Lindsey Stirling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lindsey Stirling
Ilustracja
Lindsey Stirling, 2012
Data i miejsce urodzenia 21 września 1986
Santa Ana, Kalifornia
Instrumenty skrzypce
Gatunki classical crossover[1]
Zawód skrzypaczka, wokalistka
Aktywność od 2009
Wytwórnie płytowe BridgeTone, Lindseystomp
Strona internetowa

Lindsey Stirling (ur. 21 września 1986 w Santa Ana[1]) – amerykańska skrzypaczka, wokalistka i tancerka. W 2010 roku uczestniczyła w piątej edycji America's Got Talent, gdzie dotarła do ćwierćfinału[2]. W 2012 roku ukazał się jej debiutancki album solowy - Lindsey Stirling, utrzymany w stylistyce classical crossover.

Biografia[edytuj]

Lindsey Stirling urodziła się w Santa Ana w stanie Kalifornia, spędziła jednak sporo swego dzieciństwa w Gilbert (Arizona) gdzie ukończyła Mesquite High School. Przeprowadziła się do Provo w stanie Utah, by uczęszczać do Uniwersytetu Brighama Younga, gdzie studiowała rekreację terapeutyczną. Jej następnym życiowym celem była posługa w misji LDS (Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich) w Nowym Jorku. Stirling wróciła do Provo w 2009 roku gdzie kontynuowała naukę na Uniwersytecie. Zamieszkiwała tam aż do grudnia 2012, kiedy to wyprowadziła się z powrotem do Arizony razem ze swoją rodziną. Obecnie jej miejsce zamieszkania to Los Angeles w stanie Kalifornia.

Już w wieku 5 lat, pod wpływem muzyki klasycznej granej przez ojca, Lindsey Stirling zapragnęła nauczyć się gry na skrzypcach. Przez 12 lat pobierała prywatne lekcje nauki gry muzyki poważnej. W wieku 16 lat dołączyła do zespołu rockowego Stomp On Melvin, gdzie wraz z czwórką przyjaciół eksperymentowała z muzyką. Bazując na doświadczeniach zdobytych przez grę w zespole, artystka napisała swój pierwszy rockowy utwór na skrzypce, za którego wykonanie w 2005 roku otrzymała m.in. tytuł Arizona’s Jr. Miss oraz National Jr. Miss Pageant w kategorii talentów[3]. Rozpoczęła studia na Uniwersytecie Brighama Younga, gdzie spotkała studenta kinematografii Devina Grahama, z którym często współpracuje przy produkcji klipów filmowych[4].

Kariera[edytuj]

W 2010 roku, mając 24 lata, Lindsey Stirling została ćwierćfinalistką piątego sezonu amerykańskiego Mam Talent, gdzie została określona jako "hip-hopowa skrzypaczka". Jej występy zostały określone przez jurorów jako "elektryzujące", zdobyła również uznanie widowni[5]. Postanowiła kontynuować styl działania oraz promowania się w Internecie. W 2012 roku w wywiadzie zauważyła: "Wiele ludzi mówi mi, że droga, którą idę oraz mój styl oraz muzyka... nie sprzedadzą się. Jedynym powodem, dla którego odnoszę sukces jest to, że pozostaję wierną sobie."[6]

Wkrótce po jej występie w amerykańskim Mam Talent, skontaktował się z nią operator kamery Devin Graham z nadzieją na nagranie wspólnie filmu, który zamieszczony miał być na popularnym serwisie YouTube. Zgodzili się aby nagrać teledysk do piosenki "Spontaneous Me". Praca nad teledyskiem zakończyła się 9 maja 2011 roku. Wideo znacznie zwiększyło popularność Lindsey, co sprawiło, że artystka zaczęła umieszczać na swoim kanale teledyski w regularnych odstępach czasu. Graham nakręcił większość z nich. Jej kanał na YouTube zatytułowany Lindseystomp, który założyla w 2007 roku, zyskał nazwę po pierwszym zespole, którego była członkinią (Stomp on Melvin). To na tym właśnie kanale Lindsey Stirling publikuje swoje teledyski. Od 2011 roku do 2013 kanał gwałtownie zyskał na popularności - ponad 550 milionów wyświetleń oraz cztery i pół miliona subskrybentów. Artystka stworzyła również drugi kanał na YouTube nazwany jako "LindseyTime" (wrzesień 2012) na którym zamieszcza filmy związane z jej życiem, treściami zza kulis itp.

