Lindsey Stirling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lindsey Stirling
Ilustracja
Lindsey Stirling (2015)
Data i miejsce urodzenia 21 września 1986
Santa Ana, Kalifornia
Instrumenty skrzypce
Gatunki classical crossover[1]
Zawód skrzypaczka, piosenkarka, tancerka
Aktywność od 2009
Wydawnictwo BridgeTone, Lindseystomp
Podpis Lindsey Stirling
Strona internetowa

Lindsey Stirling (ur. 21 września 1986 w Santa Ana[1]) – amerykańska skrzypaczka, piosenkarka, tancerka.

Stirling stara się eksperymentować, łącząc granie na skrzypcach razem z gatunkami muzycznymi, takimi jak hip-hop oraz dubstep[2].

Życiorys[edytuj]

Dzieciństwo i edukacja[edytuj]

Lindsey Stirling urodziła się w Santa Ana w stanie Kalifornia, spędziła jednak sporo swego dzieciństwa w Gilbert (Arizona) gdzie ukończyła Mesquite High School. Przeprowadziła się do Provo w stanie Utah, by uczęszczać do Uniwersytetu Brighama Younga, gdzie studiowała rekreację terapeutyczną. Jej następnym życiowym celem była posługa w misji LDS (Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich) w Nowym Jorku. W 2009 roku Stirling wróciła do Provo, gdzie kontynuowała naukę na Uniwersytecie. Zamieszkiwała tam aż do grudnia 2012 roku, kiedy to wyprowadziła się z powrotem do Arizony razem ze swoją rodziną. Obecnie mieszka w Los Angeles w stanie Kalifornia.

Kariera[edytuj]

Początki kariery[edytuj]

Już w wieku 6 lat, pod wpływem muzyki klasycznej granej przez ojca, Lindsey Stirling zapragnęła nauczyć się gry na skrzypcach. Przez 12 lat pobierała prywatne lekcje nauki gry muzyki poważnej. W wieku 16 lat dołączyła do zespołu rockowego Stomp On Melvin, gdzie wraz z czwórką przyjaciół eksperymentowała z muzyką. Bazując na doświadczeniach zdobytych przez grę w zespole, artystka napisała swój pierwszy rockowy utwór na skrzypce, za którego wykonanie w 2005 roku otrzymała m.in. tytuł Arizona’s Jr. Miss oraz National Jr. Miss Pageant w kategorii talentów[3]. Rozpoczęła studia na Uniwersytecie Brighama Younga, gdzie spotkała studenta kinematografii Devina Grahama, z którym często współpracuje przy produkcji klipów filmowych[4].

Od najmłodszych lat Lindsey Stirling fascynowała się tańcem. Jej pragnieniem było pobierać lekcje tańca i gry na skrzypcach w tym samym czasie. Podczas wywiadu dla NewMediaRockstars.com powiedziała: Odkąd byłam dzieckiem zawsze chciałam tańczyć. Moi rodzice powiedzieli jednak, że muszę wybrać pomiędzy skrzypcami i tańcem, ponieważ na oba nie mogliśmy sobie pozwolić. Wybrałam skrzypce. Moim zdaniem te dwie rzeczy się dopełniają. To jest to, co zawsze chciałam robić[5].

2010–2013: America’s Got Talent i Lindsey Stirling[edytuj]

Lindsey Stirling podczas występu w 2012 roku

W 2010 roku wzięła udział w przesłuchaniach do piątej edycji programu America’s Got Talent, gdzie dotarła do ćwierćfinału[6]. Artystka została określona wówczas jako „hip-hopowa skrzypaczka”, a jej występy były opisywane przez jurorów jako „elektryzujące”[7]. Podczas jednego z czatów z fanami wyjaśniła, że „to jest nienaturalne by tańczyć podczas gry na skrzypcach, więc musiała dużo ćwiczyć”. Jak dodała: Teraz jest to częścią mojej naturalnej ekspresji i przychodzi mi to niezwykle naturalnie. Muszę znać perfekcyjnie piosenkę, którą gram zanim zacznę się poruszać. Kiedy już znam piosenkę bardzo dobrze mogę się świetnie bawić, tańcząc podczas jej wykonywania[8].

