co mam powiedzieć” 2 DajREKTORS Radio Pezet. Produkcja Sidney Polak [183]
2012 „Noc jest dla mnie” (gościnnie: Fokus) Film-A-Lot Productions [184]
„Jestem sam” R5 Film Live in 1500m2 [185]
„Miejski Sound (City Remix)” Iwona Bielecka
[186]
„Chmura” Letemknow
[187]
„Supergirl” Florian Malak Radio Pezet. Produkcja Sidney Polak [188]
„Supergirl” (Auer remix) [189]
„Zaalarmuj” (Live in Stodoła) mixtape.com.pl
[190]
„Noc jest dla mnie” (gościnnie: Fokus) Film-A-Lot Productions Radio Pezet. Produkcja Sidney Polak [191]
2013 „Slang 2”
[192]
„Lojalność?” (PLN.BE?TZ Remix)
Muzyka rozrywkowa (reedycja) [193]
„Lojalność?” (Szogun Remix, gościnnie: Flint)
[194]
„Lojalność?” (PLN.BE?TZ Remix, gościnnie: Wuzet)
[195]
„Lojalność?” (Sempu Remix, gościnnie: Żaru)
[196]
„Ostatni Track” Jakub Kempny (Neue Modell)
[197]
2015 „Byłem” (gościnnie: Aś) Florian Malak Radio Pezet. Produkcja Sidney Polak [198]
2016 „Co jest ze mną nie tak” (oraz Czarny HIFI) Łukasz Grzegorzek
[199]
2018 „Droga” Andiamo [200]
Gościnnie
2001 Lari Fari – „Miłość w moim mieście” (gościnnie: Pezet)
Dusza [201]
2011 Chada – „Niesiemy prawdę” (gościnnie: Hukos, Sitek, Pezet, Pih, Donguralesko, Jarecki) Dirt Video WGW [202]
2012 Donatan – „Budź się” (gościnnie: Donguralesko, Pezet, Pih) Piotr Smoleński Równonoc. Słowiańska dusza [203]
2013 DJ. B, Szczur – „Dom zły” (gościnnie: Sokół, Pezet, Juas) Krzysztof Kiziewicz Zaraza [204]
2012 Mixtura – „Piętno” (gościnnie: Pezet) Grupa 13 Duch w maszynie [205]
Pokahontaz – „Niemiłość” (gościnnie: Pezet) Holeinmoon Rekontakt [206]
2013 Gruby Mielzky – „Nie słyszysz” (gościnnie: Pezet) Smoła Studio 1.5 [207]
Flint – „Desiderata” (gościnnie: Pezet) Damian Michalak Stary, dobry Flint [208]
Miuosh, Onar – „Jest wysoko” (gościnnie: Pezet) Paweł Grabowski Nowe światło [209]
2014 Borixon – „S.O.S.” (gościnnie: Pezet) Kazimierz Zbąski New Bad Life [210]
2018 Onar – „Equipment” (gościnnie: Pezet, Bilon) WOW PICTURES Czyste buty, brudne serce [166]
Inne
2010 Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, Eldo – „I żeby było normalnie” 1cell Prosto Mixtape 600V [211]
2011 Numer Raz, Pyskaty, Onar, Sokół, Pezet – „A pamiętasz jak? LetEmKnow A pamiętasz jak? (singel) [212]
2013 Flint, Zaginiony, Żaru, Pepe Skuad, Wuzet, Małolat, Pezet – „Głód”
[213]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
2004 Album Roku Hip-hop/R&B (Muzyka poważna) Fryderyk Nominacja [3]
2005 Polska płyta roku (Muzyka poważna) Plebiscyt WuDoo/Hip-Hop.pl 3. miejsce [214]
Polski singiel roku („Szósty zmysł”) 2. miejsce [214]
2007 Nagroda publiczności – teledysk do muzyki hip-hop

(Pezet – „Noc i dzień rmx” gościnnie: Małolat, Fame District)

Yach Film Nominacja [215]
2008 Polska płyta roku (Muzyka rozrywkowa) Plebiscyt WuDoo/Hip-Hop.pl 2. miejsce [214]
Polski wykonawca roku 3. miejsce [214]
Polski singiel roku („Noc i dzień”) Nominacja [216]
Album Roku Hip-hop/R&B (Muzyka rozrywkowa) Fryderyk Nominacja [4]
2011 Polski wykonawca roku Plebiscyt WuDoo/Hip-Hop.pl Nominacja [217]
Polski singiel roku („Nagapiłem się”) Nominacja [218]
Polska płyta roku (Dziś w moim mieście) Nominacja [219]
Teledysk roku

(Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, Eldo – „I żeby było normalnie”)

VIVA Comet Awards Nominacja [220]
