Kleopatra Thea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kleopatra Thea
ilustracja
Moneta Kleopatry Thei
królowa państwa Seleucydów
Dane biograficzne
Dynastia Ptolemeusze
Data urodzenia 164 p.n.e.
Data śmierci 121 p.n.e.
Ojciec Ptolemeusz VI Filometor
Mąż Aleksander I Balas
Mąż Demetriusz II Nikator
Mąż Antioch VII Sidetes
Dzieci z Aleksander I Balasem:
Antioch VI Epifanes Dionizos;
z Demetriuszem II Nikatorem:
Seleukos V Filometor,
Antioch VIII Grypos;
z Antiochem VII Sidetesem:
Antioch IX Kyzikenos

Kleopatra Thea (164 p.n.e.121 p.n.e.) — królowa państwa Seleucydów, panowała w latach 126-121 p.n.e., córka władcy Egiptu Ptolemeusza VI Filometora. Matka Antiocha VI Epifanesa Dionizosa, Seleukosa V Filometora, Antiocha VIII Gryposa i Antiocha IX Kyzikenosa, żona Aleksandra Balasa, Demetriusza II Nikatora i Antiocha VII Sidetesa. Thea w języku greckim oznacza bogini.

Początkowo została z inicjatywy ojca wydana za mąż za Aleksandra Balasa, uzurpatora władzy królewskiej w Syrii, z którym miała syna Antiocha VI Epifanesa Dionizosa. W zamyśle Ptolemeusza Kleopatra miała mu pozwolić na ściślejsze uzależnienie Balasa. Po pojawieniu się prawowitego następcy tronu w Syrii - Demetriusza II Nikatora i po odniesieniu przez niego początkowych sukcesów, Ptolemeusz VI odwrócił się od Balasa. Następnie odebrał mu córkę i zaproponował jej rękę wraz z propozycją przymierza Demetriuszowi II.

Z Demetriuszem II Nikatorem Kleopatra Thea miała synów Seleukosa V Filometora i Antiocha VIII Gryposa. Gdy mąż dostał się do niewoli partyjskiej w 139 p.n.e. ofiarowała swą rękę jego bratu Antiochowi VII Sidetesowi, z tego związku narodził się Antioch IX Kyzikenos. Wkrótce w walkach z Partami zginął Antioch VII, a z niewoli powrócił Demetriusz II Nikator.

Gdy w wyniku walk z uzurpatorem Aleksandrem Zabinasem Demetriusz II poniósł śmierć, Kleopatra Thea przejęła władzę. Aby ją utrzymać rozkazała zabić własnego syna Seleukosa V Filometora, który ogłosił się królem bez jej pozwolenia. W celu wzmocnienia swojej władzy dzieliła tron ze swoim drugim synem - Antiochem VIII Gryposem. W 121 p.n.e. Kleopatra Thea została zamordowana przez Antiocha VIII, który prawdopodobnie uczynił to w obawie o własne życie.[potrzebny przypis]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]