Królowa Południa (telenowela)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Królowa Południa
La Reina del Sur
Gatunek telenowela, kryminał
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Kolumbia
 Hiszpania
Oryginalny język hiszpański
Twórcy Roberto Stopello
Arturo Pérez-Reverte
(książka)
Główne role Kate del Castillo,
Humberto Zurita,
Rafael Amaya,
Iván Sánchez,
Miguel de Miguel,
Cristina Urgel,
Christian Tappán,
Alberto Jiménez
Muzyka tytułowa „La Reina del Sur” – Los Cuates de Sinaloa
Liczba odcinków 63 (sezon 1.)
60 (sezon 2.)
Liczba serii 2
Produkcja
Produkcja Telemundo Television Studios, RTI Producciones, Antena 3
Reżyseria Walter Doehner,
Mauricio Cruz
Scenariusz Valentina Párraga,
Juan Marcos Blanco
Muzyka Francis Amat,
Nicolás Uribe
Zdjęcia Alejandro García W.
Czas trwania odcinka 40–45 min
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Telemundo
Kolumbia Caracol
Hiszpania Antena 3
Polska Novela TV, Tele 5, Polonia 1(1.sezon)
Polska Netflix (2. sezon)
Pierwsza emisja Stany Zjednoczone
28 lutego 2011 –
30 maja 2011
Polska
14 maja 2012 –
8 lipca 2012
Lata emisji 2011 (sezon 1.)

2019 (sezon 2.)

Format obrazu HDTV 1080i
Chronologia
Poprzednik Ktoś cię obserwuje (2010–2011)
Marido en alquiler (2013–2014)
Kontynuacja Dom po sąsiedzku (2011–2012)
En Otra Piel (2014)

Królowa Południa (hiszp. La Reina del Sur) – amerykańsko-hiszpańsko-kolumbijska hiszpańskojęzyczna telenowela z 2011 roku oparta na powieści Artura Pereza-Revertego. Została wyprodukowana przez amerykański kanał Telemundo we współpracy z hiszpańskim kanałem Antena 3 oraz kolumbijską wytwórnią RTI Producciones. Telenowela powstała na podstawie książki o tym samym tytule.

Powstały dwie wersje serialu: 63-odcinkowa (emitowana w większości krajów) i 13-odcinkowa (emitowana w Hiszpanii)[1].

Telenowela zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych na kanale Telemundo 28 lutego 2011 roku. W Polsce premierowa emisja odbyła się 14 maja 2012 roku na kanale Novela TV. Również od 3 sierpnia o godzinie 20.10 w Metro

W 2018 roku Telemundo zapowiedziało 2. sezon.

2. sezon będzie emitowany od maja na kanale Telemundo.

Królowa Południa z budżetem w wysokości 10 mln USD jest najdroższą telenowelą wyprodukowaną przez Telemundo[2]. Jest także telenowelą z najwyższymi wskaźnikami oglądalności

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Królowa Południa jest historią Teresy Mendozy (Kate del Castillo), 23-letniej kobiety mieszkającej ze swym chłopakiem „El Güero” (Rafael Amaya), handlarzem narkotyków i wschodzącą gwiazdą w kartelu narkotykowym Sinaloa. Raimundo Dávila Parra rozpoczyna handel narkotykami na własną rekę, narażając kartel na straty przez co zostaje zabity na zlecenie Epifanio Vargasa (Humberto Zurita). Teresa odbiera telefon z informacją, że musi uciekać inaczej sama też zginie. Nie wie, że śmierć El Güero została zlecona przez Vargasa, błędnie wierząc, że został on zabity przez rywali w organizacji. W zamian za terminarz Güera, Vargas pomaga uciec kobiecie z kraju.

