Kilian z Würzburga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Kilian z Würzburga
biskup
męczennik
apostoł Frankonii
Ilustracja
Pomnik św. Kilana ze złotym mieczem na starym moście w Würzburgu (w tle twierdza Marienberg, pierwszy ośrodek osadniczy miasta).
Data i miejsce urodzenia

ok. 640
Mullagh (Irlandia)

Data i miejsce śmierci

ok. 689
Würzburg (Frankonia)

Czczony przez

Kościół katolicki
ewangelicznych chrześcijan

Wspomnienie

8 lipca lub 25 marca

Atrybuty

pastorał, miecz

Patron

Frankonii, m.in. Würzburga i Heilbronnu, oraz osób cierpiących z powodu chorób reumatycznych

Szczególne miejsca kultu

Kolegiata Neumünster w Würzburgu

Kilian z Würzburga, niem. Kilian von Würzburg (ur. w Mullagh w Irlandii, zm. ok. 689 w Würzburgu we Frankonii) – iroszkocki mnich, biskup, męczennik, misjonarz, apostoł Frankonii, święty Kościoła katolickiego i ewangelickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Św. Kilian ze świętymi: Kolonatem i Totnanem w Kolegiacie Neumünsteru w Würzburgu.

Święty Kilian był z pochodzenia iroszkockim szlachcicem. W młodym wieku wstąpił do zakonu z regułą św. Kolumbana z Iony, w którym służył kilka lat zostając jego opatem. Mianowany na biskupa rozpoczął podróże po całej Irlandii nawracając ludzi. Dzięki jego gorliwości wielu ludzi nawróciło się. Później udał się na tereny Franków wraz z 12 towarzyszami, na wzór Jezusa Chrystusa (w tym ksiądz św. Kolonat i diakon św. Totnan), gdzie podjął się chrystianizacji pogańskiego wówczas państwa.

Prawdopodobnie ochrzcił rodzinę książęcą z Turyngii. Gdy potem od księcia Gosberta zażądał, aby ten oddalił od siebie żonę swego brata, Gejlanę, ta z zemsty nasłała na Kiliana morderców. Zginął od miecza, trzymając w ręku Biblię, razem z towarzyszami: Kolonatem i Totnanem. Plamy od krwi można zobaczyć na okładce księgi (lub ewangeliarza) w bibliotece würzburskiego uniwersytetu. Pochowany został w Würzburgu, w którym zginął i chrystianizował pogan.

Kult[edytuj | edytuj kod]

8 lipca 752 roku bp Burchard (późniejszy święty) dokonał elewacji relikwii, prawdopodobnie z inicjatywy św. Bonifacego-Winfrida, który założył diecezję w mieście w 741 roku.

W 788 roku, w obecności Karola Wielkiego, grób Kiliana przekształcono w katedrę, wybudowano kolejny budynek (Kolegiata Neumünster), który jest obecnym miejscem spoczynku Świętego oraz świętych: Kolonata i Totnana. Do chwili obecnej odbywają się do tego miejsca pielgrzymki m.in. z terenów pracy misyjnej w Saksonii.

Rozpowszechnienie kultu św. Kiliana w Irlandii, nastąpiło nie później niż pod koniec IX wieku.

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Jest patronem Frankonii, miast: Würzburga, Heilbronnu, diecezji: würzburskiej i erfurckiej oraz drugim patronem diecezji paderborńskiej oraz osób cierpiących na reumatyzm, dnę moczanową i choroby oczu.

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim i ewangelickim obchodzone jest 8 lipca, na pamiątkę podniesienia relikwii.

Uroczystości związane z translacją relikwii w Würzburgu, Paderbornie, diecezji rottenburskiej i na obszarze niemieckojęzycznym w Irlandii, obchodzone są 25 marca.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]