Kris Meeke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kris Meeke
Kris Meeke podczas Rajdu Niemiec w 2017
Kris Meeke podczas Rajdu Niemiec w 2017
Kraj  Wielka Brytania
Data i miejsce urodzenia 2 lipca 1979
Dungannon
Sezon 2017
Seria Rajdowe mistrzostwa świata
Zespół Citroën Total World Rally Team
Samochód Citroën C3 WRC
Nr startowy 7
Pilot Paul Nagle
Sukcesy

• 3. miejsce w Junior WRC (2005)
• zwycięzca Intercontinental Rally Challenge (2009)

Strona internetowa

Kris Meeke (ur. 2 lipca 1979 w Dungannon) – brytyjski kierowca rajdowy. Startujący obecnie w Mistrzostwach Świata. W 2009 roku wygrał serię Intercontinental Rally Challenge.

Kariera[edytuj]

W 2002 roku Meeke zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Pilotowany przez Glenna Pattersona i jadący Fordem Pumą S1600 nie ukończył wówczas Rajdu Wielkiej Brytanii. W 2003 roku rozpoczął pełny cykl startów Oplem Corsą S1600 w serii Junior WRC. Swoje jedyne punkty w JWRC w tamtym sezonie zdobył dzięki zajęciu 2. miejsca w klasie w Rajdzie Wielkiej Brytanii. W 2004 roku był siódmy w Junior WRC, a w 2005 roku startując Citroënem C2 S1600 zajął 3. pozycję w serii. W Rajdzie Monte Carlo odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Junior WRC. W 2006 roku wygrał w JWRC Rajd Niemiec i zakończył sezon na 7. pozycji w Junior WRC. W latach 2007-2008 zaliczył 3 starty w Mistrzostwach Świata, samochodami Subaru Impreza WRC i Renault Clio S1600.

Swój debiut rajdowy Meeke zaliczył w 2000 roku w Pucharze Peugeota startując Peugeotem 106 Rally. W 2009 roku rozpoczął starty Peugeotem 207 S2000 w zawodach Intercontinental Rally Challenge. Dzięki wygranym w Rajdzie Brazylii, Rajdzie Portugalii, Rajdzie Ypres i Rajdzie San Remo zwyciężył w tej serii zawodów. W kolejnym sezonie IRC Meeke nie obronił tytułu wygrywając tylko w Rajdzie Portugalii. Ostatecznie zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu.

Meek i Nagle podczas Rajdu Monte Carlo w 2009
Meek i Nagle podczas Rajdu Monte Carlo w 2009

We wrześniu 2010 roku ogłoszono, że Meeke zostanie fabrycznym kierowcą nowo utworzonego zespołu Mini WRC Team, który w sezonie 2011 Rajdowych Mistrzostw Świata wystąpi w kliku rajdach, planując pełny cykl od kolejnego sezonu. Meeke został także głównym kierowcą testowym i zajmował się rozwojem nowego auta. Jego zespołowym partnerem został w późniejszym czasie Dani Sordo. Debiut w MINI John Cooper Works WRC odbył się podczas Rajdu Włoch, jednak Meeke w wyniku awarii auta nie ukończył rajdu. W trzech kolejnych startach także nie dotarł do mety, ale w kończących sezon rajdach Hiszpanii i Wielkiej Brytanii zajął odpowiednio piąte i czwarte miejsce. W sezonie 2012 ostatecznie nie wystartował z powodu kłopotów budżetowych zespołu Mini WRC Team.

W sezonie 2013 Meeke wystąpił dwukrotnie w zespole Citroëna w rajdach Finlandii i Australii. W obu występach nie dojechał do mety z powodu wypadków. 9 grudnia 2013 zespół Citroëna ogłosił że Kris Meeke będzie startował w ich barwach w całym sezonie 2014[1]. W grudniu 2015 roku przedłużył kontrakt z Citroem na kolejne 3 lata[2].

