Kris Meeke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kris Meeke
Kris Meeke podczas Rajdu Niemiec w 2017
Kris Meeke podczas Rajdu Niemiec w 2017
Kraj  Wielka Brytania
Data i miejsce urodzenia 2 lipca 1979
Dungannon
Sezon 2018
Seria Rajdowe mistrzostwa świata
Zespół CITROËN Total Abu Dhabi WRT
Samochód Citroën C3 WRC
Pilot Paul Nagle
Partnerzy Craig Breen

Sébastien Loeb
Khalid Al Qassimi

Sukcesy

• 3. miejsce w Junior WRC (2005)
• zwycięzca Intercontinental Rally Challenge (2009)

Strona internetowa

Kris Meeke (ur. 2 lipca 1979 w Dungannon) – brytyjski kierowca rajdowy startujący obecnie w Rajdowych mistrzostwach świata w zespole CITROËN Total Abu Dhabi WRT. W 2009 roku wygrał serię Intercontinental Rally Challenge.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku Meeke zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Pilotowany przez Glenna Pattersona i jadący Fordem Pumą S1600 nie ukończył wówczas Rajdu Wielkiej Brytanii. W 2003 roku rozpoczął pełny cykl startów Oplem Corsą S1600 w serii Junior WRC. Swoje jedyne punkty w JWRC w tamtym sezonie zdobył dzięki zajęciu 2. miejsca w klasie w Rajdzie Wielkiej Brytanii. W 2004 roku był siódmy w Junior WRC, a w 2005 roku startując Citroënem C2 S1600 zajął 3. pozycję w serii. W Rajdzie Monte Carlo odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Junior WRC. W 2006 roku wygrał w JWRC Rajd Niemiec i zakończył sezon na 7. pozycji w Junior WRC. W latach 2007-2008 zaliczył 3 starty w Mistrzostwach Świata, samochodami Subaru Impreza WRC i Renault Clio S1600.

Swój debiut rajdowy Meeke zaliczył w 2000 roku w Pucharze Peugeota startując Peugeotem 106 Rally. W 2009 roku rozpoczął starty Peugeotem 207 S2000 w zawodach Intercontinental Rally Challenge. Dzięki wygranym w Rajdzie Brazylii, Rajdzie Portugalii, Rajdzie Ypres i Rajdzie San Remo zwyciężył w tej serii zawodów. W kolejnym sezonie IRC Meeke nie obronił tytułu wygrywając tylko w Rajdzie Portugalii. Ostatecznie zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu.

Meek i Nagle podczas Rajdu Monte Carlo w 2009
Meek i Nagle podczas Rajdu Monte Carlo w 2009

We wrześniu 2010 roku ogłoszono, że Meeke zostanie fabrycznym kierowcą nowo utworzonego zespołu Mini WRC Team, który w sezonie 2011 Rajdowych Mistrzostw Świata wystąpi w kliku rajdach, planując pełny cykl od kolejnego sezonu. Meeke został także głównym kierowcą testowym i zajmował się rozwojem nowego auta. Jego zespołowym partnerem został w późniejszym czasie Dani Sordo. Debiut w MINI John Cooper Works WRC odbył się podczas Rajdu Włoch, jednak Meeke w wyniku awarii auta nie ukończył rajdu. W trzech kolejnych startach także nie dotarł do mety, ale w kończących sezon rajdach Hiszpanii i Wielkiej Brytanii zajął odpowiednio piąte i czwarte miejsce. W sezonie 2012 ostatecznie nie wystartował z powodu kłopotów budżetowych zespołu Mini WRC Team.

W sezonie 2013 Meeke wystąpił dwukrotnie w zespole Citroëna w rajdach Finlandii i Australii. W obu występach nie dojechał do mety z powodu wypadków. 9 grudnia 2013 zespół Citroëna ogłosił że Kris Meeke będzie startował w ich barwach w całym sezonie 2014[1]. W grudniu 2015 roku kontrakt został przedłużony o kolejne 3 lata[2].

