Zamek Windsor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zamek Windsor
Obiekt zabytkowy nr rej. 1117776
Ilustracja
Zamek Windsor – strona wschodnia
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Windsor
Typ budynku zamek królewski
Rozpoczęcie budowy 1070
Ukończenie budowy 1086
Położenie na mapie Berkshire
Mapa lokalizacyjna Berkshire
Zamek Windsor
Zamek Windsor
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Zamek Windsor
Zamek Windsor
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Zamek Windsor
Zamek Windsor
Ziemia51°29′02″N 0°36′16″W/51,483889 -0,604444
Strona internetowa
Zamek Windsor – The Quadrangle
The Round Tower
Zamek W Windsorze, Moat (fosa) Garden

Zamek królewski w Windsorze (ang. Windsor Castle) – od 1110 r. rezydencja królów angielskich, położona w mieście Windsor (hrabstwo Berkshire w Anglii).

Opis budowli[edytuj | edytuj kod]

Składa się z licznych zabudowań otoczonych murami z wieżami i bramami. Zbudowana w latach 1070–1086 przez Wilhelma I Zdobywcę, następnie rozbudowywana przez kolejnych władców; m.in. Edward III wzniósł tu w XIV w. Round Tower (Okrągła Wieża), a Edward IV w XV w. rozpoczął budowę późnogotyckiej kaplicy Św. Jerzego, gdzie nadaje się Order Podwiązki z zachowaniem średniowiecznego ceremoniału – a w jej podziemiach znajdują się groby królewskie.

Razem z Buckingham Palace w Londynie i Pałacem Holyrood w Edynburgu jest jedną z głównych oficjalnych rezydencji brytyjskich monarchów. Królowa Elżbieta II przyjmuje tu oficjalnych i prywatnych gości.

Zamek Windsor jest największym zamieszkiwanym zamkiem na świecie, ma aż 800 m długości i aż 19 baszt. Powierzchnia jego podłóg wynosi ok. 45 000 m².

Mieści cenne zbiory malarstwa, rysunku i wyrobów rzemiosła artystycznego. W 1992 r. część zamku niemal doszczętnie spłonęła. Dla zgromadzenia funduszy potrzebnych do prac budowlanych udostępniono publiczności fragment Pałacu Buckingham. Po odbudowie ponownie został udostępniony publiczności w 1997.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W czasie wojny domowej (1642–1649) do zamku skierowano setki więźniów wojennych. Został on zdobyty w 1642 i przekształcony w kwaterę główną sił parlamentarnych aż do końca wojny. Najprawdopodobniej zwykli żołnierze przetrzymywani byli w lochach Curfew Tower (Baszta Godziny Policyjnej). Dużą część więźniów stanowili oficerowie wysokiej rangi wojska monarchii lub członkowie lojalnej szlachty. Więźniowie byli rozmieszczani w różnych basztach oraz pomieszczeniach zamku, a większa cześć spędziła miesiące lub lata w Windsorze: "czas wystarczający by wyryć na ścianach swe nazwiska i herby". Niektóre z tych śladów zachowały się w pokoju znajdującym się nad Bramą, błędnie zwaną Normandzką. Najznamienitszym więźniem w zamku Windsor był król Karol I, przetrzymywany na zamku przez kilka dni w 1647 oraz w styczniu roku następnego. W końcu po jego egzekucji, ciało króla znalazło się w Windsorze i pogrzebane zostało bez żadnych ceremonii w Kaplicy Świętego Jerzego, w krypcie Henryka VIII i królowej Jane Seymour.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]