Po udziale w przesłuchaniach do programu America’s Got Talent postanowiła kontynuować styl działania oraz promowania się w Internecie. W 2012 roku w wywiadzie zauważyła: Wiele ludzi mówi mi, że droga, którą idę oraz mój styl oraz muzyka nie sprzedadzą się. Jedynym powodem, dla którego odnoszę sukces jest to, że pozostaję wierną sobie[9]. Wkrótce po występie w talent show skontaktował się z nią operator kamery Devin Graham. Mężczyzna zaproponował jej wspólne nagranie filmu, który miał zostać umieszczony w serwisie YouTube. Para nagrała teledysk do piosenki „Spontaneous Me”, który ukazał się w sieci w maju 2011 roku. Wideo znacznie zwiększyło popularność artystki, co sprawiło, że ta zaczęła umieszczać kolejne teledyski na swoim kanale o nazwie Lindseystomp. Kanał, który został założony w 2007 roku, zyskał nazwę po pierwszym zespole, którego Stirling była członkinią (Stomp on Melvin). Od 2011 roku do 2013 kanał gwałtownie zyskał na popularności: w tym okresie wszystkie filmy miały łącznie ponad 550 milionów wyświetleń, a sam kanał miał ok. 4,5 miliona subskrybentów. We wrześniu 2012 roku Stirling stworzyła drugi kanał na YouTube – LindseyTime, na którym zamieszcza filmy związane z jej życiem, treściami zza kulis itp. W tym czasie współpracowała też z innymi muzykami oraz orkiestrą Salt Lake Pops.

Lindsey Stirling podczas prób do występu na konferencji LeWeb12 w Londynie, czerwiec 2012

Jej debiutancki album, zatytułowany po prostu Lindsey Stirling, został wydany 18 września 2012 roku. Płyta została utrzymana w stylistyce classical crossover. W tym samym czasie artystka wyruszyła w północnoamerykańską trasę koncertową. Pod koniec listopada 2012 roku trasa zakończyła się, a Stirling zapowiedziała rozpoczęcie światowej części trasy. W grudniu 2012 ogłoszono, że teledysk do utworu „Crystallize” z repertuaru Stirling został ósmym najczęściej oglądanym teledyskiem w serwisie YouTube, zyskując ponad 80 milionów odsłon[10]. W styczniu 2013 roku Stirling rozpoczęła, zapowiadaną wcześniej, trasę koncertową, w ramach której odwiedziła łącznie 55 miast w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, kończąc w Arizonie w kwietniu 2013 roku. Pod koniec lutego ogłosiła nową, europejską trasę koncertową, trwającą od 22 maja do 29 czerwca 2013 roku.

W kwietniu 2013 roku Stirling podpisała kontrakt z agencją menedżerską Atom Factory Troy’a Cartera. Jak wyznała artystka w jednym z wywiadów, że „twórczo odżyła, gdy spotkała ich na swojej drodze”[11]. W lipcu dołączyła do Nathan Pacheco, Orkiestry Temple Square w Mormon Tabernacle Choir. Zagrała również w Utah na dorocznym Dniu Pioniera. W sierpniu amerykański magazyn Billboard ogłosił, że płyta pt. Lindsey Stirling została sprzedana w nakładzie 158 tys. egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych. Była to tym samym druga najlepiej się sprzedająca artystka gatunku classical crossover w 2013 roku, zaraz za albumem Andrei Bocelliego[12]. Artystka zapowiedziała również swoją pierwszą trasę koncertową w Australii, Korei Południowej oraz Japonii. We wrześniu wystąpiła na gali charytatywnej Dreamball 2013 w Ritz Carlton, a 3 listopada wraz z zespołem Pentatonix otrzymała Muzyczną Nagrodę YouTube w kategorii „Odpowiedź roku” (za cover piosenki „Radioactive”).

Lindsey Stirling ze statuetką Echo Award w marcu 2014 roku

2014–2015: Shatter Me[edytuj]

29 września 2013 roku Lindsey Stirling ogłosiła na swojej oficjalnej stronie, że zaczyna pracę nad swoim drugim albumem[13]. W marcu 2014 roku artystka ogłosiła daty swojej nowej trasy koncertowej po Europie. 27 marca została laureatką prestiżowej nagrody muzycznej Echo Award 2014 w kategorii „Crossover”[14]. Pod koniec kwietnia ukazała się jej druga płyta studyjna zatytułowana Shatter Me. 13 października artystka zagrała koncert na warszawskim Torwarze[15]. W tym samym miesiącu wzięła udział w internetowym programie tanecznym Dance Showdown.

