Komando (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komando
Commando
Gatunek

sensacyjny

Rok produkcji

1985

Data premiery

4 października 1985
czerwiec 1988 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

88 minut

Reżyseria

Mark L. Lester

Scenariusz

Steven E. de Souza

Główne role

Arnold Schwarzenegger
Alyssa Milano
Rae Dawn Chong
Vernon Wells
Dan Hedaya

Muzyka

James Horner

Zdjęcia

Matthew F. Leonetti

Montaż

Glenn Farr, Mark Goldblatt, John F. Link

Produkcja

Joel Silver

Wytwórnia

SLM Production Group
Silver Pictures
20th Century Fox

Dystrybucja

20th Century Fox

Budżet

10 mln USD

Przychody brutto

57,5 mln USD

Komando (tytuł oryg. Commando) – amerykański film sensacyjny w reżyserii Marka L. Lestera z 1985 roku z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej. Należy do klasyki filmowej lat osiemdziesiątych, obok Rambo II (1985) jest rekordzistą pod względem natężenia przemocy i liczby zabitych w kadrze (ponad 80). Rekomendowany dla widzów powyżej piętnastego roku życia (w klasie telewizyjnej – powyżej lat szesnastu).

Postacie i obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Pułkownik John Matrix (Arnold Schwarzenegger) – były pułkownik amerykański. Walczył o obalenie Ariusa. Gdy jego córka zostaje porwana, rozprawia się z porywaczami i ratuje ją.
 • Jenny Matrix (Alyssa Milano) – córka Johna Matriksa. Została porwana przez bandytów dyktatora, w celu zmuszenia jej ojca do udziału w zabójstwie demokratycznie wybranego prezydenta.
 • Cindy (Rae Dawn Chong) – stewardesa, którą Matrix zmusza do współpracy. Początkowo próbuje się go pozbyć (myśląc, że Matrix jest szalony), w końcu jednak zostaje wierną pomocnicą żołnierza.
 • Bennett (Vernon Wells) – psychopata na usługach Ariusa i dawny współpracownik Matriksa, a obecnie jego największy wróg. Pod koniec filmu on i Matrix toczą ze sobą walkę, w trakcie której Bennett zostaje przebity rurą.
 • Arius (Dan Hedaya) – były dyktator Val Verde, którego niegdyś obalił John Matrix. Zorganizował porwanie córki Matriksa, pragnąc, by ten pomógł mu w odzyskaniu władzy. Gdy Matrix dostał się do siedziby Ariusa, wywiązała się między nimi strzelanina. W trakcie niej postrzelony kilka razy dyktator spadł z balkonu swojego domu.
 • Generał Franklin Kirby (James Olson) – stary przyjaciel Matriksa. Obawiając się, że pułkownik podzieli los Lawsona i Forrestala, wysłał do niego obstawę złożoną z żołnierzy, zabitych natychmiast po jego odlocie przez ludzi Ariusa.
 • Sully (David Patrick Kelly) – niski podwładny Ariusa. Bezskutecznie próbował poderwać Cindy na lotnisku. Po pościgu za Sullym i zatrzymaniu go, Matrix zrzucił go z brzegu przepaści i ukradł mu klucz do apartamentu w hotelu.
 • Cooke (Bill Duke) – jeden z podwładnych Ariusa, uczestniczył w zabójstwach komandosów. W apartamencie Sully'ego stoczył zaciekłą walkę z Johnem Matriksem, podczas której zginął, upadając na ostry kawałek drewna.
 • Henriques (Charles Meshack) – wysoki podwładny Ariusa. Przydzielono mu zadanie pilnowania Matriksa podczas lotu do Val Verde, jednak pułkownik skręcił Henriquesowi kark i uciekł z samolotu, zostawiając ciało Henriquesa w środku.
 • Diaz (Gary Cervantes) – jeden z podwładnych Ariusa, uczestniczył w zabójstwach komandosów i w porwaniu córki Matrixa. Gdy Diaz wyjaśniał Matriksowi warunki szantażu, ten zabił go strzałem w głowę.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Pułkownik w stanie spoczynku, John Matrix, chcąc zapomnieć o czasach czynnej służby, zaszywa się wraz z jedenastoletnią córką Jenny w małym domku w górach. Tymczasem byli komandosi z jego oddziału giną z rąk tajemniczych wrogów. Okazują się nimi najemnicy byłego dyktatora Val Verde, Ariusa, którzy później porywają Jenny i szantażują ojca, nakazując mu zabicie prezydenta obcego państwa, po śmierci którego stanowisko miałby objąć Arius. Matrix nie ufa porywaczom i wyskakuje z samolotu, którym wysłano go w celu przygotowania zamachu. Rozpoczyna poszukiwanie miejsca pobytu porywaczy i córki, mając na to jedynie 11 godzin (następnie bandyci dowiedzą się że Matrix nie spełnił ich żądania). Wyśledziwszy kilkoro z nich, komandos dociera wreszcie do tajnej bazy wojskowej, w której przetrzymywana jest Jenny. Postanawia samodzielnie rozprawić się z porywaczami, sam atakuje całą bazę i zabija w niej wszystkich wrogów. Film kończy pojedynek walki wręcz z byłym podwładnym Matriksa, psychopatą Bennettem.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Arnold Schwarzenegger, odtwórca głównej roli.

Obraz inspirowany jest filmem Rambo II z tego samego roku, w którym wystąpił inny gwiazdor kina akcji – Sylvester Stallone. Zdjęcia do Komando ruszyły wiosną, 22 kwietnia 1985 roku w Kalifornii i trwały czterdzieści pięć dni[1]. Za bezimienną wyspę, na którą Matrix leci, by uratować porwaną córkę, posłużyły wybrzeża Oceanu Spokojnego zlokalizowane w miejscowości CDP San Simeon. Posiadłość, w której rozgrywają się sceny strzelanin pod koniec filmu, to Hearst Castle.

Jeph Loeb, jeden z autorów materiałów do scenariusza, wyznał, że we wstępnych etapach preprodukcyjnych Gene Simmons, muzyk rockowy i aktor, był rozważany jako kandydat do roli tytułowej. Simmons nie przyjął oferty producentów. Inny szkic scenariusza zakładał obsadzenie Nicka Nolte jako starzejącego się komandosa, który z trudem wypełnia zlecone mu zadanie. Początkowo w proces produkcji filmu angażowany był Walter Hill[2].

Pierwotnie scenariusz filmu zawierał sceny tortur Johna Matriksa. W scenach tych bohater był przesłuchiwany przez azjatyckie wojsko podczas jednej ze swoich poprzednich misji. Sceny zostały nakręcone, jednak usunięto je z finalnej wersji filmu z powodu brutalności.

Planowano produkcję kolejnej części filmu, jednak pomysł odrzucono z powodu braku zainteresowania samego Schwarzeneggera.

Broń używana w filmie przez pułkownika Johna Matriksa[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wydanie magazynu Variety z dn. 18 kwietnia 1985.
 2. Word Balloon The Pop Culture Interview Podcast: The Loeb report Part 2, wordballoon.blogspot.com [dostęp 2017-11-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]