Sezon 2015[edytuj | edytuj kod]

72 Rajd Polski Meeke rozpoczął od wypadku w jazdach próbnych przed pierwszym odcinkiem specjalnym. Już kilkadziesiąt metrów po starcie wchodząc w pierwszy, lewy zakręt jego samochód podskoczył na wydrążonych w mieszaninie kamieni i błota koleinach i przewrócił się na bok obracając się kilkukrotnie[3][4]. Mocno poobijany pojazd został naprawiony przez mechaników i kilka godzin później Meeke mógł rozpocząć rajd. Pierwszy odcinek na arenie w Mikołajkach był równie pechowy, gdyż już na starcie Brytyjczykowi zgasł silnik i mimo, że od razu odpalił go ponownie, stracił około czterech sekund i uplasował się dopiero na siedemnastej pozycji. Po siódmym odcinku specjalnym przyznał, że wybór miękkiej mieszanki w oponach na ten dzień był złą decyzją, czego konsekwencją było zjechanie z odcinka w pole, z powodu bardzo słabej przyczepności[5]. Rajd ukończył na siódmej pozycji[6].

Sezon 2016[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy etap w Monte Carlo zakończył na bardzo dobrym, drugim miejscu. Dalej szło równie dobrze i do odcinka dwunastego wygrał 4 odcinki specjalne i zajmował drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej. Na dwunastym odcinku doszło do – jakby mogło się zdawać – nic nie znaczącego incydentu, który jednak miał decydujący wpływ na dalszy przebieg rajdu. Podczas trwania etapu Meeke nie zdołał utrzymać się na trasie i zjechał z drogi na zaśnieżone pobocze. Choć już po kilku sekundach wrócił na trasę, to uszkodzeniu uległa skrzynia biegów, która wprawdzie pozwoliła dojechać do mety odcinka, lecz głębsze oględziny uszkodzeń wykazały niemożliwą do naprawy usterkę. Załoga nie wystartowała już w trzynastym odcinku i na tym zakończyła rajd[7].

Rajd Finlandii w 2013 roku

Po odwołaniu pierwszego odcinka w Szwecji, rajd właściwie zaczął się dopiero kolejnego dnia. Meeke rozpoczął od drugiego miejsca i pod koniec drugiego dnia miał 21 sekund straty do pierwszego w klasyfikacji generalnej Sébastiena Ogiera. Podczas ósmego odcinka specjalnego Meeke zahaczył o leżący po wewnętrznej stronie zakrętu kamień i uszkodził prawe, przednie koło[8][9]. Nie zdołał dojechać do mety odcinka i zakończył ten dzień nie startując już w kolejnym, dziesiątych odcinku. Anulowanie ośmiu z dwudziestu jeden odcinków specjalnych z powodu braku śniegu[10] uniemożliwiło Brytyjczykowi odrobienie strat i pomimo udanych przejazdów ostatniego dnia rajdu, zajął dopiero dwudzieste trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Sezon 2017[edytuj | edytuj kod]

Początek sezonu w Monte Carlo nie był udany. Już podczas czwartego odcinka specjalnego Brytyjczyk zbyt szybko wszedł w jeden z zakrętów, przez co stracił przyczepność na oblodzonej drodze i zahaczył o niewielki nasyp przy brzegu drogi. Uszkodzeniu uległo zawieszenie, co uniemożliwiło kontynuowanie rajdu tego dnia[11]. Na trasę powrócił następnego dnia, by po kilku odcinkach zakończyć rajd w nietypowy sposób – kolizją na publicznej drodze pomiędzy odcinkami specjalnymi[12].

Kris Meeke w Citroënie DS3 WRC podczas Rajdu Polski w 2015
Kris Meeke w Citroënie DS3 WRC podczas Rajdu Polski w 2015

W Szwecji do czternastego odcinka specjalnego Meeke zajmował piąte miejsce w klasyfikacji generalnej ze stratą 1:12.5 do prowadzącego Thierry'ego Neuville'a. W czwartej minucie przejazdu czternastego odcinka Brytyjczyk stracił panowanie nad kierownicą na zaśnieżonej drodze i zjechał z niej wypadając z zakrętu. W wyciągnięciu pojazdu z pobocza pomogli kibice, którym po ponad ośmiu minutach udało się przywrócić go na trasę. Samochód nie doznał większych uszkodzeń i załoga mogła kontynuować przejazd[13], jednak incydent ten miał znaczący wpływ na końcową, dwunastą pozycję w rajdzie.

