Przejdź do zawartości

Kolej Prudnicko-Gogolińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mapa pruskiej sieci kolejowej z 1899 r.

Kolej Prudnicko-Gogolińska (niem. Neustadt-Gogoliner Eisenbahn, w skrócie NGE) – prywatna kolej w Prusach założona w celu wybudowania linii kolejowej łączącej Prudnik z Gogolinem, która została oddana do użytku 4 grudnia 1896.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W 1895 firma Lenz & Co, lokalne samorządy, właściciele papierni w Krapkowicach oraz majątków ziemskich zawiązali spółkę Kolej Prudnicko-Gogolińska z siedzibą w Prudniku, której celem stała się budowa drugorzędnej, normalnotorowej linii lokalnej z Prudnika do Goglina, na stacjach końcowych stycznej z istniejącymi już w tym czasie liniami państwowymi. 19 sierpnia 1895 spółka uzyskała koncesję, po czym przystąpiono do prac budowlanych. Pierwszy odcinek – z Prudnika do Białej Prudnickiej – oddano dla ruchu towarowego 22 października 1896, a już 4 grudnia 1896 oddano do użytku całą linię z Prudnika do Goglina, zarówno dla ruchu towarowego, jak i osobowego. Według niepotwierdzonych źródeł stacja Biała miała się docelowo stać stacją węzłową, za sprawą planów przedłużenia linii NysaŚcinawa Nyska do Białej i dalej do Głogówka, gdzie łączyłaby się z linią Kędzierzyn–Nysa.

Lokomotywownię, dyspozyturę i kierownictwo kolei umieszczono w Białej. Tabor spółki składał się z trzech parowozów zbudowanych w Szczecinie (później dokupiono jeszcze trzy), 15 wagonów osobowych, 4 bagażowych i około 50 wagonów towarowych różnych typów. W latach 20. wysłużone parowozy ze Szczecina zostały stopniowo zastąpione przez nowsze i silniejsze parowozy ELNA[1].

Nazwa oryginalna Nazwa obecna Miejscowość
Neustadt Prudnik Prudnik
Leuber Lubrza Lubrza
Neuhof bei Neustadt Józefówek Dobroszewice
Zülz Biała Prudnicka Biała
Krobusch Krobusz Krobusz
Lonschnik Łącznik Dębina
Moschen Moszna Moszna
Zellin Zielina Kujawy
Klein Strehlitz Strzeleczki Strzeleczki
Dobrau Dobra (nie istnieje) Dobra
Stöblau Steblów Steblów
Krappitz Krapkowice Krapkowice
Ottmuth Krapkowice Otmęt Otmęt
Gogolin Gogolin Gogolin

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Historia linii Gogolin-Prudnik. bluefish.foxnet.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-02-24)]..