Sezon 2016[edytuj]

Pierwszy etap w Monte Carlo zakończył na bardzo dobrym, drugim miejscu. Dalej szło równie dobrze i do odcinka dwunastego wygrał 4 odcinki specjalne i zajmował drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej. Na dwunastym odcinku doszło do – jakby mogło się zdawać – nic nie znaczącego incydentu, który jednak miał decydujący wpływ na dalszy przebieg rajdu. Podczas trwania etapu Meeke nie zdołał utrzymać się na trasie i zjechał z drogi na zaśnieżone pobocze. Choć już po kilku sekundach wrócił na trasę, to uszkodzeniu uległa skrzynia biegów, która wprawdzie pozwoliła dojechać do mety odcinka, jednak głębsze oględziny uszkodzeń wykazały niemożliwą do naprawy usterkę. Załoga nie wystartowała już w trzynastym odcinku i na tym zakończyła rajd[3].

Rajd Finlandii w 2013 roku

Po odwołaniu pierwszego odcinka w Szwecji, rajd właściwie zaczął się dopiero kolejnego dnia. Meeke rozpoczął od drugiego miejsca i pod koniec drugiego dnia miał 21 sekund straty do pierwszego w klasyfikacji generalnej Sébastiena Ogiera. Podczas ósmego odcinka specjalnego Meeke zahaczył o leżący po wewnętrznej stronie zakrętu kamień i uszkodził prawe, przednie koło[4][5]. Nie zdołał dojechać do mety odcinka i zakończył ten dzień nie startując już w kolejnym, dziesiątych etapie. Pomimo udanych przejazdów ostatniego dnia rajdu, zajął dopiero dwudzieste trzecie miejsce.

Sezon 2017[edytuj]

Początek sezonu w Monte Carlo nie był udany. Już podczas czwartego odcinka specjalnego Brytyjczyk zbyt szybko wszedł w jeden z zakrętów, przez co stracił przyczepność na oblodzonej drodze i zahaczył o niewielki nasyp przy brzegu drogi. Uszkodzeniu uległo zawieszenie, co uniemożliwiło kontynuowanie rajdu tego dnia[6]. Na trasę powrócił następnego dnia, by po kilku odcinkach zakończyć rajd w nietypowy sposób – kolizją na publicznej drodze pomiędzy odcinkami specjalnymi[7].

Kris Meeke w Citroënie DS3 WRC podczas Rajdu Polski w 2015
Kris Meeke w Citroënie DS3 WRC podczas Rajdu Polski w 2015

W Szwecji do czternastego odcinka specjalnego Meeke zajmował piąte miejsce w klasyfikacji generalnej ze stratą 1:12.5 do prowadzącego Thierry'ego Neuville'a. W czwartej minucie przejazdu czternastego odcinka Brytyjczyk stracił panowanie nad kierownicą na zaśnieżonej drodze i zjechał z niej wypadając z zakrętu. W wyciągnięciu pojazdu z pobocza pomogli kibice, którym po ponad ośmiu minutach udało się przywrócić go na trasę. Samochód nie doznał większych uszkodzeń i załoga mogła kontynuować przejazd[8], jednak incydent ten miał znaczący wpływ na końcową, dwunastą pozycję w rajdzie.

W Meksyku już od czwartego odcinka specjalnego Meeke prowadził w klasyfikacji generalnej. Przed ostatnim etapem miał 37,2 sekundy przewagi nad drugim w tabeli Sébastienem Ogierem. W ostatnim przejeździe utrzymywał bardzo dobry czas. Niespodziewany zwrot akcji miał miejsce na 750 metrów przed metą. Kierowca Citroena pewien siebie jechał po zwycięstwo, kiedy to po lekkim wybiciu nie zdołał utrzymać się na drodze i wypadł z zakrętu przedzierając się przez rosnące na skraju zarośla lądując na parkingu dla kibiców. Zdezorientowany Meeke próbował znaleźć wyjście i powrócić na trasę lawirując między zaparkowanymi samochodami. Po chwili wypatrzył przerwę w zaroślach i przez nią powrócił na trasę. Samochód uległ lekkim uszkodzeniom, które nie miały większego wpływu na wynik, jednak samo wypadnięcie z trasy poskutkowało stratą blisko 20 sekund. Spory zapas czasu jakim dysponował pozwolił na generalne zwycięstwo z przewagą 13,8 sekundy nad Ogierem[9]. Było to jego czwarte zwycięstwo w klasyfikacji WRC.