Od 2016: Brave Enough[edytuj]

W sierpniu 2016 roku Lindsey Stirling wydała swój trzeci album studyjny zatytułowany Brave Enough[16]. W tym samym czasie ukazała się rozszerzona wersja płyty, która została wzbogacona o cztery dodatkowe utwory: „Waltz”, „Afterglow”, „Powerlines” i „Forgotten Voyage”[17].

Działalność charytatywna[edytuj]

1 października 2013 roku Lindsey Stirling podjęła współpracę z organizacją non-profit Atlanta Music Project, która miała na celu pomoc dzieciom nie mającym szans na promowanie ich muzyki. Misją Atlanta Music Project było „inspirowanie zmian społecznych poprzez zapewnienie młodzieży możliwości uczenia się i wykonywania muzyki w orkiestrach i chórach”. Specjalnie w tym celu Lindsey Stirling udostępniła do sprzedaży dwie koszulki z limitowanej edycji „Lindsey Stirling/The Power of Music”. Pieniądze zebrane na sprzedaży tychże koszulek zostały przekazane organizacji. Zapewniły szkolenia muzyczne dla pięćdziesięciorga dzieci[18].

Życie prywatne[edytuj]

W 2013 roku została wyróżniona przez kościół LDS w kampanii Jestem Mormonem. Zwierzyła się w niej otwarcie z tego, że wiara pomogła jej w walce z anoreksją w szkole średniej i na studiach[19][20].

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
UK
[21]
USA
[22]
CAN
[22]
BEL (FL)
[23]
BEL (WA)
[24]
CHE
[25]
AUT
[26]
FRA
[27]
GER
[28]
POL
[29]
Lindsey Stirling
 • Data: 18 września 2012
 • Wydawca: BridgeTone
113 23 121 123 5 1 17 4 10
Shatter Me
 • Data: 29 kwietnia 2014
 • Wydawca: Lindseystomp
95 2 5 93 74 3 3 35 4 12
 • USA: 214 tys.+[35]
Brave Enough
 • Data: 19 sierpnia 2016
 • Wydawca: Lindseystomp
100 5 7 39 36 3 5 9 4 22
„–” album nie był notowany.

Single[edytuj]

Tytuł Rok Pozycja na liście Certyfikat
AUT
[37]
FRA
[38]
GER
[28]
CHE
[39]
„Celtic Carol”[40] 2011
„Good Feeling”[41] 2012
„We Found Love”[42]
„Come With Us” (Lindsey Stirling feat. Can’t Stop Won’t Stop)[43]
„A Thousand Years” (Kurt Schneider, Aimee Proal & Lindsey Stirling)[44]
„Starships” (Megan Nicole & Lindsey Stirling)[45]
„Assassin’s Creed Theme”[46]
„Phantom of the Opera Medley”[47]
„Crystallize” 28 184 39 37
„Star Wars Medley” (Lindsey Stirling & Peter Hollens)[48] 2013
„1 Original, ONE Cover” (Tyler Ward & Lindsey Stirling)[49]
„Living Room Sessions” (Tyler Ward, Chester See & Lindsey Stirling)[50]
„Pokemon Theme” (Lindsey Stirling & Kurt Hugo Schneider)[51]
„My Immortal”[52]
„Halo Theme Song” (William Joseph & Lindsey Stirling)[53]
„Shatter Me” (Lindsey Stirling feat. Lzzy Hale)[54] 2014 59
„Take Flight” 74
„Les Misérables Medley”[55] 2015
„–” singel nie był notowany.