Stirling stara się eksperymentować łącząc granie na skrzypcach razem z gatunkami muzycznymi takimi jak hip-hop oraz dubstep[7]. Współpracowała również z innymi muzykami oraz orkiestrą Salt Lake Pops. Jej debiutancki album został wydany 18 września 2012, łącząc się z rozpoczęciem północnoamerykańskiej trasy koncertowej.

Stirling zakończyła swoją pierwszą trasę po Stanach Zjednoczonych 26 listopada 2012 roku. Zapowiedziała jej drugie tournée, zwane również "testowym tournée" po Europie 3 grudnia 2013 roku, które rozpoczęło się w styczniu 2013 roku. Jej trasa objęła 55 miast w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych kończąc się w Arizonie 5 kwietnia 2013 roku. 25 lutego 2013 Stirling ogłosiła oficjalną trasę po Europie rozpoczynająca się w Rosji 22 maja 2013 i kończącą w Norrkoping (Szwecja) 29 czerwca. Trasa objęła w sumie 26 europejskich miast. Od maja do lipca 2014 roku trwać będzie tournée Stirling po Ameryce.

W grudniu 2012 ogłoszono, że piosenka zamieszczona na YouTube przez Lindsey Stirling pt. "Crystallize" została ósmym najczęściej oglądanym teledyskiem z ponad 80 milionami odsłon[8]. W 2013 roku została wyróżniona przez kościół LDS w kampanii "Jestem Mormonem". Zwierzyła się w niej otwarcie z tego, że wiara pomogła jej w walce z anoreksją w szkole średniej i na studiach[9][10].

W dniu 22 kwietnia 2013 roku, ogłoszono, że menadżer wokalistki o pseudonimie Lady Gaga (Troy Carter) podpisał kontrakt z Lindsey Stirling będąc pod wrażeniem wzrostu jej popularności w mediach. Lindsey, która wcześniej odmawiała współpracy z innymi firmami menadżerskimi wyjaśniła: "Atom Factory jest na bieżąco z najnowszymi trendami, próbuje nowych rzeczy przez cały czas - to sprawia, że twórczo odżyłam w momencie gdy spotkałam ich na swojej drodze"[11].

21 czerwca 2013 roku Lindsey Stirling otrzymała swoją pierwszą złotą płytę za album "Lindsey Stirling", w Niemczech. Już w następnym miesiącu otrzymała tą samą gratyfikację w Szwajcarii i Austrii. 2 sierpnia 2013 roku Billboard ogłosił, że album studyjny Lindsey Stirling sprzedał się w nakładzie 158 000 egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych oraz, że jest to druga najlepiej się sprzedająca artystka gatunku Classical Crossover w 2013 roku zaraz za albumem klasyka gatunku Andrea Bocelli[12].

W lipcu 2013 roku dołączyła do Nathan Pacheco, Orkiestry Temple Square w Mormon Tabernacle Choir. Zagrała również w Utah na dorocznym Dniu Pioniera. Stirling zapowiedziała również swoją pierwszą trasę koncertową w Australii, Południowej Korei oraz Japonii. Kanał na YouTube Lindsey osiągnął trzy miliony subskrybentów 31 sierpnia 2013 roku. 4 września 2013 po prawie rocznym tournée zakończyła swoją trasę koncertową ostatnim występem w Londynie. 12 września wystąpiła na gali charytatywnej Dreamball 2013 w Ritz Carlton w Berlinie. 29 września 2013 roku, Lindsey Stirling ogłosiła na swojej oficjalnej stronie, że zaczyna tworzyć swój drugi album[13]. 7 października, Stirling ogłosiła, że jej album studyjny będzie ponownie wydany w ekskluzywnej wersji Deluxe, gdzie dołączone będą nowo nagrane wersje oraz remixy jej najpopularniejszych piosenek jakimi są "Crystallize", "Elements" oraz "Transcendence". 3 listopada 2013 roku, Lindsey Stirling oraz grupa Pentatonix otrzymała za swój cover piosenki "Radioactive" Muzyczną Nagrodę YouTube w kategorii "Odpowiedź roku". 27 marca 2014 roku została laureatką prestiżowej nagrody muzycznej Echo Award 2014 w kategorii crossover[14].