2012 Artysta Roku Nominacja [221]
Polski singiel roku („Co mam powiedzieć”) Plebiscyt WuDoo/Hip-Hop.pl Nominacja [222]
Najlepszy Polski Wykonawca MTV Europe Music Awards Nominacja [223]
Cyber Yach („Supergirl”) Yach Film Wygrana [224]
2013 Polski singiel roku („Supergirl”) Plebiscyt WuDoo/Hip-Hop.pl Nominacja [225]
Polska płyta roku (Radio Pezet) Nominacja [226]
Teledysk roku („Slang 2”) „Nocne Marki” Plebiscyt Magazynu Aktivist Nominacja [227]
2017 Polski singiel roku („Co jest ze mną nie tak”) Plebiscyt WuDoo/Hip-Hop.pl Nominacja [228]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Zestawienie miesięczne za czerwiec 2012. Lista bestsellerów przygotowywana na podstawie danych pochodzących z firm fonograficznych, opracowana przez ZPAV.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia Polskiego Rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 381. ISBN 978-83-7982-041-2.
 2. Pezet (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2009-06-05].
 3. a b ZPAV: Fryderyki 2004 – nominowani i laureaci (pol.). zpav.pl. [dostęp 2011-06-29].
 4. a b ZPAV: Fryderyki 2008 – nominowani i laureaci (pol.). zpav.pl. [dostęp 2011-06-29].
 5. „Kryminalni” w rytmie hip-hopu (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 6. Pezet i Sokół z programami w rbl.tv (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2013-10-18].
 7. Koka Beats (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-04-18].
 8. Czym jest KOKA od Pezeta? (pol.). hiphopnieumarl.pl. [dostęp 2012-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)].
 9. Najlepszy Polski Raper (numeracja 0-29) (pol.). machina.pl. [dostęp 2011-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-15)].
 10. 20 najlepszych polskich raperów wszech czasów (pol.). porcys.com. [dostęp 2015-07-24].
 11. Wizytówka – Pezet (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2009-06-05].
 12. Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 322. ISBN 83-89738-75-9.
 13. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y Deszcz: Biografia Pezeta (pol.). pezet81.pl. [dostęp 2010-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-23)].
 14. a b c d Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 394. ISBN 83-89738-75-9.
 15. a b c d Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 388–389. ISBN 83-89738-75-9.
 16. Noon + Pezet = Muzyka klasyczna (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 17. Poważni Pezet i Noon (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 18. Fatum zaciążyło nad Pezetem i Noonem (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 19. Fatum, Pezet i Noon: Zapanowała zgoda (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 20. a b Sidney Polak „Otwiera wino” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 21. „Historie z sąsiedztwa” Pezeta i Onara (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 22. Pezet w TV (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 23. 15 nowych kawałków Pezeta (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-01-27].
 24. a b Pezet: Wywiad (pol.). nowin24.pl. [dostęp 2010-04-07].
 25. Pezet & Małolat – „Dziś w moim mieście” (pol.). cgm.pl. [dostęp 2010-09-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-14)].
