Kris Meeke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kris Meeke
Kris Meeke podczas Rajdu Niemiec w 2017
Kris Meeke podczas Rajdu Niemiec w 2017
Kraj  Wielka Brytania
Data i miejsce urodzenia 2 lipca 1979
Dungannon
Sezon 2018
Seria Rajdowe mistrzostwa świata
Zespół Citroën Total Abu Dhabi WRT
Samochód Citroën C3 WRC
Nr startowy 10
Pilot Paul Nagle
Partnerzy Craig Breen

Sébastien Loeb
Mads Østberg
Khalid Al Qassimi

Sukcesy

• 3. miejsce w Junior WRC (2005)
• zwycięzca Intercontinental Rally Challenge (2009)

Strona internetowa

Kris Meeke (ur. 2 lipca 1979 w Dungannon) – brytyjski kierowca rajdowy reprezentujący zespół Citroën Total Abu Dhabi WRT. W 2009 roku wygrał serię Intercontinental Rally Challenge.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku Meeke zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Pilotowany przez Glenna Pattersona i jadący Fordem Pumą S1600 nie ukończył wówczas Rajdu Wielkiej Brytanii. W 2003 roku rozpoczął pełny cykl startów Oplem Corsą S1600 w serii Junior WRC. Swoje jedyne punkty w JWRC w tamtym sezonie zdobył dzięki zajęciu 2. miejsca w klasie w Rajdzie Wielkiej Brytanii. W 2004 roku był siódmy w Junior WRC, a w 2005 roku startując Citroënem C2 S1600 zajął 3. pozycję w serii. W Rajdzie Monte Carlo odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Junior WRC. W 2006 roku wygrał w JWRC Rajd Niemiec i zakończył sezon na 7. pozycji w Junior WRC. W latach 2007-2008 zaliczył 3 starty w Mistrzostwach Świata, samochodami Subaru Impreza WRC i Renault Clio S1600.

Swój debiut rajdowy Meeke zaliczył w 2000 roku w Pucharze Peugeota startując Peugeotem 106 Rally. W 2009 roku rozpoczął starty Peugeotem 207 S2000 w zawodach Intercontinental Rally Challenge. Dzięki wygranym w Rajdzie Brazylii, Rajdzie Portugalii, Rajdzie Ypres i Rajdzie San Remo zwyciężył w tej serii zawodów. W kolejnym sezonie IRC Meeke nie obronił tytułu wygrywając tylko w Rajdzie Portugalii. Ostatecznie zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu.

Meek i Nagle podczas Rajdu Monte Carlo w 2009
Meek i Nagle podczas Rajdu Monte Carlo w 2009

We wrześniu 2010 roku ogłoszono, że Meeke zostanie fabrycznym kierowcą nowo utworzonego zespołu Mini WRC Team, który w sezonie 2011 Rajdowych Mistrzostw Świata wystąpi w kliku rajdach, planując pełny cykl od kolejnego sezonu. Meeke został także głównym kierowcą testowym i zajmował się rozwojem nowego auta. Jego zespołowym partnerem został w późniejszym czasie Dani Sordo. Debiut w MINI John Cooper Works WRC odbył się podczas Rajdu Włoch, jednak Meeke w wyniku awarii auta nie ukończył rajdu. W trzech kolejnych startach także nie dotarł do mety, ale w kończących sezon rajdach Hiszpanii i Wielkiej Brytanii zajął odpowiednio piąte i czwarte miejsce. W sezonie 2012 ostatecznie nie wystartował z powodu kłopotów budżetowych zespołu Mini WRC Team.

W sezonie 2013 Meeke wystąpił dwukrotnie w zespole Citroëna w rajdach Finlandii i Australii. W obu występach nie dojechał do mety z powodu wypadków. 9 grudnia 2013 Citroën ogłosił że Kris będzie startował w ich barwach w całym sezonie 2014[1]. W grudniu 2015 roku kontrakt został przedłużony o kolejne 3 lata[2]. W maju 2018 zespół ogłosił wycofanie Meeke'a ze wszystkich pozostałych rajdów sezonu 2018 z powodu zbyt dużej liczby wypadków, w jakich brał udział.

Sezon 2015[edytuj | edytuj kod]

72. Rajd Polski Meeke rozpoczął od wypadku w jazdach próbnych przed pierwszym odcinkiem specjalnym. Już kilkadziesiąt metrów po starcie wchodząc w pierwszy, lewy zakręt jego samochód podskoczył na wydrążonych w mieszaninie kamieni i błota koleinach i przewrócił się na bok obracając się kilkukrotnie[3][4]. Mocno poobijany pojazd został naprawiony przez mechaników i kilka godzin później Meeke mógł rozpocząć rajd. Pierwszy odcinek na arenie w Mikołajkach był równie pechowy, gdyż już na starcie Brytyjczykowi zgasł silnik i mimo, że od razu odpalił go ponownie, stracił około czterech sekund i uplasował się dopiero na siedemnastej pozycji. Po siódmym odcinku specjalnym przyznał, że wybór miękkiej mieszanki w oponach na ten dzień był złą decyzją, czego konsekwencją było zjechanie z odcinka w pole, z powodu bardzo słabej przyczepności[5]. Rajd ukończył na siódmej pozycji[6].

Sezon 2016[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy etap w Monte Carlo zakończył na bardzo dobrym, drugim miejscu. Dalej szło równie dobrze i do odcinka dwunastego wygrał 4 odcinki specjalne i zajmował drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej. Na dwunastym odcinku doszło do – jakby mogło się zdawać – nic nie znaczącego incydentu, który jednak miał decydujący wpływ na dalszy przebieg rajdu. Podczas trwania etapu Meeke nie zdołał utrzymać się na trasie i zjechał z drogi na zaśnieżone pobocze. Choć już po kilku sekundach wrócił na trasę, to uszkodzeniu uległa skrzynia biegów, która wprawdzie pozwoliła dojechać do mety odcinka, lecz głębsze oględziny uszkodzeń wykazały niemożliwą do naprawy usterkę. Załoga nie wystartowała już w trzynastym odcinku i na tym zakończyła rajd[7].

Rajd Finlandii w 2013 roku

Po odwołaniu pierwszego odcinka w Szwecji, rajd właściwie zaczął się dopiero kolejnego dnia. Meeke rozpoczął od drugiego miejsca i pod koniec drugiego dnia miał 21 sekund straty do pierwszego w klasyfikacji generalnej Sébastiena Ogiera. Podczas ósmego odcinka specjalnego zahaczył o leżący po wewnętrznej stronie zakrętu kamień i uszkodził prawe, przednie koło[8][9]. Nie zdołał dojechać do mety odcinka i zakończył ten dzień nie startując już w kolejnym, dziesiątych odcinku. Anulowanie ośmiu z dwudziestu jeden odcinków specjalnych z powodu braku śniegu[10] uniemożliwiło mu odrobienie strat i pomimo udanych przejazdów ostatniego dnia rajdu, zajął dopiero dwudzieste trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Po zwycięstwie w Finlandii Meeke miał dwa rajdy przerwy, ponieważ plan Citroëna na rok 2016 nie uwzględniał Rajdu Niemiec[11], a Rajd Chin został odwołany z powodu katastrofy pogodowej, jaka się w tym czasie wydarzyła. Rajd Korsyki rozpoczął dobrze, zajmując kolejno drugie i czwarte miejsce w dwóch pierwszych odcinkach. Na trzecim oesie liczącym blisko 50 kilometrów, po około 20 kilometrach przebił oponę i był zmuszony ją zmienić. Zmiana kosztowała go około 2,5 minuty. Po dokonaniu naprawy poczekał, aż jadący za nim Craig Breen go wyprzedzi i tuż za nim ruszył w kierunku mety, jadąc w odległości kilkudziesięciu metrów od niego aż do samego końca odcinka[12][13]. Stracił 11 pozycji w klasyfikacji ogólnej, jednak już w następnym odcinku był drugi, a kolejny wygrał. Na szóstym odcinku Novella - Pietralba 1 po 400 metrach od startu wszedł zbyt szybko w lewy zakręt, wjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Wycofał, próbował jechać dalej, jednak po kilkunastu metrach zatrzymał się permanentnie, gdyż uszkodzone zawieszenie uniemożliwiło dalszą rywalizację tego dnia. Jak później tłumaczył, był to błąd w notatkach, w których ten zakręt powinien być oznaczony mniejszym biegiem[14]. Dwa ostatnie odcinki specjalne w niedzielę wygrał, jednak incydent z poprzedniego pozwolił jedynie na zajęcie 16. miejsca w rajdzie[15].