W Meksyku już od czwartego odcinka specjalnego Meeke prowadził w klasyfikacji generalnej. Przed ostatnim etapem miał 37,2 sekundy przewagi nad drugim w tabeli Sébastienem Ogierem. W ostatnim przejeździe utrzymywał bardzo dobry czas. Niespodziewany zwrot akcji miał miejsce na 750 metrów przed metą. Kierowca Citroena pewien siebie jechał po zwycięstwo, kiedy to po lekkim wybiciu nie zdołał utrzymać się na drodze i wypadł z zakrętu przedzierając się przez rosnące na skraju zarośla lądując na parkingu dla kibiców. Zdezorientowany Meeke próbował znaleźć wyjście i powrócić na trasę lawirując między zaparkowanymi samochodami. Po chwili wypatrzył przerwę w zaroślach i przez nią powrócił na trasę. Samochód uległ lekkim uszkodzeniom, które nie miały większego wpływu na wynik, jednak samo wypadnięcie z trasy poskutkowało stratą blisko 20 sekund. Spory zapas czasu jakim dysponował pozwolił na generalne zwycięstwo z przewagą 13,8 sekundy nad Ogierem[14]. Było to jego czwarte zwycięstwo w klasyfikacji WRC.

Na Korsyce Meeke prowadził od samego początku. Po pięciu z dziesięciu odcinków specjalnych miał 16,4 sekundy przewagi nad Ogierem. Podczas szóstego odcinka, na minutę przed metą, z silnika Citroëna zaczął wyciekać olej, kontrolka spadku ciśnienia oleju zapaliła się, a silnik zaczął wydawać niepokojący dźwięk i pracować wolniej. Chociaż załoga zdołała dojechać do mety ciągle utrzymując prowadzenie w klasyfikacji generalnej, to musiała wycofać się po głębszych oględzinach uszkodzonej jednostki[15][16].

Kris Meeke w trakcie Rajdu Portugalii w 2016

Rajd w Argentynie zaczął od mocnej, drugiej pozycji już po trzech odcinkach specjalnych, zaraz za Elfynem Evansem. Czwarty odcinek przyniósł rozczarowanie i spadek w klasyfikacji generalnej na 15 miejsce. Wchodząc w łagodny, prawy zakręt przechodzący w równie łagodny lewy zakręt, Meeke zahaczył prawym bokiem o nasyp, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył ponownie, lecz mocniej prawym bokiem o pobocze, przekoziołkował i wylądował na dachu. Przy pomocy kibiców, po przeszło czterech minutach udało się postawić auto na koła. W znacznym stopniu została uszkodzona karoseria, na której można było dostrzec liczne wgniecenia, również na dachu. Mimo tego, z pękniętą przednią szybą, załodze udało się dojechać do mety odcinka, zaliczając stratę blisko sześciu i pół minuty[17][18]. Naprawa zakończyła się pełnym sukcesem, o czym świadczą późniejsze zwycięstwa na odcinkach jedenastym i dwunastym. Niestety, po udanym powrocie przyszedł odcinek czternasty, a z nim definitywny koniec Brytyjczyka z Argentyną. Pokonując bardzo łagodny i długi zakręt w prawo, pojazd zahaczył o pobocze, najechał na przysypany piaskiem kamień i wzbił się w powietrze koziołkując ośmiokrotnie. Załoga nie odniosła obrażeń, jednak profilaktycznie została przewieziona na badania i obserwacje[19][20].

W Portugalii zaczął od dziesiątego miejsca po pierwszym odcinku, by w kolejnych piąć się w górę i już po pięciu odcinkach prowadzić w klasyfikacji generalnej z przewagą pół sekundy nad drugim Jari-Matim Latvalą[21]. Szósty etap to Caminha 2 o długości 18,1 km pokryty głównie piachem i szutrem, który w pewnym momencie przechodzi w asfalt. W połowie tego etapu, chwilę po wjeździe na nawierzchnię asfaltową, Meeke nie wytracił wystarczająco prędkości przed zakrętem, wpadł w poślizg i tyłem pojazdu zahaczył o betonowe bariery chroniące przez wypadnięciem z zakrętu. Uszkodzeniu uległa lewa, tylna opona, którą chwilę później załoga zmieniła, przymusowo zatrzymując się na najbliższym skrzyżowaniu. Po zmianie opony ruszyli dalej, by zatrzymać się ponownie po kilkuset metrach z powodu awarii zawieszenia, które nastąpiło przy wcześniejszym uderzeniu. Załoga nie ukończyła tego odcinka, a 7 minut naliczonej kary dało dopiero siedemnastą pozycję[22]. Meeke i Nagle powrócili następnego dnia, zajmując w dziesiątym odcinku dziesiąte miejsce. Kolejne przejazdy odbyły się już bez problemów, a rajd zakończyli na osiemnastym miejscu[23].

