Kleopatra Thea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kleopatra Thea
ilustracja
Moneta Kleopatry Thei
królowa państwa Seleucydów
Dane biograficzne
Dynastia Ptolemeusze
Data urodzenia 164 p.n.e.
Data śmierci 121 p.n.e.
Ojciec Ptolemeusz VI Filometor
Mąż Aleksander I Balas
Mąż Demetriusz II Nikator
Mąż Antioch VII Sidetes
Dzieci z Aleksander I Balasem:
Antioch VI Epifanes Dionizos;
z Demetriuszem II Nikatorem:
Seleukos V Filometor,
Antioch VIII Grypos;
z Antiochem VII Sidetesem:
Antioch IX Kyzikenos

Kleopatra Thea (164 p.n.e.121 p.n.e.) — królowa państwa Seleucydów, panowała w latach 126-121 p.n.e., córka władcy Egiptu Ptolemeusza VI Filometora. Matka Antiocha VI Epifanesa Dionizosa, Seleukosa V Filometora, Antiocha VIII Gryposa i Antiocha IX Kyzikenosa, żona Aleksandra Balasa, Demetriusza II Nikatora i Antiocha VII Sidetesa. Thea w języku greckim oznacza bogini.

Początkowo została z inicjatywy ojca wydana za mąż za Aleksandra Balasa, uzurpatora władzy królewskiej w Syrii, z którym miała syna Antiocha VI Epifanesa Dionizosa. W zamyśle Ptolemeusza Kleopatra miała mu pozwolić na ściślejsze uzależnienie Balasa. Po pojawieniu się prawowitego następcy tronu w Syrii - Demetriusza II Nikatora i po odniesieniu przez niego początkowych sukcesów, Ptolemeusz VI odwrócił się od Balasa. Następnie odebrał mu córkę i zaproponował jej rękę wraz z propozycją przymierza Demetriuszowi II.

Z Demetriuszem II Nikatorem Kleopatra Thea miała synów Seleukosa V Filometora i Antiocha VIII Gryposa. Gdy mąż dostał się do niewoli partyjskiej w 139 p.n.e. ofiarowała swą rękę jego bratu Antiochowi VII Sidetesowi, z tego związku narodził się Antioch IX Kyzikenos. Wkrótce w walkach z Partami zginął Antioch VII, a z niewoli powrócił Demetriusz II Nikator.

Gdy w wyniku walk z uzurpatorem Aleksandrem Zabinasem Demetriusz II poniósł śmierć, Kleopatra Thea przejęła władzę. Aby ją utrzymać rozkazała zabić własnego syna Seleukosa V Filometora, który ogłosił się królem bez jej pozwolenia. W celu wzmocnienia swojej władzy dzieliła tron ze swoim drugim synem - Antiochem VIII Gryposem. W 121 p.n.e. Kleopatra Thea została zamordowana przez Antiocha VIII, który prawdopodobnie uczynił to w obawie o własne życie.[potrzebny przypis]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]