Lubelski Park Naukowo-Technologiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Położenie dzielnicy Felin na planie Lublina

Lubelski Park Naukowo-Technologicznypark technologiczny w Lublinie, znajdujący się w dzielnicy Felin. Jest centrum naukowo-badawczym, będącym miejscem spotkań dla instytucji naukowych z przedsiębiorstwami. W projekt ten włączyły się wszystkie lubelskie uczelnie wyższe oraz samorządy miasta i województwa[1]. Celem są wspólne inwestycje w innowacyjne technologie. LPNT będzie kreował również nowe miejsca pracy na Lubelszczyźnie, tworząc warunki do prowadzenia działalności gospodarczej dzięki zarządzaniu infrastrukturą biurową i badawczą oraz świadczeniu pomocniczych usług doradczych, szkoleniowych i informacyjnych[2].

Budowa ruszyła w 2003 roku, z początkiem roku 2009 do użytku oddany został jeden, biurowo-laboratoryjny, budynek[3]. Do inwestycji 4,8 mln euro dołoży Unia Europejska z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Zakończenie budowy planuje się na rok 2012.

1 lutego 2009 r. do Parku wprowadziło się Laboratorium Badań Genetycznych[4], prywatna lubelska firma, która w roku 2008 miała zamówienia na pięć tysięcy badań. Specjalizuje się w badaniach chromosomów ludzkich w niepowodzeniach rozrodu. Pracuje też nad wykrywaniem genetycznych uszkodzeń u dzieci i badaniem ich podatności na niektóre choroby genetyczne. W marcu 2009 do budynku LPNT wprowadzą się pierwsze firmy, między innymi Lubelskie Centrum Konsultingu – prywatna firma organizująca szkolenia i konferencje oraz Centralne Laboratorium Aparaturowe Uniwersytetu Przyrodniczego. Politechnika Lubelska umieści w budynku swoje placówki, takie jak laboratoria kierunku inżynierii biomedycznej, który uczelnia utworzyła razem z Uniwersytetem Medycznym. Być może w nowym budynku będzie też Centrum Zaawansowanych Technologii[5].

Samorząd Lublina przygotowuje się do zacieśnienia współpracy z lubelskimi uczelniami, m.in. ma ogłaszać konkursy na prace magisterskie dotyczące problemów miasta. Ponadto przekaże uczelniom na własność obecnie dzierżawione przez nie nieruchomości miejskie. Udział miasta w działalności inkubatora technologicznego na Felinie ma konkretny cel – chodzi o nowe, odnawialne źródło energii dla Lublina, czyli budowę elektrowni geotermalnej[6].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]