Lindsey Stirling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lindsey Stirling
Ilustracja
Lindsey Stirling (2015)
Data i miejsce urodzenia 21 września 1986
Santa Ana, Kalifornia
Instrumenty skrzypce
Gatunki classical crossover[1]
Zawód skrzypaczka, piosenkarka, tancerka
Aktywność od 2009
Wydawnictwo BridgeTone, Lindseystomp
Faksymile
Strona internetowa

Lindsey Stirling (ur. 21 września 1986 w Santa Ana[1]) – amerykańska skrzypaczka, piosenkarka, tancerka.

Stirling stara się eksperymentować, łącząc granie na skrzypcach razem z gatunkami muzycznymi, takimi jak hip-hop oraz dubstep[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Lindsey Stirling urodziła się w Santa Ana w stanie Kalifornia, spędziła jednak sporo swego dzieciństwa w Gilbert (Arizona) gdzie ukończyła Mesquite High School. Przeprowadziła się do Provo w stanie Utah, by uczęszczać do Uniwersytetu Brighama Younga, gdzie studiowała rekreację terapeutyczną. Jej następnym życiowym celem była posługa w misji LDS (Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich) w Nowym Jorku. W 2009 roku Stirling wróciła do Provo, gdzie kontynuowała naukę na Uniwersytecie. Zamieszkiwała tam aż do grudnia 2012 roku, kiedy to wyprowadziła się z powrotem do Arizony razem ze swoją rodziną. Obecnie mieszka w Los Angeles w stanie Kalifornia.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Już w wieku 6 lat, pod wpływem muzyki klasycznej granej przez ojca, Lindsey Stirling zapragnęła nauczyć się gry na skrzypcach. Przez 12 lat pobierała prywatne lekcje nauki gry muzyki poważnej. W wieku 16 lat dołączyła do zespołu rockowego Stomp On Melvin, gdzie wraz z czwórką przyjaciół eksperymentowała z muzyką. Bazując na doświadczeniach zdobytych przez grę w zespole, artystka napisała swój pierwszy rockowy utwór na skrzypce, za którego wykonanie w 2005 roku otrzymała m.in. tytuł Arizona’s Jr. Miss oraz National Jr. Miss Pageant w kategorii talentów[3]. Rozpoczęła studia na Uniwersytecie Brighama Younga, gdzie spotkała studenta kinematografii Devina Grahama, z którym często współpracuje przy produkcji klipów filmowych[4].

Od najmłodszych lat Lindsey Stirling fascynowała się tańcem. Jej pragnieniem było pobierać lekcje tańca i gry na skrzypcach w tym samym czasie. Podczas wywiadu dla NewMediaRockstars.com powiedziała: Odkąd byłam dzieckiem zawsze chciałam tańczyć. Moi rodzice powiedzieli jednak, że muszę wybrać pomiędzy skrzypcami i tańcem, ponieważ na oba nie mogliśmy sobie pozwolić. Wybrałam skrzypce. Moim zdaniem te dwie rzeczy się dopełniają. To jest to, co zawsze chciałam robić[5].

2010–2013: America’s Got Talent i Lindsey Stirling[edytuj | edytuj kod]

Lindsey Stirling, 2012

W 2010 roku wzięła udział w przesłuchaniach do piątej edycji programu America’s Got Talent, gdzie dotarła do ćwierćfinału[6]. Artystka została określona wówczas jako „hip-hopowa skrzypaczka”, a jej występy były opisywane przez jurorów jako „elektryzujące”[7]. Podczas jednego z czatów z fanami wyjaśniła, że „to jest nienaturalne by tańczyć podczas gry na skrzypcach, więc musiała dużo ćwiczyć”. Jak dodała: Teraz jest to częścią mojej naturalnej ekspresji i przychodzi mi to niezwykle naturalnie. Muszę znać perfekcyjnie piosenkę, którą gram zanim zacznę się poruszać. Kiedy już znam piosenkę bardzo dobrze mogę się świetnie bawić, tańcząc podczas jej wykonywania[8].

