Przejdź do zawartości

Ludwik I Orleański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ludwik I Burbon-Orleański)
Ludwik I Orleański
Ilustracja
ilustracja herbu
podpis
książę Orleanu i Montpensier
Okres

od
do 4 lutego 1752

Dane biograficzne
Dynastia

Burbonowie

Data i miejsce urodzenia

4 sierpnia 1703
Wersal

Data i miejsce śmierci

4 lutego 1752
Paryż

Ojciec

Filip II Orleański

Matka

Franciszka Maria de Bourbon

Rodzeństwo

Adelajda

Żona

Augusta Maria Joanna

Dzieci

Ludwik Filip,
Ludwika Magdalena

Odznaczenia
Order Ducha Świętego (Francja) Order Złotego Runa (Hiszpania)

Ludwik I Orleański, zwany Pobożnym (Le Pieux) (ur. 4 sierpnia 1703 w Wersalu, zm. 4 lutego 1752 w Paryżu), pułkownik-generał królewskiej infanterii, wielki mistrz Połączonych Zakonów św. Łazarza z Jerozolimy i Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel, książę Chartres w latach 17031723, książę Orleanu, de Valois, de Nemours, de Montpensier, de Joinville, de La Roche-sur-Yon, hrabia de Beaujolais, de Vermandois i de Soissons, par Francji od 1723 r., kawaler Orderu Świętego Ducha od 1740 r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był jedynym synem Filipa II, księcia Orleanu i regenta Francji, oraz Françoise-Marie de Bourbon, Mademoiselle de Blois (legitymizowanej córki króla Ludwika XIV i jego metresy pani de Montespan). Jako syn Filipa II przy urodzeniu otrzymał tytuł księcia de Chartres. Tytuł ten nosił do 1723, kiedy to uzyskał tytuł księcia Orleanu, etc.

Ludwik nosił herb: Na niebieskim tle trzy złote lilie andegaweńskie w słup (2 i 1), nad nimi srebrny label (kołnierz turniejowy).

Był promotorem kultury i sztuki. Nie zajmował się polityką, odmiennie niż to było w zwyczaju na ówczesnym dworze Francji. Za to poświęcał się działalności charytatywnej i szpitalnej, tłumaczył Psalmy i Listy św. Pawła. W 1719 został gubernatorem Delfinatu (Dauphiné). W 1720 został wybrany wielkim mistrzem Połączonych Zakonów św. Łazarza z Jerozolimy i Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel. Przez 9 lat (17211730) był pułkownikiem-generałem francuskiej piechoty.

Zmarł w opactwie św. Genowefy (Abbaye Sainte-Geneviève) w Paryżu.

Małżeństwo i rodzina[edytuj | edytuj kod]

13 lipca 1724 r. ożenił się z Augustą Marią Joanną (10 listopada 1704 - 8 sierpnia 1726), córką Ludwika Wilhelma, margrabiego Baden-Baden, i Sybilli Augusty, córki Juliusza Franciszka von Sachsen-Lauenburg. Ludwik i Augusta mieli razem syna i córkę: