Przejdź do zawartości

Leopold V Babenberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Leopold V Babenberg
Ilustracja
ilustracja herbu
książę Austrii
Okres

od 1177
do 31 grudnia 1194

Dane biograficzne
Dynastia

Babenbergowie

Data urodzenia

1157

Data i miejsce śmierci

31 grudnia 1194
Graz

Ojciec

Henryk Jasomirgott

Matka

Teodora Komnena

Żona

Helena Węgierska

Dzieci

Fryderyk I,
Leopold VI Sławny

Leopold V zwany der Tugendhafte czyli pełen cnót (ur. 1157; zm. 31 grudnia 1194 w Grazu) – książę Austrii (1177–1194) i Styrii (1192–1194).

Leopold V był synem Henryka II Jasomirgotta i Teodory Komneny, bratanicy cesarza bizantyjskiego Manuela I. W 1177 poślubił Helenę (1158–1199), córkę króla węgierskiego Gejzy II i miał z nią dwóch synów Fryderyka I i Leopolda VI Sławnego.

Księżna Helena, żona Leopolda V

17 sierpnia 1186 w układzie z Georgenberg zapewnił sobie dziedziczenie Styrii i centralnej części Górnej Austrii, które zostały połączone z jego posiadłościami w 1192.

Mincerzem Leopolda V był Salomon z Wiednia, pierwszy znany z imienia Żyd osiadły w Austrii[1].

Leopold wziął udział w III wyprawie krzyżowej. Po zdobyciu Akki 12 lipca 1191 doszło do konfliktu z królem Anglii Ryszardem Lwie Serce. Książę jako dowódca armii niemieckiej uważał się za równego królom Anglii i Francji. Zatknął swój sztandar na murach miasta obok sztandaru króla Ryszarda. Anglicy szybko go usunęli zrzucając do fosy. Niektórzy nawet go podeptali. Leopold V wpadł w gniew i całą noc w namiocie przeżywał doznaną zniewagę. Kilka dni później wyruszył w drogę powrotną do Austrii.

Wkrótce ponownie dane mu było spotkać się z angielskim królem. W 1192 Ryszard Lwie Serce wyruszył z Palestyny do Anglii. 20 grudnia 1192 w mieście Gianna nad Dunajem, na przedmieściach Wiednia, wysłał giermka po żywność. Wysłaniec założył za pas rękawice z wyhaftowanym herbem Anglii – złotym leopardem. Został zatrzymany przez miejskich strażników, którzy zmusili go do wskazania miejsca pobytu Ryszarda. Król Anglii widząc przewagę oświadczył, że podda się tylko księciu Leopoldowi, który wkrótce przybył i odebrał od Ryszarda miecz. Angielski monarcha został uwięziony w Dürnstein, a następnie w Ochsenfurt. W tym drugim miejscu został przekazany w ręce cesarza Henryka VI. Ryszard musiał zapłacić za swoje uwolnienie okup i 2 lutego 1194 złożyć Henrykowi VI hołd w Moguncji. W ceremonii hołdu uczestniczył Leopold V. Za uwięzienie Ryszarda Lwie Serce Leopold V został obłożony przez papieża klątwą.

Książę zmarł w wyniku wypadku. Bawiąc się w oblężenie zamku zbudowanego ze śniegu, spadł z konia i złamał nogę. Źle leczona rana wywołała gangrenę. Nie pomogła amputacja i książę zmarł. Jego syn Leopold VI Sławny chcąc pochować ojca w poświęconej ziemi musiał odesłać angielskich zakładników i zrezygnować z reszty okupu.

Cesarz Henryk VI wręcza Leopoldowi V nowy sztandar w barwach czerwono-biało-czerwonych

Powstanie flagi austriackiej[edytuj | edytuj kod]

Podczas oblężenia Akki biała zbroja Leopolda stała się czerwona od krwi. Gdy książę zdjął swój szeroki pas rycerski pojawiła się na czerwonym tle biała smuga. Ponieważ Leopold stracił w bitwie swój sztandar, cesarz Henryk VI przyznał mu prawo używania nowej chorągwi o barwach czerwono-biało-czerwonych. W tej sposób powstała flaga austriacka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Shlomo Spitzer, Austria, [w:] Medieval Jewish Civilization: An Encyclopedia, red. Norman Roth, b. m. 2003, s. 60.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pernoud R., Ryszard Lwie Serce, Warszawa 1994.
  • Runcinam S., Dzieje wypraw krzyżowych, t. 3, Warszawa 1987.