Single z gościnnym udziałem[edytuj]

Tytuł Rok Pozycja na liście Certyfikat
FRA
[38]
CAN
[56]
„Mama Economy (The Economy Explained)” (Tay Zonday feat. Lindsey Stirling)[57] 2011
„By No Means” (Eppic feat. Lindsey Stirling)[58]
„Grenade” (Nathaniel Drew & Salt Lake Pops Orchestra feat. Alex Boyé & Lindsey Stirling)[59] 2012
„Grenade” (Nathaniel Drew & Salt Lake Pops Orchestra feat. Lindsey Stirling)[60]
„Mission Impossible” (The Piano Guys feat. Lindsey Stirling)[61] 2013
„Thousand Years” (Peter Hollens & Evynne Hollens feat. Lindsey Stirling)[62]
„Game of Thrones” (Peter Hollens feat. Lindsey Stirling)[63] 2014
„Radioactive” (Pentatonix feat. Lindsey Stirling)[64]
„Beautiful Times” (Owl City feat. Lindsey Stirling)[65]
„Skyrim (Main Theme)” (Peter Hollens & Lindsey Stirling)[66]
„Fields of Gold” (Peter Hollens feat. Tyler Ward & Lindsey Stirling)[67] 2015
„The Show Must Go On” (Céline Dion feat. Lindsey Stirling)[68] 2016 23 89
„–” singel nie był notowany.

