Kefar Jechezkel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kfar Jehezkel)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kefar Jechezkel
כפר יחזקאל
Widok na moszaw Kefar Jechezkel
Widok na moszaw Kefar Jechezkel
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Gilboa
Wysokość 11 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

938
Kod pocztowy 18925
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Kefar Jechezkel
Kefar Jechezkel
Ziemia 32°34′02″N 35°21′32″E/32,567222 35,358889
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Kefar Jechezkel (hebr. כפר יחזקאל; ang. Kefar Yehezqel; pol. Wioska Ezechiela) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Moszaw Kefar Jechezkel jest położony na wysokości 11 metrów n.p.m. na północno zachodniej krawędzi intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Charod w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Teren na północ od moszawu powoli wznosi się w kierunku góry More (515 m n.p.m.). Spływają stąd strumienie Jechezkel (na zachód od wioski) i Gewa (na wschód), które wpadają do strumienia Charod na południu. W kierunku północno zachodnim dolina otwiera się na rozległą Dolinę Jezreel. W odległości 1,5 km na południe wznoszą się zbocza masywu Wzgórz Gilboa. W odległości 4 km na południe przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. Na północ od moszawu znajduje się baza wojskowa Neora. W jego otoczeniu znajduje się miasto Afula, kibuce Gewa i Jizre’el, moszawy Merchawja i Ramat Cewi, wioska komunalna Gidona, oraz arabskie wioski Sulam, Ad-Dahi i Na’ura.

Kefar Jechezkel jest położony w Samorządzie Regionu Gilboa, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców kibucu jest Żydami[2][3]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w okolicy tej istniała arabska wioska Kumja. Została ona wysiedlona i zniszczona przez żydowskich żołnierzy Hagany w dniu 26 marca 1948 roku podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny[4]. Dużo wcześniej tutejsze grunty wykupiły od arabskich mieszkańców żydowskie organizacje syjonistyczne.

Grupa założycielska kibuc zawiązała się około 1913 roku. W jej skład weszli żydowscy imigranci z Polski i Rosji, którzy do 1917 roku pracowali i zdobywali doświadczenie rolnicze w osadzie Menachemja. W 1919 roku przenieśli się do moszawu Kfar Urija, ale przez cały czas dążyli do założenia własnej osady rolniczej. W 1921 roku organizacje syjonistyczne postanowiły skolonizować Dolinę Jezreel i Dolinę Charod. Dlatego w pierwszej kolejności założono kibuce En Charod i sąsiedni Tel Josef. W ciągu stu dni założono kolejne moszawy Kefar Jechezkel i Nahalal. Moszaw został założony w dniu 16 grudnia 1921 roku. Pierwsi mieszkańcy żyli w ciężkich warunkach, pracując przy osuszaniu bagien. Osada początkowo nazywała się Ein Tiv'on (hebr. עין טבעון), a następnie zmieniono ją na obecną, oddając w ten sposób cześć irackiemu Żydowi Jezechielowi Sassoon, który sfinansował zakup gruntów w tym obszarze[5][6]. W latach 90. XX wieku moszaw znalazł się w trudnościach finansowych, które wymusiły przeprowadzenie procesu prywatyzacji. Zachowano kolektywną organizację instytucji kultury, edukacji i ochrony zdrowia

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W moszawie znajduje się ośrodek kultury z biblioteką, basen kąpielowy, sala sportowa z siłownią, oraz boisko do piłki nożnej.

Edukacja i religia[edytuj | edytuj kod]

Moszaw utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej i szkoły średniej w kibucu En Charod Me’uchad[7]. Moszaw posiada własną synagogę.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W moszawie oferowane są miejsca noclegowe w pensjonacie z wyżywieniem. Organizowane są wycieczki po Dolinie Charod i okolicy[8].

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie, hodowli drobiu i bydła mlecznego, oraz stawach hodowlanych ryb. W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z moszawu wyjeżdża się na południe na drogę nr 71, którą jadąc na wschód dojeżdża się do wioski Gidona i kibucu Gewa, lub jadąc na zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 675 (prowadzi na południowy zachód do kibucu Jizreel i drogi nr 667 prowadzącej we Wzgórza Gilboa) i dalej do moszawu Merchawja.

Przypisy

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-25].
  2. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-25].
  3. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-25].
  4. Welcome To Qumya (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-25].
  5. Kfar Jehezkel (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-25].
  6. Kfar Jehezkel (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-25].
  7. Kfar Jehezkel (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-25].
  8. Program rekreacji i oferta dla grup oraz rodzin (hebr.). W: Kibbutz Kefar Yehezqel [on-line]. [dostęp 2012-05-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]