4 marca 2014 Lindsey Stirling ogłosiła daty swojego nowego tournée po Europie. Trasa koncertowa ma obejmować również Polskę. 13 października artystka zagra na Warszawskim Torwarze. Trasa obejmować będzie również Finlandię, Szwecję, Norwegię, Danię, Niemcy, Luxemburg, Czechy, Austrię, Szwajcarię, Francję, Belgię, Holandię, Wielką Brytanię oraz Irlandię. Rozpocznie się ona 4 października w Helsinkach i zakończy 8 listopada w Dublinie[15].

Taniec[edytuj]

Od najmłodszych lat Lindsey Stirling fascynowała się tańcem. Jej pragnieniem było pobierać lekcje tańca i gry na skrzypcach w tym samym czasie. Podczas wywiadu dla NewMediaRockstars powiedziała: "Odkąd byłam dzieckiem zawsze chciałam tańczyć. Moi rodzice powiedzieli jednak, że muszę wybrać pomiędzy skrzypcami i tańcem ponieważ na oba nie mogliśmy sobie pozwolić. Wybrałam skrzypce. Moim zdaniem te dwie rzeczy się dopełniają - jest to zabawne ponieważ to jest to co zawsze chciałam robić."[16].

W ten sposób właśnie zadziwiła jurorów amerykańskiego Mam Talent. Oprócz jej zdolności w mieszaniu gatunków jakimi są hip-hop i muzyka klasyczna, Lindsey tańczyła podczas gry na skrzypcach. Tańczy również podczas jej koncertów oraz jest to wyraźnie widoczne na teledyskach. Wyjaśniła to podczas czatu ze swoimi fanami: "To jest nienaturalne by tańczyć podczas gry na skrzypcach więc musiałam dużo ćwiczyć. Teraz jest to częścią mojej naturalnej ekspresji i przychodzi mi to niezwykle naturalnie. Muszę znać perfekcyjnie piosenkę, którą gram zanim zacznę się poruszać. Kiedy już znam piosenkę bardzo dobrze mogę się świetnie bawić, tańcząc podczas jej wykonywania." Taniec miał wpływ nie tylko na jej występy, ale również na to jaką muzykę wykonuje: "Kocham muzykę taneczną, więc napisałam piosenki takie jak "Transcendence" , "Electric Daisy violin" oraz "Spontaneous Me"."[17] W październiku 2013, Lindsey Stirling ogłosiła, że zostanie jedną z uczestniczek popularnego programu sieciowego "Dance Showdown".

Działalność charytatywna[edytuj]

1 października 2013 roku Lindsey Stirling podjęła współpracę z organizacją non-profit Atlanta Music Project, która miała na celu pomoc dzieciom nie mającym szans na promowanie ich muzyki. Misją Atlanta Music Project było "inspirowanie zmian społecznych poprzez zapewnienie młodzieży możliwości uczenia się i wykonywania muzyki w orkiestrach i chórach". Specjalnie w tym celu Lindsey Stirling udostępniła do sprzedaży dwie koszulki z limitowanej edycji "Lindsey Stirling/The Power of Music". Pieniądze zebrane na sprzedaży tychże koszulek zostały przekazane organizacji. Zapewniły szkolenia muzyczne dla pięćdziesięciorga dzieci[18].

Lindsey w Polsce[edytuj]

Lindsey trzykrotnie gościła w Polsce. Pierwszy raz pojawiła się 22 września 2013 i udzieliła wywiadu dla Dzień Dobry TVN. Drugi raz pojawiła się 8 grudnia 2013 uświetniając galę Zwykły Bohater swoimi trzema występami, w tym jako trio z Natalią Kukulską oraz Piotrem Cugowskim.