Przypisy

 1. a b Matt Collar: Lindsey Stirling Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-05-01].
 2. Dubstep Violin: Lindsey Stirling's 'Crystalize' Experience (ang.). www.huffingtonpost.com, 2012-02-27. [dostęp 2012-02-27].
 3. About the Artist (ang.). lindseystirlingviolin.com. [dostęp 2012-05-13].
 4. Transcendence – Lindsey Stirling – Behind the Video (ang.). youtube.com, 2011-08-01. [dostęp 2012-05-13].
 5. Lindsey Stirling Competing On Danceons Dance Showdown Season 3 New Album Interview (ang.). http://www.newmediarockstars.com/,+2013-10-30.+[dostęp 2013-10-30].
 6. America's Got Talent' Reveals the Top 48 Contestants Competing Live in Hollywood (ang.). nbc.com. [dostęp 2012-05-13].
 7. Lindsey Stirling Small Screens Big Stages (ang.). www.independent.com, 2012-11-07. [dostęp 2012-11-07].
 8. Lindsey Stirling Reddit Chat (ang.). http://www.reddit.com,+2013-11-16.+[dostęp 2013-11-16].
 9. Lindsey Stirling Blog: Back to Normal (ang.). www.lindseystirling.com, 2010-08-10. [dostęp 2012-09-04].
 10. Here are the top 10 most viewed new videos for 2012 on YouTube (ang.). http://www.neowin.net,+2012-12-12.+[dostęp 2013-10-15].
 11. Dubstep violinist Lindsey Stirling Inks Deal With Lady Gaga's Manager (ang.). http://www.billboard.com,+2013-04-22.+[dostęp 2013-04-22].
 12. Chart Moves: Guns N' Roses 'Hits' Longevity Milestone, 'Pitch Perfect' Still Selling Strong (ang.). www.billboard.com, 2013-08-02. [dostęp 2013-10-15].
 13. New Album Begins (ang.). http://www.lindseystirling.com/,+2013-09-29.+[dostęp 2013-09-29].
 14. http://www.hollywoodreporter.com/news/german-echo-music-awards-avicii-691798
 15. http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/pani-paganini-lindsey-stirling,99711.html
 16. Brave Enough – Lindsey Stirling (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2016-10-07].
 17. Brave Enough (Deluxe Edition) – Lindsey Stirling (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2016-10-07].
 18. Violinist Lindsey Stirling backs Power of Music fundraiser (ang.). http://www.deseretnews.com,+2013-10-03.+[dostęp 2013-10-03].
 19. I'm a Mormon Campaign: Hi I'm Lindsey (ang.). http://mormon.org,+2013-05-10.+[dostęp 2013-05-10].
 20. Hip-hop violinist Lindsey Stirling overcomes anorexia, critics to find happiness, success (ang.). http://www.deseretnews.com,+2013-04-18.+[dostęp 2013-05-30].
 21. CHART: CLUK Update 10.05.2014 (wk18) (ang.). www.zobbel.de. [dostęp 2015-05-01].
  CHART: CLUK Update 8.06.2013 (wk22) (ang.). www.zobbel.de. [dostęp 2015-05-01].
 22. a b Lindsey Stirling Billboard Chart History (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2015-05-01].
 23. Lindsey Stirling Belgian Albums Chart FL (ang.). www.ultratop.be. [dostęp 2015-05-01].
 24. Lindsey Stirling Belgian Albums Chart WA (fr.). www.ultratop.be. [dostęp 2015-05-01].
 25. Lindsey Stirling Swiss Albums Chart (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2015-05-01].
 26. Lindsey Stirling Austrian Albums Chart (ang.). austriancharts.at. [dostęp 2015-05-01].
 27. Lindsey Stirling French Albums Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2015-05-01].
 28. a b Lindsey Stirling German Chart (niem.). www.officialcharts.de. [dostęp 2015-05-01].
 29. OLiS - sprzedaż w okresie 30.09.2013 - 06.10.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-05-01].
  OLiS - sprzedaż w okresie 05.05.2014 - 11.05.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-05-01].
  OLiS - sprzedaż w okresie 19.08.2016 - 25.08.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-09-04].
 30. a b Gold-/Platin-Datenbank (niem.). www.musikindustrie.de. [dostęp 2015-05-01].
 31. a b Gold-/Platin-Datenbank (niem.). www.ifpi.at. [dostęp 2015-05-01].
 32. Gold-/Platin-Datenbank (niem.). www.swisscharts.com. [dostęp 2015-05-01].
 33. ZPAV: złote płyty 2014 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-05-01].
 34. a b c RIAA: Lindsey Stirling (ang.). www.riaa.com. [dostęp 2015-05-01].
 35. Ed Christman: Music in 2014: Taylor Takes the Year, Republic Records on Top, Streaming to the Rescue (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2015-05-01].
 36. Keith Caulfield: Frank Ocean's 'Blonde' Bows at No. 1 on Billboard 200 With Third-Largest Debut of 2016 (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2016-09-04].
 37. Lindsey Stirling Austrian Singles Chart (ang.). austriancharts.at. [dostęp 2015-05-01].
 38. a b Lindsey Stirling French Singles Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2015-05-01].
 39. Lindsey Stirling Swiss Singles Chart (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2015-05-01].
 40. Celtic Carol- Lindsey Stirling - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 41. Good Feeling (Violin Remix) - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 42. We Found Love - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 43. Come With Us (feat. Can’t Stop Won’t Stop) - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 44. A Thousand Years - Single Kurt Schneider, Aimee Proal & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 45. Starships - Single Megan Nicole & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 46. Assassin’s Creed Theme - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 47. Phantom of the Opera Medley - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 48. Star Wars Medley - Single Lindsey Stirling & Peter Hollens (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 49. 1 Original, ONE Cover - Single Tyler Ward & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 50. Living Room Sessions - Single Tyler Ward, Chester See & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 51. Pokemon Theme - Single Lindsey Stirling & Kurt Hugo Schneider (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 52. My Immortal - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 53. Halo Theme Song - Single William Joseph & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 54. Lindsey Stirling – Shatter Me (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-05-01].
 55. Les Misérables Medley - Single Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 56. Celine Dion Billboard Chart History (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2016-08-25].
 57. Mama Economy (The Economy Explained) (feat. Lindsey Stirling) - Single Tay Zonday (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 58. By No Means (feat. Lindsey Stirling) - Single Eppic (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 59. Grenade (feat. Alex Boyé & Lindsey Stirling) - Single Nathaniel Drew & Salt Lake Pops Orchestra (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 60. Grenade (Instrumental Version) [feat. Lindsey Stirling - Single Nathaniel Drew & Salt Lake Pops Orchestra] (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 61. Mission Impossible (feat. Lindsey Stirling) - Single The Piano Guys (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 62. Thousand Years (feat. Lindsey Stirling) - Single Peter Hollens & Evynne Hollens (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 63. Game of Thrones (Main Title) [feat. Lindsey Stirling - Single Peter Hollens] (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 64. Radioactive - Single Pentatonix & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 65. Owl City Feat. Lindsey Stirling – Beautiful Times (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-05-01].
 66. Skyrim (Main Theme) - Single Peter Hollens & Lindsey Stirling (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 67. Fields of Gold (feat. Tyler Ward & Lindsey Stirling) - Single Peter Hollens (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2015-05-01].
 68. The Show Must Go On (feat. Lindsey Stirling) - Single Céline Dion (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2016-08-25].

Linki zewnętrzne[edytuj]