Sezon 2017[edytuj | edytuj kod]

Początek sezonu w Monte Carlo nie był udany. Już podczas czwartego odcinka specjalnego Brytyjczyk zbyt szybko wszedł w jeden z zakrętów, przez co stracił przyczepność na oblodzonej drodze i zahaczył o niewielki nasyp przy brzegu drogi. Uszkodzeniu uległo zawieszenie, które uniemożliwiło kontynuowanie rajdu tego dnia[16]. Na trasę powrócił następnego dnia, by po kilku odcinkach zakończyć rajd w nietypowy sposób – kolizją na publicznej drodze pomiędzy odcinkami specjalnymi[17].

Kris Meeke w Citroënie DS3 WRC podczas Rajdu Polski w 2015
Kris Meeke w Citroënie DS3 WRC podczas Rajdu Polski w 2015

W Szwecji do czternastego odcinka specjalnego Meeke zajmował piąte miejsce w klasyfikacji generalnej ze stratą 1:12.5 do prowadzącego Thierry'ego Neuville'a. W czwartej minucie przejazdu czternastego odcinka stracił panowanie nad kierownicą na zaśnieżonej drodze i zjechał z niej wypadając z zakrętu. W wyciągnięciu pojazdu z pobocza pomogli kibice, którym po ponad ośmiu minutach udało się przywrócić go na trasę. Samochód nie uległ większym uszkodzeniom i załoga mogła kontynuować przejazd[18], jednak incydent ten miał znaczący wpływ na końcową, dwunastą pozycję w rajdzie.

W Meksyku już od czwartego odcinka specjalnego Meeke prowadził w klasyfikacji generalnej. Przed ostatnim etapem miał 37,2 sekundy przewagi nad drugim w tabeli Sébastienem Ogierem. W ostatnim przejeździe utrzymywał bardzo dobry czas. Niespodziewany zwrot akcji miał miejsce na 750 metrów przed metą. Kierowca Citroëna pewien siebie jechał po zwycięstwo, kiedy to po lekkim wybiciu nie zdołał utrzymać się na drodze i wypadł z zakrętu przedzierając się przez rosnące na skraju zarośla lądując na parkingu dla kibiców. Zdezorientowany próbował znaleźć wyjście i powrócić na trasę lawirując między zaparkowanymi samochodami. Po chwili wypatrzył przerwę w zaroślach i przez nią powrócił na trasę. Samochód uległ lekkim uszkodzeniom, które nie miały większego wpływu na wynik, jednak samo wypadnięcie z trasy poskutkowało stratą blisko 20 sekund. Spory zapas czasu jakim dysponował pozwolił na generalne zwycięstwo z przewagą 13,8 sekundy nad Ogierem[19]. Było to jego czwarte zwycięstwo w klasyfikacji WRC.

Na Korsyce Meeke prowadził od samego początku. Po pięciu z dziesięciu odcinków specjalnych miał 16,4 sekundy przewagi nad Ogierem. Podczas szóstego odcinka, na minutę przed metą, z silnika Citroëna zaczął wyciekać olej, kontrolka spadku ciśnienia oleju zapaliła się, a silnik zaczął wydawać niepokojący dźwięk i pracować wolniej. Chociaż załoga zdołała dojechać do mety ciągle utrzymując prowadzenie w klasyfikacji generalnej, to musiała wycofać się po głębszych oględzinach uszkodzonej jednostki[20][21].

Kris Meeke w trakcie Rajdu Portugalii w 2016

Rajd w Argentynie zaczął od mocnej, drugiej pozycji już po trzech odcinkach specjalnych, zaraz za Elfynem Evansem. Czwarty odcinek przyniósł rozczarowanie i spadek w klasyfikacji generalnej na 15. miejsce. Wchodząc w łagodny, prawy zakręt przechodzący w równie łagodny lewy zakręt, zahaczył prawym bokiem o nasyp, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył ponownie, lecz mocniej prawym bokiem o pobocze, przekoziołkował i wylądował na dachu. Przy pomocy kibiców, po przeszło czterech minutach udało się postawić auto na koła. W znacznym stopniu została uszkodzona karoseria, na której można było dostrzec liczne wgniecenia, również na dachu. Mimo tego, z pękniętą przednią szybą, załodze udało się dojechać do mety odcinka, zaliczając stratę blisko sześciu i pół minuty[22][23]. Naprawa zakończyła się pełnym sukcesem, o czym świadczą późniejsze zwycięstwa na odcinkach jedenastym i dwunastym. Niestety, po udanym powrocie przyszedł odcinek czternasty, a z nim definitywne pożegnanie z Argentyną. Pokonując bardzo łagodny i długi zakręt w prawo, pojazd zahaczył o pobocze, najechał na przysypany piaskiem kamień i wzbił się w powietrze koziołkując ośmiokrotnie. Załoga nie odniosła obrażeń, jednak profilaktycznie została przewieziona na badania i obserwacje[24][25].

W Portugalii zaczął od dziesiątego miejsca po pierwszym odcinku, by w kolejnych piąć się w górę i już po pięciu odcinkach prowadzić w klasyfikacji generalnej z przewagą połowy sekundy nad drugim Jari-Matim Latvalą[26]. Szósty etap to Caminha 2 o długości 18,1 km pokryty głównie piachem i szutrem, który w pewnym momencie przechodzi w asfalt. W połowie tego etapu, chwilę po wjeździe na nawierzchnię asfaltową, Meeke nie wytracił wystarczająco prędkości przed zakrętem, wpadł w poślizg i tyłem pojazdu zahaczył o betonowe bariery chroniące przez wypadnięciem z zakrętu. Uszkodzeniu uległa lewa, tylna opona, którą chwilę później załoga zmieniła, przymusowo zatrzymując się na najbliższym skrzyżowaniu. Po zmianie opony ruszyli dalej, by zatrzymać się ponownie po kilkuset metrach z powodu awarii zawieszenia, które nastąpiło przy wcześniejszym uderzeniu. Załoga nie ukończyła tego odcinka, a 7 minut naliczonej kary dało dopiero siedemnastą pozycję[27]. Meeke i Nagle powrócili następnego dnia, zajmując w dziesiątym odcinku dziesiąte miejsce. Kolejne przejazdy odbyły się już bez problemów, a rajd zakończyli na osiemnastym miejscu[28].

