Zofia Magdalena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zofia Magdalena
Ilustracja
ilustracja herbu
Królowa Danii i Norwegii
Okres

od 1730
do 1746 (1770)

Jako żona

Chrystiana VI

Koronacja

1731 Zamek Frederiksborg Hillerød

Poprzedniczka

Anna Zofia Reventlow

Następczyni

Ludwika Hanowerska

Dane biograficzne
Dynastia

Hohenzollernowie

Data urodzenia

1700

Data śmierci

1770 Hirschholm

Miejsce spoczynku

Katedra w Roskilde

Ojciec

Chrystian Henryk z Brandenburgii-Kulmbach

Matka

Zofia Chrystiana z Wolfsteinu

Mąż

Chrystian VI

Dzieci

Fryderyk V,
Ludwika

Odznaczenia
Order Wierności (Dania)

Zofia Magdalena (duń. Sophie Magdalene; ur. 28 listopada 1700, zm. 27 maja 1770 w zamku Hirschholm) – królowa Danii i Norwegii.

Była córką margrabiego Brandenburgii-Kulmbach-Wewerlingen Chrystiana Henryka (1661-1708) i jego żony Zofii Chrystiany z Wolfsteinu (1667-1737). 7 sierpnia 1721 na zamku Pretzsch (Elbe) w Saksonii poślubiła następcę tronu duńskiego ks. Chrystiana, przyszłego króla Danii Chrystiana VI (1699-1746). Młodych połączyły nie tylko interesy polityczne, ale również wzajemne zainteresowania religijne: oboje znajdowali się pod mocnym wpływem pietyzmu. W sprawach społecznych królowa znacznie wyprzedzała epokę, w której żyła: w 1750 uwolniła chłopów ze swego majątku w Hirschholm (dzisiejszy Hørsholm) od obowiązku odrabiania pańszczyzny. W 1737 królowa założyła klasztor Vallø.

Współcześni charakteryzowali ją jako osobę zaborczą, zazdrosną, nieelastyczną w sprawach religijnych i neurotyczną. Mimo oddawania się pietyzmowi i religijności nie przeciwstawiała się brutalnemu traktowaniu przez męża jego macochy i poprzedniej królowej Anny Zofii Reventlow, a nawet nalegała na króla, aby ten usunął ją z dworu. Na swoją koronację, która miała miejsce w kaplicy zamku Frederiksborg w 1731, zamówiła dla siebie nową koronę, aby nie używać poprzedniej, którą nosiła znienawidzona przez nią macocha męża. Nigdy też nie nauczyła się duńskiego.

Potomstwo Zofii Magdaleny i Chrystiana VI:

Zofia Magdalena została pochowana u boku męża w katedrze w Roskilde.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]