Po udziale w przesłuchaniach do programu America’s Got Talent postanowiła kontynuować styl działania oraz promowania się w Internecie. W 2012 roku w wywiadzie zauważyła: Wiele ludzi mówi mi, że droga, którą idę oraz mój styl oraz muzyka nie sprzedadzą się. Jedynym powodem, dla którego odnoszę sukces jest to, że pozostaję wierną sobie[9]. Wkrótce po występie w talent show skontaktował się z nią operator kamery Devin Graham. Mężczyzna zaproponował jej wspólne nagranie filmu, który miał zostać umieszczony w serwisie YouTube. Para nagrała teledysk do piosenki „Spontaneous Me”, który ukazał się w sieci w maju 2011 roku. Wideo znacznie zwiększyło popularność artystki, co sprawiło, że ta zaczęła umieszczać kolejne teledyski na swoim kanale o nazwie Lindseystomp. Kanał, który został założony w 2007 roku, zyskał nazwę po pierwszym zespole, którego Stirling była członkinią (Stomp on Melvin). Od 2011 roku do 2013 kanał gwałtownie zyskał na popularności: w tym okresie wszystkie filmy miały łącznie ponad 550 milionów wyświetleń, a sam kanał miał ok. 4,5 miliona subskrybentów. We wrześniu 2012 roku Stirling stworzyła drugi kanał na YouTube – LindseyTime, na którym zamieszcza filmy związane z jej życiem, treściami zza kulis itp. W tym czasie współpracowała też z innymi muzykami oraz orkiestrą Salt Lake Pops.

Jej debiutancki album, zatytułowany po prostu Lindsey Stirling, został wydany 18 września 2012 roku. Płyta została utrzymana w stylistyce classical crossover. W tym samym czasie artystka wyruszyła w północnoamerykańską trasę koncertową. Pod koniec listopada 2012 roku trasa zakończyła się, a Stirling zapowiedziała rozpoczęcie światowej części trasy. W grudniu 2012 ogłoszono, że teledysk do utworu „Crystallize” z repertuaru Stirling został ósmym najczęściej oglądanym teledyskiem w serwisie YouTube, zyskując ponad 80 milionów odsłon[10]. W styczniu 2013 roku Stirling rozpoczęła zapowiadaną wcześniej trasę koncertową, w ramach której odwiedziła łącznie 55 miast w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, kończąc w Arizonie w kwietniu 2013 roku. Pod koniec lutego ogłosiła nową, europejską trasę koncertową, trwającą od 22 maja do 29 czerwca 2013 roku.

W kwietniu 2013 roku Stirling podpisała kontrakt z agencją menedżerską Atom Factory Troya Cartera. Jak wyznała artystka w jednym z wywiadów, że „twórczo odżyła, gdy spotkała ich na swojej drodze”[11]. W lipcu dołączyła do Nathan Pacheco, Orkiestry Temple Square w Mormon Tabernacle Choir. Zagrała również w Utah na dorocznym Dniu Pioniera. W sierpniu amerykański magazyn Billboard ogłosił, że płyta pt. Lindsey Stirling została sprzedana w nakładzie 158 tys. egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych. Była to tym samym druga najlepiej się sprzedająca artystka gatunku classical crossover w 2013 roku, zaraz za albumem Andrei Bocelliego[12]. Artystka zapowiedziała również swoją pierwszą trasę koncertową w Australii, Korei Południowej oraz Japonii. We wrześniu wystąpiła na gali charytatywnej Dreamball 2013 w Ritz Carlton, a 3 listopada wraz z zespołem Pentatonix otrzymała Muzyczną Nagrodę YouTube w kategorii „Odpowiedź roku” (za cover piosenki „Radioactive”).

Od 2014: Shatter Me i Brave Enough[edytuj | edytuj kod]

Lindsey Stirling ze statuetką Echo Award, marzec 2014

29 września 2013 roku Lindsey Stirling ogłosiła na swojej oficjalnej stronie, że zaczyna pracę nad swoim drugim albumem[13]. W marcu 2014 roku artystka ogłosiła daty swojej nowej trasy koncertowej po Europie. 27 marca została laureatką prestiżowej nagrody muzycznej Echo Award 2014 w kategorii „Crossover”[14]. Pod koniec kwietnia ukazała się jej druga płyta studyjna zatytułowana Shatter Me. 13 października artystka zagrała koncert na warszawskim Torwarze[15]. W tym samym miesiącu wzięła udział w internetowym programie tanecznym Dance Showdown.

