Leopold I Sławny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leopold I Sławny
Ilustracja
książę Austrii
(razem z Fryderykiem III)
Okres

od 1308
do 1326

Poprzednik

Albrecht I

Następca

Fryderyk III Piękny

Dane biograficzne
Dynastia

Habsburgowie

Data i miejsce urodzenia

4 sierpnia 1290
Wiedeń

Data i miejsce śmierci

28 lutego 1326
Strasburg

Ojciec

Albrecht I Habsburg

Matka

Elżbieta Tyrolska

Żona

Katarzyna

Dzieci

Katarzyna,
Agnieszka

Leopold I Sławny (niem.: Leopold I.; ur. 4 sierpnia 1290, zm. 28 lutego 1326) – książę z dynastii Habsburgów.

Leopold był synem króla niemieckiego Albrechta I Habsburga i Elżbiety Tyrolskiej. Podobnie jak jego brat Fryderyk III Piękny otrzymał imię nawiązujące do dynastii Babenbergów, która rządziła Austrią przed Habsburgami.

Po śmierci ojca (1308) i matki (1313) stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli dynastii. Dążył do zdemaskowania zabójcy ojca i do zbliżenia z Luksemburgami. Uczestniczył we włoskiej wyprawie cesarza Henryka VII.

Po śmierci cesarza starał się, by tron niemiecki objął jego brat Fryderyk Piękny. Podczas elekcji 19-20 października 1314 wybrano na króla niemieckiego Ludwika Bawarskiego i Fryderyka Pięknego. Pomiędzy pretendentami doszło do wojny. Ludwika Bawarskiego poparli Szwajcarzy, którzy pokonali wojska habsburskie w bitwie pod Morgarten w 1315. Leopold spóźnił się na pole rozstrzygającej bitwy pod Müldorf (1322). Fryderyk Piękny przegrał bitwę i wraz z młodszym bratem Henrykiem dostał się do niewoli Ludwika Bawarskiego. Leopold starał się o uwolnienie braci. Prowadził także rozmowy z kurią papieską i dworem francuskim o francuskiej kandydaturze na tron niemiecki. Przy okazji Leopold chciał uzyskać dla siebie urząd wikariusza Rzeszy. Wkrótce po pojednaniu Ludwika Bawarskiego z Fryderykiem Pięknym Leopold zmarł prawdopodobnie z powodu choroby serca.

Leopold w 1315 roku poślubił Katarzynę, córkę hrabiego Sabaudii Amadeusza V. Z tego małżeństwa pochodziły dwie córki:

  • Katarzyna (zm. 28 października 1349) – żona pikardyjskiego szlachcica Enguerranda VI, a następnie hrabiego Konrada von Hardegg
  • Agnieszka – żona księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]