Rajd Sardynii okazał się pechowy już na samym początku, kiedy to w trakcie piątego odcinka specjalnego prowadzony przez Meeke'a Citroën zahaczył o pobocze, obrócił się o 90 stopni względem kierunku jazdy i kilkukrotnie koziołkował ostatecznie zatrzymując się na prawym boku. Kilka minut później udało się postawić pojazd na koła i chociaż załoga dojechała do mety, to wycofała się z rajdu ze względu na zły stan pojazdu [24]. Był to czwarty rajd w sezonie, którego Kris nie ukończył, więc pomimo spektakularnego zwycięstwa w Meksyku, Yves Matton (ówczesny szef ekipy Citroëna) zdecydował o odsunięciu Brytyjczyka od startu w Rajdzie Polski, argumentując swą decyzję daniem szansy na zebranie sił i przygotowanie do następnego w kolejce Rajdu Finlandii. Kilka miesięcy później w jednej z audycji radiowych Kris Meeke wyjaśnił, że dobrowolnie zrezygnował ze startu w Rajdzie Polski, aby inny kierowca mógł sprawdzić auto w warunkach rajdowych, gdyż według niego dotychczasowe wypadki były spowodowane głównie wadami samego samochodu. Jego miejsce zajął Andreas Mikkelsen[25], który miał podobne odczucia co do niezbyt udanej konstrukcji pojazdu[26].

Jako zwycięzca Rajdu Finlandii z 2016 roku, oczekiwano od Meeke'a dobrego wyniku w bieżącym sezonie, zwłaszcza, że uzyskał najlepszy czas już w jazdach próbnych na odcinku Ruuhimäki liczącym 4,62 kilometra[27]. Pomimo sporych oczekiwań, rezultaty nie były zadowalające. Pierwszy etap ukończył dopiero na dziewiątej pozycji, a na dodatek podczas jedenastego odcinka specjalnego uderzył w kamień i awarii uległ układ kierowniczy[28]. Drugiego dnia w trakcie ostatniego odcinka przebił oponę i dojechał do mety dopiero na szesnastym miejscu, będąc w ogólnej klasyfikacji ósmy. Trzeci etap przebiegł bezproblemowo, jednak nie zdołał poprawić swojej końcowej pozycji i finiszował na ósmej pozycji[29].

Rajd Niemiec nie rozpoczął się dobrze dla Krisa. Już na pierwszym odcinku specjalnym Brytyjczyk zahaczył przednim, prawym kołem o barierę na bardzo ostrym zakręcie i uszkodził zawieszenie na tyle mocno, że sam nie zdołał zjechać z trasy i był zmuszony skorzystać z lawety, blokując przy tym innych zawodników[30]. Za ten incydent otrzymał 10-minutową karę i wylądował na przedostatnim, 61 miejscu[31]. Kolejne problemy pojawiły się na piętnastym odcinku Panzerplatte II, kiedy to w trakcie przejazdu zapaliła się kontrolka sygnalizująca problemy z chłodzeniem silnika. Meeke nie zdecydował się kontynuować rajdu, gdyż m.in. nie chciał uszkodzić silnika[32].

W trakcie Rajdu Finlandii w 2017 w Citroënie C3 WRC
W trakcie Rajdu Finlandii w 2017 w Citroënie C3 WRC

Rajd Hiszpanii Meeke rozpoczął od czwartego miejsca, by już w drugim przejeździe objąć prowadzenie i systematycznie piąć się do góry w klasyfikacji ogólnej. Na czwartym odcinku specjalnym, tuż przed metą, na ostatniej nawrotce zbyt ostro zacisnąć hamulec ręczny, obracając samochód o ponad 180 stopni, przez co musiał zatrzymać się i lekko wycofać, by już bez problemu dojechać kilkaset metrów do mety[33]. Błąd ten kosztował go około pięciu sekund i prawdopodobnie gdyby go nie popełnił, byłby zwycięzcą tego odcinka, lecz ukończył go dopiero na dziesiątym miejscu. Drugi dzień rajdu rozpoczął od pierwszego miejsca na odcinku liczącym 24.40 km z przewagą 3,6 sekundy nad Danielem Sordo, a zakończył mając 13 sekund przewagi nad Ogierem[34]. Finałowy dzień należał już do Brytyjczyka. Wygrał pierwsze pięć z sześciu odcinków specjalnych, a w ostatnim uplasował się na drugim miejscu tuż za Danielem Sordo. Rajd ukończył na pierwszym miejscu będąc szybszym o 28 sekund od Sébastiena Ogiera i 33 sekundy od Otta Tanaka[35].