W sierpniu 2016 roku Lindsey Stirling wydała swój trzeci album studyjny zatytułowany Brave Enough[16]. W tym samym czasie ukazała się rozszerzona wersja płyty, która została wzbogacona o cztery dodatkowe utwory: „Waltz”, „Afterglow”, „Powerlines” i „Forgotten Voyage”[17].

Jesienią 2017 roku brała udział w 25. edycji programu Dancing with the Stars, emitowanej w ABC, gdzie zajęła 2. miejsce. Jej partnerem tanecznym był Mark Ballas.

Działalność charytatywna[edytuj | edytuj kod]

1 października 2013 roku Lindsey Stirling podjęła współpracę z organizacją non-profit Atlanta Music Project, która miała na celu pomoc dzieciom niemającym szans na promowanie ich muzyki. Misją Atlanta Music Project było „inspirowanie zmian społecznych poprzez zapewnienie młodzieży możliwości uczenia się i wykonywania muzyki w orkiestrach i chórach”. Specjalnie w tym celu Lindsey Stirling udostępniła do sprzedaży dwie koszulki z limitowanej edycji „Lindsey Stirling/The Power of Music”. Pieniądze zebrane na sprzedaży tychże koszulek zostały przekazane organizacji. Zapewniły szkolenia muzyczne dla pięćdziesięciorga dzieci[18].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 2013 roku została wyróżniona przez kościół LDS w kampanii Jestem Mormonem. Zwierzyła się w niej otwarcie z tego, że wiara pomogła jej w walce z anoreksją w szkole średniej i na studiach[19][20].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
UK
[21]
USA
[22]
CAN
[22]
BEL (FL)
[23]
BEL (WA)
[24]
CHE
[25]
AUT
[26]
FRA
[27]
GER
[28]
POL
[29]
Lindsey Stirling
 • Data: 18 września 2012
 • Wydawca: BridgeTone
113 23 121 123 5 1 17 4 10
Shatter Me
 • Data: 29 kwietnia 2014
 • Wydawca: Lindseystomp
95 2 5 93 74 3 3 35 4 12
Brave Enough
 • Data: 19 sierpnia 2016
 • Wydawca: Lindseystomp
100 5 7 39 36 3 5 9 4 22
Warmer in the Winter
 • Data:

Data: 20 października 2017

 • Wydawca:

Concord Records

- 1 52 150 - - 43 66 52 -
Artemis
 • Data wydania: 6 września 2019
 • Wydawca: BMG Rights Management (US) LLC
- 1 76 187 36 - 22 30 19 25
„–” album nie był notowany

Single[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Pozycja na liście Certyfikat
AUT
[37]
FRA
[38]
GER
[28]
CHE
[39]
„Celtic Carol”[40] 2011
„Good Feeling”[41] 2012
„We Found Love”[42]
„Come With Us” (Lindsey Stirling feat. Can’t Stop Won’t Stop)[43]
„A Thousand Years” (Kurt Schneider, Aimee Proal & Lindsey Stirling)[44]
„Starships” (Megan Nicole & Lindsey Stirling)[45]
„Assassin’s Creed Theme”[46]
„Phantom of the Opera Medley”[47]
„Crystallize” 28 184 39 37
„Star Wars Medley” (Lindsey Stirling & Peter Hollens)[48] 2013
„1 Original, ONE Cover” (Tyler Ward & Lindsey Stirling)[49]
„Living Room Sessions” (Tyler Ward, Chester See & Lindsey Stirling)[50]
„Pokemon Theme” (Lindsey Stirling & Kurt Hugo Schneider)[51]
„My Immortal”[52]
„Halo Theme Song” (William Joseph & Lindsey Stirling)[53]
„Shatter Me” (Lindsey Stirling feat. Lzzy Hale)[54] 2014 59
„Take Flight” 74
"Master of Tides" - - - -
„Les Misérables Medley”[55] 2015
"The Arena" 2016 - - - -
"Prism" - - - -
"Underground" 2019 - - - -
"The Upside" - - - -
"Artemis" - - - -
„–” singel nie był notowany.

