Las Gniotek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Most Cygański w lesie Gniotek
Las Gniotek na mapie Katowic

Las Gniotekremiza leśna[1] o charakterze węzła o powierzchni 159,5 ha w Katowicach w dzielnicy Podlesie i w Mikołowie, przy granicy z Tychami[2].

Bielawka w lesie Gniotek

Las Gniotek stanowi łącznik pomiędzy kompleksami Lasów Murckowskich, Lasów Pszczyńskich i Lasów Panewnickich[1]. Znajdziemy w nim głównie siedliska borowe i wilgotne z młodym drzewostanem, w którym dominują sosna zwyczajna i brzoza brodawkowata[3]. Na terenie Lasu Gniotek występuje kilka rzadkich i chronionych gatunków roślin. Jest to także ostoja zwierzyny płowej i wielu gatunków ptaków leśnych[1]. Na północnym przedpolu lasu leżą kompleksy gruntów ornych[3]. W ramach ESOCh planowane było utworzenie na tym obszarze użytku ekologicznego[4].

Przez las płyną potok Mąkołowiec oraz Bielawka. Przebiega przezeń Szlak Historii Górnictwa Górnośląskiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Urząd Miasta Katowice: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, Cz. 1, Uwarunkowania zagospodarowania przestrzennego (pol.). www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 2011-02-16].
  2. a b Geoportal Śląski. [dostęp 2017-01-15].
  3. a b Urząd Miasta Katowice: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego: Prognoza oddziaływania na środowisko (pol.). www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 2011-02-16].
  4. Ekologiczny system Obszarów Chronionych (ESOCh) (pol.). www.katowice.eu. [dostęp 2011-02-16].