Lamiya Aji Bashar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lamiya Aji Bashar
ilustracja
Zawód, zajęcie działaczka społeczna

Lamiya Aji Basharjazydzka działaczka społeczna, uciekinierka z niewoli Państwa Islamskiego (ISIS), laureatka Nagrody Sacharowa za rok 2016.

Pochodzi z Kaudżu koło Sindżaru w północnym Iraku. Po ataku Państwa Islamskiego na ten region w sierpniu 2014 roku, została porwana i przez 20 miesięcy była więziona przez dźihadystów. W czasie niewoli była gwałcona i zmuszana do pracy przy produkowaniu bomb i kamizelek z ładunkami wybuchowymi. Wielokrotnie próbowała uciec, jednak bezskutecznie. Ucieczka powiodła się dopiero przy wsparciu rodziny, która opłaciła przemytników. Podczas udanej ucieczki została ranna w wyniku wybuchu miny (dwie inne kobiety, które jej towarzyszyły, zginęły). W czasie ataku ISIS na Sindżar zabito jej ojca i brata. Wraz z tysiącami innych uchodźców dotarła do Niemiec, gdzie dołączyła do ocalałego rodzeństwa[1]. Na spotkaniach w różnych krajach Europy relacjonuje masowe mordy na jazydach dokonywane przez Państwo Islamskie.

W październiku 2016 otrzymała wraz z inną jazydką i byłą niewolnicą ISIS Nadią Murad Nagrodę Sacharowa przyznaną przez Parlament Europejski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Saeed Kamali Dehghan, Emma Graham-Harrison: Yazidi women who escaped from Isis win EU human rights prize (ang.). theguardian.com. [dostęp 2016-10-28].
  2. Aleksandra Gresz (AIP): Nagroda Sacharowa 2016 dla Nadii Murady Basee Tahy i Lamii Aji Baszar - byłych niewolnic ISIS. polskatimes.pl, 27 października 2016. [dostęp 2016-10-27].