Na Korsyce Meeke prowadził od samego początku. Po pięciu z dziesięciu odcinków specjalnych miał 16,4 sekundy przewagi nad Ogierem. Podczas szóstego odcinka, na minutę przed metą, z silnika Citroëna zaczął wyciekać olej, kontrolka spadku ciśnienia oleju zapaliła się, a silnik zaczął wydawać niepokojący dźwięk i pracować wolniej. Chociaż załoga zdołała dojechać do mety ciągle utrzymując prowadzenie w klasyfikacji generalnej, to musiała wycofać się po głębszych oględzinach uszkodzonej jednostki[10][11].

Kris Meeke w trakcie Rajdu Portugalii w 2016

Rajd w Argentynie zaczął od mocnej, drugiej pozycji już po trzech odcinkach specjalnych, zaraz za Elfynem Evansem. Czwarty odcinek przyniósł rozczarowanie i spadek w klasyfikacji generalnej na 15 miejsce. Wchodząc w łagodny, prawy zakręt przechodzący w równie łagodny lewy zakręt, Meeke zahaczył prawym bokiem o nasyp, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył ponownie, lecz mocniej prawym bokiem o pobocze, przekoziołkował i wylądował na dachu. Przy pomocy kibiców, po przeszło czterech minutach udało się postawić auto na koła. W znacznym stopniu została uszkodzona karoseria, na której można było dostrzec liczne wgniecenia, również na dachu. Mimo tego, z pękniętą przednią szybą, załodze udało się dojechać do mety odcinka, zaliczając stratę blisko sześciu i pół minuty[12][13]. Naprawa zakończyła się pełnym sukcesem, o czym świadczą późniejsze zwycięstwa na odcinkach jedenastym i dwunastym. Niestety, po udanym powrocie przyszedł odcinek czternasty, a z nim definitywny koniec Brytyjczyka z Argentyną. Pokonując bardzo łagodny i długi zakręt w prawo, pojazd zahaczył o pobocze, najechał na przysypany piaskiem kamień i wzbił się w powietrze koziołkując ośmiokrotnie. Załoga nie odniosła obrażeń, jednak profilaktycznie została przewieziona na badania i obserwacje[14][15].

W Portugalii zaczął od dziesiątego miejsca po pierwszym odcinku, by w kolejnych piąć się w górę i już po pięciu odcinkach prowadzić w klasyfikacji generalnej z przewagą pół sekundy nad drugim Jari-Matim Latvalą[16]. Szósty etap to Caminha 2 o długości 18,1 km pokryty głównie piachem i szutrem, który w pewnym momencie przechodzi w asfalt. W połowie tego etapu, chwilę po wjeździe na nawierzchnię asfaltową, Meeke nie wytracił wystarczająco prędkości przed zakrętem, wpadł w poślizg i tyłem pojazdu zahaczył o betonowe bariery chroniące przez wypadnięciem z zakrętu. Uszkodzeniu uległa lewa, tylna opona, którą chwilę później załoga zmieniła, przymusowo zatrzymując się na najbliższym skrzyżowaniu. Po zmianie opony ruszyli dalej, by zatrzymać się ponownie po kilkuset metrach z powodu awarii zawieszenia, które nastąpiło przy wcześniejszym uderzeniu. Załoga nie ukończyła tego odcinka, a 7 minut naliczonej kary dało dopiero siedemnastą pozycję[17]. Meeke i Nagle powrócili następnego dnia, zajmując w dziesiątym odcinku dziesiąte miejsce. Kolejne przejazdy odbyły się już bez problemów, a rajd zakończyli na osiemnastym miejscu[18].