Rajd Sardynii okazał się pechowy już na samym początku, kiedy to w trakcie piątego odcinka specjalnego prowadzony przez Meeke'a Citroën zahaczył o pobocze, obrócił się o 90 stopni względem kierunku jazdy i kilkukrotnie koziołkował ostatecznie zatrzymując się na prawym boku. Kilka minut później udało się postawić pojazd na koła i chociaż załoga dojechała do mety, to wycofała się z rajdu ze względu na zły stan pojazdu[29]. Był to czwarty rajd w sezonie, którego Kris nie ukończył, więc pomimo spektakularnego zwycięstwa w Meksyku, Yves Matton (ówczesny szef ekipy Citroëna) zdecydował o odsunięciu Brytyjczyka od startu w Rajdzie Polski, argumentując swą decyzję daniem szansy na zebranie sił i przygotowanie do następnego w kolejce Rajdu Finlandii[30]. Kilka miesięcy później w jednej z audycji radiowych Kris Meeke wyjaśnił, że dobrowolnie zrezygnował ze startu w Rajdzie Polski, aby inny kierowca mógł sprawdzić auto w warunkach rajdowych, gdyż według niego dotychczasowe wypadki były spowodowane głównie wadami samego samochodu. Jego miejsce zajął Andreas Mikkelsen[31], który miał podobne odczucia co do niezbyt udanej konstrukcji pojazdu[32].

W trakcie Rajdu Portugalii w 2017

Jako zwycięzca Rajdu Finlandii z 2016 roku, oczekiwano od Meeke'a dobrego wyniku w bieżącym sezonie, zwłaszcza, że uzyskał najlepszy czas już w jazdach próbnych na odcinku Ruuhimäki liczącym 4,62 kilometra[33]. Pomimo sporych oczekiwań, rezultaty nie były zadowalające. Pierwszy etap ukończył dopiero na dziewiątej pozycji, a na dodatek podczas jedenastego odcinka specjalnego uderzył w kamień i awarii uległ układ kierowniczy[34]. Drugiego dnia w trakcie ostatniego odcinka przebił oponę i dojechał do mety dopiero na szesnastym miejscu, będąc w ogólnej klasyfikacji ósmy. Trzeci etap przebiegł bezproblemowo, jednak nie zdołał poprawić swojej końcowej pozycji i finiszował na ósmej pozycji[35].

Rajd Niemiec nie rozpoczął się dobrze dla Krisa. Już na pierwszym odcinku specjalnym Brytyjczyk zahaczył przednim, prawym kołem o barierę na bardzo ostrym zakręcie i uszkodził zawieszenie na tyle mocno, że sam nie zdołał zjechać z trasy i był zmuszony skorzystać z lawety, blokując przy tym innych zawodników[36]. Za ten incydent otrzymał 10-minutową karę i wylądował na przedostatnim, 61. miejscu[37]. Kolejne problemy pojawiły się na piętnastym odcinku Panzerplatte II, kiedy to w trakcie przejazdu zapaliła się kontrolka sygnalizująca problemy z chłodzeniem silnika. Meeke nie zdecydował się kontynuować rajdu, gdyż m.in. nie chciał uszkodzić silnika[38].

Podczas Rajdu Finlandii w 2017 w Citroënie C3 WRC

Rajd Hiszpanii Meeke rozpoczął od czwartego miejsca, by już w drugim przejeździe objąć prowadzenie i systematycznie piąć się do góry w klasyfikacji ogólnej. W czwartym odcinku specjalnym, tuż przed metą, na ostatniej nawrotce zbyt ostro zacisnął hamulec ręczny, obracając samochód o ponad 180 stopni, przez co musiał zatrzymać się i lekko wycofać, by już bez problemu dojechać kilkaset metrów do mety[39]. Błąd ten kosztował go około pięciu sekund i prawdopodobnie gdyby go nie popełnił, byłby zwycięzcą tego odcinka, lecz ukończył go dopiero na dziesiątym miejscu. Drugi dzień rajdu rozpoczął od pierwszego miejsca w odcinku liczącym 24.4 km z przewagą 3,6 sekundy nad Danielem Sordo, a zakończył mając 13 sekund przewagi nad Ogierem[40]. Finałowy dzień należał już do Brytyjczyka. Wygrał pierwsze pięć z sześciu odcinków specjalnych, a w ostatnim uplasował się na drugim miejscu tuż za Danielem Sordo. Rajd ukończył na pierwszym miejscu będąc szybszym o 28 sekund od Sébastiena Ogiera i 33 sekundy od Otta Tänaka[41].

19 października rozpoczął się piętnasty Rallylegend - rajd, w którym udział biorą pojazdy historyczne. Meeke jechał pilotowany przez Dereka Brannigana i prowadził Citroëna Xsarę WRC, którą kiedyś startował Colin McRae[42]. Wygrał pierwsze siedem odcinków specjalnych, lecz podczas ósmego doszło do awarii układu hydraulicznego w jego pojeździe, czego efektem było wypadnięcie z trasy[42][43][44]. Powrócił podczas ostatniego etapu, w którym zajął czwarte miejsce, a w klasyfikacji końcowej uplasował się na dwunastej pozycji[45].

Pierwszy etap Rajdu Wielkiej Brytanii przebiegał w dobrych, słonecznych warunkach. Meeke po szesnastej pozycji w pierwszym odcinku specjalnym był już szósty na zakończenie dnia i był zadowolony ze swojego wyniku[46]. Drugi etap rajdu w większości przebiegał już w deszczowych warunkach, jednak Meeke ciągle utrzymywał dobre, piąte miejsce. Na jedenastym odcinku Dyfi 1 dojeżdżając do szykany wprowadził pojazd w podsterowność, hamując na przeszkodzie. W tym momencie silnik zgasł i przez chwilę Brytyjczyk miał problem z jego ponownym odpaleniem. Przez ten incydent stracił około 10 sekund[47]. Przedostatni odcinek drugiego etapu sprawił wiele problemów, gdyż widoczność była mocno ograniczona mgłą, która występowała miejscowo i w pewnych momentach ograniczała widoczność do 10 metrów[48]. Pomimo złych warunków ukończył odcinek na szóstym miejscu, a w klasyfikacji ogólnej zajął siódmą pozycję. Finałowy dzień nie przyniósł większych zmian i rajd zakończył jak dzień wcześniej, na siódmej pozycji, zajmując przy tym drugie miejsce w odcinku Power Stage, co zapewniło mu dodatkowe 4 punkty[49].

Zakończenie sezonu 2017 w Australii

Rajd Australii rozpoczął się dla Meeke'a bardzo dobrze, od drugiego miejsca w pierwszym, oraz w drugim przejeździe. Pierwszy problem pojawił się podczas trzeciego odcinka specjalnego, kiedy to Brytyjczyk zbyt szybko wszedł w długi, lewy zakręt, przez co stracił przyczepność i sunąc bokiem wjechał w rosnące po zewnętrznej stronie zakrętu zarośla, jednocześnie uderzając prawą częścią przedniego zderzaka o drzewo. Zrestartował silnik, wycofał i powrócił na trasę. Według jego przypuszczeń stracił wtedy około 12 sekund[50][51]. Dzień zakończył na trzeciej pozycji, w ostatnim odcinku tracąc drugą pozycję na rzecz Thierry'ego Neuville'a[52]. Drugi dzień to spadek o jedną pozycję w klasyfikacji ogólnej po pierwszym przejeździe, by powrócić na trzecie miejsce po następnym odcinku. Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło pod koniec dwunastego odcinka specjalnego. Kris zahaczył prawym, tylnym kołem o mostek nad potokiem i uszkodził zawieszenie. Początkowo uszkodzenie wydawało się nie mieć większego znaczenia, jednak na 5 kilometrów przed metą zawieszenie pękło i wtedy pojawiły się problemy ze sterownością. Meeke dojechał do mety na piątej pozycji, jednak z polecenia zespołu zrezygnował z dalszej jazdy tego dnia[53][54]. Ostatni etap rajdu przebiegał w deszczowych warunkach, przysparzając kierowcom wielu problemów. W osiemnastym przejeździe stracił prawie ponad 1,5 minuty do zwycięzcy odcinka Haydena Paddona. Po odwołaniu dwudziestego odcinka pozostał Power Stage, w którym Meeke był piąty i uzyskał dodatkowy jeden punkt w klasyfikacji generalnej, co dało mu ostatecznie siódmą pozycję w rajdzie[55]. Sezon zakończył na siódmym miejscu z dorobkiem 77 punktów[56].

