Leslie Valiant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Leslie Gabriel Valiant
Ilustracja
Leslie Valiant w 2005 roku
Data urodzenia

28 marca 1949

Zawód, zajęcie

matematyk
informatyk

Narodowość

brytyjska

Alma Mater

University of Cambridge
Imperial College London
University of Warwick

Uczelnia

Harvard University

Leslie Gabriel Valiant (ur. 28 marca 1949) – brytyjski informatyk i teoretyk obliczeń.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczył się w King’s College, Imperial College London i University of Warwick, gdzie w 1974 roku otrzymał stopień naukowy Doctor of Philosophy. W 1982 roku zaczął uczyć na Uniwersytecie Harvarda, wcześniej uczył na Carnegie Mellon University, Uniwersytecie w Leeds i Uniwersytecie Edynburskim.

Valiant jest znany za swoją pracę w dziedzinie informatyki teoretycznej. Do teorii złożoności obliczeniowej wprowadził m.in. pojęcie #P-zupełności wyjaśniające dlaczego problemy wyliczania i niezawodności są kłopotliwe. Wprowadził również pojęcie algorytmów holograficznych. Jego wcześniejsze prace w teorii automatów zawierają algorytm do parsowania bezkontekstowego (rozszerzenie algorytmu CYK), który jest obecnie (na rok 2010) asymptotycznie najszybszym znanym. Pracuje także w neurologii obliczeniowej koncentrując się na rozumieniu uczenia się i pamięci.

Otrzymał Nagrodę Nevanlinny w 1986 roku, Nagrodę Knutha w 1997, nagrodę organizacji European Association for Theoretical Computer Science w 2008 oraz Nagrodę Turinga w 2010. Jest członkiem Royal Society, członkiem Association for the Advancement of Artificial Intelligence oraz członkiem amerykańskiej National Academy of Sciences.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]