Rajd Hiszpanii Meeke rozpoczął od czwartego miejsca, by już w drugim przejeździe objąć prowadzenie i systematycznie piąć się do góry w klasyfikacji ogólnej. Na czwartym odcinku specjalnym, tuż przed metą, na ostatniej nawrotce zbyt ostro zacisnąć hamulec ręczny, obracając samochód o ponad 180 stopni, przez co musiał zatrzymać się i lekko wycofać, by już bez problemu dojechać kilkaset metrów do mety[19]. Błąd ten kosztował go około pięciu sekund i prawdopodobnie gdyby go nie popełnił, byłby zwycięzcą tego odcinka, lecz ukończył go dopiero na dziesiątym miejscu. Drugi dzień rajdu rozpoczął od pierwszego miejsca na odcinku liczącym 24.40 km z przewagą 3,6 sekundy nad Danielem Sordo, a zakończył mając 13 sekund przewagi nad Ogierem[20]. Finałowy dzień należał już do Brytyjczyka. Wygrał pierwsze pięć z sześciu odcinków specjalnych, a w ostatnim uplasował się na drugim miejscu tuż za Danielem Sordo. Rajd ukończył na pierwszym miejscu będąc szybszym o 28 sekund od Sebastiena Ogiera i 33 sekundy od Otta Tanaka[21].

Pomimo spektakularnego zwycięstwa w Meksyku, reszta sezonu była katastrofalna, dlatego Yves Matton (szef ekipy Citroëna) zdecydował o odsunięciu Brytyjczyka od startu w Rajdzie Polski, argumentując swą decyzję daniem szansy na zebranie sił i przygotowanie do następnego w kolejce Rajdu Finlandii. Jego miejsce zajął Andreas Mikkelsen[22].

Występy w mistrzostwach świata[edytuj]

Sezon Zespół Samochód 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Punkty Miejsce
2002 Kris Meeke Ford Puma S1600 MCO
SWE
FRA
ESP
CYP
ARG
GRE
KEN
FIN
DEU
ITA
NZL
AUS
GBR
NU
0 -
2003 Kris Meeke Opel Corsa S1600 MCO
29
SWE
TUR
NU
NZL
ARG
GRE
NU
CYP
DEU
FIN
NU
AUS
ITA
NU
FRA
ESP
19
GBR
NU
0 -
2004 Kris Meeke Opel Corsa S1600
Citroën C2 S1600[23]
MCO
14
SWE
MEX
NZL
CYP
GRE
NU
TUR
NU
ARG
FIN
NU
DEU
JPN
GBR
20
ITA
16
FRA
ESP
25
AUS
0 -
2005 Kris Meeke Citroën C2 S1600
Subaru Impreza WRC[24]
MCO
11
SWE
MEX
NZL
ITA
20
CYP
TUR
GRE
26
ARG
FIN
39
DEU
14
GBR
9
JPN
FRA
25
ESP
28
AUS
0 -
2006 Kris Meeke Citroën C2 S1600 MCO
SWE
MEX
ESP
19
FRA
NU
ARG
ITA
GRE
DEU
16
FIN
NU
JPN
CYP
TUR
20
AUS
NZL
GBR
NU
0 -
2007 Kris Meeke Subaru Impreza WRC MCO
SWE
NOR
MEX
POR
ARG
ITA
GRE
FIN
DEU
NZL
ESP
FRA
JPN
IRL
NU
GBR
0 -
2008 Kris Meeke
Interspeed Racing Team
Renault Clio S1600 MCO
SWE
MEX
ARG
JOR
ITA
GRE
TUR
FIN
DEU
24
NZL
ESP
NU
FRA
JPN
GBR
0 -
2011 Mini WRC Team MINI John Cooper Works WRC SWE
MEX
POR
JOR
ITA
NU
ARG
GRE
FIN
NU
DEU
NU
AUS
FRA
NU
ESP
5
GBR
4
25 11.
2013 Abu Dhabi Citroën Total WRT Citroën DS3 WRC MCO
SWE
MEX
POR
ARG
GRE
ITA
FIN
NU
DEU
AUS
NU
FRA
ESP
GBR
0 -
2014 Citroën Total Abu Dhabi WRT Citroën DS3 WRC MCO
3
SWE
10
MEX
NU
POR
NU
ARG
3
ITA
18
POL
7
FIN
3
DEU
NU
AUS
4
FRA
3
ESP
19
GBR
6
92 7.
2015 Citroën Total Abu Dhabi WRT Citroën DS3 WRC MCO
10
SWE
7
MEX
16
ARG
1
POR
4
ITA
24
POL
7
FIN
17
DEU
12
AUS
3
FRA
4
ESP
5
GBR
2
112 5.
2016 Abu Dhabi Total WRT Citroën DS3 WRC MCO
NU
SWE
23
MEX
ARG
POR
1
ITA
POL
FIN
1
DEU
CHN
C
FRA
16
ESP
NU
GBR
5
AUS
64 9.
2017 Citroën Total Abu Dhabi WRT Citroën C3 WRC MCO
NU
SWE
12
MEX
1
FRA
NU
ARG
NU
POR
18
ITA
NU
POL
FIN
8
DEU
NU
ESP
1
GBR
AUS
60 9.