20 listopada odbyła się Gala WRC, na której otrzymał nagrodę w kategorii Michelin Magic Moment za sytuację z ostatniego odcinka Rajdu Meksyku, kiedy to na 750 metrów przed metą wypadł z trasy[57].

Sezon 2018[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjnie już, pierwszy odcinek specjalny Rajdu Monte Carlo odbył się nocą i od razu sprawił wiele problemów kierowcom. W trakcie przejazdu Citroën Meeke'a wpadł w poślizg i ustawił się tyłem do kierunku jazdy. Kris próbując wrócić na właściwy tor postanowił lekko wycofać, nie wiedząc przy tym, że znajduje się za nim rów, do którego wpadł jednym, tylnym kołem, skutecznie unieruchamiając pojazd. Dopiero po około półtorej minuty kibice pomogli mu w wydostaniu się z dołu[58]. Dziesiąte miejsce w pierwszym, jak i drugim przejeździe wyraźnie przygnębiło go i odbiło się na wynikach kolejnego dnia, jednak korzystając z awarii Andreasa Mikkelsena, Elfyna Evansa i Craiga Breena, udało mu się uplasować na szóstej pozycji pod koniec drugiego dnia rajdu[59]. Sobotni poranek przywitał kierowców zimowymi warunkami, ze sporą ilością śniegu na trasie. Podczas dziewiątego odcinka Kris wpadł w poślizg, obracając samochód dookoła, tracąc przy tym około 12 sekund[60]. W jedenastym przejeździe dojeżdżając rozpędzony do skrzyżowania doświadczył akwaplanacji i przestrzelił skrzyżowanie wpadając w znajdujące się na wprost pole. Strata wyniosła około ośmiu sekund, jednak nie miał problemów z powrotem na drogę. W tym samym miejscu z trasy wypadło wielu kierowców, mi.in Ott Tänak, Thierry Neuville, czy Bryan Bouffier. Awansował na czwarte miejsce w klasyfikacji, dzięki awarii Esapekki Lappiego, który musiał wymienić koło w swojej Toyocie[61]. Pod koniec dwunastego odcinka specjalnego na lewym nawrocie uderzył w zaspę, jednak odbyło się to przy niewielkiej prędkości, przez co strata nie była duża, a sam pojazd nie został uszkodzony. Ostatniego dnia rajdu jechał wolno i ostrożnie, aż do ostatniego odcinka Power Stage, w którym był najlepszy, a na dodatek ponownie awansował na czwartą pozycję po wypadnięciu z trasy Lappiego, który zanim zdążył wrócić na drogę, stracił około 20 sekund[62].

W Szwecji od samego początku narzekał na brak pewności siebie, a nocne opady śniegu z czwartku na piątek jeszcze bardziej obniżyły tę pewność i przez cały pierwszy etap klasyfikował się w okolicach dziesiątej pozycji, kończąc ostatni odcinek dnia na szesnastym miejscu. Sobotni poranek rozpoczął od dziewiątego miejsca i chociaż w rozmowie po przejeździe powiedział, że warunki i przyczepność są znacznie lepsze, to przyznał, że po słabym początku niewiele już może zrobić i jedynym jego celem jest utrzymanie przewagi nad Ogierem[63]. Podczas trzynastego odcinka specjalnego wpadł w poślizg na zaśnieżonej nawierzchni i uderzył przodem samochodu w zaspę śnieżną. Po chwili, z pomocą kibiców, powrócił na trasę i chociaż nie było widocznych uszkodzeń pojazdu, to silnik stracił moc, gdyż śnieg podczas uderzenia przedostał się przez wlot i filtr powietrzna do turbosprężarki[64]. Spowolnione tempo Krisa wyrównało jego pozycję na odcinku z Ottem Tänakiem, który zbliżył się do Brytyjczyka z zamiarem jego wyprzedzenia. Ten odcinek trasy był bardzo wąski, gdyż po bokach znajdowały się wysokie zaspy śniegu. Meeke zbliżył się do prawej krawędzi trasy pozwalając Estończykowi go wyprzedzić, jednak ten niedostatecznie dobrze ocenił wolną przestrzeń i uderzył w tylni, lewy bok Krisa, odbijając momentalnie w lewo i lądując w zaspie[65]. Meeke pojechał dalej, a Tänak miał poważne problemy z powrotem na trasę. Grono kibiców przybiegło z pomocą, kiedy to pilot Martin Järveoja próbował wypchnąć pojazd z rowu. Po około 1,5 minuty Toyota Tänaka wróciła na trasę. Kilka kilometrów później Meeke i Tänak spotkali się ponownie, jednak tym razem odcinek trasy był szerszy i Estończyk już bez problemu wyprzedził Brytyjczyka. Niestety uszkodzenie Citroëna C3 było na tyle poważne, że Kris zdecydował się odpuścić resztę odcinków specjalnych tego dnia i samochód powrócił do serwisu na lawecie. Kara za opuszczenie trzech odcinków wyniosła 21 minut i poskutkowała spadkiem w klasyfikacji generalnej na 37. pozycję. Po powrocie w niedzielę, już w pierwszym odcinku specjalnym zahaczył o zaspę i obrócił samochód, przez co stracił kilkanaście sekund i uplasował się na siedemnastej pozycji[66]. Zapytany, czy powalczy o dodatkowe punkty w ostatnim odcinku Power Stage powiedział, że nie ma na to szans, ponieważ jako pierwszy będzie przecierał trasę. Ostatni przejazd zakończył na dziewiątym miejscu, jednak nie został uwzględniony w końcowej klasyfikacji wyścigu[67], gdyż celowo zdecydował się nie ukończyć wyścigu, aby móc dokonać zmiany silnika przed kolejnym - dla tego samochodu - rajdem Korsyki[68]. W ogólnej tabeli kierowców WRC spadł o cztery pozycje, z czwartej, na ósmą, nie zmieniając przy tym liczby uzyskanych punktów.

Pamiątkowe zdjęcie po zajęciu 3. miejsca w Rajdzie Meksyku w 2018 roku.