19 października rozpoczął się piętnasty Rallylegend - rajd, w którym udział biorą pojazdy historyczne. Meeke jechał pilotowany przez Dereka Brannigana i prowadził Citroëna Xsarę WRC, którą kiedyś startował Colin McRae[36]. Wygrał pierwsze siedem odcinków specjalnych, lecz podczas ósmego doszło do awarii układu hydraulicznego w jego pojeździe, czego efektem było wypadnięcie z trasy[36][37][38]. Powrócił podczas ostatniego etapu, w którym zajął czwarte miejsce, a w klasyfikacji końcowej uplasował się na dwunastej pozycji[39].

Pierwszy etap Rajdu Wielkiej Brytanii przebiegał w dobrych, słonecznych warunkach. Meeke po szesnastej pozycji w pierwszym odcinku specjalnym był już szósty na zakończenie dnia i był zadowolony ze swojego wyniku[40]. Drugi etap rajdu w większości przebiegał już w deszczowych warunkach, jednak Meeke ciągle utrzymywał dobre, piąte miejsce. Na jedenastym odcinku Dyfi 1 dojeżdżając do szykany wprowadził pojazd w podsterowność, hamując na przeszkodzie. W tym momencie silnik zgasł i przez chwilę Brytyjczyk miał problem z jego ponownym odpaleniem. Przez ten incydent stracił około 10 sekund[41]. Przedostatni odcinek drugiego etapu sprawił wiele problemów, gdyż widoczność była mocno ograniczona mgłą, która występowała miejscowo i w pewnych momentach ograniczała widoczność do 10 metrów[42]. Pomimo złych warunków ukończył odcinek na szóstym miejscu, a w klasyfikacji ogólnej zajął siódmą pozycję. Finałowy dzień nie przyniósł większych zmian i rajd zakończył jak dzień wcześniej, na siódmej pozycji, zajmując przy tym drugie miejsce w odcinku Power Stage, co zapewniło mu dodatkowe 4 punkty [43].

Rajd Australii rozpoczął się dla Meeke'a bardzo dobrze, od drugiego miejsca w pierwszym, oraz w drugim przejeździe. Pierwszy problem pojawił się podczas trzeciego odcinka specjalnego, kiedy to Brytyjczyk zbyt szybko wszedł w długi, lewy zakręt, przez co stracił przyczepność i sunąc bokiem wjechał w rosnące po zewnętrznej stronie zakrętu zarośla, jednocześnie uderzając prawą częścią przedniego zderzaka o drzewo. Kierowca Citroëna musiał zrestartować silnik, wycofać i dopiero wtedy powrócił na trasę. Według jego przypuszczeń, stracił przez ten incydent około 12 sekund[44][45]. Dzień zakończył na trzeciej pozycji, w ostatnim odcinku tracąc drugą pozycję na rzecz Thierry'ego Neuville'a[46]. Drugi dzień to spadek o jedną pozycję w klasyfikacji ogólnej po pierwszym przejeździe, by powrócić na trzecie miejsce po następnym odcinku. Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło pod koniec dwunastego odcinka specjalnego. Citroën prowadzony przez Krisa zahaczył prawym, tylnym kołem o mostek nad potokiem i uszkodził zawieszenie. Początkowo zdarzenie wydawało się nie mieć większego znaczenia, jednak na 5 kilometrów przed metą zawieszenie pękło i wtedy pojawiły się problemy ze sterownością. Meeke dojechał do mety na piątej pozycji, jednak z polecenia zespołu zrezygnował z dalszej jazdy tego dnia[47][48]. Ostatni etap rajdu przebiegał w deszczowych warunkach, stwarzając kierowcom wiele problemów. W osiemnastym przejeździe stracił prawie 96 sekund do zwycięzcy odcinka Haydena Paddona. Po odwołaniu dwudziestego odcinka pozostał Power Stage, w którym Meeke zajął piąte miejsce i uzyskał dodatkowy jeden punkt w klasyfikacji generalnej, co dało mu ostatecznie siódmą pozycję w rajdzie[49]. Sezon zakończył na siódmym miejscu z dorobkiem 77 punktów[50].

