Lucky Strike

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paczka papierosów Lucky Strike (dzisiejszy wygląd)

Lucky Strike – jedna z najstarszych marek wyrobów tytoniowych na świecie. Należą do koncernu British American Tobacco i są sprzedawane w ponad 80 krajach świata[1].

Tytoń[edytuj | edytuj kod]

Tytoń do produkcji Lucky Strike mieszany jest z trzech typów tytoniu:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lucky strike. It's toasted.

Receptura papierosów Lucky Strike została opracowana przez R. A. Pattersona w 1871 roku[1]. W 1916 r. British American Tobacco zaprezentowało gotową, zieloną paczkę papierosów. Jej barwę zmieniono w 1942 r. na białą (rzekomo z uwagi na to, iż barwnikiem była zieleń chromowa, zaś chrom był niezbędny dla produkcji wojennej). Logo marki opracował znany amerykański projektant przemysłowy Raymond Loewy (ten sam, który projektował logo m.in. Coca-Coli oraz Shella)[3].

Lucky Strike zdobyły ugruntowaną pozycję na rynku i popularność. Do palenia Lucky Strike’ów przyznał się m. in. gitarzysta Jimi Hendrix.

Były one także rozdawane amerykańskim żołnierzom w czasie II wojny światowej w ramach przydziału[4].

W 1917 r. dodano slogan „It’s Toasted”, który widnieje na paczkach do dziś. Kolejnym hasłem reklamowym było L.S./M.F.T (Lucky Strike Means Fine Tobacco). W latach 2000-2005 Lucky Strike było tytularnym sponsorem zespołu British American Racing w Formule 1. W 2013 roku koncern zmienił logo.

Warianty[edytuj | edytuj kod]

Na europejskim rynku dostępne są pomarańczowe Lucky Strike’i – Super Light.

W niektórych krajach Europy (np. Francja) są jeszcze dostępne Lucky Strike’i z czarnym tłem – convertibles które po ściśnięciu filtra zmienia smak palonego papierosa. W Polsce papierosy te są dostępne pod nazwą Click&Roll.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]