Przygotowania do Rajdu Meksyku załogi rozpoczęły w Hiszpanii, z powodu bardzo podobnych warunków panujących na trasach. W dniu rozpoczęcia rajdu podczas przejazdu testowego Meeke był najszybszy spośród całej stawki kierowców z czasem 3:41.0. Kris zwyciężył w Meksyku rok temu, więc dobry rezultat nie był zaskoczeniem i już po drugim odcinku specjalnym objął prowadzenie w rajdzie z przewagą 3,8 sekundy nad Danim Sordo. Piąty odcinek to przejazd ulicami miasta León. Na jednym z nawrotów Meeke zbyt wcześnie rozpoczął wchodzenie w zakręt i przy wyjściu z niego najechał prawym, przednim kołem na dużą donicę z drzewkiem. Szczęśliwie przejechał po niej nie zaliczając przy tym dużej straty czasowej[69]. Na szóstym odcinku był najszybszy, a w trakcie kolejnych dwóch odcinków dwukrotnie obróciło jego samochód przez co stracił kilkanaście sekund[70]. Dzień zakończył na czwartym miejscu ustępując miejsca w tabeli Ottowi Tänakowi i powracającemu do WRC Sébastienowi Loebowi. Drugi etap rozpoczął od dobrej, trzeciej pozycji, by już kolejny odcinek Otates wygrać z przewagą 2,4 sekundy nad Ogierem. W 14. odcinku specjalnym wykorzystał awarię Daniela Sordo, któremu odkleił się bieżnik od opony i awansował na drugą pozycję w klasyfikacji[71]. Sporo problemów sprawił ponowny przejazd odcinkiem Otates popołudniem, w którym stracił aż 30 sekund do zwycięzcy Ogiera. Tłumaczył, że popełnił sporo niewielkich, lecz głupich błędów, w tym jeden poważniejszy, kiedy to musiał zawrócić na drodze po obrocie[72]. Dwa przedostatnie odcinki drugiego etapu to powtarzające się po sobie przejazdy na torze wyścigowym, w których uzyskał najlepsze czasy. Ostatni dzień rajdu liczył 3 odcinki specjalne i już w pierwszym z nich pojawiły się problemy. Dojeżdżając do ostrego, lewego zakrętu prowadzącego w dół i pokrytego brukiem wpadł w poślizg i ześlizgnął się do dołu tuż przy krawędzi trasy prawie dachując, zatrzymując się na prawym boku. Z pomocą kibiców auto udało się postawić na koła i wrócić na trasę, przy czym jeden z pomagających fanów nieumyślnie uszkodził tylni spojler. Czas i spojler były jedynymi znaczącymi stratami w tym incydencie[73][74]. W ostatnim odcinku Power Stage jechał zachowawczo, by nie popełnić błędu i utrzymać końcową, trzecią pozycję.

Bardzo dobrze radzący sobie na asfalcie Meeke zajął pierwsze miejsce w jazdach próbnych przed Rajdem Korsyki[75]. Pierwszego dnia wyścigu plasował się w czołówce, wykorzystując potknięcie Loeba i jego wypadnięcie z trasy zajmując drugie miejsce po drugim odcinku specjalnym. Kolejne dwa odcinki były w jego wykonaniu nieco słabsze i Kris utracił drugie miejsce na rzecz Neuville'a. w których to Meeke narzekał na trzaski i piski w słuchawkach, które utrudniały jazdę. Drugiego dnia rajdu narzekał na bardzo złe prowadzenie się samochodu i podczas południowej przerwy serwisowej zdecydował się wrócić do ustawień, z jakich korzystał podczas tego samego rajdu rok wcześniej. Zmiany przyniosły pożądany efekt i awans o jedyną pozycję, zrównując się czasem z Neuvillem. Ostatni odcinek dnia Novella 2 okazał się bardzo pechowy dla Brytyjczyka. Na piątym kilometrze odcinka pilot Paul Nagle źle przekazał informacje o zakręcie informując o lewym zakręcie, który można pokonać na piątym biegu, kiedy w notatkach ten zakręt oznaczony był trzecim biegiem. Prędkość była zbyt duża, aby pokonać ten zakręt i załoga wyleciała z trasy na wprost, lądując pomiędzy zaroślami, uniemożliwiając wydostanie samochodu[76][77]. Załoga nie odniosła obrażeń, a samochód nie został w dużym stopniu uszkodzony i załoga mogła powrócić do walki następnego dnia, korzystając z zasady Rally2. W oświadczeniu wydanym po wypadku Meeke oznajmił, że nie żywi żadnej urazy do Paula i ciągle stanowią świetny duet[78]. Kara dziesięciu minut za nieukończenie odcinka poskutkowała spadkiem na 10. miejsce i brakiem szans walki o podium. W ostatnim dniu i w ostatnich dwóch odcinkach rajdu zajął kolejno drugie i trzecie miejsce, uzyskując dodatkowe trzy punkty w etapie Power Stage. Rajd zakończył na dziewiątym miejscu.

W Argentynie Kris skutecznie piął się w górę tabeli i po szóstym odcinku specjalnym był już drugi, tracąc 11,7 sekundy do prowadzącego Tänaka. OS11 przyniósł spadek o jedną pozycję na rzecz Thierriego Neuvilla, który na ponad czterdziestokilometrowym odcinku był szybszy o ok. 12 sekund. Trasa ta - Cuchilla Nevada - Rio Pintos 1 - okazała się pechowa dla Craiga Breena, który bardzo poważnie zniszczył swój samochód koziołkując[79], przez co Meeke pozostał jedynym liczącym się kierowcą Citroëna, jako że Al Qassimi znajdował się daleko poza pierwszą dziesiątką i nie miał szans na wywalczenie żadnego punktu dla zespołu. Ponowny przejazd tym samym odcinkiem okazał się pechowy dla samego Krisa, który niedługo po rozpoczęciu odcinka złapał gumę i był zmuszony zmienić koło[80]. Mógł to zrobić jednak po dopiero około siedmiu kilometrach, gdyż trasa w tym miejscu była bardzo wąska i zmiana koła była zbyt niebezpieczna ze względu na załogi jadące za nim. Naprawa poskutkowała stratą blisko 2 minut i 30 sekund przekreślając szansę na uzyskanie dobrego wyniku i spadek w klasyfikacji generalnej o 5 pozycji, na ósme miejsce. W ostatnim dniu rajdu, dzięki awarii opony Esapekki Lappiego Meeke awansował o jedną pozycję w tabeli, a w odcinku Power Stage zdobył dodatkowy punkt za zajęcie piątego miejsca. Ostatecznie uplasował się na 7. miejscu w klasyfikacji ogólnej.

Jeszcze przed samym Rajdem Portugalii Brytyjczyk był pełen optymizmu odnośnie swojego startu i szóstej pozycji startowej, która pozwalała na pewniejszą jazdę po już przetartej trasie i deklarował pełne poświęcenie od samego początku[81]. Po pierwszych pięciu odcinkach specjalnych Meeke prowadził w klasyfikacji ogólnej z niewielką przewagą blisko dwóch sekund nad Danim Sordo. Podczas szóstego odcinka, na trzy kilometry przed metą przebił oponę i zanotował około 19 sekund straty do zwycięzcy Neuville'a[82]. Siódmy odcinek został anulowany po przejeździe kilku kierowców z powodu poważnego wypadku Haydena Paddona, który urywając przednie koła zatarasował trasę reszcie zawodników[83]. Spośród kierowców, którzy dojechali do mety Kris był trzeci, jednak na mecie odcinka zorientował się, że uszkodził kolejną oponę. Do zakończenia dnia pozostały dwa uliczne odcinki specjalne, oraz blisko 200 kilometrów dojazdówek, a Meeke nie posiadał już żadnego koła zapasowego. Trasę ósmego i dziewiątego odcinka pokonał na trzech kołach i jednej gołej feldze. Zdecydował się na taki krok, gdyż nie mógł pokonać trasy poza odcinkami specjalnymi bez chociaż częściowo sprawnej opony, co było dozwolone na odcinkach samego rajdu. Po dwóch kończących ten dzień odcinkach założył koło z resztką opony i spokojnie pojechał do bazy[84]. Podczas dwunastego odcinka doszło do bardzo poważnego wypadku Krisa, który zbyt późno wszedł w bardzo szybki, lewy zakręt, przez co stracił przyczepność w tylnych kołach, i sunąc bokiem stoczył się z drogi, mocno uderzając w drzewa. Natychmiast na pomoc przybiegli kibice będący w pobliżu, jednak załoga o własnych siłach opuściła wrak samochodu. Pojazd nie nadawał się do dalszej jazdy i był to koniec ich przygody[85]. Po wypadku szef ekipy Citroëna Pierre Budar przyznał, że to nowoczesna konstrukcja pojazdu uratowała życie załodze, gdyż nigdy wcześniej nie widział tak potężnego wypadku, z którego kierowca i pilot wyszliby bez szwanku[86].Brak zdobytych punktów odbił się na pozycji w klasyfikacji kierowców spadkiem o dwa miejsca.