Rankiem podobnie jak podczas pierwszej wizyty, udzieliła wywiadu w Dzień Dobry TVN w gronie braci Cugowskich i Natalii Kukulskiej. Podczas gali wykonali oni piosenkę Heal The World Michaela Jacksona. Lindsey Stirling powiedziała w wywiadzie dla telewizji TVN, że planuje jeszcze powrócić do Polski i dać koncert[19]. Obiecała to również swoim polskim fanom podczas spotkania z nimi. Powiedziała również, że polscy fani są jednymi z tych, którzy dają jej najwięcej wsparcia w tym, co robi.

Trzecia wizyta Lindsey Stirling w Polsce to 12-14 października 2014, gdzie jej kulminacyjnym punktem był występ na Warszawskiej Hali Widowiskowej Torwar 13 października 2014 roku. Był to pierwszy występ artystki w naszym kraju, który zakończył się ogromnym sukcesem. Torwar wypełniło 3200 fanów z Polski, a sama artystka przyznała, że jej marzeniem zawsze był występ w Polsce.

29 stycznia 2014 Lindsey Stirling została wyróżniona w Polsce przez ZPAV złotą płytą sprzedając swój debiutancki album pt. "Lindsey Stirling" w nakładzie 10 tys. egzemplarzy.

Dyskografia[edytuj]

Albumy[edytuj]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
UK
[20]
USA
[21]
CAN
[21]
BEL (FL)
[22]
BEL (WA)
[23]
CHE
[24]
AUT
[25]
FRA
[26]
GER
[27]
POL
[28]
Lindsey Stirling
 • Data: 18 września 2012
 • Wydawca: BridgeTone
113 23 121 123 5 1 17 4 10
Shatter Me
 • Data: 29 kwietnia 2014
 • Wydawca: Lindseystomp
95 2 5 93 74 3 3 35 4 12
 • USA: 214 tys.+[34]
 • GER: złota płyta[29]
 • AUT: złota płyta[30]
Brave Enough
 • Data: 19 sierpnia 2016
 • Wydawca: Lindseystomp
100 5 7 39 36 3 5 9 4 22
"—" album nie był notowany.

Single[edytuj]

Tytuł Rok Pozycja na liście Certyfikat
AUT
[36]
FRA
[37]
GER
[27]
CHE
[38]
"Celtic Carol"[39] 2011
"Good Feeling"[40] 2012
"We Found Love"[41]
"Come With Us" (Lindsey Stirling feat. Can't Stop Won't Stop)[42]
"A Thousand Years" (Kurt Schneider, Aimee Proal & Lindsey Stirling)[43]
"Starships" (Megan Nicole & Lindsey Stirling)[44]
"Assassin's Creed Theme"[45]
"Phantom of the Opera Medley"[46]
"Crystallize" 28 184 39 37
 • USA: złota płyta[33]
"Star Wars Medley" (Lindsey Stirling & Peter Hollens)[47] 2013
"1 Original, ONE Cover" (Tyler Ward & Lindsey Stirling)[48]
"Living Room Sessions" (Tyler Ward, Chester See & Lindsey Stirling)[49]
"Pokemon Theme" (Lindsey Stirling & Kurt Hugo Schneider)[50]
"My Immortal"[51]
"Halo Theme Song" (William Joseph & Lindsey Stirling)[52]
"Shatter Me" (Lindsey Stirling feat. Lzzy Hale)[53] 2014 59
"Take Flight" 74
"Les Misérables Medley"[54] 2015
"—" singel nie był notowany.