 26. Dziś W Moim Mieście (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-26].
 27. OLiS – sprzedaż w okresie 27.09.2010-03.10.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-10-08].
 28. Pezet/Małolat – Live In 1500m2 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-05].
 29. 1 NA 1: Artur Rawicz vs Pezet (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-07-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-04)].
 30. a b Złote płyty CD przyznane w 2013 roku, ZPAV [dostęp 2020-09-29].
 31. OLiS – sprzedaż w okresie 03.09.2012 – 09.09.2012 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2012-09-13].
 32. a b c INTERIA.PL, Pezet kontra Sidney Polak. Konflikt się zaostrza [dostęp 2017-03-29] (pol.).
 33. Pezet ma poważne problemy zdrowotne, „Onet Muzyka”, 10 czerwca 2013 [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-29] (pol.).
 34. INTERIA.PL, Pezet odwołuje całą trasę koncertową [dostęp 2017-03-29] (pol.).
 35. Pezet w formie, ale twierdzi, że to ostatni track! Zobacz nowy kawałek Pezeta! [VIDEO] – informacje, premiery teledysków – ESKA.pl [dostęp 2017-03-29] (pol.).
 36. INTERIA.PL, Pezet wraca z utworem „Co jest ze mną nie tak” [dostęp 2017-03-29] (pol.).
 37. Pezet wraca na dobre. Zagra na kolejnym festiwalu. Obok m.in. Mesa, cgm.pl [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-30] (pol.).
 38. Nowe kawałki Pezeta? „Nie zabraknie elektroniki, pojawią się sample z black metalu”, cgm.pl [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-29] (pol.).
 39. Nowy klip Pezeta trafił na YouTube, cgm.pl [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-30] (pol.).
 40. „Nie zobaczysz łez” – nowy teledysk Pezeta, cgm.pl [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-30] (pol.).
 41. a b Złote płyty CD przyznane w 2017 roku, ZPAV [dostęp 2020-09-29].
 42. a b Dycha sztosów: Pezet już liderem, glamrap.pl [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-30] (pol.).
 43. Pezet/Małolat „Pragniesz” – bracia wracają z nowym teledyskiem, glamrap.pl [dostęp 2017-07-05] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-12] (pol.).
 44. FENT, Pezet wstrzymuje prace nad płytą: „fajnie się zapowiadało, ale nie poszło dalej”, Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2017-07-24] (pol.).
 45. Pezet wraca z nowym albumem. Jest pierwszy singiel z „Muzyki Współczesnej”, Noizz, 14 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-14] (pol.).
 46. a b OLiS – sprzedaż w okresie 08.04.2002 – 14.04.2002 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-01-18].
  OLiS – sprzedaż w okresie 26.04.2004 – 03.05.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-01-18].
  OLiS – sprzedaż w okresie 12.11.2007 – 18.11.2007 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-01-18].
  OLiS – sprzedaż w okresie 27.09.2010 – 03.10.2010 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-10-08].
  OLiS – sprzedaż w okresie 29.06.2018 – 05.07.2018 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2018-07-12].
  OLiS – sprzedaż w okresie 27.09.2019 – 03.10.2019 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2019-10-10].
 47. Pezet sprzedał 24 tys. sztuk „Muzyki klasycznej”, glamrap.pl [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-30] (pol.).
 48. Pezet/Noon zakazani? (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-14].
 49. Platynowe płyty CD przyznane w 2019 roku, ZPAV [dostęp 2019-10-31].
 50. Pezet – Muzyka emocjonalna (pol.). seenonstage.pl. [dostęp 2013-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-27)].
 51. a b c ZPAV: regulamin przyznawania certyfikatów sprzedaży (pol.). zpav.pl. [dostęp 2010-09-23].
 52. a b c d e f g Platynowe płyty CD przyznane w 2021 roku, ZPAV [dostęp 2021-05-24].
 53. Złote płyty CD przyznane w 2012 roku, ZPAV [dostęp 2020-09-29].
 54. TOP 100 – Zestawienie miesięczne za czerwiec 2012 (pol.). zpav.pl. [dostęp 2011-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)].
