Zofia Magdalena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zofia Magdalena
Ilustracja
ilustracja herbu
Królowa Danii i Norwegii
Okres od 1730
do 1746 (1770)
Jako żona Chrystiana VI
Koronacja 1731 Zamek Frederiksborg Hillerød
Poprzedniczka Anna Zofia Reventlow
Następczyni Ludwika Hanowerska
Dane biograficzne
Dynastia Hohenzollernowie
Data urodzenia 1700
Data śmierci 1770 Hirschholm
Miejsce spoczynku Katedra w Roskilde
Ojciec Chrystian Henryk z Brandenburgii-Kulmbach
Matka Zofia Chrystiana z Wolfsteinu
Mąż Chrystian VI
Dzieci Fryderyk V,
Ludwika

Zofia Magdalena (duń. Sophie Magdalene; ur. 28 listopada 1700, zm. 27 maja 1770 w zamku Hirschholm) – królowa Danii i Norwegii.

Była córką margrabiego Brandenburgii-Kulmbach-Wewerlingen Chrystiana Henryka (1661-1708) i jego żony Zofii Chrystiany z Wolfsteinu (1667-1737). 7 sierpnia 1721 na zamku Pretzsch (Elbe) w Saksonii poślubiła następcę tronu duńskiego ks. Chrystiana, przyszłego króla Danii Chrystiana VI (1699-1746). Młodych połączyły nie tylko interesy polityczne, ale również wzajemne zainteresowania religijne: oboje znajdowali się pod mocnym wpływem pietyzmu. W sprawach społecznych królowa znacznie wyprzedzała epokę, w której żyła: w 1750 uwolniła chłopów ze swego majątku w Hirschholm (dzisiejszy Hørsholm) od obowiązku odrabiania pańszczyzny. W 1737 królowa założyła klasztor Vallø.

Współcześni charakteryzowali ją jako osobę zaborczą, zazdrosną, nieelastyczną w sprawach religijnych i neurotyczną. Mimo oddawania się pietyzmowi i religijności nie przeciwstawiała się brutalnemu traktowaniu przez męża jego macochy i poprzedniej królowej Anny Zofii Reventlow, a nawet nalegała na króla, aby ten usunął ją z dworu. Na swoją koronację, która miała miejsce w kaplicy zamku Frederiksborg w 1731, zamówiła dla siebie nową koronę, aby nie używać poprzedniej, którą nosiła znienawidzona przez nią macocha męża. Nigdy też nie nauczyła się duńskiego.

Potomstwo Zofii Magdaleny i Chrystiana VI:

Zofia Magdalena została pochowana u boku męża w katedrze w Roskilde.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]