Przybywa do Hiszpanii aby rozpocząć pracę u businessmana Drissa Larby (Nacho Fresneda) w Melilli na północnym wybrzeżu Afryki. Na promie spotyka Fátimę Mansur (Mónica Estarreado), prostytutkę, która pracuje w klubie Drissa '„El Yamilla”. Teresa dzięki swoim zdolnościom do liczenia zostaje księgową w klubie. Na miejscu poznaje Santiago Fisterrę (Iván Sánchez), galicyjczyka „El Gallego”, który wraz ze swoim przyjacielem Lalo Veigą (Pablo Castañón) pracuje przemycając czarnorynkowe towary, takie jak papierosy przez Cieśninę Gibraltarską do Hiszpanii. Teresa i Santiago zostają parą, a Soraya (Lorena Santos), koleżanka Teresy z klubu z Lalo. Meksykanka wiedząc, że Santiago jest nieszczęśliwy, gdyż mało zarabia prosi pułkownika Abdelkadera Chaiba (Eduardo Velasco), aby Santiago mógł uczestniczyć w przemycie haszyszu. Przemyt zapewnia ogromne zyski, a Teresa i Santiago przenoszą się do Malagi.

Driss Larby mimo iż upłynęło już kilka lat nadal nie może pogodzić się z odejściem Teresy, dlatego z pomocą hiszpańskiego oficera marynarki wojennej, Cañagotasa (Julio Pachon) organizuje przemyt „pułapkę” na Santiago. Podczas akcji płynąc motorówką Teresa i Santiago rozbijają się o skały. Santiago ginie na miejscu a Teresa zostaje aresztowana i wysłana do więzienia. Prawnik Santiago, Eddy Alvarez (Carlos Diez), zawłaszcza ich rzeczy i dom.

W więzieniu, Teresa spotyka Patricię O’Farrell (Cristina Urgel), kobietę pochodzącą z zamożnej rodzinny o korzeniach irlandzko-hiszpańskich, która została skazana za udział w przemycie narkotyków. Zostaje porzucona przez bogatego ojca, który miał dosyć pomagania jej kolejny raz. Z czasem obie stają się bardzo dobrymi przyjaciółkami, choć biseksualna Patricia wyraźnie chce czegoś więcej. Podczas pobytu w więzieniu Patty wyjawia Teresie, że wie, gdzie zostało ukryte pół tony kokainy jej zmarłego chłopaka. Po wyjściu na wolność odnajdują towar i planują sprzedać ją z powrotem rosyjskiej mafii. W trakcie negocjacji dla rosyjskiego szefa mafii w Hiszpanii, Olega Yasilkova (Alberto Jiménez), staje się jasne, że Teresa byłaby cennym nabytkiem dla jego interesów. Teresa, Patty i Oleg wchodzą w spółkę.

Do Hiszpanii przybywa Willy Rangel (Christian Tappán), agent DEA, który rozpoczyna pracę z komisarzem Pablo Floresem (Juan José Arjona) aby znaleźć dowody przeciwko Teresie, która szybko staje się najpotężniejszym handlarzem narkotyków w południowej Hiszpanii. Wspierana przez Yasilkova, i przy pomocy prawnika i znajomego Patty, Teo Aljarafe (Miguel de Miguel) otwiera Transer Nagę, firmę, która ma zamaskować ich prawdziwą działalność. Niedługo potem, trzej zabójcy przybywają z Meksyku, aby zabić Teresę. Dzięki pomocy Olega, jeden z nich zostaje zabity, jeden ucieka, a ostatni, „El Pote” (Dagoberto Gama) ostatecznie staje się jej osobistym ochroniarzem. Teresa i Teo wchodzą w związek.

W międzyczasie, na życzenie Willy’ego przylatuje do Hiszpanii jego asystentka, Veronica (Sara Maldonado), by zaprzyjaźniła się z Patty, i w konsekwencji aby uzyskała dostęp do Transer Nagi. Willy przekonuje Teo do współpracy, grożąc że Teresa dowie się o tym, że zostaje okradana i zdradzana. Przez kolejne miesiące Teresa i Teo przyciągają uwagę mediów, a Patty, porzucona przez Veronicę i zazdrosna o Teresę będącą teraz ulubienicą mediów, zaczyna coraz więcej pić i brać narkotyki. Poprzez nękanie Veronici, Patty dowiaduje się prawdy o swojej byłej dziewczynie: że pracuje dla policji i została wykorzystana, aby dostać się do Teresy. Zrozpaczona prowadzi samochód, który spada z urwiska, zabijając Veronicę. Po przebudzeniu w szpitalu, opowiada o wszystkim Teresie, a następnie popełnia samobójstwo.