 55. Pezet – Lista Przebojów Programu Trzeciego (pol.). lp3.pl. [dostęp 2011-08-13].
 56. a b SLiP – Statystyki dla wykonawcy Pezet (pol.). radio.szczecin.pl. [dostęp 2011-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-07)].
 57. 30 ton – lista, lista przebojów (pol.). rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2012-09-04].
 58. a b Archiwum listy przebojów Radia PiK – Notowania z roku 2004 (pol.). radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)].
 59. Pezet/ Noon – „Szósty Zmysł” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-27)].
 60. Pezet-Noon – Nie Jestem Dawno (ang.). discogs.com. [dostęp 2012-08-29].
 61. Pezet – W moim świecie. [dostęp 2018-11-12].
 62. a b Pezet „Muzyka rozrywkowa” reedycja 2cd, kokabeats.pl [dostęp 2017-03-28] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-30] (pol.).
 63. a b Złote płyty CD przyznane w 2020 roku, ZPAV [dostęp 2020-09-29].
 64. Pezet – „Co mam powiedzieć” (pol.). itunes.apple.com. [dostęp 2012-08-27].
 65. Pezet – „Noc jest dla mnie” (pol.). itunes.apple.com. [dostęp 2012-08-27].
 66. Pezet – „Supergirl” (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2012-08-27].
 67. Pezet – Ostatni Track (ang.). discogs.com. [dostęp 2013-12-14].
 68. Nie Zobaczysz Łez – Single Pezet (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2017-03-05].
 69. Pezet & Małolat – Pragniesz (prod. Auer, cuty DJ Panda). Koka Beats 2017-07-05. [dostęp 2018-11-12].
 70. Pezet – Piroman [Projekt Tymczasem]. Koka Beats 2018-09-13. [dostęp 2018-11-12].
 71. Pezet – Droga (prod. Auer) [serial Kropla Prawdy]. Koka Beats 2018-11-05. [dostęp 2018-11-12].
 72. Pezet – Kartel (prod. Auer, cuty DJ Panda). Koka Beats 2018-11-16. [dostęp 2018-11-17].
 73. Pezet – Obrazy Pollocka (prod. Auer). Koka Beats 2019-06-13. [dostęp 2019-06-14].
 74. a b Platynowe płyty CD przyznane w 2020 roku, ZPAV [dostęp 2020-12-30].
 75. Diamentowe płyty CD przyznane w 2021 roku, ZPAV [dostęp 2021-05-24].
 76. Maciej Werner, Premierowy singiel i teledysk od Pezeta, blenderrap, 22 września 2020 [dostęp 2021-01-29].
 77. Mateusz Ryman, Pezet razem z Kayah w utworze „Nisko jest niebo”, JazzSoul.pl, 5 listopada 2020 [dostęp 2021-01-29].
 78. Dawid Podsiadło – Nie ma fal (AirPlay Top: 10.11. – 16.11.2018) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2018-11-19].
 79. Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego (pol.). lp3.pl. [dostęp 2012-08-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-21)].Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego: Sindey Polak & Lech Janerka (pol.). lp3.pl. [dostęp 2012-08-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-21)].
 80. 30 ton – lista, lista przebojów – 29 września 2002 (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-07-28].
 81. Sidney Polak – „Otwieram Wino” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-08-22].
 82. Co Jest ze Mną Nie Tak – Single Pezet & Czarny Hi-Fi (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2016-09-29].
