Ludwika Koburg (księżna Argyll)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwika
Jej Królewska Wysokość Księżna Argyll
Ilustracja
Księżniczka Ludwika (1871)
ilustracja herbu
Księżna Argyll
Jako żona Johna Campbella
Dane biograficzne
Dynastia sasko-koburska
Data i miejsce urodzenia 18 marca 1848
Buckingham Palace
Data i miejsce śmierci 3 grudnia 1939
Pałac Kensington
Ojciec Albert
Matka Wiktoria Hanowerska
Mąż John Campbell, książę Argyll
Odznaczenia
Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Królewskiego Wiktoriańskiego (GCVO) Order Imperium Brytyjskiego do 1935 (cywilny) Order Korony Indii Order Świętego Jana Jerozolimskiego (Wielka Brytania) Order Wiktorii i Alberta (Wielka Brytania) Królewski Order Rodzinny króla Edwarda VII (Wielka Brytania) Królewski Order Rodzinny króla Jerzego V (Wielka Brytania) Order Królewskiego Czerwonego Krzyża (Wielka Brytania)

Ludwika, księżna Argyll, właśc. Louise Caroline Alberta, znana jako Markiza Lorne (Marchioness of Lorne) (ur. 18 marca 1848 w Buckingham Palace, zm. 3 grudnia 1939 w Kensington Palace) – księżniczka Zjednoczonego Królestwa, po mężu księżna Argyll.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Ludwika była córką brytyjskiej monarchini Wiktorii i jej małżonka, księcia Alberta. Była siostrą m.in. cesarzowej Niemiec i królowej Prus, Wiktorii, króla Wielkiej Brytanii, Edwarda VII.

Ludwika wyszła za mąż za markiza Johna Douglasa Sutherlanda Campbella (1845-1914). Ślub odbył się 21 marca 1871 w zamku Windsor. Mąż Ludwiki był markizem Lorny, później otrzymał tytuł księcia Argyll. John był również gubernatorem generalnym Kanady w latach 1878-1883. Małżeństwo nie miało dzieci.

Po objęciu przez męża stanowiska gubernatora Kanady, Ludwika razem z nim wyjechała do tego kraju. W przeciwieństwie do popularnego Johna, sama była znudzona życiem w brytyjskiej kolonii. W czasie swojego pobytu w Kanadzie mieszkali w Louiseville w prowincji Alberta.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

  • Jej Królewska Wysokość Księżniczka Ludwika (1848-1871)
  • Jej Królewska Wysokość Księżniczka Ludwika, Markiza Lorny (1871-1900)
  • Jej Królewska Wysokość Księżniczka Ludwika, Księżna Argyll (1900-1939)