W Meksyku, Epifanio Vargas pracuje jako szef kampanii do następnych wyborów prezydenckich. Jego bratanek (który w rzeczywistości jest jego synem) Ramiro (Salvador Zerboni) organizuje zamach na kandydata, zapewniając ojca, że wtedy kandydatura trafi do niego. DEA zaniepokojeni tym, że szef kartelu Sinaloa może być wybrany na prezydenta Meksyku, zmieniają taktykę i oferują wolność Teresie jeśli zgodzi się zeznawać przeciwko Vargasowi niszcząc jego karierę polityczną. Jednocześnie, Vargas każe Ramiro zorganizować przylot Teresy z powrotem do Meksyku pod pozorem zaproszenia na swoją kandydaturę, ale w rzeczywistości by zabić ją, ponieważ jest jedyną osobą, która wciąż żyje, i wie o jego kryminalnej przeszłości.

Oleg przedstawia Teresie dowody, że Teo jest informatorem policji. Meksykanka organizuje pułapkę na Teo i konfrontuje go z prawdą, po czym Pote go zabija. Gdy Teresa dowiaduje się, że hiszpańskie policja próbuje uzyskać nakaz aresztowania, akceptuje umowę świadka koronnego i zgadza się zeznawać przeciwko Vargasowi. Po powrocie do Culiacan, Vargas próbuje najpierw porozmawiać z Teresą i skłonić ją do odmowy składania zeznań, gdy to się nie udaje zleca jej zamordowanie. Następuje nalot na dom, w którym się znajduje. Teresa i Pote próbują uciec. Podczas strzelaniny Ramiro strzela prosto w klatkę piersiową Pote zabijając go. Następnego dnia Teresa opuszcza komisariat triumfując widząc jak wyprowadzany jest Vargas w kajdankach.

Następne sceny siedem miesięcy później pokazują Teresę w zaawansowanej ciąży, żyje w ciszy i spokoju w nadmorskiej willi gdzieś w Hiszpanii. Zostaje wyjawione, że akcja trwała prawie 13 lat.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Festival Mundial de Medios Banff 2011
Premios Tu Mundo 2012
  • nominacja: najlepsza telenowela
  • nominacja: najlepsza aktorka – Kate del Castillo
  • nominacja: największy pech
Premios TVyNovelas (Kolumbia)

Obsada i bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główna[edytuj | edytuj kod]

Aktor/ka Charakter
Kate del Castillo Teresa Mendoza „La Mexicana”
Humberto Zurita Epifanio Vargas
Rafael Amaya Raimundo Dávila Parra „El Güero”
Iván Sánchez Santiago López Fisterra „El Gallego”
Alberto Jiménez Oleg Yasikov
Cristina Urgel Patricia O’ Farrell „Lieutenant/La Teniente”
Sara Maldonado Verónica Cortés/Santos/„Guadalupe Romero”
Miguel de Miguel Teo Alljarafe
Nerea Garmendia Eugenia Montijo
Gabriel Porras Roberto Gato Marquez „El Gato Fierros”
Salvador Zerboni Ramiro Vargas „El Ratas”
Dagoberto Gama Potequim Galvez „El Pote”
Alejandro Calva César Güemes „Batman”
Christian Tappán Antonio Smith/„Willy Rangel”
Carmen Navarro Marcela „La Conejo”
Santiago Meléndez Saturnino „Nino” Juárez
Juan José Arjona Pablo Flores
Carlos Diez „Klaus” Eddie Álvarez
Nacho Fresneda Driss Larbi
Mónica Estarreado Fátima Manssur
Cuca Escribano Sheila
Eduardo Velasco Col Abdelkader Chaïb
Alfonso Vallejo Manolo Céspedes
Pablo Castañón Lalo Veiga
Lorena Santos Soraya
Luis Enrique Roldán Dr Ramos

Drugoplanowa[edytuj | edytuj kod]