 83. Platynowe płyty CD przyznane w 2016 roku, ZPAV [dostęp 2020-06-02].
 84. Pezet prezentuje nowy utwór „98”, Realnews.pl, 7 listopada 2019 [dostęp 2021-05-24].
 85. Złote płyty CD przyznane w 2021 roku, ZPAV [dostęp 2021-05-24].
 86. Blokersi (Soundtrack) (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 87. JuNouMi Records EP Vol.2 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 88. JuNouMi Records EP vol.3 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 89. Klan CD#33 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 90. Konkret Presents (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 91. Nakręceni, Czyli Szołbiznes Po Polsku (Soundtrack) (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 92. Road Hip Hop 2004 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 93. Popcorn – Hip Hop Mania 3 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 94. Popcorn – Hip Hop Mania 4 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 95. Road Hip Hop 2005 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 96. U ciebie w mieście 2 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 97. ESKA Squad 3 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 98. EmbargoNagrania: Muzyka Miejska Cz.1 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 99. Waco Records Sampler 2006 Vol.1 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 100. Mixtape Prosto 600V (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-21].
 101. Grube Jointy 2: Karani Za Nic (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-15].
 102. Prosto Mixtape Dj KEBS (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-04-16].
 103. Krystian Krupiński: Prosto Mixtape Cztery – okładka oraz pełna lista gości, wśród nich Taco Hemingway! (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2015-11-29].
 104. O$ka – „Kompilacja” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 105. Grammatik – „Światła Miasta” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 106. ZWR – „Sprawy Sedno” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 107. O$ka – „Kompilacja 2” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 108. Eldo – „Opowieść O Tym, Co Tu Dzieje Się Naprawdę” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 109. Elemer – „Poszło W Biznes” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 110. Lari Fari – „Dusza” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 111. Paresłów – „Galaktao” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 112. Stare Miasto – „Minuty” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 113. Waco – „Świeży Materiał” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 114. White House – „Kodex” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 115. Red – „Al-Hub” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 116. O.S.T.R. – „Tabasko” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 117. Flexxip – „Flexxip” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 118. DizkretPraktik – „IQ” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 119. Eis – „Gdzie Jest Eis?” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 120. Onar i O$ka – „Wszystko Co Mogę Mieć” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 121. Mały Esz Esz – „Bez Zabezpieczeń” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 122. Pih – „Krew, Pot I Łzy” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 123. Sidney Polak – „Sidney Polak” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 124. DJ 600V – „Style (operacja Zrób To Głośniej)” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 125. O$ka – „Przez $ Jak...” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 126. Onar – „Osobiście” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 127. Praktik – „Dobra Częstotliwość” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 128. WdoWa – „Braggacadabra” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 129. Pelson – „Sensi” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 130. Małolat/Ajron – „W Pogoni Za Lepszej Jakości Życiem” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 131. Hardkorowe Brzmienie – „Mamy To Co Chcemy” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 132. Kali (Szybki Szmal) – „2002–2004” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 133. Beatowsky – „Beatowsky” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 134. Onar – „Pod Prąd” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 135. Molesta/Ewenement – „Molesta I Kumple” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 136. Fokus – „Alfa I Omega” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 137. Sidney Polak – „Cyfrowy styl życia” (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2011-09-21].
 138. DonGuralEsko & Matheo – „Inwazja Porywaczy Ciał” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 139. Onar – „Jeden Na Milion” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 140. Buczer – „Podejrzany O Rap: Mixtape Vol.2” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 141. Tede – „Fuck Tede / Glam Rap” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 142. Pih – „Dowód Rzeczowy Nr 1” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 143. VNM – „De Nekst Best” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 144. Diox/The Returners – „Logika Gry” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 145. Chada – „WGW” (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2011-09-21].