Single z gościnnym udziałem[edytuj]

Tytuł Rok Pozycja na liście Certyfikat
FRA
[37]
CAN
[55]
"Mama Economy (The Economy Explained)" (Tay Zonday feat. Lindsey Stirling)[56] 2011
"By No Means" (Eppic feat. Lindsey Stirling)[57]
"Grenade" (Nathaniel Drew & Salt Lake Pops Orchestra feat. Alex Boyé & Lindsey Stirling)[58] 2012
"Grenade" (Nathaniel Drew & Salt Lake Pops Orchestra feat. Lindsey Stirling)[59]
"Mission Impossible" (The Piano Guys feat. Lindsey Stirling)[60] 2013
"Thousand Years" (Peter Hollens & Evynne Hollens feat. Lindsey Stirling)[61]
"Game of Thrones" (Peter Hollens feat. Lindsey Stirling)[62] 2014
"Radioactive" (Pentatonix feat. Lindsey Stirling)[63]
 • USA: złota płyta[33]
"Beautiful Times" (Owl City feat. Lindsey Stirling)[64]
"Skyrim (Main Theme)" (Peter Hollens & Lindsey Stirling)[65]
"Fields of Gold" (Peter Hollens feat. Tyler Ward & Lindsey Stirling)[66] 2015
"The Show Must Go On" (Céline Dion feat. Lindsey Stirling)[67] 2016 23 89
"—" singel nie był notowany.