W czwartek, 23 maja, Kris opublikował na swoim profilu Facebookowym obszerny wpis nawiązujący do wypadku z Portugalii i o przygotowaniach do kolejnego Rajdu Sardynii. Kilkadziesiąt minut później Citroën Racing na swoim oficjalnym profilu na Twitterze zamieścił informację o zakończeniu współpracy z Krisem Meeke i Paulem Nagle na rok 2018 z powodu zbyt dużej liczby wypadków, jakich ta dwójka doświadczyła na przestrzeni ostatnich miesięcy[87]. W rozwinięciu oświadczenia na stronie internetowej Pierre Budar, szef Citroën Racing powiedział, że to kwestie bezpieczeństwa zaważyły na tej decyzji[88], oraz wytknął, że zbyt agresywna jazda w Portugalii, gdzie Meeke po stracie czasu przez uszkodzone opony nie miał szans na zajęcie dobrej pozycji była nieprzemyślana i niepotrzebnie podejmował tak wielkie ryzyko[89]. Kris został o decyzji poinformowany telefonicznie przed wydaniem oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Zwycięstwa w rajdach WRC[90][edytuj | edytuj kod]

 #  Rajd Sezon Pilot Samochód
1 Argentyna 35. Rajd Argentyny 2015 Irlandia Paul Nagle Citroën DS3 WRC
2 Portugalia 50. Rajd Portugalii 2016 Irlandia Paul Nagle Citroën DS3 WRC
3 Finlandia 66. Rajd Finlandii Irlandia Paul Nagle Citroën DS3 WRC
4 Meksyk 31. Rajd Meksyku 2017 Irlandia Paul Nagle Citroën C3 WRC
5 Hiszpania 53. Rajd Hiszpanii Irlandia Paul Nagle Citroën C3 WRC

Występy w mistrzostwach świata[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zespół Samochód 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Punkty Miejsce
2002 Kris Meeke Ford Puma S1600 MCO
SWE
FRA
ESP
CYP
ARG
GRE
KEN
FIN
DEU
ITA
NZL
AUS
GBR
NU
0 -
2003 Kris Meeke Opel Corsa S1600 MCO
29
SWE
TUR
NU
NZL
ARG
GRE
NU
CYP
DEU
FIN
NU
AUS
ITA
NU
FRA
ESP
19
GBR
NU
0 -
2004 Kris Meeke Opel Corsa S1600
Citroën C2 S1600[91]
MCO
14
SWE
MEX
NZL
CYP
GRE
NU
TUR
NU
ARG
FIN
NU
DEU
JPN
GBR
20
ITA
16
FRA
ESP
25
AUS
0 -
2005 Kris Meeke Citroën C2 S1600
Subaru Impreza WRC[92]
MCO
11
SWE
MEX
NZL
ITA
20
CYP
TUR
GRE
26
ARG
FIN
39
DEU
14
GBR
9
JPN
FRA
25
ESP
28
AUS
0 -
2006 Kris Meeke Citroën C2 S1600 MCO
SWE
MEX
ESP
19
FRA
NU
ARG
ITA
GRE
DEU
16
FIN
NU
JPN
CYP
TUR
20
AUS
NZL
GBR
NU
0 -
2007 Kris Meeke Subaru Impreza WRC MCO
SWE
NOR
MEX
POR
ARG
ITA
GRE
FIN
DEU
NZL
ESP
FRA
JPN
IRL
NU
GBR
0 -
2008 Kris Meeke
Interspeed Racing Team
Renault Clio S1600 MCO
SWE
MEX
ARG
JOR
ITA
GRE
TUR
FIN
DEU
24
NZL
ESP
NU
FRA
JPN
GBR
0 -
2011 Mini WRC Team MINI John Cooper Works WRC SWE
MEX
POR
JOR
ITA
NU
ARG
GRE
FIN
NU
DEU
NU
AUS
FRA
NU
ESP
5
GBR
4
25 11.
2013 Abu Dhabi Citroën Total WRT Citroën DS3 WRC MCO
SWE
MEX
POR
ARG
GRE
ITA
FIN
NU
DEU
AUS
NU
FRA
ESP
GBR
0 -
2014 Citroën Total Abu Dhabi WRT Citroën DS3 WRC MCO
3
SWE
10
MEX
NU
POR
NU
ARG
3
ITA
18
POL
7
FIN
3
DEU
NU
AUS
4
FRA
3
ESP
19
GBR
6
92 7.
2015 Citroën Total Abu Dhabi WRT Citroën DS3 WRC MCO
10
SWE
7
MEX
16
ARG
1
POR
4
ITA
24
POL
7
FIN
17
DEU
12
AUS
3
FRA
4
ESP
5
GBR
2
112 5.
2016 Abu Dhabi Total WRT Citroën DS3 WRC MCO
NU
SWE
23
MEX
ARG
POR
1
ITA
POL
FIN
1
DEU
CHN
[93]
FRA
16
ESP
NU
GBR
5
AUS
64 9.
2017 CITROËN Total Abu Dhabi WRT Citroën C3 WRC MCO
NU
SWE
12
MEX
1
FRA
NU
ARG
NU
POR
18
ITA
NU
POL
FIN
8
DEU
NU
ESP
1
GBR
7
AUS
7
77 7.
2018 CITROËN Total Abu Dhabi WRT Citroën C3 WRC MCO
4
SWE
NU
MEX
3
FRA
9
ARG
7
POR
NU
ITA
FIN
DEU
TUR
GBR
ESP
AUS
43 8.
1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce Punktowane miejsce Niepunktowane miejsce Nie ukończył Wykluczony Nie wystartował Nie brał udziału