 146. KrzyHu – Zeszyt Outsidera (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-05].
 147. Bosski Roman – „Krak4” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-04-18].
 148. Franek – Dalej (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-05].
 149. Zjawin – Wszystko Jedno (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-05].
 150. Jeden Z Was (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-22].
 151. CNO2 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-16].
 152. Pokahontaz – Rekontakt (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-20].
 153. Donatan – Równonoc (pol.). hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26].
 154. Czarny HiFi – Niedopowiedzenia (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-11-17].
 155. Mixtura – Duch W Maszynie (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-11-30].
 156. Gruby Mielzky – 1.5 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-03].
 157. KaCeZet & Fundamenty – Dziennik Kapitana Cz.1 (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-22].
 158. Flint – Stary, Dobry Flint (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-03].
 159. Miuosh X Onar – Nowe Światło (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-01].
 160. DJ.B & Szczur – Zaraza (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-03].
 161. Wuzet – Własne Zdanie (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-22].
 162. Pih – Kino Nocne (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2014-12-02].
 163. Małolat – Więcej (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2015-11-17].
 164. Onar – Zachrypnięte gardło (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2017-01-11].
 165. Mateusz Natali: Otsochodzi feat. Pezet „Aha” – teledysk (pol.). popkiller.pl, 2017-11-24. [dostęp 2018-06-26].
 166. a b Marek Adamski: Onar ft. Pezet, Bilon „Equipment” – teledysk (pol.). popkiller.pl, 2018-05-22. [dostęp 2018-06-26].
 167. Hemp Gru – Życie Warszawy 2 ft. Małach, Parzel, Onar, Kaczy, Siwers, Sokół, Pezet, Proceente, Rufuz. DIIL.TV 2018-11-09. [dostęp 2018-11-17].
 168. Zepsuty Klimat. 2018-11-09. [dostęp 2018-11-17].
 169. O S A D na Instagramie: „Już dzisiaj ruszyła sprzedaż OSAD EP płyta w limitowanym nakładzie 5000 szt. dostępna na preorder.pl/osad 💨 Podczas kilku dni spędzonych…”, Instagram [dostęp 2018-11-17] (pol.).
 170. Peja (Ft. Pezet) – Smak życia. [dostęp 2021-05-21].
 171. Pezet Noon – Refleksje – Teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-11].
 172. Pezet/Noon – „Seniorita” (pol.). youtube.pl. [dostęp 2011-10-10].
 173. Pezet/Noon – „Nie jestem Dawno” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2010-01-19].
 174. Pezet/Noon – „Szósty zmysł” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2010-02-15].
 175. Pezet/Noon – „W branży” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-15].
 176. Pezet – „Na tym osiedlu (ft. Onar)” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-15].
 177. Pezet – „Noc i dzień (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-11].
 178. Nowy teledysk Pezeta (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2008-12-04].
 179. Pezet/Małolat – „Nagapiłem się (ft. Małpa)” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-10)].
 180. Pezet/Małolat – „Dziś w moim mieście” (pol.). orange.pl. [dostęp 2011-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-29)].
 181. Pezet/Małolat – „Dopamina” (pol.). orange.pl. [dostęp 2011-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-31)].
 182. Rap One Shot #17: Pezet „Niewiadomo” prod. Tasty Beats (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-25].
 183. Pezet- „Co mam powiedzieć” (pol.). orange.pl. [dostęp 2011-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-02)].
 184. Pezet- „Noc jest dla mnie” (feat. Fokus) (pol.). orange.pl. [dostęp 2012-03-05].
 185. Pezet, Małolat – Jestem sam (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-22)].
 186. Pezet „Miejski Sound (City Remix)” teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-11].
 187. Pezet – „Chmura” teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-11].
 188. Pezet „Supergirl” – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2012-08-23].
 189. Auer zremiksował „Supergirl” Pezeta (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-13)].
 190. Pezet&Małolat – Zaalarmuj (live in Stodoła) (pol.). youtube.com. [dostęp 2012-10-31].
 191. Pezet feat. Fokus „Noc jest dla mnie” prod. Sidney Polak (pol.). youtube.com. [dostęp 2012-02-09].
 192. Pezet – „Slang 2” – teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2013-06-29].
 193. Pezet – „Lojalność?” feat. Flint (Szogun Remix) (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2013-06-29].
 194. Remix „Lojalności” Pezeta (pol.). muzyka.dlastudenta.pl. [dostęp 2013-06-29].
 195. Pezet Ft. Wuzet – „Lojalność?” (PLN.BETZ Remix) – teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2013-06-29].
