¡Basta Ya!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Organizacja ¡Basta Ya! (hiszp. Już dość!)[1] – powołana w 1999 roku inicjatywa obywatelska skierowana przeciw terroryzmowi i przemocy politycznej ugrupowania ETA w Kraju Basków w Hiszpanii. Jej członkowie wywodzili się ze m.in. ze środowisk intelektualistów, aktywistów na rzecz praw człowieka i związkowców. Do założycieli należeli m.in. Fernando Savater i Maite Pagazaurtundua[2]. Organizacja zaangażowana była w pomoc dla ofiar terroryzmu i przemocy oraz w obronę rządów prawa, hiszpańskiej konstytucji i autonomii Kraju Basków[1].

Organizacja osiągnęła najwyższe poparcie w latach w latach 1999 i 2000, po serii mordów, zastraszeń, szantażów i zamachów wobec tysięcy obywateli Hiszpanii i Kraju Basków, za którymi stała ETA. ¡Basta Ya! w 2000 r. zorganizowała dwie wielotysięczne demonstracje na ulicach San Sebastián, mające wymusić podjęcie odpowiednich działań przez władze kraju Basków w celu zwalczenia terroryzmu[1].

W 2007 roku kilku przywódców organizacji, w tym jej rzecznik, Fernando Savater, powołało do życia partię Unión Progreso y Democracia, wspierającą jedności Hiszpanii. Po zaprzestaniu działań zbrojnych przez ETA w 2011 oraz jej całkowitym rozwiązaniu w 2018, organizacja zmieniła charakter[1].

W 2000 roku organizacja została odznaczona przez Parlament Europejski Nagrodą im. Sacharowa za wolność myśli. Doceniono jej aktywne propagowanie praw człowieka, demokracji i tolerancji w Kraju Basków, tym samym przyznając, że terroryzm w Kraju Basków jest problemem całej Europy, nie tylko Hiszpanii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Laureaci Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli 2009-1999, Parlament Europejski [dostęp 2018-11-01] (pol.).
  2. Maite Pagazaurtundúa (hiszp.). escritoras.com. [dostęp 2014-02-09].