Aktor/ka Charakter
Adriana Franco Carmela
Alberto Barrero Oscar Lobato
Alejandra Lobelo „La Ratona”
Alfonso Ortiz
Álvaro Benet Yusef
Angélica María Jaramillo Adriana
Arrancha Solis
Beatriz Ramírez
Carlos Camacho
Carmenza González
Claude Pimont Nene Garou
Conrado Osorio Ivan
Christian Gómez
Diana Parra María Tejada
Diego Camacho Tomás Pestaña
Diego Mignone
Edilberto Claro
Elkin Correa Pulgarín
Ezequiel Montalt Jaime „Jimmy” Arenas
Germán Hernández
Gonzalo de Sagarminaga
Guido Molina Suleimán
Hani Skafi Janni Alberto Rizokarpasso
Ili Martín
Jaime Barbini Joaquin Pernas
Jean Carlo Posada
Jean Philippe Conan
Joseph Abadía
Josué Bernal
Juan Carlos Serrano Vladimir
Juan Carlos Solarte Dimitrij „Dima”
Juan Pablo Raba Jaime Gutiérrez Solana
Juliana Batancort
Julio Pachón Cañabotas
Julio Ramírez
Karim el Karem Mohamed Manssur
Lina Restrepo
Lincoln Palomeque Faustino Sanchez Godoy
Linda Carreño
Lorena Tobar
Lucía Garay
Luis Alberto Barrero
Luis Carlos Prieto
Luis Fernando Motoa
Luis Hernando Forero
Luisa Fernanda Giraldo Trinidad Sánchez „Makoki”
Manuel Antonio Gómez
Manuel Boix
María Christina Galindo
María Eugenia González
Martha Liliana Calderón Margarita Dávila
Mauricio Mauad Popeye
Mighello Blanco Siso Pernas
Moises Arizmendi
Mónica Layton
Patricia Álvarez Mercedes Vargas
Patricio Wood
Roberto John Mcbride
Rodolfo Ordóñez
Royer Bermúdez
Santiago Munar Dr Alejandro Urbina
Valentina Lizcano Marta

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera Polska premiera Nr Hiszpański tytuł
SERIA PIERWSZA
28.02.2011 14.05.2012 1 Correr para vivir
01.03.2011 15.05.2012 2 Vía de escape
02.03.2011 16.05.2012 3 Detener inocentes
03.03.2011 17.05.2012 4 Juego de suerte
04.03.2011 18.05.2012 5 Vendida por droga
07.03.2011 21.05.2012 6 Honor herido
08.03.2011 22.05.2012 7 Venganza Mexicana
09.03.2011 23.05.2012 8 Escapar del destino
10.03.2011 24.05.2012 9 Deseo Gallego
11.03.2011 25.05.2012 10 Pesadilla de tráfico
14.03.2011 28.05.2012 11 Jugar con la vida
15.03.2011 29.05.2012 12 Matar por amor
16.03.2011 30.05.2012 13 Sacrificio de amor
17.03.2011 31.05.2012 14 Carrera de Hachís
18.03.2011 01.06.2012 15 Víctima de tortura
21.03.2011 04.06.2012 16 Amor a la Mexicana
22.03.2011 05.06.2012 17 Misión cumplida
23.03.2011 06.06.2012 18 Amar con locura
24.03.2011 07.06.2012 19 Amor mortal
25.03.2011 08.06.2012 20 Pelea de Sudacas
28.03.2011 11.06.2012 21 Objeto de deseo
29.03.2011 12.06.2012 22 Mala suerte
30.03.2011 13.06.2012 23 Libertad peligrosa
31.03.2011 14.06.2012 24 Tesoro de mafia
04.04.2011 15.06.2012 25 Apuesta rusa
04.04.2011 18.06.2012 26 Tráfico de influencias
05.04.2011 19.06.2012 27 Enemiga mortal
06.03.2011 20.06.2012 28 Camino de ceniza
07.04.2011 21.06.2012 29 Víctima de su Juego
08.04.2011 22.06.2012 30 Muerte por amor
11.04.2011 25.06.2012 31 Culpable de masacre
12.04.2011 26.06.2012 32 Pistas señaladas
13.04.2011 27.06.2012 33 Escape de suerte
14.04.2011 28.06.2012 34 Mexicanos a la brasa
15.04.2011 29.06.2012 35 Morir o vivir
18.04.2011 02.07.2012 36 Pacto de muerte
19.04.2011 03.07.2012 37 Salvar reinas
20.04.2011 04.07.2012 38 Guerra de Reina
21.04.2011 05.07.2012 39 Atracción desmedida
25.04.2011 06.07.2012 40 Vida doble
26.04.2011 09.07.2012 41 Seduccion mortal
27.04.2011 10.07.2012 42 Ajustar cuentas
02.05.2011 11.07.2012 43 Alianza sangrienta
03.05.2011 12.07.2012 44 Venganza de Reina
04.05.2011 13.07.2012 45 Enemigos cercanos
05.05.2011 16.07.2012 46 Celebrar divorcios
06.05.2011 17.07.2012 47 Marcar territorio
09.05.2011 18.07.2012 48 Despedida suicida
10.05.2011 19.07.2012 49 Primera plana
11.05.2011 20.07.2012 50 Deseos de traición
12.05.2011 23.07.2012 51 Sin salida
13.05.2011 24.07.2012 52 Amor ciego
16.05.2011 25.07.2012 53 Engaño fatal
17.05.2011 26.07.2012 54 Abismo extremo
18.05.2011 27.07.2012 55 Víctima mortal
19.05.2011 30.07.2012 56 Amor suicida
20.05.2011 31.07.2012 57 Arma blanca
23.05.2011 01.08.2012 58 Traición certera
24.05.2011 02.08.2012 59 Juego de estafa
25.05.2011 03.08.2012 60 Estafa mortal
26.05.2011 06.08.2012 61 Escape y amenaza
27.05.2011 07.08.2012 62 Última huida
30.05.2011 08.08.2012 63 Final impactante