 196. Pezet – „Lojalność?” Zobacz teledysk! (pol.). muzyka.dlastudenta.pl. [dostęp 2013-07-01].
 197. „Ostatni track” – Pezet promuje trasę Red Bull (video) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-03)].
 198. Pezet feat. Aś – Byłem [Official Music Video] (pol.). youtube.com. [dostęp 2015-04-24].
 199. Mateusz Natali: Pezet & Czarny HIFI „Co jest ze mną nie tak” – nowy teledysk! (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2016-03-24].
 200. Pezet – piosenka Droga z wyjątkowym teledyskiem! [VIDEO + GALERIA], www.eska.pl [dostęp 2019-11-25].
 201. Lari Fari – „Miłość w moim mieście (feat. Pezet)” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-12-20].
 202. CHADA – „Niesiemy prawdę” – trailer (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2011-07-17].
 203. Donatan – „Budź się” (feat. Donguralesko, Pezet, Pih) (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-24)].
 204. Video Dnia: Zaraza ft. Pezet, Juras, Sokół „Dom zły” (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2013-10-30].
 205. Mixtura – „Piętno” (gościnnie: Pezet) (pol.). youtube.com. [dostęp 2014-12-20].
 206. Pokahontaz – Niemiłość (official trailer) (pol.). youtube.com. [dostęp 2012-11-03].
 207. Maciej Sulima: Gruby Mielzky feat. Pezet „Nie słyszysz” – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-10-30].
 208. Krystian Krupiński: Flint feat. Pezet „Desiderata” (prod. Barthvader/Folku) – teledysk (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-01-15].
 209. Mateusz Natali: Video Dnia: Miuosh x Onar feat. Pezet „Jest Wysoko” (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2013-10-22].
 210. Krystian Krupiński: Video Dnia: Borixon feat. Pezet „S.O.S.” (prod. Auer, PLN Beatz) (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2014-10-30].
 211. Dj 600V – „I żeby było normalnie” (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-31)].
 212. Małolat Numer Raz Juhas Pezet Sokół Diox Chada Ero Mes Molesta – „A pamiętasz jak” [Official Video] (pol.). youtube.com. [dostęp 2011-04-02].
 213. Daniel Wardziński: Flint, Zaginiony, Żaru, Pepe Skuad, Wuzet, Małolat, Pezet „Głód” – teledysk na pierwsze urodziny Koka Beats (pol.). popkiller.pl. [dostęp 2013-06-29].
 214. a b c d Plebiscyt WuDoo i Hip-Hop.pl 2004-2015, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29] (pol.).
 215. Yach Film Festiwal > 16. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). stopklatka.pl. [dostęp 2012-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-10)].
 216. Manewry rapowym singlem roku!, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29] (pol.).
 217. Peja Polskim Wykonawcą Roku 2010, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29] (pol.).
 218. „Puszka Pandory” Piha i Chady Polskim Singlem Roku 2010, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2016-12-31] (pol.).
 219. „Reedukacja” SLU Polską Płytą Roku 2011, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-12] (pol.).
 220. Nominacje Viva Comet 2011 cgm.pl (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-09-21].
 221. Pezet na Viva Comet 2012 (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-04)].
 222. „Oddałbym” SLU Polskim Singlem Roku 2011, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-07] (pol.).
 223. Pezet nominowany do MTV EMA 2012 (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-19].
 224. Pezet i „Supergirl” zwyciężyli w konkursie CyberYach! (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-09-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-15)].
 225. „Wychowani w Polsce” Tabasko Polskim Singlem Roku 2012, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29] (pol.).
 226. „Ostatnia Szansa Tego Rapu” Tabasko Polską Płytą Roku 2012, hip-hop.pl [dostęp 2017-03-29] (pol.).
 227. Nocne Marki: Hifi Banda wygrała z Pezetem (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-14)].
 228. O.S.T.R. „Spowiedź” Najlepszym Polskim Singlem 2016! – Wu Doo – Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2017-03-29] (pol.).