Kościół św. Jadwigi Królowej w Białymstoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół św. Jadwigi Królowej
w Białymstoku
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Jadwigi Królowej
Państwo  Polska
Miejscowość Białystok
Słonecznikowa 8
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Jadwigi Królowej w Białymstoku
Wezwanie św. Jadwiga Królowa
Położenie na mapie Białegostoku
Mapa lokalizacyjna Białegostoku
Kościół św. Jadwigi Królowejw Białymstoku
Kościół św. Jadwigi Królowej
w Białymstoku
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Kościół św. Jadwigi Królowejw Białymstoku
Kościół św. Jadwigi Królowej
w Białymstoku
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Jadwigi Królowejw Białymstoku
Kościół św. Jadwigi Królowej
w Białymstoku
Ziemia53°07′32,12″N 23°06′06,51″E/53,125589 23,101808
Strona internetowa

Kościół św. Jadwigi Królowej w Białymstokurzymskokatolicki kościół położony w metropolii białostockiej na osiedlu Słoneczny Stok. Kościół i parafia erygowane w dniu 7 lutego 1984 r.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

W związku z budowaną wielotysięcznych osiedli Słoneczny Stok i Zielone Wzgórza w latach 70. XX w. na terenie parafii św. Andrzeja Boboli, ks. Stefan Girstun, jako proboszcz parafii i jako dziekan dekanatu Białystok – Starosielce, zwrócił się z prośbą do bp Edwarda Kisiela o podjęcie decyzji budowy nowego kościoła w tym dekanacie.

Budowę nowego kościoła bp. Edward Kisiel zlecił w kwietniu 1983 r. ks. Stanisławowi Wojno, wikariuszowi parafii w Starosielcach. Początkowo planowano nadanie temu kościołowi tytułu św. Maksymiliana Kolbe. Jednak w dniu 13 maja 1983 r. Kuria Arcybiskupia powiadomiła ks. dziekana Stefana Girstuna, że pierwszeństwo w otrzymaniu tego tytułu ma budujący się już kościół na Pietraszach. Ks. prob. Stefan Girstun ogłosił konkurs na nową świątynię i 31 lipca jury, pod przewodnictwem mgr inż. aren. Mieczysława Krzywca pierwsze miejsce przyznało i wytypowało do realizacji projekt inż. arch. Mariana Szymańskiego. Ostatecznie na mocy specjalnego indultu prymasa Polski kard. Józefa Glempa z dnia 3 listopada 1983 r. kościołowi i parafii w osiedlu Słoneczny Stok nadano tytuł bł. Jadwigi Królowej.

W dniu 7 lutego 1984 r. bp. Edward Kisiel erygował parafię bł. Jadwigi Królowej, a następnego dnia wystawił nominatę na proboszcza parafii ks. Stanisławowi Wojno, który 30 marca 1984 r. podpisał warunkową umowę na zakup działki nr 2060. W dniu 11 maja w Biurze Notarialnym podpisany został akt własności tej działki z przeznaczeniem pod budowę nowego kościoła. W dniu 12 sierpnia 1984 r. bp Edward Kisiel dokonał poświęcenia placu pod budowę kościoła bł. Jadwigi Królowej. Budowę świątyni rozpoczęto wiosną 1985 r. Jesienią 1988 r. oddano do użytku dolny kościół gdzie zaczęto odprawiać nabożeństwa.

Rys architektoniczny[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Jadwigi Królowej w Białymstoku posiada część dolną i górną przeznaczoną do odprawiania nabożeństw – niezależne oddzielone części kościoła od siebie.

Duszpasterstwo[edytuj | edytuj kod]

Msze św.[edytuj | edytuj kod]

  • W niedziele i święta: [2]
w kościele dolnym – godz. 6.30, 8.00, (19.30 – akademicka),
w kościele górnym – godz. 9.30, 11.00, 12.15, 13.30, 18.00,
  • W dni powszednie:
godz. 6.30, 7.00, 18.00.

Terytorium parafii[edytuj | edytuj kod]

  • Liczba mieszkańców: 17 tysięcy. Liczba katolików: 12 600
  • Pracą duszpasterską objęte są ulice – Lniana, ks. J. Popiełuszki, Marczukowska (nr parzyste od nr 10 i nr nieparzyste od 41), Różana, Rumiankowa, Sikorskiego, Skrajna, Słonecznikowa, Stroma, Upalna, Witosa, Zielonogórska (nr nieparzyste)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]