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Kris Meeke, Mads Østberg and Khalid Al Qassimi to compete for Citroën Racing in 2014 (ang.). citroenracing.com, 2013-12-09. [dostęp 2014-01-16].
 2. Meeke signs three-year contract with Citroen, „Crash”, 16 grudnia 2015 [dostęp 2017-10-07].
 3. Meeke rolls at Poland shakedown - wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2018-01-06] (ang.).
 4. WRC - LOTOS 72nd Rally Poland 2015: Crash Meeke. FIA World Rally Championship 2015-07-02.
 5. EWRC-results.com, Kris Meeke - Paul Nagle - Lotos Rally Poland - Rajd Polski 2015, eWRC-results.com [dostęp 2018-01-06].
 6. EWRC-results.com, Final results Lotos Rally Poland - Rajd Polski 2015, eWRC-results.com [dostęp 2018-01-06].
 7. Kris Meeke forced to retire from Monte Carlo Rally, „BBC Sport”, 2016 [dostęp 2017-10-02] (ang.).
 8. WRC Sweden: Meeke retires from second place after hitting rock, „Autosport.com” [dostęp 2017-10-03] (ang.).
 9. Rally Sweden 2016.Kris Meeke jobb első futóművet kiütötte.. Gazda József Gazda József 2016-02-12.
 10. Rally Sweden warned over lack of snow, „Eurosport”, 15 lutego 2017 [dostęp 2017-11-26].
 11. Germany a marker for Lefebvre - wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2018-05-20] (ang.).
 12. Meeke eleventh after SS3 puncture on Day 1 in Corsica - The Checkered Flag, „The Checkered Flag”, 1 października 2016 [dostęp 2018-05-20] (ang.).
 13. WRC - Che Guevara Energy Drink Tour de Corse 2016: THE CHASE (Meeke vs. Breen). FIA World Rally Championship 2016-10-01.
 14. David Evans, Kris Meeke Corsica WRC crash caused by pacenote error, „Autosport.com” [dostęp 2018-05-20] (ang.).
 15. WRC-results.com, Final results Che Guevara Energy Drink Tour de Corse 2016, eWRC-results.com [dostęp 2018-05-20].
 16. David Evans, WRC: Kris Meeke accepts blame for crash on Monte Carlo Rally, „Autosport.com” [dostęp 2017-09-22] (ang.).
 17. Ed Wiseman, WRC 2017: Ogier wins at Monte Carlo, „The Telegraph”, 2017, ISSN 0307-1235 [dostęp 2017-09-22] (ang.).
 18. Rally Sweden 2017 SS14 Meeke crash. nisuunn1 2017-02-11.
 19. Meeke’s bizarre Mexico finale – wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-09-23] (ang.).
 20. David Evans, WRC engine damage means Kris Meeke can't restart in Corsica, „Autosport.com” [dostęp 2017-09-24] (ang.).
 21. WRC – Tour de Corse 2017: Kris Meeke´s engine issue in SS6. FIA World Rally Championship 2017-04-08.
 22. WRC Argentina: Citroen's Meeke forced to retire from first day, „Autosport.com” [dostęp 2017-09-25] (ang.).
 23. WRC – YPF Rally Argentina 2017: CRASH Kris Meeke in SS4. FIA World Rally Championship 2017-04-28.
 24. WRC – YPF Rally Argentina 2017: CRASH Kris Meeke SS14. FIA World Rally Championship 2017-05-02.
 25. Meeke fully fit after Argentina smash – wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-09-25] (ang.).
 26. SS5: Meeke grabs Portugal lead – wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-09-29] (ang.).
 27. WRC Rally Portugal: Latvala, Meeke and Paddon out of lead battle, „Autosport.com” [dostęp 2017-09-29] (ang.).
 28. World Rally Championship – Results Portugal – wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-09-29] (ang.).
 29. WRC: Kris Meeke crashes out of Rally Sardinia, „BBC Sport”, 9 czerwca 2017 [dostęp 2017-10-13] (ang.).
 30. Jack Benyon, Citroen drops Kris Meeke for Andreas Mikkelsen for Rally Poland, „Autosport.com” [dostęp 2018-03-11] (ang.).
 31. Meeke misses Poland – wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-09-24] (ang.).
 32. Dlaczego naprawdę Meeke opuścił Rajd Polski? - Rajdy24.pl, rajdy24.pl [dostęp 2018-01-20] (pol.).
 33. EWRC-results.com, Shakedown Neste Rally Finland 2017, eWRC-results.com [dostęp 2017-12-09].
 34. Martin Venuš, Neste Rally Finland 2017, rally-base.com [dostęp 2017-12-09] (ang.).
 35. EWRC-results.com, Stage results Neste Rally Finland 2017, eWRC-results.com [dostęp 2017-12-09].
 36. WRC - ADAC Rallye Deutschland 2017: ONBOARD Meeke´s Crash in SS1. FIA World Rally Championship 2017-08-18.
 37. Kris Meeke: Northern Irish driver crashes again on opening stage in Rally Germany, „BBC Sport”, 17 sierpnia 2017 [dostęp 2017-11-11] (ang.).
 38. Meeke Will Not Return For Final Day of Rally Deutschland - World Rally Championship - The Checkered Flag, „The Checkered Flag”, 19 sierpnia 2017 [dostęp 2017-11-11] (ang.).
 39. Kris Meeke: Dungannon driver third after opening day in Rally Spain, „BBC Sport”, 6 października 2017 [dostęp 2017-10-07] (ang.).
 40. Rajd Hiszpanii 2017 (OS 10-13): Meeke prowadzi po sobocie, dramat Hyundaia – Rajdy24.pl, rajdy24.pl [dostęp 2017-10-07] (pol.).
 41. Meeke i Nagle wygrywają w Hiszpanii! – Rajdy24.pl, rajdy24.pl [dostęp 2017-10-08] (pol.).
 42. a b Kris Meeke w Xsarze WRC w Rallylegend, „Francuskie.pl - Dziennik Motoryzacyjny”, 20 października 2017 [dostęp 2017-10-24] (pol.).
 43. EEWRC-results.com, Video Crash xsara wrc rally legend 2017, eWRC-results.com [dostęp 2017-10-24].
 44. Kraksa Meeke'a w Rally Legend, „motorsport24.pl | Wiadomości z wyścigów i rajdów”, 22 października 2017 [dostęp 2017-10-24] (pol.).
 45. EWRC-results.com, Kris Meeke - Derek Brannigan - Rallylegend - WRC 2017, eWRC-results.com [dostęp 2017-10-24].
 46. KKrismeeke.com, "I had a really good rhythm. Generally, I'm happy with my day." @krismeeke #C3WRC #WRGB @ Wales https://www.instagram.com/p/BawkAXrFQJS/, @krismeeke, 27 października 2017 [dostęp 2017-10-29] (ang.).
 47. Krismeeke.com, [https://twitter.com/krismeeke/status/924216185528471552 #WRC #WRGB SS11 15:18.9 (10th fastest/7th o/a) I lost 10 seconds in the chicane. I lost the car under braking and couldn't get the car restarted.], @krismeeke, 28 października 2017 [dostęp 2017-10-29] (ang.).
 48. Krismeeke.com, [https://twitter.com/krismeeke/status/924345106672640000 #WRC #WRGB SS15 8:15.7 (6th fastest/7th o/a) It was completely crazy! You cannot see 10 metres off the start line!pic.twitter.com/Bf1IR6oSY1], @krismeeke, 28 października 2017 [dostęp 2017-10-29] (ang.).
 49. EWRC-results.com, Kris Meeke - Paul Nagle - Dayinsure Wales Rally GB 2017, eWRC-results.com [dostęp 2017-10-29].
 50. Post Kris Meeke na Instagramie • 17 Lis, 2017 o 9:30 UTC, Instagram [dostęp 2017-11-18] (pol.).
