Lubelski Park Naukowo-Technologiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Położenie Felina na planie Lublina

Lubelski Park Naukowo-Technologicznypark technologiczny w Lublinie, z siedzibą na terenie Felina. Jest centrum naukowo-badawczym, będącym miejscem spotkań dla instytucji naukowych z przedsiębiorstwami. W projekt ten włączyły się wszystkie lubelskie uczelnie wyższe oraz samorządy miasta i województwa[1]. Celem są wspólne inwestycje w innowacyjne technologie. LPNT kreuje również nowe miejsca pracy na Lubelszczyźnie, tworząc warunki do prowadzenia działalności gospodarczej dzięki zarządzaniu infrastrukturą biurową i badawczą oraz świadczeniu pomocniczych usług doradczych, szkoleniowych i informacyjnych[2].

Budowa ruszyła w 2003 roku, z początkiem roku 2009 do użytku oddany został jeden, biurowo-laboratoryjny, budynek[3]. Do inwestycji 4,8 mln euro dołoży Unia Europejska z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Zakończenie budowy miało miejsce w roku 2012.

1 lutego 2009 do Parku wprowadziło się Laboratorium Badań Genetycznych[4], lubelskie przedsiębiorstwo, które w roku 2008 miało zamówienia na pięć tysięcy badań. Specjalizuje się w badaniach chromosomów ludzkich w niepowodzeniach rozrodu. Pracuje też nad wykrywaniem genetycznych uszkodzeń u dzieci i badaniem ich podatności na niektóre choroby genetyczne. W marcu 2009 do budynku LPNT wprowadziły się pierwsze przedsiębiorstwa, między innymi Lubelskie Centrum Konsultingu, organizujące szkolenia i konferencje oraz Centralne Laboratorium Aparaturowe Uniwersytetu Przyrodniczego. Politechnika Lubelska umieściła w budynku swoje placówki, takie jak laboratoria kierunku inżynierii biomedycznej, który uczelnia utworzyła razem z Uniwersytetem Medycznym. Przewidywano utworzenie Centrum Zaawansowanych Technologii[5].

Samorząd Lublina przygotowywał się do zacieśnienia współpracy z lubelskimi uczelniami, m.in. planowano ogłaszanie konkursów na prace magisterskie dotyczące problemów miasta. Ponadto samorząd przekazał uczelniom na własność dzierżawione przez nie nieruchomości miejskie. Udział miasta w działalności inkubatora technologicznego na Felinie ma konkretny cel – chodzi o nowe, odnawialne źródło energii dla Lublina, czyli budowę elektrowni geotermalnej[6].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]