Przypisy

 1. Kris Meeke, Mads Østberg and Khalid Al Qassimi to compete for Citroën Racing in 2014 (ang.). citroenracing.com, 2013-12-09. [dostęp 2014-01-16].
 2. Meeke signs three-year contract with Citroen, „Crash”, 16 grudnia 2015 [dostęp 2017-10-07].
 3. Kris Meeke forced to retire from Monte Carlo Rally, „BBC Sport”, 2016 [dostęp 2017-10-02] (ang.).
 4. WRC Sweden: Meeke retires from second place after hitting rock, „Autosport.com” [dostęp 2017-10-03] (ang.).
 5. Rally Sweden 2016.Kris Meeke jobb első futóművet kiütötte.. Gazda József Gazda József 2016-02-12.
 6. David Evans, WRC: Kris Meeke accepts blame for crash on Monte Carlo Rally, „Autosport.com” [dostęp 2017-09-22] (ang.).
 7. Ed Wiseman, WRC 2017: Ogier wins at Monte Carlo, „The Telegraph”, 2017, ISSN 0307-1235 [dostęp 2017-09-22] (ang.).
 8. Rally Sweden 2017 SS14 Meeke crash. nisuunn1 2017-02-11.
 9. Meeke’s bizarre Mexico finale – wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-09-23] (ang.).
 10. David Evans, WRC engine damage means Kris Meeke can't restart in Corsica, „Autosport.com” [dostęp 2017-09-24] (ang.).
 11. WRC – Tour de Corse 2017: Kris Meeke´s engine issue in SS6. FIA World Rally Championship 2017-04-08.
 12. WRC Argentina: Citroen's Meeke forced to retire from first day, „Autosport.com” [dostęp 2017-09-25] (ang.).
 13. WRC – YPF Rally Argentina 2017: CRASH Kris Meeke in SS4. FIA World Rally Championship 2017-04-28.
 14. WRC – YPF Rally Argentina 2017: CRASH Kris Meeke SS14. FIA World Rally Championship 2017-05-02.
 15. Meeke fully fit after Argentina smash – wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-09-25] (ang.).
 16. SS5: Meeke grabs Portugal lead – wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-09-29] (ang.).
 17. WRC Rally Portugal: Latvala, Meeke and Paddon out of lead battle, „Autosport.com” [dostęp 2017-09-29] (ang.).
 18. World Rally Championship – Results Portugal – wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-09-29] (ang.).
 19. Kris Meeke: Dungannon driver third after opening day in Rally Spain, „BBC Sport”, 6 października 2017 [dostęp 2017-10-07] (ang.).
 20. Rajd Hiszpanii 2017 (OS 10-13): Meeke prowadzi po sobocie, dramat Hyundaia – Rajdy24.pl, rajdy24.pl [dostęp 2017-10-07] (pol.).
 21. Meeke i Nagle wygrywają w Hiszpanii! – Rajdy24.pl, rajdy24.pl [dostęp 2017-10-08] (pol.).
 22. Meeke misses Poland – wrc.com, www.wrc.com [dostęp 2017-09-24] (ang.).
 23. Citroënem C2 S1600 startował jedynie w Rajdzie Hiszpanii.
 24. Subaru Imprezą startował jedynie w Rajdzie Wielkiej Brytanii.

Bibliografia[edytuj]