20 listopada odbyła się Gala WRC, na której otrzymał nagrodę w kategorii Michelin Magic Moment za sytuację z ostatniego odcinka Rajdu Meksyku, kiedy to na 750 metrów przed metą wypadł z trasy[51].

Zwycięstwa w rajdach WRC[52][edytuj | edytuj kod]

 #  Rajd Sezon Pilot Samochód
1 Argentyna 35. Rajd Argentyny 2015 Irlandia Paul Nagle Citroën DS3 WRC
2 Portugalia 50. Rajd Portugalii 2016 Irlandia Paul Nagle Citroën DS3 WRC
3 Finlandia 66. Rajd Finlandii 2016 Irlandia Paul Nagle Citroën DS3 WRC
4 Meksyk 31. Rajd Meksyku 2017 Irlandia Paul Nagle Citroën C3 WRC
5 Hiszpania 53. Rajd Hiszpanii 2017 Irlandia Paul Nagle Citroën C3 WRC

Występy w mistrzostwach świata[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zespół Samochód 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Punkty Miejsce
2002 Kris Meeke Ford Puma S1600 MCO
SWE
FRA
ESP
CYP
ARG
GRE
KEN
FIN
DEU
ITA
NZL
AUS
GBR
NU
0 -
2003 Kris Meeke Opel Corsa S1600 MCO
29
SWE
TUR
NU
NZL
ARG
GRE
NU
CYP
DEU
FIN
NU
AUS
ITA
NU
FRA
ESP
19
GBR
NU
0 -
2004 Kris Meeke Opel Corsa S1600
Citroën C2 S1600[53]
MCO
14
SWE
MEX
NZL
CYP
GRE
NU
TUR
NU
ARG
FIN
NU
DEU
JPN
GBR
20
ITA
16
FRA
ESP
25
AUS
0 -
2005 Kris Meeke Citroën C2 S1600
Subaru Impreza WRC[54]
MCO
11
SWE
MEX
NZL
ITA
20
CYP
TUR
GRE
26
ARG
FIN
39
DEU
14
GBR
9
JPN
FRA
25
ESP
28
AUS
0 -
2006 Kris Meeke Citroën C2 S1600 MCO
SWE
MEX
ESP
19
FRA
NU
ARG
ITA
GRE
DEU
16
FIN
NU
JPN
CYP
TUR
20
AUS
NZL
GBR
NU
0 -
2007 Kris Meeke Subaru Impreza WRC MCO
SWE
NOR
MEX
POR
ARG
ITA
GRE
FIN
DEU
NZL
ESP
FRA
JPN
IRL
NU
GBR
0 -
2008 Kris Meeke
Interspeed Racing Team
Renault Clio S1600 MCO
SWE
MEX
ARG
JOR
ITA
GRE
TUR
FIN
DEU
24
NZL
ESP
NU
FRA
JPN
GBR
0 -
2011 Mini WRC Team MINI John Cooper Works WRC SWE
MEX
POR
JOR
ITA
NU
ARG
GRE
FIN
NU
DEU
NU
AUS
FRA
NU
ESP
5
GBR
4
25 11.
2013 Abu Dhabi Citroën Total WRT Citroën DS3 WRC MCO
SWE
MEX
POR
ARG
GRE
ITA
FIN
NU
DEU
AUS
NU
FRA
ESP
GBR
0 -
2014 Citroën Total Abu Dhabi WRT Citroën DS3 WRC MCO
3
SWE
10
MEX
NU
POR
NU
ARG
3
ITA
18
POL
7
FIN
3
DEU
NU
AUS
4
FRA
3
ESP
19
GBR
6
92 7.
2015 Citroën Total Abu Dhabi WRT Citroën DS3 WRC MCO
10
SWE
7
MEX
16
ARG
1
POR
4
ITA
24
POL
7
FIN
17
DEU
12
AUS
3
FRA
4
ESP
5
GBR
2
112 5.
2016 Abu Dhabi Total WRT Citroën DS3 WRC MCO
NU
SWE
23
MEX
ARG
POR
1
ITA
POL
FIN
1
DEU
CHN
[55]
FRA
16
ESP
NU
GBR
5
AUS
64 9.
2017 CITROËN Total Abu Dhabi WRT Citroën C3 WRC MCO
NU
SWE
12
MEX
1
FRA
NU
ARG
NU
POR
18
ITA
NU
POL
FIN
8
DEU
NU
ESP
1
GBR
7
AUS
7
77 7.
2018 CITROËN Total Abu Dhabi WRT Citroën C3 WRC MCO
SWE
MEX
FRA
ARG
POR
ITA
FIN
DEU
TUR
GBR
ESP
AUS
' '
Kolor Złoty Srebrny Brązowy Zielony Niebieski Fioletowy Czarny Biały puste
Opis Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce Punktowane miejsce Ukończył, nie punktował Nie ukończył Wykluczony Nie wystartował Nie brał udziału