Przypisy

 1. a b Matt Collar: Lindsey Stirling Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-05-01].
 2. America's Got Talent' Reveals the Top 48 Contestants Competing Live in Hollywood (ang.). nbc.com. [dostęp 2012-05-13].
 3. About the Artist (ang.). lindseystirlingviolin.com. [dostęp 2012-05-13].
 4. Transcendence – Lindsey Stirling – Behind the Video (ang.). youtube.com, 2011-08-01. [dostęp 2012-05-13].
 5. Lindsey Stirling Small Screens Big Stages (ang.). www.independent.com, 2012-11-07. [dostęp 2012-11-07].
 6. Lindsey Stirling Blog: Back to Normal (ang.). www.lindseystirling.com, 2010-08-10. [dostęp 2012-09-04].
 7. Dubstep Violin: Lindsey Stirling's 'Crystalize' Experience (ang.). www.huffingtonpost.com, 2012-02-27. [dostęp 2012-02-27].
 8. Here are the top 10 most viewed new videos for 2012 on YouTube (ang.). http://www.neowin.net,+2012-12-12.+[dostęp 2013-10-15].
 9. I'm a Mormon Campaign: Hi I'm Lindsey (ang.). http://mormon.org,+2013-05-10.+[dostęp 2013-05-10].
 10. Hip-hop violinist Lindsey Stirling overcomes anorexia, critics to find happiness, success (ang.). http://www.deseretnews.com,+2013-04-18.+[dostęp 2013-05-30].
 11. Dubstep violinist Lindsey Stirling Inks Deal With Lady Gaga's Manager (ang.). http://www.billboard.com,+2013-04-22.+[dostęp 2013-04-22].
 12. Chart Moves: Guns N' Roses 'Hits' Longevity Milestone, 'Pitch Perfect' Still Selling Strong (ang.). www.billboard.com, 2013-08-02. [dostęp 2013-10-15].
 13. New Album Begins (ang.). http://www.lindseystirling.com/,+2013-09-29.+[dostęp 2013-09-29].
 14. http://www.hollywoodreporter.com/news/german-echo-music-awards-avicii-691798
 15. http://www.lindseystirling.com/
 16. Lindsey Stirling Competing On Danceons Dance Showdown Season 3 New Album Interview (ang.). http://www.newmediarockstars.com/,+2013-10-30.+[dostęp 2013-10-30].
 17. Lindsey Stirling Reddit Chat (ang.). http://www.reddit.com,+2013-11-16.+[dostęp 2013-11-16].
 18. Violinist Lindsey Stirling backs Power of Music fundraiser (ang.). http://www.deseretnews.com,+2013-10-03.+[dostęp 2013-10-03].
 19. http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/pani-paganini-lindsey-stirling,99711.html
 20. CHART: CLUK Update 10.05.2014 (wk18) (ang.). www.zobbel.de. [dostęp 2015-05-01].
  CHART: CLUK Update 8.06.2013 (wk22) (ang.). www.zobbel.de. [dostęp 2015-05-01].
 21. a b Lindsey Stirling Billboard Chart History (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2015-05-01].
 22. Lindsey Stirling Belgian Albums Chart FL (ang.). www.ultratop.be. [dostęp 2015-05-01].
 23. Lindsey Stirling Belgian Albums Chart WA (fr.). www.ultratop.be. [dostęp 2015-05-01].
 24. Lindsey Stirling Swiss Albums Chart (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2015-05-01].
 25. Lindsey Stirling Austrian Albums Chart (ang.). austriancharts.at. [dostęp 2015-05-01].
 26. Lindsey Stirling French Albums Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2015-05-01].
 27. a b Lindsey Stirling German Chart (niem.). www.officialcharts.de. [dostęp 2015-05-01].
 28. OLiS - sprzedaż w okresie 30.09.2013 - 06.10.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-05-01].
  OLiS - sprzedaż w okresie 05.05.2014 - 11.05.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-05-01].
  OLiS - sprzedaż w okresie 19.08.2016 - 25.08.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-09-04].
 29. a b Gold-/Platin-Datenbank (niem.). www.musikindustrie.de. [dostęp 2015-05-01].
 30. a b Gold-/Platin-Datenbank (niem.). www.ifpi.at. [dostęp 2015-05-01].
 31. Gold-/Platin-Datenbank (niem.). www.swisscharts.com. [dostęp 2015-05-01].
 32. ZPAV: złote płyty 2014 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-05-01].
 33. a b c RIAA: Lindsey Stirling (ang.). www.riaa.com. [dostęp 2015-05-01].
 34. Ed Christman: Music in 2014: Taylor Takes the Year, Republic Records on Top, Streaming to the Rescue (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2015-05-01].
 35. Keith Caulfield: Frank Ocean's 'Blonde' Bows at No. 1 on Billboard 200 With Third-Largest Debut of 2016 (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2016-09-04].
 36. Lindsey Stirling Austrian Singles Chart (ang.). austriancharts.at. [dostęp 2015-05-01].
 37. a b Lindsey Stirling French Singles Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2015-05-01].
 38. Lindsey Stirling Swiss Singles Chart (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2015-05-01].
 39. Celtic Carol- Lindsey Stirling - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 40. Good Feeling (Violin Remix) - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 41. We Found Love - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 42. Come With Us (feat. Can't Stop Won't Stop) - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 43. A Thousand Years - Single Kurt Schneider, Aimee Proal & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 44. Starships - Single Megan Nicole & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 45. Assassin's Creed Theme - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 46. Phantom of the Opera Medley - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 47. Star Wars Medley - Single Lindsey Stirling & Peter Hollens (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 48. 1 Original, ONE Cover - Single Tyler Ward & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 49. Living Room Sessions - Single Tyler Ward, Chester See & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 50. Pokemon Theme - Single Lindsey Stirling & Kurt Hugo Schneider (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 51. My Immortal - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 52. Halo Theme Song - Single William Joseph & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 53. Lindsey Stirling – Shatter Me (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-05-01].
 54. Les Misérables Medley - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 55. Celine Dion Billboard Chart History (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2016-08-25].
 56. Mama Economy (The Economy Explained) (feat. Lindsey Stirling) - Single Tay Zonday (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 57. By No Means (feat. Lindsey Stirling) - Single Eppic (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 58. Grenade (feat. Alex Boyé & Lindsey Stirling) - Single Nathaniel Drew & Salt Lake Pops Orchestra (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 59. Grenade (Instrumental Version) [feat. Lindsey Stirling - Single Nathaniel Drew & Salt Lake Pops Orchestra] (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 60. Mission Impossible (feat. Lindsey Stirling) - Single The Piano Guys (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 61. Thousand Years (feat. Lindsey Stirling) - Single Peter Hollens & Evynne Hollens (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 62. Game of Thrones (Main Title) [feat. Lindsey Stirling - Single Peter Hollens] (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 63. Radioactive - Single Pentatonix & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 64. Owl City Feat. Lindsey Stirling – Beautiful Times (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-05-01].
 65. Skyrim (Main Theme) - Single Peter Hollens & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 66. Fields of Gold (feat. Tyler Ward & Lindsey Stirling) - Single Peter Hollens (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 67. The Show Must Go On (feat. Lindsey Stirling) - Single Céline Dion (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2016-08-25].

Linki zewnętrzne[edytuj]