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sezon "Królowej Południa" to historia Teresy Mendozy – w tej roli Kate del Castillo, Meksykanki, która pod wpływem dramatycznych wydarzeń przeistacza się ze zwykłej dziewczyny przemytnika narkotyków w największego organizatora nielegalnego handlu na Morzu Śródziemnym.

W drugim sezonie - minęło osiem lat odkąd Teresa Mendoza doprowadziła do porażki kandydującego na prezydenta Meksyku Epifania Vargasa. Dzięki amerykańskiemu programowi ochrony świadków wiedzie spokojne życie we Toskanii pod nową tożsamością. Zarówno dla córki Sofíi, jak i dla reszty świata, jest Maríą Dantes. Wkrótce jednak włoska idylla dobiegnie końca. Wrogowie z przeszłości powrócą, żeby upomnieć się o swoje.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Większość materiału nagrano w studiach Telemundo jesienią 2010 roku w Kolumbii. Kilku aktorów nagrywało swoje kwestie równocześnie do innych produkcji Telemudno m.in. Rafael Amaya do Ktoś cię obserwuje czy Sara Maldonado do Aurory. Nagrane obrazy przedstawiające Maroko w telenoweli Pustynna miłość zostały również wykorzystane do zobrazowania Gibraltaru i Fez. Piosenka przewodnia w wykonaniu Los Cuates de Sinaloa, jest coverem piosenki Los Tigres del Norte z 2002 roku.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Kate del Castillo (Teresa) i Cristina Urgel (Patricia O’Farrell) publicznie wypowiedziały się przeciwko cenzurze podczas sceny pocałunku między ich postaciami przed transmisją w meksykańskiej telewizji[3]. Del Castillo zachęcała fanów do „bojkotu”. Następnie na Twiterze dziękowała im za wsparcie, mówiąc: „To bardzo ważne, że my wyrażamy siebie, nie chcę abyście widzieli naszą pracę w połowie”. Druga scena z pocałunkiem pomiędzy Patty i Veronicą (Sara Maldonado) została wycięta z odcinka 42[4]. Urgel przyznała, że „Baliśmy się trochę, jak opinia publiczna zareaguje, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej, na niektóre aspekty jej osobowości jej biseksualizm czy nałogi, ale została przyjęta z wielkim uczuciem. Dostałam na Twitterze wiadomości zgratulacjami dla mnie i słowami jak bardzo kochają Patty”[5].

