Przejdź do zawartości

Oswaldo Payá

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oswaldo Payá
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 lutego 1952
Hawana

Data śmierci

22 lipca 2012

Zawód, zajęcie

inżynier
dysydent kubański

Odznaczenia
Nagroda Sacharowa

Oswaldo Payá Sardiñas (ur. 29 lutego 1952 w Hawanie, zm. 22 lipca 2012) – polityk, postrzegany jako najbardziej znany dysydent kubański. W mediach znany jako Osvaldo Payá.

Urodzony w rodzinie katolickiej. W młodości nie poddał się presji i nigdy nie wstąpił do Komunistycznej Partii Kuby ani do żadnej z rozlicznych młodzieżówek. W wieku lat 16 powołany do wojska, gdzie był sądzony za odmowę udziału w transporcie więźniów politycznych i skazany na ciężkie roboty na Isla de la Juventud (do 1978 znana jako Isla de Pinos). Jako chrześcijanin twierdził, że jego kara była spowodowana odmową wyparcia się swoich przekonań religijnych. Z wykształcenia inżynier, żonaty, z trójką dzieci.

Jeden z założycieli Projektu Varela, działacz na rzecz liberalizacji prawa kubańskiego. W przeciwieństwie do innych kubańskich dysydentów, konsekwentnie odmawiał pomocy ze strony USA i był przeciwnikiem embarga nałożonego przez rząd USA na Kubę, twierdząc jednocześnie, że cofnięcie embarga mimo wszystko nie rozwiąże wszystkich problemów kubańskiej gospodarki.

Mimo swojej działalności politycznej był tolerowany na Kubie, w kilku przypadkach zezwolono mu nawet na podróże zagraniczne. Mimo to Payá przyznawał, że zarówno on, jak i jego rodzina, byli regularnie zastraszani.

Laureat Nagrody Sacharowa w 2002 roku. 22 lipca 2012 zginął w wypadku samochodowym[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Piotr Kościński: Tajemnicza śmierć kubańskiego dysydenta. rzeczpospolita.pl. [dostęp 2012-07-24]. (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]