Kiyotaka Kuroda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kiyotaka Kuroda
黑田 清隆
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 listopada 1840
prowincja Satsuma

Data i miejsce śmierci

25 sierpnia 1900
Tokio

Premier Japonii
Okres

od 30 kwietnia 1888
do 25 października 1889

Poprzednik

Hirobumi Itō

Następca

Sanetomi Sanjō

podpis

Kiyotaka Kuroda (jap. 黑田 清隆 Kuroda Kiyotaka ; ur. 21 listopada 1840 w prowincji Satsuma, zm. 25 sierpnia 1900 w Tokio)premier Japonii.

Pochodził z rodziny samurajów na służbie klanu Shimazu, daimyō Satsumy. W 1862 był uczestnikiem tzw. „incydentu w Namamugi”, w którym doszło do śmierci angielskiego kupca. W 1863 brał udział w działaniach wojennych będących konsekwencją tego zdarzenia. W tym samym roku wyjechał do Edo, aby studiować artylerię.

Należał do tzw. Genrō, grupy polityków z Satsumy i Chōshū, którzy stanowili dominującą grupę we władzach Japonii od roku 1868 do wybuchu I wojny światowej. Brał udział w ustanowieniu sojuszu Satchō, a następnie w wojnie boshin.

W 1870 roku powierzono mu kierowanie procesem zasiedlania i rozwoju wyspy Hokkaido. Wynajmował amerykańskich specjalistów od rolnictwa, wspomagał imigrantów osiedlających się na wyspie oraz rozwijał nowe dziedziny przemysłu. W efekcie tych działań populacja wyspy wzrosła czterokrotnie, co ograniczyło wpływy Rosjan na tym terenie.

Pozycja Kurody w japońskich władzach rosła, w 1878 roku po śmierci Toshimichi Ōkubo, stał się liderem Satsumy. W 1888 roku objął urząd premiera Japonii. Zrezygnował po osiemnastu miesiącach, jednak jako Genrō zachował znaczną pozycję w rządzie, aż do śmierci w 1900 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]