Małgorzata Dagmara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dagmara
Ilustracja
Królowa Danii
Okres od 1205
do 1212 (lub 1213)
Jako żona Waldemara II
Poprzedniczka Gertruda saska
Następczyni Berengaria portugalska
Dane biograficzne
Dynastia Przemyślidzi
Data urodzenia ok. 1186
Data i miejsce śmierci 1212 lub 1213
Ribe
Miejsce spoczynku Ringsted, kościół św. Benedykta
Ojciec Przemysł Ottokar I
Matka Adelajda miśnieńska
Mąż Waldemar II
Dzieci Waldemar Młodszy

Małgorzata Dagmara Przemyślidówna, czes. Markèta Dagmar, duń. Dagmar (ur. ok. 1186, zm. 24 maja 1212 lub 1213[1] w Ribe) – królowa Danii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Małgorzata była córką króla Czech Przemysła Ottokara I i jego pierwszej żony – Adelajdy Miśnieńskiej. W 1193 r. wraz z rodzicami zbiegła do Miśni. W 1197 r. powróciła do Czech. Jednak już rok później Przemysł Ottokar I rozwiódł się ze swoją żoną. Adelajda wraz z dziećmi ponownie udała się na wygnanie. W 1204 r. przybyło do Miśni poselstwo duńskie, które chciało uzyskać rękę Małgorzaty dla króla Waldemara II Zwycięskiego. W 1205 r. Adelajda wraz z dziećmi wróciła na krótko do Pragi. Jeszcze w tym samym roku w Ribe[2] odbył się ślub Małgorzaty i Waldemara II. Wówczas Małgorzata przyjęła imię Dagmara.

W Danii Dagmara była znana z dobroczynności i była kochana przez lud. Wysławiano także jej urodę i łagodność charakteru. W 1209 r. urodziła syna Waldemara, zwanego Młodszym, który w 1218 r. został przez ojca ukoronowany na współkróla Danii. Dagmara zmarła w czasie porodu następnego dziecka. Jej grób w Ringsted został otworzony z polecenia Fryderyka VII w 1855 r., ale prócz fragmentów szkieletu niczego nie znaleziono.

Miejsca pamięci[edytuj | edytuj kod]

Dagmara została pochowana w kościele w Ringsted na Zelandii. Upamiętnia ją prosty nagrobek w posadzce świątyni. Na ścianie kościoła znajduje się malowidło przedstawiające królową podczas modlitwy. We wrześniu 1928 r. wmurowano metalową tablicę przedstawiającą popiersie Dagmary i ją samą w otoczeniu męża i poddanych. Znajduje się na niej okolicznościowy napis w językach czeskim i duńskim. W jednej z kaplic można zobaczyć kopię krzyża Dagmary. Został on znaleziony w jej grobie w 1683 r. Oryginał, przechowywany w Muzeum Narodowym w Kopenhadze, został wykonany w Bizancjum na przełomie X i XI w. Jego imitacje są sprzedawane jako pamiątki dla turystów. W Ribe w miejscu dawnego zamku (Slotsbanke), gdzie zmarła Dagmara, znajduje się jej pomnik przedstawiający królową na dziobie okrętu. Na bazie została przedstawiona scena jej śmierci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Według czeskiej literatury śmierć nastąpiła w 1213. Zob. J. Čechura, J. Mikulec, F. Stellner, Lexikon českých panovnických dynastií, Praha 1996, s. 130.
  2. Według czeskiej literatury ślub nastąpił w Lubece. Zob. J. Čechura, J. Mikulec, F. Stellner, Lexikon českých panovnických dynastií, Praha 1996, s. 130.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]