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Kris Meeke, Mads Østberg and Khalid Al Qassimi to compete for Citroën Racing in 2014 (ang.). citroenracing.com, 2013-12-09. [dostęp 2014-01-16].
 2. Meeke signs three-year contract with Citroen, „Crash”, 16 grudnia 2015 [dostęp 2017-10-07].
 3. Meeke rolls at Poland shakedown - wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2018-01-06] (ang.).
 4. WRC - LOTOS 72nd Rally Poland 2015: CRASH Meeke. FIA World Rally Championship 2015-07-02.
 5. WRC-results.com, Kris Meeke - Paul Nagle - Lotos Rally Poland - Rajd Polski 2015, eWRC-results.com [dostęp 2018-01-06].
 6. WRC-results.com, Final results Lotos Rally Poland - Rajd Polski 2015, eWRC-results.com [dostęp 2018-01-06].
 7. Kris Meeke forced to retire from Monte Carlo Rally, „BBC Sport”, 2016 [dostęp 2017-10-02] (ang.).
 8. WRC Sweden: Meeke retires from second place after hitting rock, „Autosport.com” [dostęp 2017-10-03] (ang.).
 9. Rally Sweden 2016.Kris Meeke jobb első futóművet kiütötte.. Gazda József Gazda József 2016-02-12.
 10. Rally Sweden warned over lack of snow, „Eurosport”, 15 lutego 2017 [dostęp 2017-11-26].
 11. David Evans, WRC: Kris Meeke accepts blame for crash on Monte Carlo Rally, „Autosport.com” [dostęp 2017-09-22] (ang.).
 12. Ed Wiseman, WRC 2017: Ogier wins at Monte Carlo, „The Telegraph”, 2017, ISSN 0307-1235 [dostęp 2017-09-22] (ang.).
 13. Rally Sweden 2017 SS14 Meeke crash. nisuunn1 2017-02-11.
 14. Meeke’s bizarre Mexico finale – wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-09-23] (ang.).
 15. David Evans, WRC engine damage means Kris Meeke can't restart in Corsica, „Autosport.com” [dostęp 2017-09-24] (ang.).
 16. WRC – Tour de Corse 2017: Kris Meeke´s engine issue in SS6. FIA World Rally Championship 2017-04-08.
 17. WRC Argentina: Citroen's Meeke forced to retire from first day, „Autosport.com” [dostęp 2017-09-25] (ang.).
 18. WRC – YPF Rally Argentina 2017: CRASH Kris Meeke in SS4. FIA World Rally Championship 2017-04-28.
 19. WRC – YPF Rally Argentina 2017: CRASH Kris Meeke SS14. FIA World Rally Championship 2017-05-02.
 20. Meeke fully fit after Argentina smash – wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-09-25] (ang.).
 21. SS5: Meeke grabs Portugal lead – wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-09-29] (ang.).
 22. WRC Rally Portugal: Latvala, Meeke and Paddon out of lead battle, „Autosport.com” [dostęp 2017-09-29] (ang.).
 23. World Rally Championship – Results Portugal – wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-09-29] (ang.).
 24. WRC: Kris Meeke crashes out of Rally Sardinia, „BBC Sport”, 9 czerwca 2017 [dostęp 2017-10-13] (ang.).
 25. Meeke misses Poland – wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-09-24] (ang.).
 26. Dlaczego naprawdę Meeke opuścił Rajd Polski? - Rajdy24.pl, rajdy24.pl [dostęp 2018-01-20] (pol.).
 27. WRC-results.com, Shakedown Neste Rally Finland 2017, eWRC-results.com [dostęp 2017-12-09].
 28. Martin Venuš, Neste Rally Finland 2017, rally-base.com [dostęp 2017-12-09] (ang.).
 29. WRC-results.com, Stage results Neste Rally Finland 2017, eWRC-results.com [dostęp 2017-12-09].
 30. WRC - ADAC Rallye Deutschland 2017: ONBOARD Meeke´s Crash in SS1. FIA World Rally Championship 2017-08-18.
 31. Kris Meeke: Northern Irish driver crashes again on opening stage in Rally Germany, „BBC Sport”, 17 sierpnia 2017 [dostęp 2017-11-11] (ang.).