Ze względu na podejmowaną tematykę, telenowela została skrytykowana za olśniewający opis życia narkomanów. Jeden z przedstawicieli meksykańskiego rządu powiedział, że: „jest to ukłon w stronę przestępczości zorganizowanej”[6]. Del Castillo odpowiedziała mówiąc: „nie widzę tego jako opowieść o handlu narkotykami. Oczywiście trzeba zauważyć, że w środowisku wokół Teresy Mendozy pojawia się to, ale jest to przede wszystkim historia w jaki sposób ta kobieta ratuje swoje życie”[7].

Inni krytycy sugerują, że seria bagatelizuje siłę męskości w podziemiach narkotykowych, kwestionują to czy kobieta taka jak Teresa Mendoza kiedykolwiek naprawdę jest w stanie osiągnąć taką władzę na scenie zdominowanej przez mężczyzn[8].

Iván Sánchez (Santiago „El Gallego” Fisterra) powiedział w wywiadach dla hiszpańskich mediów, że nie jest zadowolony z wyniku, jaki okazał się po postprodukcji. „Jestem naprawdę zadowolony z mojej pracy, ale produkt końcowy jest naprawdę dziwną mieszanką: nie jest to telenowela, a nie jest to także seria z jakością, jaki powinien mieć serial w czasie prime time. Wydawało się, że Antena 3 umieści wszystkie uwagi amerykańskiej stacji, ci z kolei zmniejszyli koszty, dlatego ciężar produkcji spadł na stronę amerykańską i kolumbijską. Coś naprawdę dziwnego się stało. Nie było komunikacji. Jestem bardzo zadowolony z tego, co przeżyłem i mojej strony zawodowej, ale nie jestem zadowolony z wyniku, który widziałem”[9].

Arturo Pérez-Reverte, autor powieści na której oparta jest telenowela, skrytykował 13-sto odcinkową wersję wyemitowaną przez Antena 3, nazywając to „pomyjami”. Jest to duży kontrast pomiędzy 63-odcinkową serią pokazaną w obu Amerykach, którą nazwał „doskonałą operą mydlaną”, mówiąc, że jest „niezwykle skuteczna, mimo swoich ograniczeń i błędów”. Pérez-Reverte pochwalił aktorów, mówiąc: „Kate del Castillo i inni aktorzy są wspaniali”[10].

Emisje[edytuj | edytuj kod]

Kraj Tytuł Kanał TV
 Boliwia La Reina Del Sur Red ATB
 Bośnia i Hercegowina ??? TV Pink BH
 Chile La Reina Del Sur Mega
 Chorwacja Kraljica juga Doma TV
 Czarnogóra ??? TV Pink M
 Dominikana La Reina del Sur Telesistema 11
 Ekwador La Reina Del Sur Ecuavisa
 Gruzja სამხრეთის დედოფალი Rustavi 2
 Gwatemala La Reina Del Sur Televisiete
 Hiszpania La Reina Del Sur Antea 3
 Honduras La Reina Del Sur Televicentro - Canal 5
Kraj Tytuł Kanał TV
 Iran The Queen of the South Zemzemeh
 Kanada La Reina Del Sur TLN en Español
 Kolumbia La Reina Del Sur Caracol TV
 Kostaryka La Reina Del Sur Teletica
 Macedonia Północna ??? TV Pink 15
 Meksyk La Reina Del Sur Galavisión
 Nikaragua La Reina del Sur Televicentro
 Panama La Reina Del Sur TVN Panamá
 Paragwaj La Reina Del Sur SNT
 Peru La Reina Del Sur ATV
 Polska Królowa Południa Novela TV, Netflix
Kraj Tytuł Kanał TV
 Portoryko La Reina Del Sur WKAQ-TV
 Rosja Koroleva Yuga Domashny
 Rumunia ??? Acasa
 Salwador La Reina Del Sur TCS
 Serbia Kraljica juga RTV Pink
 Słowacja Kráľovná juhu TV Doma
 Słowenia Kraljica juga Pink SI
 Stany Zjednoczone La Reina del Sur Telemundo
 Urugwaj La Reina Del Sur Canal 4
 Wenezuela La Reina Del Sur Venevisión Plus
 Węgry Dél Királynője Cool TV

 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]