 51. WRC Rally Australia: Mikkelsen pulls clear after Meeke error, „Autosport.com” [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 52. WRC Rally Australia: results, Day 1 of the 2017 event, „Fox Sports”, 17 listopada 2017 [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 53. Krismeeke.com, “Unfortunately we glanced a small bridge with the right rear.. initially I wasn’t aware of any problem and was able to continue at full speed. But 5km from the end of the stage a part broke on the rear suspension. The team asked us to retire for the day.”pic.twitter.com/t1IS3pd10h, @krismeeke, 2017 [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 54. Rally Australia 2017 - Meeke zrezygnował - Wiadomości - Rajdy - autoklub.pl, „autoklub.pl” [dostęp 2017-11-18] (pol.).
 55. Sunday in Australia: Neuville secures fourth win - wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-11-19] (ang.).
 56. WRC 2017 | Standings | Motorsport.com, www.motorsport.com [dostęp 2017-11-19] (ang.).
 57. Double top for Tänak! - wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 58. Krismeeke.com, [https://twitter.com/krismeeke/status/956788547859738624 Not the start we wanted. Had a spin on SS1.. went to reverse and dropped rear wheel into a small ditch and got beached. Had to wait 1m30 for spectators… New day.. long Rally.. long season. pic.twitter.com/UEg86Q8ocH], @krismeeke, 25 stycznia 2018 [dostęp 2018-01-26] (ang.).
 59. WRC - Rajd Monte Carlo: Ogier rywalizuje z Tanakiem, reszta w tyle, www.rajdy.v10.pl [dostęp 2018-01-26].
 60. Maggy Parries, Stage 9 Monte-Carlo Rallye notes and quotes - automobilsport.com, www.automobilsport.com [dostęp 2018-01-27].
 61. WRC, Lappi with puncture in SS11 Watch Now Live on http://wrcplus.com  #WRCLive #RallyeMonteCarlo #WRC @EsapekkaLappipic.twitter.com/hIMTx9c04T, @OfficialWRC, 27 stycznia 2018 [dostęp 2018-01-27] (ang.).
 62. Esapekka Lappi Rally, SS17 Damn.. Lose fourth place and slips to seventh. "Disaster. I lost the rear on the gravel part and couldn't catch it. We went wide and had no chance to put the reverse on. I can't even describe my disappointment." #RallyeMonteCarlo, @EsapekkaLappi, 28 stycznia 2018 [dostęp 2018-01-28] (ang.).
 63. EWRC-results.com, Stage results Rally Sweden 2018, eWRC-results.com [dostęp 2018-02-18].
 64. Krismeeke.com, “I nosed into a snowbank in a 2nd gear corner. Lost minimal time, but unfortunately some snow passed through to the turbo and meant we had to retire for the day. Now hoping my teammate @Craig_Breen can bring home the result he deserves after an awesome performance!” &pic.twitter.com/4hHHzdAn9J, @krismeeke, 2018 [dostęp 2018-02-18] (ang.).
 65. Video Ott Tänaku ja Kris Meeke kokkupõrkest SS13 - Ralli.ee, „Ralli.ee”, 17 lutego 2018 [dostęp 2018-02-18] (est.).
 66. Rajd Szwecji 2018 (OS 17): Lappi wyprzedził Østberga - Rajdy24.pl, rajdy24.pl [dostęp 2018-02-18] (pol.).
 67. Rally Sweden, Official Final Classification, 18 lutego 2018.
 68. Colin Clark Rally, www.facebook.com [dostęp 2018-05-01] (pol.).
 69. WRC, Meeke vs. (fortunately not a ) #RallyMexico LIVE on http://wrcplus.com #WRCLive #WRCpic.twitter.com/t2UVC7ZUJA, @OfficialWRC, 9 marca 2018 [dostęp 2018-03-10] (ang.).
 70. Karlip 🚗, #RallyMexico - SS8 - Meeke "Simple spin.. I just dropped the wheel into a camber and the car just spun, we had to reverse through the dust.. ", @Karlip1, 9 marca 2018 [dostęp 2018-03-10] (ang.).
 71. Maggy Parries, Notes and quotes from dramatic stage 14 in Mexico - automobilsport.com, www.automobilsport.com [dostęp 2018-03-11].
 72. Citroën Racing, [https://twitter.com/CitroenRacing/status/972608696562962432 SS 15 - Otates 2 (26,37 km) @krismeeke :"I had a spin and had to go back through the dust and turn around. We've lost 30sec easily. Too many little, stupid mistakes this weekend."
  1. WRC #C3WRC #RallyMexicopic.twitter.com/ubW7eeqdbp], @CitroenRacing, 10 marca 2018 [dostęp 2018-03-11] (ang.).
 73. WRC, he did it again! @krismeeke with lucky escape after rolling in SS20! #WRCLive #RallyMexicopic.twitter.com/mH1LEtGloX, @OfficialWRC, 11 marca 2018 [dostęp 2018-03-11] (ang.).
 74. Rajd Meksyku 2018 (OS 20): Meeke prawie dachował! - Rajdy24.pl, rajdy24.pl [dostęp 2018-03-11] (pol.).
 75. David Evans, Tour de Corse: Kris Meeke plays down surprising shakedown margin, „Autosport.com” [dostęp 2018-04-08] (ang.).
 76. WRC on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-04-08] (pol.).
 77. Rajd Korsyki 2018 (OS 10): Meeke poza drogą, Ogier bliski zwycięstwa - Rajdy24.pl, rajdy24.pl [dostęp 2018-04-08] (pol.).
 78. Kris Meeke na Instagramie: „We are ONE! Things went wrong for us in the final stage of the day, though. We had to wait for a long time beside the car because there…”, Instagram [dostęp 2018-04-08] (pol.).
 79. Breen roluje – OS11 - Rallypl, „Rallypl” [dostęp 2018-04-29] (pol.).
 80. Sordo na zwycięża na koniec dnia, kapeć Meeke – OS15 - Rallypl, „Rallypl” [dostęp 2018-04-29] (pol.).
 81. Meeke: Zamierzamy atakować od samego początku » rallypl.com, „rallypl.com”, 15 maja 2018 [dostęp 2018-05-25] (pol.).
 82. Duże problemy Meeka i Mikkelsena- OS6 Rajdu Portugalii » rallypl.com, „rallypl.com”, 18 maja 2018 [dostęp 2018-05-25] (pol.).
 83. Paddon zablokował odcinek- OS7 Rajd Portugalii 2018 » rallypl.com, „rallypl.com”, 18 maja 2018 [dostęp 2018-05-25] (pol.).
 84. Neuville liderem po ciężkim piątku w Portugalii - OS8&9 - Rajd Portugalii 2018 » rallypl.com, „rallypl.com”, 18 maja 2018 [dostęp 2018-05-25] (pol.).
 85. Neuville pokazuje klasę, Meeke opuszcza trasę! - OS12 Rajd Portugalii 2018 » rallypl.com, „rallypl.com”, 19 maja 2018 [dostęp 2018-05-25] (pol.).
 86. Rally de Portugal 2018 - Konstrukcja C3 WRC uratowała Meeke'a i Nagle'a - Wiadomości - Rajdy - autoklub.pl, „autoklub.pl” [dostęp 2018-05-25] (pol.).
 87. Citroën Racing on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-05-25] (pol.).
 88. WRC. Citroen skreślił Krisa Meeke'a przez wypadki, „Sport.pl” [dostęp 2018-05-25] (pol.).
 89. Citroen: Meeke wymknął się spod kontroli - Wiadomości - Rajdy - autoklub.pl, „autoklub.pl” [dostęp 2018-05-25] (pol.).
 90. Kris Meeke Statystyki. http://www.ewrc-results.com.+[dostęp 2017-11-19].
 91. Citroënem C2 S1600 startował jedynie w Rajdzie Hiszpanii.
 92. Subaru Imprezą startował jedynie w Rajdzie Wielkiej Brytanii.
 93. Rajd został odwołany ze względu na złe warunki pogodowe, http://www.wrc.com/en/wrc/news/august-2016/rally-china/page/3810--12-12-.html

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]