 32. Meeke Will Not Return For Final Day of Rally Deutschland - World Rally Championship - The Checkered Flag, „The Checkered Flag”, 19 sierpnia 2017 [dostęp 2017-11-11] (ang.).
 33. Kris Meeke: Dungannon driver third after opening day in Rally Spain, „BBC Sport”, 6 października 2017 [dostęp 2017-10-07] (ang.).
 34. Rajd Hiszpanii 2017 (OS 10-13): Meeke prowadzi po sobocie, dramat Hyundaia – Rajdy24.pl, rajdy24.pl [dostęp 2017-10-07] (pol.).
 35. Meeke i Nagle wygrywają w Hiszpanii! – Rajdy24.pl, rajdy24.pl [dostęp 2017-10-08] (pol.).
 36. a b Kris Meeke w Xsarze WRC w Rallylegend, „Francuskie.pl - Dziennik Motoryzacyjny”, 20 października 2017 [dostęp 2017-10-24] (pol.).
 37. WRC-results.com, Video Crash xsara wrc rally legend 2017, eWRC-results.com [dostęp 2017-10-24].
 38. Kraksa Meeke'a w Rally Legend, „motorsport24.pl | Wiadomości z wyścigów i rajdów”, 22 października 2017 [dostęp 2017-10-24] (pol.).
 39. WRC-results.com, Kris Meeke - Derek Brannigan - Rallylegend - WRC 2017, eWRC-results.com [dostęp 2017-10-24].
 40. m, "I had a really good rhythm. Generally, I'm happy with my day." @krismeeke #C3WRC #WRGB @ Wales https://www.instagram.com/p/BawkAXrFQJS/, @krismeeke, 27 października 2017 [dostęp 2017-10-29] (ang.).
 41. m, [https://twitter.com/krismeeke/status/924216185528471552 #WRC #WRGB SS11 15:18.9 (10th fastest/7th o/a) I lost 10 seconds in the chicane. I lost the car under braking and couldn't get the car restarted.], @krismeeke, 28 października 2017 [dostęp 2017-10-29] (ang.).
 42. m, [https://twitter.com/krismeeke/status/924345106672640000 #WRC #WRGB SS15 8:15.7 (6th fastest/7th o/a) It was completely crazy! You cannot see 10 metres off the start line!pic.twitter.com/Bf1IR6oSY1], @krismeeke, 28 października 2017 [dostęp 2017-10-29] (ang.).
 43. WRC-results.com, Kris Meeke - Paul Nagle - Dayinsure Wales Rally GB 2017, eWRC-results.com [dostęp 2017-10-29].
 44. Post Kris Meeke na Instagramie • 17 Lis, 2017 o 9:30 UTC, Instagram [dostęp 2017-11-18] (pol.).
 45. WRC Rally Australia: Mikkelsen pulls clear after Meeke error, „Autosport.com” [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 46. WRC Rally Australia: results, Day 1 of the 2017 event, „Fox Sports”, 17 listopada 2017 [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 47. m, “Unfortunately we glanced a small bridge with the right rear.. initially I wasn’t aware of any problem and was able to continue at full speed. But 5km from the end of the stage a part broke on the rear suspension. The team asked us to retire for the day.”pic.twitter.com/t1IS3pd10h, @krismeeke, 2017 [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 48. Rally Australia 2017 - Meeke zrezygnował - Wiadomości - Rajdy - autoklub.pl, „autoklub.pl” [dostęp 2017-11-18] (pol.).
 49. Sunday in Australia: Neuville secures fourth win - wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-11-19] (ang.).
 50. WRC 2017 | Standings | Motorsport.com, www.motorsport.com [dostęp 2017-11-19] (ang.).
 51. Double top for Tänak! - wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 52. Kris Meeke Statystyki. http://www.ewrc-results.com.+[dostęp 2017-11-19].
 53. Citroënem C2 S1600 startował jedynie w Rajdzie Hiszpanii.
 54. Subaru Imprezą startował jedynie w Rajdzie Wielkiej Brytanii.
 55. Rajd został odwołany ze względu na złe warunki pogodowe, http://www.wrc.com/en/wrc/news/august-2016/rally-china/page/3810--12-12-.html

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]