Single z gościnnym udziałem[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Pozycja na liście Certyfikat
FRA
[38]
CAN
[56]
„Mama Economy (The Economy Explained)” (Tay Zonday feat. Lindsey Stirling)[57] 2011
„By No Means” (Eppic feat. Lindsey Stirling)[58]
„Grenade” (Nathaniel Drew & Salt Lake Pops Orchestra feat. Alex Boyé & Lindsey Stirling)[59] 2012
„Grenade” (Nathaniel Drew & Salt Lake Pops Orchestra feat. Lindsey Stirling)[60]
„Mission Impossible” (The Piano Guys feat. Lindsey Stirling)[61] 2013
„Thousand Years” (Peter Hollens & Evynne Hollens feat. Lindsey Stirling)[62]
„Game of Thrones” (Peter Hollens feat. Lindsey Stirling)[63] 2014
„Radioactive” (Pentatonix feat. Lindsey Stirling)[64]
„Beautiful Times” (Owl City feat. Lindsey Stirling)[65]
„Skyrim (Main Theme)” (Peter Hollens & Lindsey Stirling)[66]
„Fields of Gold” (Peter Hollens feat. Tyler Ward & Lindsey Stirling)[67] 2015
„The Show Must Go On” (Céline Dion feat. Lindsey Stirling)[68] 2016 23 89
„–” singel nie był notowany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Matt Collar: Lindsey Stirling Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-05-01].
 2. Dubstep Violin: Lindsey Stirling's 'Crystalize' Experience (ang.). www.huffingtonpost.com, 2012-02-27. [dostęp 2012-02-27].
 3. About the Artist (ang.). lindseystirlingviolin.com. [dostęp 2012-05-13].
 4. Transcendence – Lindsey Stirling – Behind the Video (ang.). youtube.com, 2011-08-01. [dostęp 2012-05-13].
 5. Lindsey Stirling Competing On Danceons Dance Showdown Season 3 New Album Interview (ang.). newmediarockstars.com, 2013-10-30. [dostęp 2013-10-30].
 6. America's Got Talent' Reveals the Top 48 Contestants Competing Live in Hollywood (ang.). nbc.com. [dostęp 2012-05-13].
 7. Lindsey Stirling Small Screens Big Stages (ang.). www.independent.com, 2012-11-07. [dostęp 2012-11-07].
 8. Lindsey Stirling Reddit Chat (ang.). reddit.com, 2013-11-16. [dostęp 2013-11-16].
 9. Lindsey Stirling Blog: Back to Normal (ang.). www.lindseystirling.com, 2010-08-10. [dostęp 2012-09-04].
 10. Here are the top 10 most viewed new videos for 2012 on YouTube (ang.). neowin.net, 2012-12-12. [dostęp 2013-10-15].
 11. Dubstep violinist Lindsey Stirling Inks Deal With Lady Gaga's Manager (ang.). billboard.com, 2013-04-22. [dostęp 2013-04-22].
 12. Chart Moves: Guns N’ Roses 'Hits' Longevity Milestone, 'Pitch Perfect' Still Selling Strong (ang.). www.billboard.com, 2013-08-02. [dostęp 2013-10-15].
 13. New Album Begins (ang.). lindseystirling.com, 2013-09-29. [dostęp 2013-09-29].
 14. German Echo Music Awards: Avicii, Eminem, Depeche Mode Big Winners | Hollywood Reporter, www.hollywoodreporter.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 15. Pani Paganini - Lindsey Stirling - wideo Dzień Dobry TVN, dziendobry.tvn.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 16. Brave Enough – Lindsey Stirling (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2016-10-07].
 17. Brave Enough (Deluxe Edition) – Lindsey Stirling (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2016-10-07].
 18. Violinist Lindsey Stirling backs Power of Music fundraiser (ang.). deseretnews.com, 2013-10-03. [dostęp 2013-10-03].
 19. I'm a Mormon Campaign: Hi I'm Lindsey (ang.). mormon.org, 2013-05-10. [dostęp 2013-05-10].
 20. Hip-hop violinist Lindsey Stirling overcomes anorexia, critics to find happiness, success (ang.). deseretnews.com, 2013-04-18. [dostęp 2013-05-30].
 21. CHART: CLUK Update 10.05.2014 (wk18) (ang.). www.zobbel.de. [dostęp 2015-05-01].
  CHART: CLUK Update 8.06.2013 (wk22) (ang.). www.zobbel.de. [dostęp 2015-05-01].
 22. a b Lindsey Stirling Billboard Chart History (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2015-05-01].
 23. Lindsey Stirling Belgian Albums Chart FL (ang.). www.ultratop.be. [dostęp 2015-05-01].
 24. Lindsey Stirling Belgian Albums Chart WA (fr.). www.ultratop.be. [dostęp 2015-05-01].
 25. Lindsey Stirling Swiss Albums Chart (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2015-05-01].
 26. Lindsey Stirling Austrian Albums Chart (ang.). austriancharts.at. [dostęp 2015-05-01].
 27. Lindsey Stirling French Albums Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2015-05-01].
 28. a b Lindsey Stirling German Chart (niem.). www.officialcharts.de. [dostęp 2015-05-01].
 29. OLiS - sprzedaż w okresie 30.09.2013 - 06.10.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-05-01].
  OLiS - sprzedaż w okresie 05.05.2014 - 11.05.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-05-01].
  OLiS - sprzedaż w okresie 19.08.2016 - 25.08.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-09-04].
 30. a b Gold-/Platin-Datenbank (niem.). www.musikindustrie.de. [dostęp 2015-05-01].
 31. a b Gold-/Platin-Datenbank (niem.). www.ifpi.at. [dostęp 2015-05-01].
 32. Gold-/Platin-Datenbank (niem.). www.swisscharts.com. [dostęp 2015-05-01].
 33. ZPAV: złote płyty 2014 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-05-01].
 34. a b c RIAA: Lindsey Stirling (ang.). www.riaa.com. [dostęp 2015-05-01].
 35. Ed Christman: Music in 2014: Taylor Takes the Year, Republic Records on Top, Streaming to the Rescue (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2015-05-01].
 36. Keith Caulfield: Frank Ocean’s 'Blonde' Bows at No. 1 on Billboard 200 With Third-Largest Debut of 2016 (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2016-09-04].
 37. Lindsey Stirling Austrian Singles Chart (ang.). austriancharts.at. [dostęp 2015-05-01].
 38. a b Lindsey Stirling French Singles Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2015-05-01].
 39. Lindsey Stirling Swiss Singles Chart (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2015-05-01].
 40. Celtic Carol- Lindsey Stirling - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 41. Good Feeling (Violin Remix) - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 42. We Found Love - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 43. Come With Us (feat. Can’t Stop Won’t Stop) - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 44. A Thousand Years - Single Kurt Schneider, Aimee Proal & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 45. Starships - Single Megan Nicole & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 46. Assassin’s Creed Theme - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 47. Phantom of the Opera Medley - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 48. Star Wars Medley - Single Lindsey Stirling & Peter Hollens (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 49. 1 Original, ONE Cover - Single Tyler Ward & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 50. Living Room Sessions - Single Tyler Ward, Chester See & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 51. Pokemon Theme - Single Lindsey Stirling & Kurt Hugo Schneider (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 52. My Immortal - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 53. Halo Theme Song - Single William Joseph & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 54. Lindsey Stirling – Shatter Me (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-05-01].
 55. Les Misérables Medley - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 56. Céline Dion Billboard Chart History (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2016-08-25].
 57. Mama Economy (The Economy Explained) (feat. Lindsey Stirling) - Single Tay Zonday (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 58. By No Means (feat. Lindsey Stirling) - Single Eppic (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 59. Grenade (feat. Alex Boyé & Lindsey Stirling) - Single Nathaniel Drew & Salt Lake Pops Orchestra (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 60. Grenade (Instrumental Version) [feat. Lindsey Stirling - Single Nathaniel Drew & Salt Lake Pops Orchestra] (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 61. Mission Impossible (feat. Lindsey Stirling) - Single The Piano Guys (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 62. Thousand Years (feat. Lindsey Stirling) - Single Peter Hollens & Evynne Hollens (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 63. Game of Thrones (Main Title) [feat. Lindsey Stirling - Single Peter Hollens] (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 64. Radioactive - Single Pentatonix & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 65. Owl City Feat. Lindsey Stirling – Beautiful Times (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-05-01].
 66. Skyrim (Main Theme) - Single Peter Hollens & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 67. Fields of Gold (feat. Tyler Ward & Lindsey Stirling) - Single Peter Hollens (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 68. The Show Must Go On (feat. Lindsey Stirling) - Single Céline Dion (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2016-08-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]